за празните понятия

Автор: sradev
Дата: 04.02.2008 @ 10:08:59
Раздел: Есета, пътеписи


Когато запитате простака, той ще ви каже, че поезията е пълна с празни понятия.
Но какво той разбира под "празно понятие"? И тук той ще ти даде за пример бялата врана на Аристотел, кентавър, Пегас и хиляди други примери на това, което не е виждал. Неговите понятия са само за обектите и явленията, които той е видял, в по-малка степен - докоснал, и в никаква степен - почувствал. Пълният простак не толкова, че е безчувствен, а преди всичко е адепт на сектата "око да пипне - ръка да види" и си забранява всякакви чувства, които не пасват на неговата религия.

Да приемем за момент неговата гледна точка. Пари, храна и къща за него са пълни понятия и той има примери за всяко едно с хиляди. Но света е разнообразен, хора живеят в землянки (Москва), хранят се само с водка (Новосибирск), приемат плащания само в консерви с кремвирши (някои чукчи). Така, че неговите понятия, дори и от гледна точка на неговия покрив са твърде размити. И Сан-Суси е повече къща за него, отколкото землянката, т.е. по в центъра на понятието "къща". А катъра му подсказва, че някои обекти са хем в едното понятие, хем в другото. Но мулето му обръща внимание, че на границата на две понятия може да има съществено различни обекти. Добре, той ги сложи в две отделни понятия "муле" и "катър"*. По-опитните простаци биха могли дори да ти обяснят разликата в понятията "ритна ме муле" и "ритна ме катър".

Та да се върнем на празните понятия. Дали "бяла врана" е съвсем празно понятие? По-лесно бих се обзаложил, че по света има няколко лаборатории, където работят по проблема и съвсем възможно е някъде да са успели вече. Тилеона** може би дори познава няколко бледосиви представители на вида. А в други - по-секретни лаборатории съвсем естествено е да се опитват да създадат Минотавър, кентаври и всякакви други полезни разновидности на вида Хомо. Да не говориме за клюката донесена от Америка, че един от човешките гени отговаря за порастването на крила. Значи празните понятия не са съвсем празни.

Да поговорим за полупразните понятия. Има нещо в тях, ама в момента ни се изплъзва. Ех, от такова изплъзване се ражда амбицията на Ловеца и тя събужда неговата изобретателност. И така Ловеца би хванал в лабораторията дракон или поне птеродактил. С последното би попълнил понятието с едно "жив" и би изпразнил малко понятието "изчезнал вид". Но и при това преливане на полупонятията едно в друго*** се появяват проблеми. Аритметиката им е изчанчена. Добре известен е парадокса че преливайки полупразната бутилка до полупълната не може да прелее, докато доливането на полупразната с полупълна може да прелее.

И точно в това "може" е изпразването на понятието "пусто понятие". А в момента на изпразването на пустото понятие простака възкликва "Това не може да бъде!". И така многоуважавания господин Камил на полски се нарича "голямагрешка", което на руски е станало "верблюд".****

----
*в някои езици няма думи за отделяне на муле от катър, в някои езици няма дума за зелено...
**тилеон - смесица на лъв и тигър
***ако жив означава "мазнини, белтъчини, вода, кожа, жили, кости..." то колбаса е жив, ако мъртво означава "не може да се размножава", то вола заедно с катъра са мъртви
**** wielblad на полски значи "голяма грешка"

Този текст идва от ХуЛите
http://hulite.net

URL на тази публикация е:
http://hulite.net/modules.php?name=News&file=article&sid=82676