Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Folsam
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14240

Онлайн са:
Анонимни: 613
ХуЛитери: 0
Всичко: 613

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифта...съмва, джанъм
раздел: Поезия
автор: zebaitel

...наредило бели поли, бели поли, бял крушов цвят –
на сърце ми, темен облак...
/народна песен в изпълнение на незабравимия Йовчо Караиванов/

Проскърцва спомен –
рехава ограда,
подпряла изкривен гръбнак
о бухналите круши.
Едно момиче в цъфналата нощ
нанизва мигове от крушов цвят –
огЪрлица за идващото,
дълго лято.
Едно момче безсъници прегръща,
очите си черешови превръща във звезди,
да светят на момичето
и да предпазват нежните и пръсти,
дорде съшива от онези, белите поли
най-розовите, призрачни и смели,
неуправляеми криле.
Щом трижди с тях земята облети
и дойде лястовичи август,
те кротко ще я приземят в сърцето му,
ще пръснат тъмния му облак,
ще го превърнат
в закъснял рубин.


Публикувано от aurora на 04.04.2012 @ 14:15:57 



Сродни връзки

» Повече за
   Поезия

» Материали от
   zebaitel

Рейтинг за текст

Авторът не желае да се оценява произведението.

Р е к л а м а

16.06.2026 год. / 05:57:15 часа

добави твой текст
"...съмва, джанъм" | Вход | 32 коментара (66 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: ...съмва, джанъм
от secret_rose на 04.04.2012 @ 14:33:37
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Много красиво...


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:22:28
(Профил | Изпрати бележка)
Много благодаря!!!

]


Re: ...съмва, джанъм
от _katerina_ (lili_ket@abv.bg) на 04.04.2012 @ 14:43:19
(Профил | Изпрати бележка)
Чета, чета и все повече потъвам в магията...
Поздрави за прекрасния,дори бих казала съкровен стих!!!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:21:55
(Профил | Изпрати бележка)
Радвам се на хубавите ти думи, Кате! И ти благодаря!

]


Re: ...съмва, джанъм
от mariq-desislava на 04.04.2012 @ 14:52:50
(Профил | Изпрати бележка)
Интересно се е получило - приземяване, което сякаш постоянно се случва във времето, без намек за свършек.


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:20:40
(Профил | Изпрати бележка)
Право си, Царствено дете! Постоянно се случва във времето!

]


Re: ...съмва, джанъм
от desert_inrose на 04.04.2012 @ 14:56:08
(Профил | Изпрати бележка)
уххх.., че интересно :))


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:19:39
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря за интереса, дезърт-ин-роуз! Поздрави!

]


Re: ...съмва, джанъм
от zaltia на 04.04.2012 @ 15:26:59
(Профил | Изпрати бележка)
"Проскърцва спомен –
рехава ограда,"
Много красиво е "проскърцал" споменът ти Живе!
Поздрави!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:17:44
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей, Краси! Така проскърцват понякога, понякога ни заливат като водопад! Радвам се, че ти хареса!

]


Re: ...съмва, джанъм
от Silver Wolfess (silver_wolfess@mail.bg) на 04.04.2012 @ 15:34:15
(Профил | Изпрати бележка) http://www.slovo.bg/silver
Щом трижди с тях земята облети
и дойде лястовичи август,
те кротко ще я приземят в сърцето му,

Красиво, джанъм!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:15:19
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти, Лили! И аз си харесвам тези редове много!

]


Re: ...съмва, джанъм
от joy_angels на 04.04.2012 @ 15:53:11
(Профил | Изпрати бележка)
Радвам се, че прочетох, джанъм :)))


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:14:27
(Профил | Изпрати бележка)
И аз се радвам, че прочете, радост Радост!

]


Re: ...съмва, джанъм
от Markoni55 на 04.04.2012 @ 15:58:19
(Профил | Изпрати бележка)
подпряла изкривен гръбнак
о бухналите круши.

Ох ще чакам да ми бухне крушата, че да подпра най-после гръбнака си.....
много фино нанизан текст, като мъниста в девице герданче. Всяка думичка нежно звъни и грее...Чудничко!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:12:49
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей, Слънчице! Благодаря ти!

]


Re: ...съмва, джанъм
от mariniki на 04.04.2012 @ 16:18:12
(Профил | Изпрати бележка) http://mariniki.blog.bg/
красиво, красиво...безбрежно красиво...
сърдечен поздрав, мила Живка...


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:11:47
(Профил | Изпрати бележка)
Маги, ще го запомня това "безбрежно"!

]


Re: ...съмва, джанъм
от galiakara на 04.04.2012 @ 17:41:00
(Профил | Изпрати бележка)
Прекрасен стих, Живе! Много нежен и романтичен! Поздрав сърдечен!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:10:52
(Профил | Изпрати бележка)
Зарадва ме, Галка, да знаеш с милите си думи!

]


Re: ...съмва, джанъм
от galiakara на 04.04.2012 @ 20:21:54
(Профил | Изпрати бележка)
:)))

]


Re: ...съмва, джанъм
от daro на 04.04.2012 @ 17:58:45
(Профил | Изпрати бележка)
...един цвят, един кристал
понякокога са достатъчни
да завършат огърлието...

малко позакъсняло, но...Честита книжка, Живка!
...имам си я вече:)


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 18:09:51
(Профил | Изпрати бележка)
Никога не е късно за добра дума, Даро! Много, много ти благодаря!

]


Re: ...съмва, джанъм
от RockAround_theC_l_ock (bim_bam_bum@tintiri_mintiri_pliass) на 04.04.2012 @ 19:27:27
(Профил | Изпрати бележка)
Лудо младо сън засънило
на ръчица бела момина...
Живе, Живеее... тия сънища недосънувани - ще ни довършат, да знаеш!!! :) :)
*... Едно момиче мигове нанизва –...

Едно момче безсъници прегръща...
...в цъфналата нощ... *

А ми звучи като *...в цъфналата ръж!*... и ми е едно пролетно, докато го чета... :) :)
Хубаво е, (джанъм...) !!! :) :) :)
Е, с това *джанъм* ме просна в *knock-out* окончателно! :) :)

;-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Ще ме накараш да се влюбвам пак,а ми е вече *закъснял рубин*... :)


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 19:32:13
(Профил | Изпрати бележка)
Никога не е късно за влюбване, Бой! Макар и закъснял, рубинът си е рубин, джанъм!!!
Благодаря за хубавото настроение, което създаваш, когато и да се появиш!!!

]


Re: ...съмва, джанъм
от Musketar на 04.04.2012 @ 19:40:49
(Профил | Изпрати бележка)
Маркони добре ти го е казала: звъни и грее. Грее? Съмва ли бе, Живе?...



Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 20:03:19
(Профил | Изпрати бележка)
Понякога, Мускетарю! Все ще го усетим някой ден, джанъм!!!
Песента на Йовчо Караиванов звъни и грее в душата ми от известно време, незнайно защо и трябваше да напиша това!
При мен така се получава, нали знаеш, образи, които не ми дават мира! Този път имаш специална прегръдка!

]


Re: ...съмва, джанъм
от Jenia (jivkova@hotmail.com) на 04.04.2012 @ 20:23:15
(Профил | Изпрати бележка)
красиво...


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 21:43:09
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря!

]


Re: ...съмва, джанъм
от Liliya на 04.04.2012 @ 21:52:31
(Профил | Изпрати бележка)
Много ми хареса!! (а за малко да го пропусна, както съм си блейка...)
Едни вдъхновяващи образи, едно усещане....


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 22:00:18
(Профил | Изпрати бележка)
Радвам се, че не го пропусна, Лилия! И ти благодаря за хубавите думи!!!

]


Re: ...съмва, джанъм
от anonimapokrifoff на 04.04.2012 @ 22:27:34
(Профил | Изпрати бележка)
Съмва, бульо, съмва, джанъм!
Не ще, бульо, сън да дойде
на тез мойте черни очи.
Туй момиче, туй комшийче...

Поздравления, много красива интерпретация на една от любимите ми песни!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 04.04.2012 @ 22:59:24
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей, Анониме! Да, искаше ми се да напиша и това като мото, но нямаше как да сложа цялата песен, а тя е толкова красива и толкова вълшебна в изпълнението на Йовчо Караиванов! Даже в оригинала е "съмна". Аз нарочно съм го променила, за да не изглежда съвсем свършено.
Много се радвам, че тази песен ти е любима и се надявам, че няма да ме линчуваш, задето съм си позволила да я използвам!
Благодаря за добрите думи!

]


Re: ...съмва, джанъм
от vladun (valdividenov@abv.bg) на 04.04.2012 @ 23:03:04
(Профил | Изпрати бележка)
http://www.youtube.com/watch?v=OD2mauKFY6w

Ето я и прекрасната песен, прочетох стихотворението докато я слушах и останах очарован...Благодаря, Живе!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 05.04.2012 @ 00:00:47
(Профил | Изпрати бележка)
Аз ти благодаря за прочита и за линка, Влади! Обсебена съм от тази песен, почти две седмици не ми излиза от главата и сигурно затова се получи стих!!! Дано да не разваля песента!

]


Re: ...съмва, джанъм
от pc_indi (pc_indi@abv.bg) на 07.04.2012 @ 01:26:44
(Профил | Изпрати бележка) http://indi.blog.bg/
Ех че хубавооо!!!Ама така да ми хареса! Незнам дали знаеш,че на санскрит "джанам" означава човек,душата присъстваща в човека...:)И този крушов цвят,и тези черешови очи,и всичко,всичко!
Голямо удоволствие ми достави ,благодаря ти!:)


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 07.04.2012 @ 08:41:04
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей, Инди! Много ме зарадва с този топъл коментар! Знам, че "джан" идва от персийски през турски, но по-важно е, че хората, възрастните, които са свикнали с тази дума и я използват влагат толкова топлина в нея и толкова различни нюанси, че просто не може да бъде преведена! А тази песен, върху която съм писала, е една от най-красивите в нашия фолклор!
Още веднъж, благодаря за вниманието!

]


Re: ...съмва, джанъм
от div_i_besen (div_i_besen@abv.bg) на 08.04.2012 @ 18:14:39
(Профил | Изпрати бележка)
Ах, джанъм...
Едни подобни бели поли ми се присънват още...от прасковен цвят и аромат...
Ах, ах, джанъм!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 09.04.2012 @ 23:07:15
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей, див-и-бесен! Радвам се, че моят стих съответства на твоите сънища! Благодаря ти, че прочете!

]


Re: ...съмва, джанъм
от Vesan (proarh92@abv.bg) на 11.04.2012 @ 09:43:36
(Профил | Изпрати бележка)
Много интересна и въздействаща, традиционна и все пак звучаща съвременно образност!
Поздрави! :)


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 12.04.2012 @ 00:17:29
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря, Весан, за хубавите думи!

]


Re: ...съмва, джанъм
от Hulia на 14.04.2012 @ 12:45:04
(Профил | Изпрати бележка) http://liternet.bg/publish17/ul_paskaleva/index.html
Прекрасно е, Зеб!:)))


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 16.04.2012 @ 12:20:11
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря, Ули!
Христос воскресе!

]


Re: ...съмва, джанъм
от LATINKA-ZLATNA на 14.04.2012 @ 18:58:43
(Профил | Изпрати бележка)
Красиво е, джанъм!

Весели Великденски празници!:)


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 16.04.2012 @ 12:21:04
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря, Латинка! Светли празници и на теб!

]


Re: ...съмва, джанъм
от Boryana на 15.04.2012 @ 22:05:30
(Профил | Изпрати бележка)
Като акапелна широка, странна и красива песен над поле, прикътано под свечерено небе...


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 16.04.2012 @ 12:22:16
(Профил | Изпрати бележка)
Цял стих си написала като коментар, Боряна! Благодаря ти!
Христос воскресе!

]


Re: ...съмва, джанъм
от feia на 21.04.2012 @ 10:19:47
(Профил | Изпрати бележка)
Едно момиче и едно момче... Колко е хубаво, джанъм!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 21.04.2012 @ 23:50:02
(Профил | Изпрати бележка)
Радвам се, че прочете, Фея! Благодаря за хубавите думи!

]


Re: ...съмва, джанъм
от mariniki на 23.04.2012 @ 16:50:41
(Профил | Изпрати бележка) http://mariniki.blog.bg/
много красиво, Живка...много...
поздравявам те..сърдечно.


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 24.04.2012 @ 20:25:52
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря, Маги! Радвам се, че прочете!

]


Re: ...съмва, джанъм
от ASTERI на 24.04.2012 @ 23:35:42
(Профил | Изпрати бележка)
...бухналите круши

Страхотно попадение, Живе! Бухналите круши са точно това, което търсих от детските си спомени и никога до сега не можах да го кажа така!
Поздрави!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 25.04.2012 @ 07:43:29
(Профил | Изпрати бележка)
Даниииии, ти си тук! Много ти се радвам, да знаеш! Благодаря ти за добрите думи!!! И, не изчезвай пак, моля те!!!

]


Re: ...съмва, джанъм
от pin4e на 27.05.2012 @ 02:29:19
(Профил | Изпрати бележка)
След твоите думи - наниз мигове от крушов цвят съмва... Съмва, джанъм!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 27.05.2012 @ 09:01:31
(Профил | Изпрати бележка)
От тебе, майсторице на шевици от думи, и похвалата звучи особено топло! Благодаря ти!
А къде може да се прочете награденото ти стихотворение?

]


Re: ...съмва, джанъм
от Inana на 29.05.2012 @ 10:40:00
(Профил | Изпрати бележка)
Музика, музика!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 29.05.2012 @ 23:09:40
(Профил | Изпрати бележка)
Хей, радвам се, че се отбиваш! Благодаря ти!

]


Re: ...съмва, джанъм
от vicont (casteelsboby@abv.bg) на 31.05.2012 @ 11:26:31
(Профил | Изпрати бележка) http://www.lionshearts.com
Вълшебството на думите е като вълшебен летящ килим, иска ти се, ти да си Аладин!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 01.06.2012 @ 23:06:19
(Профил | Изпрати бележка)
Ти можеш да си Аладин! Много пъти си го доказвал! Здравей, Виконт!

]


Re: ...съмва, джанъм
от verysmallanimal на 06.06.2012 @ 12:47:55
(Профил | Изпрати бележка)
!!!!!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 07.06.2012 @ 13:01:21
(Профил | Изпрати бележка)
@@@@@

]


Re: ...съмва, джанъм
от mamontovo_dyrvo на 07.07.2012 @ 07:12:18
(Профил | Изпрати бележка)
Наслада.Насладих се на стиха ти!


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 11.07.2012 @ 19:36:56
(Профил | Изпрати бележка)
Радвам се, че се отбиваш, Голямо дърво!

]


Re: ...съмва, джанъм
от Markoni55 на 10.04.2019 @ 13:57:19
(Профил | Изпрати бележка)
Бях го забравила това стихче, предвещаващо рубинено лято. Ама си рисувала Зеб, толкова изкусно и с финес. Обичам товите леко ръснати думички,/ както небрежно, но изискано го правят с гурмето/ които изграждат непостижими образи. Те попиват или ярко блестят, но съчетанието им е невероятно въздействащо.


Re: ...съмва, джанъм
от zebaitel на 14.04.2019 @ 23:35:46
(Профил | Изпрати бележка)
Е, радвам се, че пак си вкусила от гозбата, Слънчо!

]