
Наскоро гледах поредната американска тийнейджърска драма, която се въртеше около “senior prom”, или както си го знаем по нашенски – абитуриентски бал (отначало допуснах правописна грешка и написах „абитуренски”).
Спомних си за своя. Половин година ходих на шивач да ми ушие лилавия костюм от сватбата на Дейвид Бекъм. Купих лилави очила и черни велурени обувки. Не знаех кое момиче да поканя. Накрая събрах смелост да поканя момиче, което мислех, че харесвам. Тя отказа.
Два дни преди събитието, едно момиче, което беше останало без кавалер, ме покани да отидем заедно. Приех с усещането, че и двамата го правим, за да не сме сами, да не изглеждаме като загубеняци.
Класът ни се раздели – половината заминаха във Виена, половината останахме в Пазарджик. Единствената ми представа за събитието беше формирана от американските филми, където младежите за пръв път пият, забавляват се без контрол и губят девствеността си. Усещах събитието като ритуал за себедоказване и преминаване в следващия стадий на живота.
Като повечето подобни събития, за които си въобразявам, че имат такъв важен статут, и това не успя да оправдае очакванията. Спомням си себе си и съучениците си – деца, преструващи се на възрастни, които се опитват да ядат и пият като възрастни, да се забавляват като възрастни. Цигари. Пури. Смях. Танци.
След провала при избора на дама, бях твърдо решен да спечеля титлата за Мистър бал – да валидирам поне едно от необходимите условия, за да не се чувствам като загубеняк. Насилвах се да танцувам и да се забавлявам и мисля, че се справих отлично, само за да разберем от организаторите, че тази година титла Мистър и Мисис Бал няма да има.
Естествено не загубих девствеността си, въпреки че баща ми беше дал презерватив, придружен от отвратително намигване. Прибрах се вкъщи по светло с ясното усещане, че напълно съм се провалил да се докажа в собствените си очи.
Две седмици по-късно, без някой да ме е уведомил предварително, без да съм го очаквал, без да съм го искал, без да съм го планирал, без да съм си поръчвал костюм или очила, без да съм взел презерватив, се влюбих за пръв път и загубих девствеността си.
Публикувано от hixxtam на 18.05.2026 @ 12:26:13