Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Folsam
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14240

Онлайн са:
Анонимни: 646
ХуЛитери: 2
Всичко: 648

Онлайн сега:
:: snejenbor
:: mariq-desislava

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаВяра
раздел: Есета, пътеписи
автор: mitkoeapostolov


На осемнайсет напуснах България с идеята да емигрирам завинаги. Защо? Нямах вяра, че тук ще получа справедлива възможност за реализация.
На двайсет и осем ме беше страх да напусна работа в банката, която не ме правеше щастлив. Защо? Нямах вяра, че ще намеря друга работа, с толкова добри възможности. На трийсет и три реших да променям света. Защо? Нямах вяра, че е достатъчно справедлив. На трийсет и шест получих бърнаут. Защо? Нямах вяра, че ще получа навреме всичко, за което съм мечтал, за да мога да му се насладя. И до ден днешен имам усещането, че не вярвам на себе си напълно.

Липсата на вяра в моя живот ме отведе по възможно най-криволичещите пътеки към щастието и към себе си. За всеки човек, вярата представлява различно нещо. За едни е Господ, с конкретно име, книга и сграда, за други е Природата, за трети нещо друго.


Вярата съществува без да има нужда от доказателства, аксиома на живота, без която не може. От друга страна, прекалената вяра, води до крайни разочарования, ако случайно реалността предостави достатъчно големи предизвикателства. Вярата е компасът, който насочва кораба в бурята и огънят, който изпепелява щастието.


Вярата показва пътеки там, където разума не може да ги види. Например, Тур Хайердал се качва на сал, с който прекосява Тихия океан, вярвайки, че теченията в океана са всъщност невидими пътища, които свързват целия свят. Със сигурност смешна идея за разума, но оказва се съвсем реална.


Вярата помага да направиш крачка към пропастта, отвъд която често с намира щастието. Именно тя те задържа във въздуха, когато всичко показва, че трябва да пропаднеш в бездната.
Вярата, като всичко останало в живота, се усилва и отслабва, изменя се, губи се и се намира. Но без нея, щастието и нещастието, любовта и омразата са невъзможни.

2023г.


Публикувано от hixxtam на 15.05.2026 @ 13:21:07 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   mitkoeapostolov

Рейтинг за текст

Средна оценка: 0
Оценки: 0

Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

16.06.2026 год. / 21:19:25 часа

добави твой текст
"Вяра" | Вход | 1 коментар | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Вяра
от lubotran на 15.05.2026 @ 20:57:48
(Профил | Изпрати бележка)
Думата вяра се използва за какво ли не, но понякога има по-точни думи за изразяване дадено моментно състояние на човешкия дух. Например в първата част когато говориш "нямах вяра че ще се рализирам в БГ, че ще намеря подобна работа и т.н тук по-скоро става дума за чувството страх или съмнение. А иначе вярата често се смесва с други думи - самоувереност (аз мога), самовнушение (аз съм способен да го постигна) и т.н. А колкото до "вярата помага да направиш крачката към...", по мое мнение е по-скоро безисходица или авантюристичен дух.(правил съм навремето такива безнадеждни и глупави на пръв поглед крачки, но не от вяра, а от отчаяние и безисходица). Това разбира се само моето лично мнение за думата вяра, на база житейския ми опит и не е критика на написаното.

  • Re: Вяра от mitkoeapostolov на 15.05.2026 @ 22:58:05