Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 870
ХуЛитери: 4
Всичко: 874

Онлайн сега:
:: AlexanderKoz
:: mariq-desislava
:: pinkmousy
:: pastirka

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаДа запалим огън
раздел: Други ...
автор: giro

Днес исках да пиша за друго. То е малко смешно и малко тъжно – Денят на прошката, вчерашният ден, 22 февруари, Сирни заговезни.
Вижда ми се смешно на пръв прочит – нима един е денят в годината, когато си искаме и даваме прошка? Понеже, ако няма един такъв формален ден, няма да си я поискаме или дадем? Последното е именно тъжното.

Говорим си с жена ми. Питам я: обади ли се на тоя, на оня. И тя ме пита за същото и споделя, че на малко хора се е обадила – също като мен и тя считала това за неискрена проява, облечена в лицемерна ритуалност.
Дааа, така е сякаш. Но, ето вижте – колцина люде имат кураж да кажат „извинявай”, „прости ми”? По-точно, колцина смятат, че има за какво да се извиняват, да им прощават? А да преброим ли хората, които прощават, докато зомбирано се дзверят във филми със заглавие „Непростимо” или „Бог прощава, аз не”...?
Неосъзнаването на нашите грешки /простете, но мразя думата „грехове”!/, психосоматичният дискомфорт, който ни причинява признаването им, когато в редки случаи ги отчетем, отказът от самопознание, липсата на културна основа в западната цивилизация за всичко това, най-често прави невъзможно искането на прошка.
Ние сме надменни в усещането си за непогрешимост. Надменни сме и когато отказваме да мислим за смъртта, понеже тя ни плаши и затова е по-добре да забравим за нея. А инак е толкова просто – когато осъзнаем, че всеки момент можем да поемем към Вечните ловни полета, ще поискаме да сме без дългове преди да тръгнем по този път. А най-тежките дългове са непоисканата прошка и още по-лошо – недадената прошка...
Затова Денят на прошката аз схващам като ден за упражнение по прощаване. Като ден, когато да изговорим поне веднъж магическата дума. Една добра практика, дори и неискрено практикувана, си е добра практика. Когато научим формата, ще стигнем до съдържанието. Е, не винаги, но опитът си заслужава. Един от малкото опити, които си заслужават.

Но ето за какво исках да пиша днес, понеже по време на сладкото ми сутрешно кафе научих за поредната смърт... смъртта на поредния ми млад приятел. Двете теми обаче са в симбиоза.
Кой от нас с ужас не е констатирал трагичния факт, че все повече и все по-млади хора около нас умират. Да мислим ли, че ние, може би все още млади, ще бъдем щастливото изключение? Хайде, хора, статистиката е безпощадна!
Нямаме време. Нямаме време да погасим дълговете, които ежедневно трупаме. Ето – чудим се на правителствата, които трупат дългове, тюхкаме се, че няма как да бъдат връщани, гнетим се, че живеем все по-трудно, все по-мрачно, все по-разболяващо. Мръщим се, гневим се, страдаме, че светът е несправедлив към нас. Но хич и не помисляме колко от справедливостта, която искаме да получим, даваме на останалите.

„Когато мислиш, че всички около теб грешат, значи грешиш ти!” Тази мисъл я помня отдавна, забравил съм автора. Но едва след като поживях и попреживях, осъзнах нейната абсолютна състоятелност.
Много сме малки и никой от нас не може да промени света, сътворен хармонично, но разрушаван целенасочено, методически. Обаче светът сме и самите ние – молекула, в която Бог е вложил себе си. Затова нека започнем да изграждаме вътре в нас този свят такъв, какъвто искаме да бъде той вън от нас. Това вече можем да направим, защото то не зависи от друг.
Ако започнем веднага, възрастта на която ще умрем е без значение – бездруго животът ни, колкото и дълъг да е, е само едно щракване с кремъчета. Но, ако държим правилно тези камъчета, освен искра, ще запалим и огън. В него ще се отрази значението на тази искра, а тя мимолетно, но щастливо ще е изчерпала дълга си. Какво от това, че бързо изчезва – кремъчетата не се хабят!


Публикувано от alfa_c на 23.02.2015 @ 16:53:08 



Сродни връзки

» Повече за
   Други ...

» Материали от
   giro

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 2


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

19.04.2024 год. / 21:50:14 часа

добави твой текст
"Да запалим огън" | Вход | 2 коментара (3 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Да запалим огън
от yotovava на 25.02.2015 @ 10:23:45
(Профил | Изпрати бележка)
Прошката е освобождаване от товара на гнева, с който ние сами се нагърбваме.
И е трудно да я дадеш - както е трудно да забравиш.


Re: Да запалим огън
от mamontovo_dyrvo на 10.03.2015 @ 16:04:48
(Профил | Изпрати бележка)
Това си е направо щракване...щрак! И пак...и пак! Много ми хареса!


Re: Да запалим огън
от giro на 18.03.2015 @ 11:16:08
(Профил | Изпрати бележка)
благодаря ти другарче!

]