Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 845
ХуЛитери: 3
Всичко: 848

Онлайн сега:
:: AGRESIVE
:: Georgina
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаМисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
раздел: Есета, пътеписи
автор: giro

Едно есе тук, „Мисли за общото и за различията”, ме провокира. Не че от това следва гениален мисловен поток. Просто реших да се понапъна и аз, така да се каже по темата. Или всъщност около нея. Малко кофти пич съм, но не съм злонамерен.

Много готино произведение това есе – Земя, Космос, Човек, Изкуство и малко звезди плюс щипка морал. Даже някаква „ноосфера” на някой си Вернадски. Споменати са и други емблематични фигури от човешкия род, които аз не познавам лично. Задълбочено есе – ерудирано и красиво словосъчетано. Леко патетично, за по – силен вкус. Малко неразбираемо. За мен. А това е нормално.
Хубаво. Ама аз нищо не разбирам от космическото, бе! Вероятно – почти нищо и от земното. Обаче някак ме объркват абстрактните разсъждения по отдавна баналната тема „откъде съм, кой съм и накъде отивам”. Не ми се нравят, не защото някой не разсъждава достатъчно красиво и умно по тези въпроси, а защото ми се чини, че са зорлен формулирани. Просто Човекът не трае без да ровичка навсякъде за щяло и не щяло. Тайни не трябва да има. Той, Човекът, ще ги разгадае всичките. „Тогаава, тогаава ще дойде такъв живот...!” Ще настане вечно щастие из земята, атмосферата, стратосферата, ноосферата и в Африка дори.

Влъхвите зяпали в небесата и, виж ти, познали най – фундаменталния факт за повечето от днешните хора. Маите и те човъркали в небето, пък и ужасяващ календар направили – аха, да си отидем съвсем наскоро. Без време.
Египтяните, докато трепели евреите, постигнали вечна нетленност за своите блаженопочивши фараони, пък и ги натикали в пирамиди, най – голямата от които, твърди се, даже била в центъра на Земята.
Брех, мама му стара! От тая работа Фон Деникен бая мангизи направи.
Античните ни дядовци чертали, смятали, теоремствали. Покрай другото сътворили дори „Първа аналитика” – формалната логика, по която да се ориентираме в хаоса от факти. Съвсем малолетната ми щерка я знае цялата и затова реди легото и пъзелчетата за нула време и без грешка.
Римляните открили неизчерпаемата енергия: „дивиде ед импера” - аре във вериги за благото на Цезар, Мезар или някой друг августейши кръвожадник. Тя работи още, нали?!
Галилей се изцъклил нагоре и с изумление забелязал, че Земята се върти. Голям праз. Ако ще да не се върти. А него за малко да го врътнат на барбекюто.
Микеланджело, тайно и полека разчепквал труповете във флорентинската морга белким разбере що за субстанция се крие в тях. Май от това не станахме нито по – здрави, нито по – хубави.
Леонардо пък, докато Мона Лиза му се усмихвала под мустак, измислил как да полетим във въздуха, ама сам той не литнал.
Папата на всеки Великден парадно мрънкоти „урби ед орби”, сякаш просълзените миряни ще станат по – добри.
Безработният по дефиниция Далай Лама тъне в самосъжаление и лукс далеч извън Тибет и кара човечеството да вярва, че китайците под страх от вечно прераждане ще му върнат Лхаса. В това време оранжевите му свещенослужители медитират за всеобщо благо и просят парички, за да имат сили да го постигнат.
Лао Дзъ, Конфуций, Хун Мън, Мън Хун, Съдията Ди Жензие и разни други чайна дъртаци, чийто имена не мога да възпроизведа, чак от Далечния изток ни поучиха за какво ли не. Оттогава досега им се възхищаваме блажено обляни с топлата светлина на нощната лампа. Но те измислиха и барута, де.
Крум Страшни бил много страшен. Прецакал лозарската квота на Родината във винения свят, заради което юнакът Мавруд се закучил, та до днес берем от плодовете му – с леки малформации, разбира се, но типично наши си.
Цар Симеон пък бил Черноризец Храбър. Набожен човек демек. Затова именно най – набожно понамачкал сурата на ромеите и разни други самозванци и сътворил Българията в недостижими и от Карл V граници.
Дядо Адолф дари Хомо сапиенса с невероятни иновации, а любознателният му любимец Доктор Менгеле направи от кожата на този клет еректус ръкавици.
Хирошима и Нагазаки изкупиха излятата пот за откриването на атомната енергия, но наскоро японците си го върнаха като я поразляха из Японско море.
Умберто Еко обяснява разни отнесени работи, а Берлускони клати на сукака катаджийките.
Дядо Максим си отиде. Не ясно дали се е възнесъл в нематериалния Рай или пък в някой съвсем материален астероиден мавзолей с петолъчна форма. Идеално – Българската патриаршия вече е готова да се подмлади чрез машината на времето, изработена по поръчка в заводите Мерцедес.
Какво да кажа още, то няма край.
А, сетих се: В Церн всеки момент ще открием Сътворението и тогава, тогава вече ще въздъхнем облекчено. А като населим и Луната в другиден, Лунната стъпка на детския любител Майкъл Джексън няма да е тайна за никой. Той би се ядосал, ама сега вече няма как.

Въпроси, въпроси, въпроси...
Така свършва и въпросното есе.
Абе, хора, всичките ви въпроси имат отговори! Комерсиалният алтруист и тънък специалист по гещалт-психология Пауло Куелю ви ги е дал в неговите съвсем достъпни книжлета. Срещу 10 лв. научаваш по един отговор. Е, вярно, ще ти трябват около 10 000 лв., за да научиш всичките, но парите не са важни, нали? Колко по – важни са моралът и звездите.
Мен тайните, хеле пък тайнствата не ме интересуват. Ама хич. Виж, че Тайнството на Венчавката има ефект от ден до пладне.

Ммдамм.
Нещата не са добри. Изкуството запада. Хубавото е, че запада откакто е възникнало, та засега финалният му акорд е далече. Но Изкуството не е призвано да дава отговори. Само задава въпроси, инак ще е Наука. Пък тези питанки са си едни и същи от памтивек – устойчива еднаквост. Как запада тогава Изкуството?

Свидетелство за моето невежество е незначителният брой страници, прочетени от книжките на знамения ми колега Куелю. Обаче не се тревожа от този печален факт. Просто се оглеждам с отворени очи, ослушвам се с разперени уши, душа с грамадния си нос и без да броя ударите на сърцето си се радвам на съществуването му... А това, мисля си, няма нищо общо с „ноосферата”...
Скромно препоръчвам да пробвате този подход, не настоявам.
Но, моля ви, вижте, пипнете, подушете камъните, пясъкът, водата, тревата, цветята, морето, звездите, децата, жените, мъжете..., котетата, кучетата, бръмбарчетата...
Вярата в Доброто не изисква неговата дисекция. Сама по себе си последната е кощунство.
Айде, духнете едно глухарче! И ако парашутчето от раздуханото цяло кацне на носа ви, без никакво значение е фактът, че Нютон е развенчал тази магия.
Нека си има тайни и колкото са повече, толкова по – красив е светът. Да не вдигам кокалите на Старейшината ни Вазов, но вижте какъв сонет му е хрумнал на стареца:

„Сърцето, морето, небето -
три думи, три гатанки тайни.
Небето, морето, сърцето -
три бездни, три свята безкрайни!”

Искам да си живея с тези гатанки и да се радвам на безкрайността.
Майната му на Церн.


Написано с най-добри чувства към чудесния автор Мисана.
Киро Николов, Източна Румелия


Публикувано от viatarna на 14.08.2014 @ 10:24:33 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   giro

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 3


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

20.04.2024 год. / 00:12:27 часа

добави твой текст
"Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост" | Вход | 10 коментара (12 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от zebaitel на 14.08.2014 @ 11:08:21
(Профил | Изпрати бележка)
Изкуството не е призвано да дава отговори. Само задава въпроси, инак ще е Наука. Пък тези питанки са си едни и същи от памтивек – устойчива еднаквост...


С удоволствие отивам да намеря едно цяло глухарче!

Благодаря ти!


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от doktora на 14.08.2014 @ 11:08:48
(Профил | Изпрати бележка)
Не си загубих времето, Киро, че те прочетох, без пари хех и споделям на 100% есетата и на двамата, вие сте великолепни автори и не ме сдържа да продължа, но ще разводня ракията хех...а ве, майната му на Церн хехехеехе
че и на Полу Колю, както го нарича Славян, и той баят се изнесе в предградията на Париж, хитрецът...
---
Да се огледаме наоколо, да видим врабчето как подскача и да подхвърлим троха, да нахраним с кокалчета от самодоволната ни трапеза бездомно куче, да погледне комшийка по-така, че да и се вдигне самочувствието, щото нейния, нали...то и нашт,а, нали...ама тури му пепел...

Да, и да усетим че живеем, защото ни чака един дълъг сън, без който не можем...прости ми, Боже!

Никос, есеистът хах


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от erka (elokolska@abv.bg) на 14.08.2014 @ 11:32:43
(Профил | Изпрати бележка)
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Посмях се от сърце на тази чудесна демонстрация на бонсеки!!!

Благодаря за удоволствието и свежия полъх,
който внесе в деня ми! :)


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от giro на 14.08.2014 @ 12:07:38
(Профил | Изпрати бележка)
Вашите коментари гъделичкат с парашутчетата си носа ми и той става голям, голям...
Благодаря ви сърдечно за добрите думи!
Подигравчията в мен заема около 120% от съществото ми и по време на "дългия сън" май ще съм ужасно буден в някой казан:)))
Това с Полу Колю е много готино, ха-ха!
Айде сполай ви!


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от Rodenavlotos на 14.08.2014 @ 15:54:26
(Профил | Изпрати бележка)
Успя отново да ме разсмееш в твоя си леко лежерен и пълен с безгрижен хумор стил, който може би не е толкова безгрижен, но поне така изглежда на пръв поглед. И, честно да си призная, колкото и да се възхищавам на нашия безкрайно ерудиран приятел Мисана, аз също като теб съм склонна просто да се радвам и наслаждавам на простичките и красиви неща около мен, както и на човешките чувства, без да се вземам нито много на сериозно, още по-малко пък да се притеснявам за намиране отговорите на глобалните въпроси или да се тръшкам от това, че не са намерени досега. както казваш- ако щат да ги има! Разбира се, нищо не пречи да задаваме. Ей така, чисто риторично. За почесване по кората на мозъка. :)))


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от giro на 14.08.2014 @ 16:15:09
(Профил | Изпрати бележка)
Спасибачка балшая, Флоралнородена колежке:)))
бъди усмихната!
Киро

]


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от missana на 14.08.2014 @ 18:37:47
(Профил | Изпрати бележка)
ДУПЛИКА

Ще взема отношение към този текст по две причини. Първо, защото авторът ме предупреди в Лични, че той е своеобразен репликиращ /но добронамерен/ отговор на моя, което оценявам като проява на рядко срещаща се напоследък /в България/ форма на етика и второ, защото текстът наистина носи характера на реплика.

Ще споделя само, че авторът добре се е справил със задачата, поставена от самия него и е изложил ясно визията си. А доколкото успях да схвана, тя е да престанем да се ровим във въпроси, свързани с изкуството и неговото моментно състояние /независимо дали се касае за възход, разцвет, или упадък/. Както и да престанем да се занимаваме с основния въпрос, който определя дали сме вярващи или атеисти. А той е: "кой съм, откъде идвам, накъде отивам". Нека да си живеем както и Христос ни учи: "И не мислите за утрешния ден - доста е на всеки ден злобата му". А "Бъдете като птиците небесни, които нито сеят, нито жънат!"

За мен всичко това е свързано безусловно с едно младежко и все още анархистично разбиране. Естествен възрастов стадий. Неговият девиз е: "Няма какво да се учим. Родени сме научени. Майната му на този свят. И ако някой не харесва начина ни на живот, толкова по-зле за него. Не ние ще се нагаждаме към света, а светът следва да се нагоди към нас." С една дума: Планина моя, драга! Ако ти се разкарва, ела при Мохамеда, той ще си лежи под сянката на ореха, ще си пие бирата, ще си спретва пикника и ще му е през оная работа за теб, пък и за целия световен ред. Един път се живее и ще живеем по свободна воля.

Пак повтарям, чудесни разсъждения. Ако не съществуваше предупреждението на Лао Дзъ: "Да се вижда голямото, докато е още малко!"

Две неща водят, според моето скромно разбиране, до големия упадък в съвременно изкуство, извън причините посочени в есето ми. Но преди да ги посоча ще отбележа, че творчествато на титаните на изкуството във всички негови сфери /времето на които, уви, премина/ прилича на величествените катедрали, стигащи до подножието на храма на боговете, докато сега ние имаме работа с обезумяла тълпа, която се блъска пред вратите на живота, самоизпотъпквайки се и чийто единствен принос е творческо мумьо на дребни, творящи в пещеричките зад малките си челца прилепо-мишчици. Затова и крайният продукт на това изкуство е вид уравнивиловъчна чалга /чалга не в буквален, а в обобщен смисъл/.

Старите майстори се учеха един от друг. Това беше вид приемственост. Вид чиракуване, примесено с благоговение. При питагорейците е имало важно правило. Не можеш да зададеш въпрос през първите 4 години на обучението си. Ако сториш това, незабавно напускаш школата. Това е фазата на търпението, мълчанието и сакралността. Сега всеки льольо, на възраст от 16 до 35 години, си позволява да дава дилетантски преценки и дори да поучава по-старите майстори, без да си дава сметка, че той отива там, откъдето те се връщат. Грозно, безпардонно и неетично отношение, водещо към крах на самия льольо, което той ще научи доста по-късно, разбира се. От един Бах са се учили с уважение поколения музиканти, сред тях и гении. Но никой не дръзна "да хвърля камъни" по Бах. Затова възходът на музиката продължаваше, изявявайки нови титани. В днешно време Бах щеше да бъде замерван с камъни и охулван от съвременните варвари на изкуството. Той никога нямаше да има този авторитет, както в епохата си. Но Бах вярваше в Бог. Той чуваше божествената хармония и я записваше. Чуваха я и много други композитори след него. Сега, когато Бог е мъртъв и разни хлапаци, които дори не са стигнали до стадия наречен "духовен пуберитет", се изживяват като богове, самопровъзгласявайки отсъствието на ценностна система за такава, ние не можем да очакваме никакво бъдеще за изкуството. То е ялово и умиращо. Не могат да бъдат сравнявани автори като Пауло Коелю с величия, като Достоевски, Лев Толстой, Херман Брох и редица други. Защото и най-доброто от съвременното изкуство е като низина до Еверест, сравнено с титаните на миналото. Тези велики творци, усещаха дъха на боговете и се стремяха да станат демиурзи кат

още коментари...


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от missana на 14.08.2014 @ 18:44:55
(Профил | Изпрати бележка)
ДУПЛИКА

Ще взема отношение към този текст по две причини. Първо, защото авторът ме предупреди в Лични, че той е своеобразен репликиращ /но добронамерен/ отговор на моя, което оценявам като проява на рядко срещаща се напоследък /в България/ форма на етика и второ, защото текстът наистина носи характера на реплика.

Ще споделя само, че авторът добре се е справил със задачата, поставена от самия него и е изложил ясно визията си. А доколкото успях да схвана, тя е да престанем да се ровим във въпроси, свързани с изкуството и неговото моментно състояние /независимо дали се касае за възход, разцвет, или упадък/. Както и да престанем да се занимаваме с основния въпрос, който определя дали сме вярващи или атеисти. А той е: "кой съм, откъде идвам, накъде отивам". Нека да си живеем както и Христос ни учи: "И не мислите за утрешния ден - доста е на всеки ден злобата му". А "Бъдете като птиците небесни, които нито сеят, нито жънат!"

За мен всичко това е свързано безусловно с едно младежко и все още анархистично разбиране. Естествен възрастов стадий. Неговият девиз е: "Няма какво да се учим. Родени сме научени. Майната му на този свят. И ако някой не харесва начина ни на живот, толкова по-зле за него. Не ние ще се нагаждаме към света, а светът следва да се нагоди към нас." С една дума: Планина моя, драга! Ако ти се разкарва, ела при Мохамеда, той ще си лежи под сянката на ореха, ще си пие бирата, ще си спретва пикника и ще му е през оная работа за теб, пък и за целия световен ред. Един път се живее и ще живеем по свободна воля.

Пак повтарям, чудесни разсъждения. Ако не съществуваше предупреждението на Лао Дзъ: "Да се вижда голямото, докато е още малко!"

Две неща водят, според моето скромно разбиране, до големия упадък в съвременно изкуство, извън причините посочени в есето ми. Но преди да ги посоча ще отбележа, че творчествато на титаните на изкуството във всички негови сфери /времето на които, уви, премина/ прилича на величествените катедрали, стигащи до подножието на храма на боговете, докато сега ние имаме работа с обезумяла тълпа, която се блъска пред вратите на живота, самоизпотъпквайки се и чийто единствен принос е творческо мумьо на дребни, творящи в пещеричките зад малките си челца прилепо-мишчици. Затова и крайният продукт на това изкуство е вид уравнивиловъчна чалга /чалга не в буквален, а в обобщен смисъл/.

Старите майстори се учеха един от друг. Това беше вид приемственост. Вид чиракуване, примесено с благоговение. При питагорейците е имало важно правило. Не можеш да зададеш въпрос през първите 4 години на обучението си. Ако сториш това, незабавно напускаш школата. Това е фазата на търпението, мълчанието и сакралността. Сега всеки льольо, на възраст от 16 до 35 години, си позволява да дава дилетантски преценки и дори да поучава по-старите майстори, без да си дава сметка, че той отива там, откъдето те се връщат. Грозно, безпардонно и неетично отношение, водещо към крах на самия льольо, което той ще научи доста по-късно, разбира се. От един Бах са се учили с уважение поколения музиканти, сред тях и гении. Но никой не дръзна "да хвърля камъни" по Бах. Затова възходът на музиката продължаваше, изявявайки нови титани. В днешно време Бах щеше да бъде замерван с камъни и охулван от съвременните варвари на изкуството. Той никога нямаше да има този авторитет, както в епохата си. Но Бах вярваше в Бог. Той чуваше божествената хармония и я записваше. Чуваха я и много други композитори след него. Сега, когато Бог е мъртъв и разни хлапаци, които дори не са стигнали до стадия наречен "духовен пуберитет", се изживяват като богове, самопровъзгласявайки отсъствието на ценностна система за такава, ние не можем да очакваме никакво бъдеще за изкуството. То е ялово и умиращо. Не могат да бъдат сравнявани автори като Пауло Коелю с величия, като Достоевски, Лев Толстой, Херман Брох и редица други. Защото и най-доброто от съвременното изкуство е като низина до Еверест, сравнено с титаните на миналото. Тези велики творци, усещаха дъха на боговете и се стремяха да станат демиурзи като

още коментари...


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от missana на 14.08.2014 @ 18:47:30
(Профил | Изпрати бележка)
ДУПЛИКА
Ще взема отношение към този текст по две причини. Първо, защото авторът ме предупреди в Лични, че той е своеобразен репликиращ /но добронамерен/ отговор на моя, което оценявам като проява на рядко срещаща се напоследък /в България/ форма на етика и второ, защото текстът наистина носи характера на реплика.Ще споделя само, че авторът добре се е справил със задачата, поставена от самия него и е изложил ясно визията си. А доколкото успях да схвана, тя е да престанем да се ровим във въпроси, свързани с изкуството и неговото моментно състояние /независимо дали се касае за възход, разцвет, или упадък/. Както и да престанем да се занимаваме с основния въпрос, който определя дали сме вярващи или атеисти. А той е: "кой съм, откъде идвам, накъде отивам". Нека да си живеем както и Христос ни учи: "И не мислите за утрешния ден - доста е на всеки ден злобата му". А "Бъдете като птиците небесни, които нито сеят, нито жънат!За мен всичко това е свързано безусловно с едно младежко и все още анархистично разбиране. Естествен възрастов стадий. Неговият девиз е: "Няма какво да се учим. Родени сме научени. Майната му на този свят. И ако някой не харесва начина ни на живот, толкова по-зле за него. Не ние ще се нагаждаме към света, а светът следва да се нагоди към нас." С една дума: Планина моя, драга! Ако ти се разкарва, ела при Мохамеда, той ще си лежи под сянката на ореха, ще си пие бирата, ще си спретва пикника и ще му е през оная работа за теб, пък и за целия световен ред. Един път се живее и ще живеем по свободна воля. Пак повтарям, чудесни разсъждения. Ако не съществуваше предупреждението на Лао Дзъ: "Да се вижда голямото, докато е още малко!"
Две неща водят, според моето скромно разбиране, до големия упадък в съвременно изкуство, извън причините посочени в есето ми. Но преди да ги посоча ще отбележа, че творчествато на титаните на изкуството във всички негови сфери /времето на които, уви, премина/ прилича на величествените катедрали, стигащи до подножието на храма на боговете, докато сега ние имаме работа с обезумяла тълпа, която се блъска пред вратите на живота, самоизпотъпквайки се и чийто единствен принос е творческо мумьо на дребни, творящи в пещеричките зад малките си челца прилепо-мишчици. Затова и крайният продукт на това изкуство е вид уравнивиловъчна чалга /чалга не в буквален, а в обобщен смисъл/. Старите майстори се учеха един от друг. Това беше вид приемственост. Вид чиракуване, примесено с благоговение. При питагорейците е имало важно правило. Не можеш да зададеш въпрос през първите 4 години на обучението си. Ако сториш това, незабавно напускаш школата. Това е фазата на търпението, мълчанието и сакралността. Сега всеки льольо, на възраст от 16 до 35 години, си позволява да дава дилетантски преценки и дори да поучава по-старите майстори, без да си дава сметка, че той отива там, откъдето те се връщат. Грозно, безпардонно и неетично отношение, водещо към крах на самия льольо, което той ще научи доста по-късно, разбира се. От един Бах са се учили с уважение поколения музиканти, сред тях и гении. Но никой не дръзна "да хвърля камъни" по Бах. Затова възходът на музиката продължаваше, изявявайки нови титани. В днешно време Бах щеше да бъде замерван с камъни и охулван от съвременните варвари на изкуството. Той никога нямаше да има този авторитет, както в епохата си. Но Бах вярваше в Бог. Той чуваше божествената хармония и я записваше. Чуваха я и много други композитори след него. Сега, когато Бог е мъртъв и разни хлапаци, които дори не са стигнали до стадия наречен "духовен пуберитет", се изживяват като богове, самопровъзгласявайки отсъствието на ценностна система за такава, ние не можем да очакваме никакво бъдеще за изкуството. То е ялово и умиращо. Не могат да бъдат сравнявани автори като Пауло Коелю с величия, като Достоевски, Лев Толстой, Херман Брох и редица други. Защото и най-доброто от съвременното изкуство е като низина до Еверест, сравнено с титаните на миналото. Тези велики творци, усещаха дъха на боговете и се стремяха да станат демиурзи като тях. Днес жалкият съвременен човек е атеист по убеждение

още коментари...


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от giro на 15.08.2014 @ 12:02:37
(Профил | Изпрати бележка)
Хъм, хъм, хъм..., пък и доста мрън, мрън, мрън...
Или аз пиша съвсем недостъпно дори за умните хора, или умните хора много си харесват темите, та всичко друго, не съвсем съгласно с тях е инфантилно /"За мен всичко това е свързано безусловно с едно младежко и все още анархистично разбиране. Естествен възрастов стадий."/
Мисана, по-умен си от мен /явно и доста старичък, щом аз пък съм младеж/, ама земи да си починеш малко, а!
Пък после пак прочети това, което съм написал, възможно е да констатираш, че не е толкова различно.
Автентичнтото тълкуване на един текст подценява читателската аудитория и затова ще го спестя. Само цитирам:
"Но, моля ви, вижте, пипнете, подушете камъните, пясъкът, водата, тревата, цветята, морето, звездите, децата, жените, мъжете..., котетата, кучетата, бръмбарчетата...
Вярата в Доброто не изисква неговата дисекция. Сама по себе си последната е кощунство.
Айде, духнете едно глухарче! И ако парашутчето от раздуханото цяло кацне на носа ви, без никакво значение е фактът, че Нютон е развенчал тази магия.
Нека си има тайни и колкото са повече, толкова по – красив е светът."
Още ли мислиш, че това е философията на един чалгаджия, който вярва, че "един път се живее" и няма Бог...
И стига с този натрапчив песимизъм, дразниш!
отново с най - добри чувства към теб,
Киро Николов


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от missana на 18.08.2014 @ 22:40:38
(Профил | Изпрати бележка)
Съжалявам, че целият ми коментар не можа да се вмести в коментарното поле. Така той бе осакатен в идейно отношение. Три опита направих и не се получи. Автоматично бе отрязван.

Тези "добри чувства", към мен, които ти афишираш във финала на отговора си, Гиро, напълно се обезсмислят от другите, според мен недостойни подмятания, които направи вътре в текста си. За мен това е без всякакво значение. Това е първият и последен коментар който правя на твой текст. И този не би го имало, ако не ме принуди факта, че визира мой текст.

По въпроса за това кой е прав и кой не е, се произнася единствено Времето. А кой е по-умен от нас двамата е очевидно въпрос, който вълнува единствено теб. Честно казано и за миг не съм си го задавал.

Аз не съм дама, че да се вълнувам от факта, дали Гиро ме нарича "старичък". Този старичък се изкачва за час и 30 минути от Драгалевци до Черни връх. Пробвай и ти. Но предварително извикай кола на Бърза помощ, за да ти окажат спешна помощ с лидокаин и дефибрилатор /ако се наложи/.

С напълно безразлични чувства към теб: Мисана

]


Re: Мисли за нищо общото и устойчивата еднаквост
от giro на 19.08.2014 @ 10:49:06
(Профил | Изпрати бележка)
ха, такаааа... величествено обиден!
ако се налага твърде дълъг коментар, 10-ката е сякаш непостижима...

чета стихотворенията ти, Мисана, а и другите неща, видно е, че си чувствителен и искрен в емоциите си - това е дар за един поет... сегашната ти засегнатост, а тя е очевидна, идва от моя коментар - виждал ли си, докато шампионски търчиш по баирите, как можем да засегнем някого с много красиви и дълбокомислени слова, извадени от философските трактати, и то повече, отколкото с някоя искрена прямота?

аз съм с добри чувства към теб, а това тук е спор, не кавга... просто не съм от аудиторията която ахка и охка в сладострастен екстаз под произведенията ти... аз само ги харесвам...
но страданието ти за Загубеното време от Великото минало, ако правилно съм констатирал, може би обяснява реакцията ти към поредното модерно "парвеню"...
айде със здраве, не обичам томахавките, макар по длъжностна характеристика да ми е зачислена една голяма такава:)))