Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 828
ХуЛитери: 4
Всичко: 832

Онлайн сега:
:: AlexanderKoz
:: LeoBedrosian
:: Oldman
:: Elling

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаДядо
раздел: Разкази
автор: Kanegan

В детските ми спомени изплува образа на дядо, най-ярко, най-силно и въздействащо. Не мога да го забравя. Годините са минали, отдавна вече не е между живите, но най-голяма следа е оставил той в живота ми. Спомням си го със сребриста прошарена коса, леко накуцващ след прекаран апоплектичен удар. Живота му подарен от горе, бе посветил в служба на ближните.
Вечно майстореше нещо.Зимните студени дни не го отказваха от дърводелството.Работилницата бумтеше от малката печка, пълна с дървени стърготини.По стените бяха окачени лавици със заготовки от дърво, снимки на Негово Величество Борис III, бичкии, маткапи, ленти за банциг и какви ли не чудесии.Всичко бе потънало в паяжини, талаш, прах.Аз зъзнех в студовете в малката работилничка и се гушех уж на топло държейки книжка, а звуците от стъргането на дървото сякаш разкъсваха душата ми.Често слагах ръце на ушите си, а той се смееше.Дядо хващаше поредната дървена заготовка, пускаше струга и започваше.Уплашени врабчета се втурваха с писък из работилницата.Някой път дядо ги хващаше и им късаше главите, за да ги опечем.Звукът на дървото се извиваше, смесен с металното кънтене на шпиндела на струга.Длетата му бяха заоблени, за да снемат първите стружки, по- нататък заформяше конусна част на канелките, хванал острото длето за срез правеше загорели герданчета върху чепа.Спираше струга, затягаше едната страна на дървото, пробиваше със свредло отвора за протичане на виното, хващаше накрая канелката и правеше отвор вертикално на надлъжния отвор, за да се затегне дръжката.Стружките обикновено го украсяваха, но накрая той ги изтръскваше с досада, удовлетворен от майсторлъка си.Няколко дузини чепове стигаха за селото ни.След месеци ги потапяше в разтворения на водна баня течен парафин.Миришеше ужасно, но той вещо надписваше всеки чифт- тяло и дръжка и потапяше в течността.Затегнатото от парафина съединение бе гаранция,че чепа не ще протече.Беше рядкост някой да му върне изделието.Поставен върху кацата, чепа лягаше в отвора по мярка, а точеното вино мокреше дървото и го раздуваше, така, че пробив нямаше.Чеповете се харчеха като топъл хляб.Дядо пладнуваше на пейката и през лятото всеки бързаше да купи един, два чепа, да подари на познат от друго село. Младите любопитни мъже се чудеха на майсторлъка му, питаха дървото какво е.Разговорите им се въртяха и около портретите на царя.Дядо разказваше за деня, когато се родил Симеон престолонаследника, как целия випуск ученици същата година преминали и с двойки.
Друга интересна история беше за това, как една вечер в селото ни минавал Негово Величество Борис с царската свита.Било тъмно,десет или единадесет часа вечерта, а царската карета затънала в местната река.Било блатисто и царските придружители се разходили да викат помощ.Намерил се човек, той не отказал помощ и измъкнали с усилие царската карета.На изпроводяк нашенеца казал:”Друг път момче, за да не затъваш, карай царския път, да знаеш!”Истината била,че човечеца не знаел, че това бил самия цар. Царят се смутил от тая спонтанна мъдрост.Изпратил своите хора да проучат човека и му изпратил дар- яйце в подкована стойка.
Дядо разбираше от материала си,обясняваше, че по- добро дърво за направа на чепове от черницата няма.Режеше материала, оставяше го да изсъхне и тогава го обработваше. Салкъма и той бе отличен за тези изделия.От него стържеше дръжки за наджаци, тесли, коси, защото няма чворове да пречат на изделията.Правеше и захлупци за сол и червен пипер, от орех.Голяма магия имаше в ръката на дядо- излизаха кълцалници, неща без които една къща не може. Кълцалника имаше гривна за украса с обгорен контур.Изработваше гаванки, котета- сувенири, в които жените си поставяха мускалчета с аромат на роза.Прасенца- солничка, на които опашката на сувенира се отваря, слага се солта,а от зурличката се ръсеше.Помня дървени кукли, в които оживяваше красотата на българката.Каците му бяха старателно изработвани.Металните дъги стягаха дъските на кацата.Мереше и правеше сглобките, с неимоверни усилия.Най- забавно беше когато разтопяваше туткал за залепване на детайлите си.Вонеше на неприятно от металния съд, а аз се въртях любопитна около него. Дървения тезгях, на който си закрепваше за дялкане изделията бе хващал окото на много хора.Но едно е да искаш, друго да можеш, съвсем различно е да имаш.
Дядо обичаше занаята си.Случвало му се бе да не послуша съвета на баба, че на празник не се работи.Унесен в майсторлъка си на един Арахангеловден, бе разлютил светията. На този ден се спазваше курбан на къщата.Банциговата лента се бе увила като змия на врата му.Оттогава на този ден не работеше.
Някой познат решаваше да си поръча каручка.Спазаряваха се за дървения материал, толкова орех, толкова салкъм, такива пари за толкова време работа.Поръчалият идваше да си гледа изделието, как се изработва, забелязваше някоя подробност и даваше мнение.Дядо се захващаше сериозно за работата.Първо изработваше главината от ореха.Стържеше на струга ротационна дървена заготовка с няколко размера диаметри.Дървото беше здраво, не се пропукваше, в него се ковяха и спиците по- късно.Правеше радиални отвори, които разстъргваше до правоъгълни кухини.Всяка спица с търпение и старание издялкваше ръчно, отнемаше материал до съвършена гладкост.Мереше си с шублера, друг път с ръка се опитваше да усети гладкостта.Така забиваше дванадесет спици, които отгоре затваряше с дървени дъги, оформяше кръга на колелото.Четири колелета, след това правеше от дъски конструкцията на каруцата.Рендето беше в ръцете му, пот се стичаше от челото му.Тялото на каруцата имаше основа, страниците изработваше с вещина, старание и усърдие.Следваше сглобяването на частите, боядисването.Изработи и за дома ни една каручка, вложи толкова мерак.Каквото човек е изработил го надживява и остават спомени, спомени…
Годините са минали, картините за труда на дядо са още в мен, но занаята му не е жив.Когато усети, че силите го напускат, остави дузини чепове за довършване.След това хората идваха, питаха за някое изделие, но него го нямаше.
Остана жив в съзнанието на хората с чеповете, магарешките каручки и дървените си творения…


Публикувано от alfa_c на 27.08.2013 @ 18:17:56 



Сродни връзки

» Повече за
   Разкази

» Материали от
   Kanegan

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 5


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

Лопата218
автор: nickyqouo
388 четения | оценка 5

показвания 29977
от 125000 заявени

[ виж текста ]
"Дядо" | Вход | 5 коментара (10 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Дядо
от agripina на 28.08.2013 @ 15:27:06
(Профил | Изпрати бележка)
Има такива неповторими хора, чудесен образ си изградил! Поздрави!


Re: Дядо
от Kanegan на 28.08.2013 @ 17:40:45
(Профил | Изпрати бележка)
Да, неповторим човек беше!Нося част неговото име, от занаята му не съм взела, но естетиката сигурно от него съм попила!Благодаря за споделеното agripina!

]


Re: Дядо
от _katerina_ (lili_ket@abv.bg) на 27.08.2013 @ 20:33:08
(Профил | Изпрати бележка)
Баща ми е по майсторенето и аз от малка знаех какво е шублер и се хвалех,другите деца не знаеха :))) детска му работа :)
С обич разказано! Поздрави :)))


Re: Дядо
от Kanegan на 27.08.2013 @ 20:53:16
(Профил | Изпрати бележка)
Забавно е да узная подобно нещо за теб Кати!

Да си майстор, това е дарба свише!А доколко ще я развиеш е въпрос на усърдие и труд!Творчеството е като магия!

Благодаря ти за оценката!

]


Re: Дядо
от florans (florans_x@mail.bg) на 27.08.2013 @ 23:29:09
(Профил | Изпрати бележка)
Жив, ярък спомен, претворен в разказ! Хората идват и си отиват, но сътвореното от тях и споменът за тях остават!
Поздрави!


Re: Дядо
от Kanegan на 28.08.2013 @ 10:22:46
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря florans, за споделеното и интереса към разказаното!

Желая ти нови творчески импулси!

]


Re: Дядо
от Breeze на 30.08.2013 @ 18:51:11
(Профил | Изпрати бележка)
Пази спомените живи, Канеган... Разказвай ги...


Re: Дядо
от Kanegan на 30.08.2013 @ 19:32:19
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря Breeze, за топлия отзив!

]


Re: Дядо
от mariniki на 31.08.2013 @ 13:05:49
(Профил | Изпрати бележка) http://mariniki.blog.bg/
много мил, много топъл разказ за любими хора, за спомен от детството..
разнежи ме, и събуди в мен много мили и свидни спомени...
докосващо пишеш, вълнуващо...


Re: Дядо
от Kanegan на 31.08.2013 @ 19:46:20
(Профил | Изпрати бележка)
Ех, Маги спомените от детството са най- ярки, светли, безгрижни.Тогава света е чуден!Не съм и предполагала, че ще оживее всичко отново в тези редове!Радвам се за споделения интерес!

]