Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 965
ХуЛитери: 0
Всичко: 965

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаДраго
раздел: Разкази
автор: secret_rose

Животът ме бе разглезил. Ярките светлини в кадифените нощи, глухият тътен на езана, плиснал от минаретата на Султан Ахмед – 40 метра вяра, забита в синия купол на великопна Ориента.
Тихото безумие на Ая София наред със змийската колона на Хиподрума, напомняща изкушаващо удоволствие. Топкапъ мечтата на бедните туристи и кристалното стълбище в двореца Долмабахче. Евтините наргилета из крайбрежните улички, жадните погледи на момчетата, свити зад месинговата везба на чекмеджета с четки, кутийки за вакса и дребни монети. Босфора – гладната древна паст, погълнала историята на света от тук до чувствените обятия на Венера и обратно. Лъскавите лимузини, отвеждащи ме към сладостта на Изтока, потънала в кожи и злато; розовият диамант на гръдта ми, обкован с душите на най-евтините миньори. Вятъра – приказка. Миризмата на пържена риба и соления дъх на принцове с фракове за хилядарка, меки очи и топли устни. В Истанбул всяко момче е принц, всяка девойка – принцеса. Чистички, влюбени, романтични, плахи и изумителни. Такива ги видях за първи път, когато Ира – по-голямата сестра на покойната ми майка ме продаде на Исмет бей за 200 долара, а той ме качи на корабите в Краснодар, свали на непознатия бряг от другата страна и отведе до онзи хотел на оглед. Когато плисна русите букли по раменете ми, докосна коприната на страните ми и усети аромата на непорочност, потри апетитно ръце и ме заключи, за да остана неопетнета. После ме пазари на Назъм със сините очи за сума, наброяваща нули, колкото не мога да смятам. Живях три години в нечувания разкош на мансардни апартаменти, кръстосвах Таксим и веех коси в Аксарай, подсмихвайки се на ярката руска реч по паветата. Забравих коя съм – мъжките погледи и въздишки ме превърнаха в самородна перла, в бисер, раждащ се ежеминутно в сърцата на влюбените. До онзи нощен клуб в подземията на една старинна крепост, където полицията нахлу, навърза белезници по ръцете ни и ни отведе в отдалечен от приказката каракол, после ни накачули на стар румънски автобус и отправи към родна Украйна. По пътя мислех само за печените кестени, останали далече зад мен, тръпчивата сладост на сусамените зърна по симита и дъхавото опианение на кафето. Не помня кога стигнахме Капъкуле, жена с фуражка ме простреля с очи, удари на паспорта ми Deport – печат номер 1, откъсващ мечтите ми завинаги, и стъпих на земя, която никога през живота си не бях чувала – България. Мъглата скриваше сградите а падащата нощ ухаеше на мокра трева, на зелено и на утеха. Автобуса спря и висок говор на непознат език ме разсъни.
- Дай бе, дай ги, на ти парите, къде ша ги караш в Румъния, нали се знайм.
- Малко са. Вади още и ги свалям.
- Колко са?
- Седем. Две стари и една малка.
- На и ми се мащай от очите. Айде дами, напред!
Набутаха ни в скърцащ бус и откараха в къща, където свалиха двете по-възрастни жени. Останалите поехме по тъмни улички и завои, покрай красиви частни къщи и схлупени колиби, разбити тротоари и паркове с високи дървета. Пред една оградка съзрях яхта – бяла и чиста, кацнала там сякаш е птица, готова за полет. На следващата имаше черно платнище, завързано на панделка, разпокъсано от студа и дъжда, с неясен надпис отдолу, указващ нечия смърт. Странна страна, наистина странна. Спряхме. Посрещна ни пълна жена и ни вкара в салон, където имаше други подобни ни. Някои от нас още бяха със скъпите вечерни тоалети и навитите букли и облак приятен парфюм разля омая над сумрачния злак в стаята и аз потреперих – това място навяваше хлад. Като... в погребален дом, като в зиндан. Вечеряхме пица, поръчана по телефона и получихме инструкции, които не желая да помня. Набутаха ни в стая на втория етаж с тъмни като тъгата завеси, железни кушетки и скърцаща дограма, врата с ръждясали панти и протрит балатум на пода. Ползвахме обща баня с ръждясали кранове, слизахме в кухнята да чакаме клиенти и после ги водехме в двете по-добре уредени стаи на стопаните, където получавахме 30 лева за сеанс. Идваха гърци. Нахилени и мустакати, с едри банкноти, които вадеха пестеливо от портфейлите си и наричаха Драхми. Говореха на лигав, странен език и доказваха пред света непроменимата истина на Олимпийското мъжество. Тръгваха си бързо, за разлика от местните българи – мъже, поляти с евтин парфюм, облечени в ментета на адидас и найк и с дъх на уиски. Понякога пристигаше и някой пиян митничар, оставил жена си да го чака от нощна смяна, хвърляше валута по земята и ни караше да танцуваме голи върху масата за хранене, докато не захърка на стола и не се изсипе с трясък на пода. Манол – съдържателят на къщата идваше, прибираше парите, вдигаше пияният на леглото а нас затваряше в стаята горе. Не беше разрешено да излизаме докато не изплатим дълга си, но пролетта дойде като сън, в който едва се разпознавах и дебелата леля ни пусна да се разходим. Градът изглеждаше коренно променен. От двете страни на главната улица се издигаха ароматни липи, под клонаците им пъстрееха малки чудесни кафенета и се чуваше всякаква световна реч – сякаш един малък Истанбул, събран в шепата на пограничните зони. Млади момичета с дълги носове и мъже в спортни екипи лежаха по креслата и скамейките, подрънкваха пръстени и ланци и от време на време се чуваше духова музика – смуглите обитатели на поселението пееха и свиреха независимо от сезона. Един ден, докато се шляех безцелно покрай затворените след обяд магазинчета за турски дрехи и чаках да се свечери, пред мен изникна момче. Странно напомняше на турчин от предградията. Имаше сини очи и тъмна, къдрава коса, криви крака и усмивка, която залепи отпечатък в съзнанието ми.
- Кво ма! Не си ли виждала мъже.
- Моля? – вече говорех езика – странна смесица, която всеки леко би усвоил, знаеше ли турски и руски.
- Ей, сладурано, ма ти и български знайш.
- Очень приятно. Лена.
- Аха, и мне приятна. – той се захили, помаха ми и се скри в уличката отзад.
Дни по-късно влетя в дома на Манол с гръм и трясък, крещейки „Лена, Лена” и се изсипа отгоре ми като хала. Вонеше на евтина водка, спъваше се и ромолеше неразбираеми думи. Залитайки извади от джоба си малка пъстра картичка с лъскави сърчица по нея и ухилено ми я подаде. Прекарах нощта с него и останах очарована от нежността и вниманието му – крайно противоположни на грубия му език и неугледната външност. После свикнах с него. Идваше всяка нощ. Аз го къпех и парфюмирах а той седеше под душа с отпуснати ръце и поглед на тотално обречен. Беше смирен и хрисим, като слуга, кул, роб, откъсващ късове от душата си само за едно докосване. Потъваше в очите ми и се давеше в косите ми, възпяваше на странния си език мекотата на тялотото ми и плачеше, когато понечех да се откъсна. Имаше ли работа, седеше невидим в някое кьоше на дома и чакаше да приключим. После падаше в нозете ми – влюбен, отдаден, приемащ. Обичах качествата му, напомняха ми Назим. Междувременно събрах пари, изплатих си дълговете на Маноли, спестих доста и закупих клетъчен телефон, на чиито лъскави копченца набрах запаметения наизуст номер на своя Истанбулски благодетел, който ахна, дочувайки гласа ми отсреща и след дни пристигна, с намерение да ми изнамери нови документи и да ме отведе обратно завинаги. Момчето с къдравата коса не подозираше заминаването ми, не подозираше нищо – искаше само да е до мен и да усеща. Казваше се Драган. Живееше с майка си в стара къща отвъд реката на място, наречено Гебран, където имаше църква – различна, малка, също толкова странна църква, а свещеникът в нея натрапчиво ухаеше на вино. Една сутрин Драго дойде, хвана ме за ръка и ме отведе в тази малка църква, наниза на пръста ми кръгло зелено телче и ме помоли да се омъжа за него. Попът се посмя, после попя молитви за опрощение на греховете ни, подсказа ми да не влизам в Храм Божи по шорти и поиска 100 лева за церемонията. Погалих моят български любим по гъстите къдри, целунах го и поех на среща с Назим, готов с новия ми паспорт. Заминахме седмица по-късно, без да се обаждам на Драго, но сърцето ми се свиваше и препускаше при всеки спомен за него. В Истанбул вдъхнах живот. Назим бе женен, затова уреди за мен формален брак с местно момче, срещу заплащане и аз придобих кимлик, гаранции и сигурност. Купи ми дом – малка къщичка в китен квартал зад едно Африканско посолство, нае ми охрана и ме затрупа с диаманти. Две години по – късно, днес, едва завърнала се от семейно пътешествие до България, където в малката Гебранска църква кръстих сина си с чудното име Драго, реших да разкажа своята безумна любов и да стана писател. В църквата там свещеникът беше друг. Оставих му плик за Драго с чек и малкото телено пръстенче.


Публикувано от viatarna на 22.03.2013 @ 13:20:52 



Сродни връзки

» Повече за
   Разкази

» Материали от
   secret_rose

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 6


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

Лопата218
автор: nickyqouo
384 четения | оценка 5

показвания 7360
от 125000 заявени

[ виж текста ]
"Драго" | Вход | 12 коментара (24 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Драго
от boliarkabg на 22.03.2013 @ 13:38:53
(Профил | Изпрати бележка) http://boliarkabg.blogspot.com/2011/10/blog-post.html
парите...любовта...животът! Ех, харесах , Меги! Много!


Re: Драго
от secret_rose на 22.03.2013 @ 13:44:49
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Животът... по улиците на Свиленград и джаддетата на Истанбул е изпъстрен с такива истории...
Благодаря ти, че прочете @--;--

]


Re: Драго
от anonimapokrifoff на 22.03.2013 @ 14:07:20
(Профил | Изпрати бележка)
Много екзотичен разказ, но и реалистичен - накрая парите побеждават.


Re: Драго
от secret_rose на 22.03.2013 @ 14:10:18
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Не са само пари... Повече е любов тази победа. Руската любов изключва само един обект, обикновено са много накуп - мъжът или жената, наред с пейзажа, тръпката и ароматите, и всичко наоколо май. Като при избор на картичка от сергия.

]


Re: Драго
от zebaitel на 22.03.2013 @ 14:47:18
(Профил | Изпрати бележка)
Прекрасно разказваш, Меги, прекрасно!!!


Re: Драго
от secret_rose на 22.03.2013 @ 15:57:54
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Благодаря, Зеб..
Сещам се за моя приятелка - Петя Сотирова. Та тя изчете Извезани души и като я попитах кое в романа най-много и е харесало, каза, че изобщо нищо не помни от него, чела го само заради писането ми :))) Тогава ме разсмя, но действително не помнеше случките, беше запазила само някаква мечтателност от прочита...

]


Re: Драго
от suleimo на 22.03.2013 @ 14:48:23
(Профил | Изпрати бележка)
Беше като филм.Чудно хубаво!
Сртахотна разказвачка си :):);)


Re: Драго
от secret_rose на 22.03.2013 @ 15:56:24
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Благодаря ти :)

]


Re: Драго
от mariq-desislava на 22.03.2013 @ 15:50:46
(Профил | Изпрати бележка)
За първи път те чета толкова уравновесена и макар да исках друг финал, този изглежда по-логичен (истинските ни половинки винаги са другаде:)


Re: Драго
от secret_rose на 22.03.2013 @ 15:55:43
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Историята е действителна и не е моя. Момичето обаче се омъжи в България за друго бедно момче. Имат син...
Но аз смених имена и финал, заради тях...
Има безброй такива истории, животът е роман, разказ, приказка...

]


Re: Драго
от kasiana на 22.03.2013 @ 15:57:58
(Профил | Изпрати бележка)
Невероятна разказвачка си, Меги!!!
Аз-формата на повествование слива героинята с авторката и прави случващото се в разказа да се възприема от читателя като 100% достоверно...

Сърдечни поздрави, Прекрасна!!!

Каси


Re: Драго
от secret_rose на 22.03.2013 @ 16:01:13
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Мисля си, че ако пиша за нещо, значи то наистина ме е разтърсило, а това означава, че вече е част от мен. От там и аз повествованието. Опитвала съм да разказвам отстрани - не ми се получава някак... само така.
Благодаря @--;--

]


Re: Драго
от _katerina_ (lili_ket@abv.bg) на 22.03.2013 @ 20:10:13
(Профил | Изпрати бележка)
Много хубав разказ! Усетих някаква разлика - и е по твой стил, и не съвсем. :)
Сърдечни поздрави :)


Re: Драго
от secret_rose на 22.03.2013 @ 20:14:03
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Благодаря, Кате.
Ако сменя стила и ника и се скрия, ще ме познавате по правописните грешки :)))

]


Re: Драго
от zaltia на 22.03.2013 @ 21:12:19
(Профил | Изпрати бележка)
Жива е историята ти Меги...и докосваща и много истинска...
Пулсира от всеки ред...
!!!


Re: Драго
от secret_rose на 23.03.2013 @ 13:27:56
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Радвам се, че ти хареса :)

]


Re: Драго
от Boryana на 23.03.2013 @ 11:02:34
(Профил | Изпрати бележка)
Майсторски разказ, Меги!
Пълнокръвен и завладяващ образ на лирическата - преживяла ужасни неща, а лъхаща любов, помирение и чистота, въпреки преживяното. Повярвах му. А описанието на Истанбул е впечатляващо.:)


Re: Драго
от secret_rose на 23.03.2013 @ 13:31:22
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Благодаря, Борянка @--;--
Истанбул... това е нещо неописуемо, почти непосилна задача е да бъде разказан с две изречения и да не се впусне човек в безкрайни описания... Казват, че който го е усетил и видял веднъж, повече никога не може да го забрави.
Подобно на руската душа - мачкана, смазвана, велика и богата, безкрайна и красива, невъзможна за пресъздаване накратко, но и несразима.

]


Re: Драго
от rumpel (rumpel@abv.bg) на 23.03.2013 @ 13:56:27
(Профил | Изпрати бележка)
Зноен и интересен разказ, Меги! Благодаря ти, че ми задържа вниманието до края, защото прозата рядко я чета!


Re: Драго
от secret_rose на 23.03.2013 @ 15:15:47
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Благодаря, Руми...

]


Re: Драго
от Markoni55 на 23.03.2013 @ 22:16:00
(Профил | Изпрати бележка)
Зашеметяващо описание на Истамбул. Хубав разказ. Поздрави Меги


Re: Драго
от secret_rose на 24.03.2013 @ 09:24:59
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Благодаря :)

]


Re: Драго
от Milvushina на 23.04.2013 @ 16:49:54
(Профил | Изпрати бележка)
Напоследък по рождени дни пожелавам само пари и здраве. Любовта така сама идвала, чувам.

Винаги знам какво да очаквам от теб и винаги ме изненадваш. Как го правиш, не ми е никак ясно. :-)


Re: Драго
от secret_rose на 23.04.2013 @ 16:55:57
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Много се радвам, че четеш писанията ми... @--;--
Аз пък :р като видя Милвушина на ум ми идват само приказки :р

]