Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 786
ХуЛитери: 4
Всичко: 790

Онлайн сега:
:: AlexanderKoz
:: pinkmousy
:: Elling
:: pc_indi

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаВсичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
раздел: Разкази
автор: Milvushina

Независим епизод. Текстът по-долу представлява напълно преработен и изменен вариант на оригиналната лекция на Сами, герой от Паднала от небето

„Когато се родих, не знаех нищо и имам само малко време на разположение, за да променя това тук-там.” Ричард Файнмън

- Дами и господа, имам удоволствието да поканя на сцената Самюел Барнс! Самюел Тимъти Барнс е бакалавър по физика от Калифорнийския Университет при Санта Барбара. Защитава докторска степен под ръководството на проф. Кип Торн към Калтек. Има две издадени книги и от три години е професор към катедрата по теоретична физика към КУ Санта Барбара. Постоянен член е на Института Кавли и на Американското научно общество. Носител е на награда Грубер за космология за изключителния си принос за разбирането ни за Вселената. През тази година съвместно с Бенджамин Кимбъл е удостоен и с престижната награда Улф за физика. Да приветстваме професор Барнс!
Щом чу името си, Самюел се изправи и тръгна към подиума. По природа беше стеснителен и въпреки честите си публични изяви, се притесняваше, когато трябваше да застане пред голяма аудитория. Той все пак пристъпи към микрофона с усмивка, прочисти гърло и се огледа. Пулсът му се ускори. Няколко стотин чифта очи се взираха в него. Всички очакваха да чуят речта му.
- Благодаря. Дами и господа, за мен е удоволствие да бъде сред вас тази вечер – започна той. Залата притихна. Самюел силно стисна бялата панделка в джоба си. Вторачи се в един празен стол на предните редици и си представи, че там седи неговата Лукса. Тя му се усмихваше и му кимаше с нетърпение да продължи. Това му даде нужната увереност. – Когато приех поканата, бях помолен да сведа техническия език до минимум, за да не ви изкушавам да поглеждате към часовниците си далеч по-често, отколкото позволява приличието. Затова, вместо за наука, искам тази вечер да ви разкажа за веригата от мисли, идеи и събития, които ме вдъхновиха да посветя живота си на нея.
- В интервюта съм споделял, че реших да се насоча към теоретичната физика след като запознах с Карл Сейгън при представянето на книгата му “Космос”. Това е вярно само отчасти. Първото зрънце пося моят баща. Татко беше много любознателен човек и обожаваше да прекарва часове в малката си работилница и да разглобява разни неща, да разгадава сам как работят.
Двамата с него често сядахме навън пред къщата и гледахме небето, а той сочеше звездите и ми разказваше легенди за съзвездията. Една вечер – може би съм бил на пет - го попитах кое е най-бързото нещо на света. Светлината, каза ми той. Доволен, че съм го надхитрил, аз отговорих, че най-бърза е мисълта, защото на светлината ѝ трябват години, а на мисълта ѝ е нужен само един удар на сърцето, за да достигне звездите. Татко се засмя и ме накара да му обещая, че един ден ще пребродя всяко кътче на Космоса. Като символ на просветление, той ми подари фенерчето си. Още го пазя. Татко почина скоро след това, а вечерите под открито небе с него се превърнаха в най-топлия ми детски спомен.
- Не мога да се похваля с особени постижения в гимназията, но едва ли щях да съм тук днес, ако там не бях срещнал една много скъпа моя приятелка. С нея обичахме да се крием в короната на високото дърво до дома ми и да разговаряме за Бог, за смисъла на живота и за Вселената. Не съм виждал приятелката си вече 25 години, но до края на дните си няма да забравя последните ѝ думи към мен: “може би. Възможно е. Всичко е възможно, ако вярваш.” Когато тя си отиде, емоционално се сринах. Отчаяно търсех начин да запълня празнината, която отсъствието ѝ остави в живота ми. Намерих утеха в логичния, смислен и управляван от закони свят, какъвто смятах, че го представят математиката и физиката.
- Чували сте за немския теоретик Макс Планк. Днес той се счита за един от основоположниците на квантовата механика и в чест на откритието му на негово име са наречени петте единици на Планк. Когато решил да следва физика в университета, професор Филип фон Йоли го посъветвал да се насочи към друга специалност, защото във физиката “почти всичко вече е открито, остава само да се запълнят някои дупки”. Именно така си представях и аз нещата, когато се записах в универститета. Наивно вярвах, че да науча всичко – или почти всичко за света – е въпрос единствено на време и труд. Вече бях във втората си година в УКСБ, когато осъзнах, че не съм съвсем на прав път. Очаквах от науката да ми даде отговори, но колко повече научавах, толкова по-ясно ми ставаше, че след тях изникват десетки нови неизвестни. Физиката е отражение на съществуването ни като цяло: изпълена е със загадки и противоречия.
- Намирам сравнението с пъзел за особено подходящо. Представете си, че редим гигантски портрет на човек, седнал на чисто син фон. Класическата стратегия е да започнем от рамката, защото парченцата от нея най-лесно се разпознават. Когато сме готови, вече виждаме грубите очертания на нашата картина. Следващата стъпка е да се спрем на човешката фигура в средата. Шарките, цветове и извивките ни подсказват към коя част на тялото или облеклото принадлежат елементите. Така след известно време имаме някаква представа как изглежда като цяло картината, но още съвсем не сме готови. Най-трудната част тепърва предстои – да подредим синия фон. Ако някога сте редили пъзел, знаете защо е така. Разполагаме с хиляди малки парченца, които много си приличат и няма нищо освен формата, което да ни подскаже къде е мястото им. Понякога стигаме до задънена улица и при липсата на други възможности се връщаме към вече наредените елементи и проверяваме дали не сме сгрешили. Прогресът е изключително бавен, но всеки път щом видим как парченцата пасват заедно, изпитваме огромно чувство на удовлетворение. - И с физиката е точно така. Всеки нов изучен дял е като малък елемент от огромния пъзел, който при това е само грубо изображение на истината, както я разбираме в момента. Винаги могат да бъдат намерени хиляди доказателства и аргументи, че сме прави, но е нужен един-единствен експеримент, за да стане ясно, че сме в грешка. Бях влязъл в колежа с надеждата да зърна голямата картина. След като години наред разгледах от всички ъгли теоремите за непълнота на Гьодел, стигнах до заключението, че този стремеж е обречен на провал.
- Никога нямаше да имам отговор на всичките си въпроси. Когато го осъзнах, ме обзе отчаяние. Впоследствие преодолях тази криза, заслуга за което има преди всичко съпругата ми Кейра. Тя ми помогна да проумея, че не винаги е нужно да се стремим към нещо единствено с цел да го разберем в детайли. Едно от тези вълнуващи и тайнствени неща е любовта. Искам да използвам случая специално да поздравя Кейра, която ме придружава тук тази вечер и вече 20 години стоически ме търпи докато наум решавам уравнения на закуска, на вечеря, в колата и дори в спалнята. Не го разбирам, но и не се нуждая от това, за да я обичам.

- Има и още нещо, което ми помогна тогава. Веднъж един приятел, който преподаваше на най-малките ученици в частно лятно училище, се разболя и ме помолиха да го замествам за една седмица. Приех, но вътрешно изпитвах съмнения дали ще се справя добре, понеже от опит със собствените си дъщери зная, че децата лесно губят интерес. Подготвих няколко елементарни експеримента, с които да демонстрирам законите на физиката. Опасенията ми се оказаха напразни - децата бяха запленени. Пред очите им най-обикновени предмети от ежедневието им добиваха необикновени, почти магически свойства. Вълнението им беше заразително, а като ги наблюдавах ме осени прозрение. Любопитството, желанието да научим повече за света около нас е част от човешката природа. Генетично заложено ни е някъде дълбоко в сложните двойни спирали на нашето ДНК. Светът е огромен, пъстър и сложен. Най-вероятно никога няма да намерим отговори на всичките си въпроси, но това няма да ни спрем да питаме.
- Когато осъзнах това, за пръв път от много години се почувствах свободен. Не, не беше по силите ми да наредя пъзела и да видя цялостната картина, но щеше да ми стигне да намеря мястото на едно-две дребни парченца и да се надявам, че други след мен ще продължат в същия дух. Аз съм човек на науката, но от момента, в който приятелката ми стисна за последно ръката ми и ми прошепна, че всичко е възможно, мисля за себе си и като за човек на вярата. Няма как да направиш прогрес в едно трудно начинание, ако изпитваш дори и сянка на съмнение в успеха си. Вярвах, че мога да постигна нещо значимо, следователно беше възможно.
- По времето, когато започнах работа по дисертацията си под ръководството на Кип Торн, Калтек беше най-горещата точка отправна точка за всеки амбициозен млад теоретик. В университета преподаваха двама нобелови лауреати по физика – Мъри Гел-Ман и Ричард Файнмън, който за жалост почина същата година. Невъзможно е да прекараш и ден в такава среда и да бъдеш завладян от атмосферата й. Духът на откривателството витаеше във въздуха.

- Скоро след това се намерих във вихъра на дебата за информационния парадокс в черните дупки и за известно време следвах отблизо прогреса в квантовата гравитация. И до ден днешен това се счита от най-сериозните неразрешени проблеми във физиката. По онова време, обаче, ми стана ясно, че пропускаме нещо много важно. Ако се върнем към сравнението с пъзела, не просто бяхме сложили парченце на грешното място, а не разполагахме с всички парченца. Това, че изгледите за пробив не са окуражаващи, съвсем не означава, че не трябва да се опитваме! Към края на работата по дисертацията си започнах да изпитвам усещане, че съм напипал нещо много съществено, но идеята ми все още беше смътна и неясна като призрачна сянка. Минаха години без да отбележа значителен прогрес. В следващите години работих по няколко идеи, до една елегантни, но всички те водеха до задънени улици. За да правим наука не е достатъчно да предложим математически напълно издържан модел. Ако не можем да го подкрепим с експериментални доказателства, той не е нищо повече от красива идея. Времето минаваше, а аз не бележех напредък.
- Сериозният пробив дойде една нощ дълго след като съпругата ми си беше легнала. Не можех да спя, защото преди дни бях се бях върнал от конференция в Принстън и не спирах да мисля за събитията от нея. По онова време бях приспособил за кабинет една малка стаичка у дома, осем квадрата всичко на всичко. На три съседни стени в полукръг бяха закачени пет бели дъски, четири от които редовно бяха плътно изписани с уравнения. В средата от векове стоеше един-единствен въпросителен знак. Въпреки че през онази вечер пиех шесто поредно кафе, умората трайно започваше да взима превес над мен. За хиляден път мърморех и разсъждавах, че ми убягва нещо очевидно.

- Тогава в съзнанието ми изплува един спомен. Докато работех по следдипломната си квалификация при проф. Торн сънувах моята скъпа приятелка от гимназията. Тя стоеше до мен пред същите тези бели дъски, а аз ѝ разказвах за затрудненията си. Теорията на относителността често води до логически парадокси и аз не можех да измисля начин да обединя идеите си. Приятелката ми се засмя и ми каза: „противоречията същестуват само в ума ти! Никога в реалността.” Бях на ръба на изтощението след денонощия непрекъсната работа и почти никакъв сън. Очите ми се затваряха, а изписаното пред мен започна да подскача и да се слива. Като развалена плоча в главата ми се въртеше мисълта, че за да намеря решение на стар проблем, трябва да по съвсем нов начин. Тогава го видях пред себе си, съвсем ясно както никога досега: уравнението, което започваше от най-крайната точка на най-лявата дъска, преминаваше като непрекъсната линия през всичките други дъски и се връщаше там, откъдето беше започнало. Тогава го разбрах. Знаех къде пасва следващото синьо парченце от пъзела.
- Не бива да оставате с впечатление, че един-единствен момент на прозрение ми е бил достатъчен, за да се събудя на следващия ден с напълно изградена теория. Важното е, че в онзи момент аз повярвах, че вероятно или не, това е възможно. Отне ми още година и половина денонощен труд, за да напиша статията и да я публикувам. Днес тя е една от най-често цитираните в космологията.
- Все пак не е достатъчно една теза да бъде математически убедителна, за да бъде вярна; трябват и твърди доказателства. В това отношение може да се каже, че съм късметлия. Учените мразят думата късмет, защото в нея се съдържа смисъла, че нещо се е получило без конкретна причина или съвсем случайно, като изстрел в тъмното. Казвам, че съм късметлия, защото към онзи момент реално разполагахме с нужните за потвърждение технологични средства. В днешни дни нерядко може да отнеме десетилетия преди да бъдат развити такива.
- За да ви стане ясно каква е ролята на теоретичната физика и астрофизика в космологията, можете да си представите, че търсите игла в купа сено. За да бъда по-коректен, всъщност имам предвид една съвсем миниатюрна игличка в цяло поле осеяно с бали. Ролята на теоретика е да анализира, пресметне и посочи на какви координати би трябвало да се намира тя. След щателно и упорито търсене става ясно прав ли е бил или не.
- Само в рамките на две години разполагахме с убедителни доказателства, а моето предположение се потвърди с марж на грешката от само един процент. Именно за откритието си, което днес е известно като ефекта на Барнс-Кимбъл, по-рано тази година получих наградата Улф. Въпреки че съм изключително горд от признанието на научната общност, най-голямото ми удовлетворение е да видя на мястото му още едно малко синьо парченце от големия пъзел.

- Много важен извод, който можеше да бъде направен е, че ефектът на Барнс-Кимбъл сочи към цикличен модел на Вселената. Казано на по-прост език, тя преминава през фази на Голям Взрив, последван от Голяма Компресия сред трилион години, отново и отново. Едва ли ще сме там, за да се уверим с очите си, но ако видим димящото дуло на пистолет, усетим мириса на барут и намерим дупка от куршум, то можем да сме достатъчно сигурни, че е имало изстрел.
- Повечето от колегите ми гледат от високо на философията и религията, но за мен откритието има много дълбок смисъл. В мислите си постоянно се връщам към разговорите в короната на дървото с приятелката ми от гимназията.
Веднъж тя ме попита дали вярвам, че имам душа. Разбира се, отговорих ѝ. А как изглежда тя, беше следващият ѝ въпрос. Стъписах се. Как може да се опише нещо, което не се вижда, не се чува, нито може да се измери? Въпреки че не мога да представя доказателство – а за един учен няма нищо по-важно - аз твърдо вярвам, че представлявам не просто съвкупност от клетките изграждащи тялото ми, а имам и душа. Възможно е философия и наука да бъдат обединени, ако допуснем, че законите на физиката са ни дадени от Бог, а Вселената е нещо по-цялостно от “прах и газ – милиарди по милиарди звезди”. Ако галактиките в нея наподобим на клетките в човешкото тяло, защото Бог да не бъде нейната душа? Не можем ли да мислим за нея като за всеобхватна, жива единица, която се ражда, преминава през детство, зрялост, старост и смърт?

- Когато бях много малък, а татко беше още жив, баба ни гостуваше често. Тя сядаше до прозореца и шиеше гоблени на гергефа, а аз играех на пода в краката ѝ. Когато погледнех нагоре, виждах това кръгло нещо, от което стърчаха разноцветни конци. Веднъж попитах баба защо се занимава с тази грозна бъркотия. Баба, дълбоко религиозна мормонка, не пропускаше възможност да ми разказва за Бог. Поиска да се изправя, а тя сниши гергефа до нивото на очите ми. Смаях се, защото от другата страна имаше избродирана красива къща, а баба каза: „ти гледаш отдолу и ти се струва объркано и безсмислено, а аз следвам предначертан план. Когато погледнеш отгоре, виждаш смисъла, виждаш и красотата. Така прави и Бог.”
- Нито математиката, нито физиката са твърде абстрактни. Те са просто човешки изобретения, които ни помагат да осмислим законите на света, който обитаваме. В началото, когато започваш, когато си малък, всичко ти се струва безкрайно сложно и объркващо. Но когато пораснеш, разбираш, че гледаш велик дизайн, възхитително прост и елегантен. Тогава се питаш, как си можел да не го виждаш? Как изобщо би могло да бъде другояче?
- Въпреки че днес знаем повече, отколкото знаехме вчера, все още сме твърде далеч от т.н. Теория на Всичко, считана за светия Граал във физиката. Вече не се плаша, че рамката и основните фигури в средата са подредени, но пейзажът зад тях все още липсва. Има много велики открития, които предстоят да бъдат направени и това е много вълнуващо. Колкото повече научаваме, толкова повече искаме да знаем. Човешкият ум не спира да търси отговори в стремежа си да зърне голямата, цялостната картина, от която той е само миниатюрен елемент. Не мога да не се питам какви ли ще бъдат научните факти в бъдещето, който днес ни се струват само научна фантастика? Докато имаме вяра, е възможно. Всичко е възможно.

Самюел стисна бялата панделка в джоба си и замълча. Залата избухна в аплодисменти, но очите му бяха вторачени в празния стол до подиума, където седеше неговата Лукса и му се усмихваше.


---------------------------------------------------------------------------------

П.П. Избрах да публикувам отново целия (надявам се подобрен) текст, вместо да помоля за редакция на стария, тъй като промените са съществени. Първата глава продължава след чертата в оригиналната публикация.

Ако смятате, че ще е интересно да направя на отделен разказ някой епизод, приемам предложения. :^)


Публикувано от aurora на 13.02.2013 @ 08:46:06 



Сродни връзки

» Повече за
   Разкази

» Материали от
   Milvushina

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 6


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

19.04.2024 год. / 14:30:23 часа

добави твой текст
"Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)" | Вход | 6 коментара (16 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от secret_rose на 13.02.2013 @ 18:00:38
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Като чета сякаш гледам филм...
@--;--


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Milvushina на 13.02.2013 @ 21:41:50
(Профил | Изпрати бележка)
Приемам, че е комплимент. Благодаря ти. :)
Хубавата новина е, че филмът ще продължи... някой ден скоро. :)

]


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от secret_rose на 20.02.2013 @ 11:00:43
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Миленка, и аз мисля като Зеб. Не пречи в един роман да се прескача от десетилетие в друго, както и глвният герой после да стане второстепенен. Такъв е животът - променлив, защо не и романите..

]


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Milvushina на 20.02.2013 @ 12:18:39
(Профил | Изпрати бележка)
:(
Откъде тръгна тази история, накъде отиде... Смисълът е ясен за мен, но разбира се, никой не живее в главата ми. Започнах да се уморявам. Даже обмислям дали да не си взема малко почивка от Хулите и да си подредя мислите.

]


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от secret_rose на 20.02.2013 @ 12:23:29
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Сакън. Че нямам скоро път до Варна да те ступам :))) ама не пречи да размисля.
И освен всичко, развитието между двамата не пречи по никакъв начин да си е приказка, или роман-приказка. За възрастни деца. Лукса е ангелче, но ангелите не са само в приказките за деца. От опит знам, че нито една замислена история не върви по план, както е била преди да я напишем. Тя сама си се развива и си живее свой живот а ние трябва само да я записваме, докато "гледаме" случващото се. И така е най-истинско.

]


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Milvushina на 20.02.2013 @ 13:01:13
(Профил | Изпрати бележка)
Когато един автор започне да се обяснява какво е искал да каже, значи трябва да свие перките и да поработи сериозно върху изразните си средства. Няма никаво значение какво съм си мислила аз, а как се е получило накрая.

Като измисля нещо и не се отклонявам от него като го пиша в сюжетно отношение. Може би на по-късен етап се сещам, че е можело да се изразя по-гладко, връщам се и редактирам, но не променям съдържанието. Така работи умът ми. Не мисля, че съм способна да пиша по друг начин. :(

]


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Narwal на 13.02.2013 @ 19:47:34
(Профил | Изпрати бележка)
Страхотно! Много ми хареса, но все пак допълнил, че към изброените фундаментални сили Ричард Файнман добавя в своята "Теория на суперструните" и още една "сложно взаимодействие", когато се преплитат кинематика и магнетизъм. Така, че можеш да го добавиш в следващите части. Поздравления!:))


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Milvushina на 13.02.2013 @ 20:41:30
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря. :) Доста го промених, надявам се към добре.

Обаче си в грешка! Суперструните са идея на Ед Уитън и реално излизат на сцената в началото на 1990-те, след смъртта на Файнмън. Той получава Нобеловата награда за диаграмите си (квантова електродинамика). Скоро след това най-модна става физиката на елементарните частици. Той наистина публикува един материал с Мъри Гел-Ман, обаче така или иначе други имат заслуга за Стандартния модел.

Файнмън е бил много надарен математик, но е обичал простотата. Няма да забравя едно изречение от биографията му от Лорънс Краус. "Ако Файнмън можеше да види днешните уравнения на струнната теория, които приличат повече на спагети, какво ли е щял да си каже?"

Впрочем книгата си Ленърд Съскинд (струнист) обяснява за срещата си с Файнмън през 1972. Сам той казва, че Файнмън никога не се е занимавал сериозно с квантовата гравитация, защото не може да бъде експериментално тествана в 20 век. Тези две изречения всъщност са перифраза на нещо, което Файнмън постоянно повтарял: "За да правим наука не е достатъчно да предложим математически напълно издържан модел. Ако не можем да го подкрепим с експериментални доказателства, той не е нищо повече от красива идея."

]


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от mariq-desislava на 14.02.2013 @ 12:44:22
(Профил | Изпрати бележка)
Имаш наистина голям потенциал, не се шегувам.


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Milvushina на 14.02.2013 @ 17:22:29
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти. Страхотен комплимент.

В духа на тематаката сега е редно да кажа, че от работата зависи потенциалът да се превърне в движение. :-)

]


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Mia2442 (mia2442@gmail.com) на 16.02.2013 @ 11:38:43
(Профил | Изпрати бележка) http://www.youtube.com/watch?v=NxBTchwLQ3g
А ще има ли втора лекция - за струнната теория?;0)
Хареса ми, макар да не съм чела първоначалния вариант!
Поздрави!:)


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Milvushina на 16.02.2013 @ 12:32:44
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря, че се спря и прочете! :)

Възнамерявам в следващия си проект да пусна две други лекции на Самюел - едната за яснотата на целите, а другата - за антропоцентризма. Също може да развия епизода за уроците в училището, но първо хубаво трябва да обмисля.

Аз съм от скептиците на т.н. струнна теория, защото е нефалсицифируема по Попър. На прост език този термин означава, че ако няма метод/начин една хипотеза да бъде опровергана, то тя не може да се счита за научна. Разбирам, че математиката зад струните е много стабилна, но това не е достатъчно да ги превърне в реалност. :)


]


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от zebaitel на 20.02.2013 @ 08:49:14
(Профил | Изпрати бележка)
А аз си мисля, че е време да събереш всички парченца за Сами и Лукса и да ги оформиш в една рамка, например роман, защото разхвърляни едно по едно, парченцата на пъзела не могат да се покажат в пълния си блясък. Сигурна съм, че се луташ и искаш да намериш най-доброто решение, но личното ми мнение е, че този страхотен епизод губи от стойността си като отделен разказ и би се вписал чудесно като основен елемент в роман! Може би професионален редактор би ти дал много ценен съвет!!!


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Milvushina на 20.02.2013 @ 10:13:10
(Профил | Изпрати бележка)
:) Всъщност мисля да оставя нещата по този начин. Става дума за 30 години период от време и ми се струва слаба идея да скачам от десетилетие на десетилетие в един роман. Възможно е да напиша и някой независим епизод, но генерално съм замислила друго. Исках да представя и още едно име - Бенджамин Кимбъл. Следващият ми проект е именно за него - бъди сигурна, че Сами и Кейра ще се появят като второстепенни герои. За да има някаква последователност трябваше да разчистя някои грешки, които бях допуснала в оригиналния текст. За три месеца прочетох много литература по въпроса и започнах да виждам слабостите. Един учен никога не би се изразил така на места.

Толкова дълбоко намразих физиката, химията, българската литература и география в училище, че ми отне повече от десетилетие да се отърся от отвращението си и да видя, че не са толкова ужасни. Много зависи от това как ще ти бъде поднесена една информация и най-вече дали ще можеш да я разбереш. В нашите родни мили училища разбирането не е на почит. Нали затова се наричат разказвателни предмети - да те изкарат на дъската и като папагал да рецитираш учебника.

Искам да кажа, че дори един да прочете този епизод и да си кажа, мммм, може би не е толкова лошо, значи си е струвало да известирам над 100 часа в проучване, четене и главоблъскане.

Това е. :)

]


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от angar на 20.02.2013 @ 10:54:14
(Профил | Изпрати бележка) http://angelchortov.hit.bg
С интерес прочетох, и се запитвам: какво е основното, в какво е главната идея. Научна лекция ли - пропаганда на възгледите на Самюел Тимати Барнс, или по важни са епизодите на гушкането им с Кейра? Сигурно и двете, за да се получи художествено произведение.
Изказвам се само по "научната част". Струва ми се, че професорът си блъска главата и разсъждава над въпроси, на които марксистката философия отдавна е дала ясен отговор. Става въпрос за това, че светът е единен, защото е материален; че критерий за истината е практиката; че има абсолютни и относителни истини; че знанието е безкрайно - и насочено към макрокосмоса, и насочено към микрокосмоса, защото материята е безкрайна.
Професорът смята, че религията и науката могат да бъдат обединени, докато марксизмът учи, че науката и религията са несъвместими - науката винаги е опровергавала религията. Професорът вярва, че има Бог, и че "Бог е душата на вселената". И иска да втълпи това и на слушателите си.
Разбира се ясно е, че така мисли и авторката. И че това иска, макар и завоалирано, да втълпи и на читателите. Гласът й е още един глас в милиардния хор на пропагандаторите на идеалистическата философия и религиите. На онези, които нямат ум и смелост да разберат и признаят верноста на материалистическата философия.


Re: Всичко е възможно (1) (с генерална ревизия)
от Milvushina на 20.02.2013 @ 12:04:28
(Профил | Изпрати бележка)
Е сега пък ти. Човек не може да живее само с наука. Трябва и гушкане! Все едно да питаш дали храната е по-важна или водата. И без двете не може дълго време. ;-)

Предлагам да не се връщаме на темата какво искал да каже авторът. Хайде да го оставим това на часовете по БЕЛ в основното училище. Авторката има право да си мисли каквото на нея й се иска. Все пак ще отбележа, че авторката е атеист и не вярва в същестуването на ангели. Последното го казвам, защото Сами е герой от разказ с продължение от раздел Приказки. Да ти кажа, и магьосници и алхимици не съм срещала, ама и за тях пиша. Не да омайвам читателите да смятат, че има, ами ей тъй, за кеф.

Щеше да е супер, ако всички ме четяха и боготворяха, но нали знаеш онзи виц с кучето и с опашката му. Въпрос на вкус е. Няма как да сме мили на всички. Аз поне не се вземам твърде сериозно.

Маркс си има становище, но аз съм на страната на Ричард Файнмън. Той това го казва на лекцията си в Принстън (има я в Интернет, всеки може да я гледа): науката отговаря на въпроса КАК, но не и на въпроса ЗАЩО. Уважавам гледната ти точка, но понеже е нефалсифицируема по Попър, не мога да я приема за обективна истина. И пак него да перифразирам, всеки може да си мисли каквото иска, но за да е наука, трябват доказателства. Тогава философията ще се превърне в наука. Не и преди това. :)

Поздрави!

]