Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 998
ХуЛитери: 5
Всичко: 1003

Онлайн сега:
:: Mitko19
:: pc_indi
:: LeoBedrosian
:: pinkmousy
:: Marisiema

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаСамир
раздел: Есета, пътеписи
автор: zaltia

От два месеца работехме заедно – на площадката в ново строящият се завод за арматурно желязо в град Казабланка. Бяхме трима българи и се занимавахме с електро-монтажната част. Работехме и живеехме с екип от дванадесет турци- монтажници, стругари и заварчици. Помагаха ни десетина мароканци- работещи, бих казал за хляба. Един от тях беше Самир.

Той работеше като заварчик- помощни заварки, макар че по нищо не отстъпваше на турските колеги. Работеше много точно, прецизно и доста по- старателно от другите. Това разбира се правеше впечатление, и не след дълго го прикрепиха към основният екип, и му удвоиха смешно малката до тогава надница. Не знам защо, но се хранехме отделно. (основният екип, от арабският– т. нареченият помощен). Чаят също пиехме разделени, но задължително по шест пъти на ден. Готвачът, естествено арабин на име Аббас беше огромен и тромав като слон, готвеше - бих казал зле, но приготвяше чудесно турски, и арабски чай. Аз предпочитах турският, не че арабският беше лош, но се приготвяше заедно със захарта, и ми беше много сладък. В началото сядах до турските колеги (по нататък, ще ги наричам просто приятели). Отделих се от тях, защото те пушеха здраво, а аз не пуша, и започнах да сядам при мароканските момчета. Хрумна ми, че мога да науча и малко арабски думи покрай чая. И така, посочвах им предмета, а Самир ми казваше как е на арабски и на френски.Там, френският продължава да се изучава в училищата и на практика се говорят и двата езика.
После аз повтарях думата- естествено не както трябва, а той усмихнато ме поправяше. Не след дълго обаче, започна да се отделя настрани, а на въпросите ми отговаряше просто, че има проблеми. Работеше все така добре и често го виках за разни заварки, но усмивката изчезна от мургавото му лице. Един ден, точно преди чая в десет, не го открих. Сетих се къде обичаше да остава сам и разбира се, го намерих там. Беше седнал върху един счупен палет и тихо плачеше.
Като ме видя, притеснено се надигна, опита се да скрие сълзите си, даже и да се усмихне. Не се получи, а сълзите му продължаваха да извират от тъжните му очи. Прегърнах го приятелски и доколкото можах го попитах– какво става. Той, плачейки, най- после ми сподели проблема си. Оказа се, че от месец едно от дечицата му, (той имаше три) най-голямото– имало проблеми със сърцето. Налагала се спешна операция. В момента, в клиниката имало френски екип специалисти готови да помогнат оперирайки безплатно, но трябвали 14000 дирхама* около /1800 долара/ за техническото подсигуряване на операцията. Той, разбира се, ги нямаше. Нямаше и откъде да ги вземе.Обясних му по- скоро на български и със жестове, че ще ги съберем и тръгнахме да изпием задължителният чай. Уточних се с другите двама българи да дадем триста долара, като се надявах турските колеги да дадат петстотин, а другите хиляда да ги осигуря от шефовете. Бързо се разбрахме- още докато пиехме чая, а арабският шеф обеща да подсигури с пари и рехабилитацията на малкия Шади- така се казваше момченцето.На другият ден, по време на обяда, разбрахме че всичко е уредено, и операцията ще се извърши още на следващият ден. По време на следобедният чай Самир ме дръпна настрана обяснявайки ми че тръгва към клиниката, и че няма да спре да се моли на Аллах, докато френският лекар не каже, че всичко е наред. След това ме прегърна (в Турция и в Арабските страни м/у приятели е задължително) и започна най настоятелно да ме моли, като се приберем – вечерта и на другата сутрин, и аз да се моля на моят Бог, за спасението на Шади. Бях толкова изумен от молбата му, че просто мълчах и го гледах. Той явно помисли, че не съм го разбрал и започна наново да ми обяснява молбата си. Аз приятелски го прегърнах и кимайки с глава онова- ДА, което важеше и в Мароко, му обещах, че ще го направя. Самир ми благодари, стисна силно ръката ми и тръгна към съблекалните. Късно вечерта излязох на терасата. Погледнах Африканското небе и дълго се молих. На другият ден, работата си вървеше, но мислите ми отлитаха все към клиниката. Мина чаят в десет. Мина и обядът. Не знаехме какво се случва с детето. Към два и нещо, подскачайки като дете, при нас направо влетя Хаяти (арабският техник), а това което чухме, беше – OK.OK OK... От клиниката преди малко звъннал Самир, съобщавайки, че операцията е успешна и Шади е добре. Зарязахме всичко и тръгнахме към другият край на завода, където се хранехме и пиехме чай, без да чакаме да стане три часа. Там, вече бяха всички - пушеха и оживено коментираха радостната новина. Аббас, шумно пухтеше и обикаляше около чайниците- не знаеше, че днес почивката ще е по рано.
А малко преди да си тръгнем, в участъка в който работехме, дойде Самир. В уморените му от безкрайните молитви очи, проблясваше радостта. Видях и голямата бащина обич- същата, каквато носеха и моите очи. Прегърнахме се и заплакахме.... От радост! Самир запали цигара (беше пропушил) и започна да ми обяснява нещо. Първоначално разбрах, че иска довечера пак да се моля на моят Бог. Не след дълго обаче, разбрах, че този път иска, да Му благодаря за помощта, а той – Самир, като мой истински приятел, ще включва вече мен и семейството ми в молитвите си. Аз, кимайки му обещах и разбира се – късно вечерта, пак там... на терасата, дълго гледах звездите .
И сега, понякога, поглеждайки към небето, се сещам за онова Мароканско момченце– Шади (надявам се да е добре) и баща му- моят приятел Самир.

*Марокански дирхами /MAD/- националната валута на Мароко
8 дирхама се разменят за 1$


Публикувано от viatarna на 14.01.2011 @ 11:51:09 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   zaltia

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 3


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

20.04.2024 год. / 09:59:43 часа

добави твой текст
"Самир" | Вход | 6 коментара (15 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Самир
от ASTERI на 14.01.2011 @ 12:18:16
(Профил | Изпрати бележка)
Красиии!!!
Колкото и пъти да го чета и очите ми ще преливат, и сърцето ми ще сменя ритъм...
Толкова човещина, толкова болка...
Ти, на твоя Бог да се молиш, той – на неговия!!!
Кой Бог!!!
Нима не държим всичко в ръцете си? БОГ, е любовта м/у хората и ти по един много трогателен начин ни го показваш!
Браво, Краси!
Поздравявам те!!!


Re: Самир
от zaltia на 14.01.2011 @ 12:34:31
(Профил | Изпрати бележка)
Така е Дани.... много си права!
Разликата е, че аз влизам 10- 15 пъти в годината в църква, а там се молят по 5-6 пъти на ден.
Между другото снощи се чух с Турският геодезист по телефона- Шади е добре, а Самир праща пари на семейството си от Обединените Арабски Емирства, работейки там- вече като специалист заварчик за съвсем други пари.
Още веднъж ти благодаря за всичко Дани!
Хубав ден!

]


Re: Самир
от zaltia на 14.01.2011 @ 12:19:31
(Профил | Изпрати бележка)
Искам да благодяря на ASTERI за помощта при оформянето на текста.
Благодаря ти Дани!


Re: Самир
от ASTERI на 14.01.2011 @ 14:08:46
(Профил | Изпрати бележка)
:))
Каква помощ? Аз, само го прочетох и се разплаках!
Поздрави!!!

]


Re: Самир
от shtura_maimunka на 14.01.2011 @ 13:53:37
(Профил | Изпрати бележка) http://smile999.blog.bg/
Ох, и мен ме разплака...
Няма значение дали е мароканско, или каквато и да е друга националност, детенцето!Няма значение каква религия изповядваме и на кой се молим.От значение е само хуманизма и човещината си да не губим!
Браво Краси, много ми хареса, и в прозата си отличник!:-)


Re: Самир
от zaltia на 14.01.2011 @ 14:07:21
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти Валя!
Историята е тъжна, но и в момента всичко е наред!
Поздрави от усмихнато и слънчево Търново!

]


Re: Самир
от Markoni55 на 14.01.2011 @ 17:54:24
(Профил | Изпрати бележка)
Напоследък всяка сутрин отпращам благодарност на Бог, за дома ни, за здравето ни, за надеждите ни, за работата ни. Включвам в молитвите си и съпруга на малката ни дъщеря, който е индиец.Когато й казах тя се смя, но след това решихме че не е проблем! Така че те разбирам! Хубав разказ!


Re: Самир
от zaltia на 14.01.2011 @ 18:41:16
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти, че споделяш с един непознат нещо толкова лично!
Когато там в Мароко имах нужда да запаля свещичка в храма, а нямах...., нямаше и храм винаги излизах навън, на терасата и гледах към небето. Терасата беше моят храм. От тогава ми е този навик.
Поздрави от Търново, и благодаря за разбирането!

]


Re: Самир
от Markoni55 на 15.01.2011 @ 21:54:49
(Профил | Изпрати бележка)
Храма е в душите ни. Аз също се моля всяка сутрин пред прага на къщата преди да изведа кучето на разходка. то си знае и ме изчаква търпеливо. Другото е ритуал, за нямащите въображение, те имат нужда от всички тези условности, за да се концентрират върху главното. И както забелязваш църквата умело използва това. Вярата е вътрешна потребност. Храмовете са дошли след това!

]


Re: Самир
от zaltia на 16.01.2011 @ 10:23:05
(Профил | Изпрати бележка)
Така е, така е.... много си права!
От скоро започнах и тръгвайки на път с колата да се моля всичко да е наред! По пътищата ни се случват ужасяващи неща!
Хубав и усмихнат ден!

]


Re: Самир
от zebaitel на 15.01.2011 @ 21:33:21
(Профил | Изпрати бележка)
Хубаво си го разказал, Залтия! Нека повече хора да се замислят, че обединената енергия и доброта на хората може да вършат чудеса! Поздрави!


Re: Самир
от zaltia на 16.01.2011 @ 10:27:22
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря за разбирането, и топлите думи!
Поздрави и от мен!

]


Re: Самир
от secret_rose на 29.09.2011 @ 21:18:58
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Такива са... силно емоционални, при тях всичко е много болезнено, когато боли или много влюбено, когато ги радва...
Бих искала да почета още, за обичаите, нравите...


Re: Самир
от zaltia на 30.09.2011 @ 08:34:57
(Профил | Изпрати бележка)
Тази случка се запечата силно в мен, с това как хора от различни религии се молехме за едно и също нещо- спасението на това дете
и затова я споделих тук. Може би след време ще се отитам да разкажа още нещо случило се там.
Хубав и слънчев ден ти пожелавам Меги!
Тук при мен е мрачно и тихичко ръми.

]