Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 706
ХуЛитери: 4
Всичко: 710

Онлайн сега:
:: LATINKA-ZLATNA
:: pinkmousy
:: Marisiema
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаПреоткритата Европа - 8
раздел: Есета, пътеписи
автор: krasavitsa

Магрит

Беше време, когато както мнозина, така и аз си въобразявах, че виждането на оригинала на една картина ще ми даде нещо повече, отколкото получавам от репродукция. Но се убедих, че много рядко е така. Още повече, че за станалите емблематични творби на изкуството се вземат строги охранителни мерки и посетителите не се допускат близо до тях – историята помни неколкократните нарязвания на картини или чупене на статуи от всякакви слабонервни или душевноболни, които после оправдават действията си с изключителното въздействие на творбата върху тях. Смятам, че запознаването с една живописна творба трябва да стане с предварително гледане и четене, в музея обикновено няма време. Всъщност, когато отида в световноизвестна художествена галерия, почти не се спирам пред известните творби, чиито репродукции могат да бъдат намерени лесно. А съм замирала пред картини на малко известни художници, питайки се защо и тези картини не са придобили световна известност. Но нека не се меся с мнения в чужда професия, историците на изкуството би трябвало да си знаят работата. Имала съм обаче и своите малки клюкарски открития – като например една картина, която привлече погледа ми с това, че почти разпознах Салвадор Дали в нея, а тя се оказа рисувана през 16 век от почти неизвестен художник. Това стана в галерия Уфици, в която не позволяват да се снима, а не носех нищо за писане в себе си. Така и не успях да запомня името на художника, за да задоволя после любопитството си дали гениалният мистификатор не е бил и обикновен плагиатор, още повече че това, което съм чела за него като личност, никак не ме очарова.

Подготовката ми за срещата с Магрит беше тягостна. Гледах и четох из интернет и колкото повече гледах, толкова повече ме отблъскваше. Картините, с които Магрит е най-известен, нямат детайли, те са по-скоро като плакатите – за гледане отдалеч. Действат ми зловещо, от тях лъха студ и отчуждение, а маниакалното повторение на някои елементи ме потиска. Честата липса на лица – още повече. Има предположение защо липсват лицата – майка му била душевноболна със суицидни наклонности, заради които на баща му се налагало да я заключва вкъщи. След няколко опита да се самоубие успяла да избяга и да се удави. Магрит, тогава около тринадесетгодишен, присъствал при намирането на трупа й. Дрехата закривала лицето й и тази картина оставила белег в него за цял живот. В творбите му има много самота, страх и болка. Сега вече мога да разбера и изпитам съчувствие, но... трябва ли да зная подробности от личния живот на автора, за да разбера изкуството му? Или, ако причината не е в това, той ни внушава... обезличаване? Както и да е, не ме е привличал никога и зная, че няма да изпитам удоволствие, но ще го гледам така, както гледам някои предавания по телевизията или упорито чета до края някои книги – за да ги познавам и да мога да кажа защо не ги харесвам.
На касата билетите за изложбата на Магрит се продават отделно, но касиерката не си направи труд да ни обърне внимание, че на него е записан и час за влизане. И когато ми се наложи да задам на една разпоредителка в музея поредния си въпрос на неориентиран посетител, тя погледна билетите ни и каза, че са вече невалидни, защото сме пропуснали часа си. Напоследък имало толкова голям наплив от посетители, че се наложило да регулират посещенията. Е, добре, има още много за гледане. Но пък след около два часа се озовахме съвсем случайно на пропуска към Магрит и като почакахме на опашката десетина минути, ни пуснаха. След преминаване през пункт за сканираща проверка, представете си. Предупреждение – снимането е забранено, авторското право е в сила до 2037 г. Е, заснех само тези репродукции, които беше използвал дизайнерът на преходното помещение.
Влязохме в малка полутъмна зала, в която светлина идваше само от лампите, осветяващи витрини със снимки, писма и документи, очила, писалищни принадлежности. Едър човек с едро лице, балтон и бомбе, дребнобуржоазен бит, нищо изключително или предизвикателно привличащо вниманието. Трябваше да побързаме. И когато навън започнахме да се озъртаме накъде трябва да тръгнем, за да стигнем до експозицията, изведнъж... се чу механичният спокоен глас на високоговорителя, който ни приканваше да напуснем музея, защото затварял след десет минути. Беше пет без десет, не предполагахме, че затварят толкова рано!
Честно казано, не само че не се ядосах, а дори въздъхнах облекчено. Каквото зависеше от мен, направих го. Най-съвестно отидох, платих - но закъснях, все пак влязох - но нищо не видях. Реших, че съдбата си знае работата, така е било писано.

Ето няколко избрани мисли на Магрит от брошурата с негови цитати към изложбата (преводът от френски е мой):
- Не съм имал идея, мислех си просто за една картина.
- Поезията е лула.
- Рисувам отвъдното, мъртво или живо. Отвъдното на моите идеи в картини.
- Свободата – това е възможност да бъдеш, но не и задължение да бъдеш.
- Трудно е да се мисли, когато не се мисли за нищо.
- Прогресът е смехотворна идея.
- Мразя миналото си и миналото на другите. Мразя резигнацията, търпението, професионалния героизъм и всички онези задължително добри чувства. Освен това мразя занаятчийството, фолклора, рекламата, дикторски гласове, аеродинамиката, скаутите, миризмата на нафталина, актуалността и пияните. Обичам скрития хумор, летни лунички, колене, дълга женска коса, несдържания смях на малките деца, малко момиче, което тича по улицата. Искам истинска любов, невъзможното и химерите. Страхувам се да открия точните си граници.

- Светът днес няма смисъл, защо да рисувам картини, които имат? – рекъл Пикасо, отговаряйки на въпрос защо рисува по този начин.
А пък Магрит казал:
- Настоящето вони на посредственост и на атомна бомба.

Сигурно е имало защо да се размина с Магрит. Повечето от произведенията на сюрреализма ме потискат, възприемам ги като писъци на страдащи, болни от самота и отчаяние хора. И не съм само аз:
- Сюрреализмът е просто отражение на процеса на умиране. Той е една от проявите на затихващия живот, един вирус, който ускорява неизбежния край. - Хенри Милър
- Сюрреализмът беше едно схващане за реалността, над което на разума бе отказана възможността да наложи ограничения. - Джон Хърбърт Матюс
И още едно, този път доста отчаяно изказване – на Брад Холанд:
- Сюрреализмът е архаичен термин. Някогашно движение в изкуството. Сега вече не може да се различи от ежедневието.

И това ако не е безнадежден песимизъм, не знам кое е. Никак не ми е присъщ, нямам общ език с него.

(следва)


Публикувано от Administrator на 17.11.2010 @ 17:06:32 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   krasavitsa

Рейтинг за текст

Средна оценка: 5
Оценки: 1


Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

20.04.2024 год. / 16:43:08 часа

добави твой текст
"Преоткритата Европа - 8" | Вход | 5 коментара (18 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Преоткритата Европа - 8
от anonimapokrifoff на 17.11.2010 @ 22:40:23
(Профил | Изпрати бележка)
Твоят текст ми напомни, че в последно време се чудя защо великият Маркес и още по-великият Достоевски са ми скучни.


Re: Преоткритата Европа - 8
от krasavitsa на 18.11.2010 @ 13:16:19
(Профил | Изпрати бележка)
Хм... причините може да са няколко, но само ти си знаеш има ли основна и коя е точно. :))

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от RonnieSlowhand на 18.11.2010 @ 13:25:08
(Профил | Изпрати бележка) http://ronnieslowhand.wordpress.com/
Красавице, много ми е гот да ти чета наблюденията - дори когато, и особено когато, не мога да се съглася :) Магрит ми е голям любимец. Да, определено художник за самотници. Но се изпълвам с бесно възхищение от това как той разбира и харесва самотата. И летящият замък, ябълката... като страшна приказка е, от онези, които обичах като дете.
За мен сюрреализмът е игра на страшни приказки. И черен хумор. Умрях да се хиля, когато гледах "Андалузкото куче" - за мене беше нещо като чудовищен слапстик, гротеска, Йеронимус Бош на вълшебни гъбки, Джорджоне в депресия.
Иначе - великият Маркес винаги ми е бил адски досаден, Анониме... Дълга работа защо. Още по-великият Достоевски обаче ми трябва - нужен ми е, крЕпи ме - на чисто житейско равнище.


Re: Преоткритата Европа - 8
от krasavitsa на 18.11.2010 @ 16:24:13
(Профил | Изпрати бележка)
Не държа да се съгласяват с мен, просто споделям личните си впечатления и собствените си нагласи към света. Макар че ти всъщност се съгласяваш с мен - че сюр-а е за самотници, но сега ще добавя, че за по-специална порода самотници. Самотите са различни видове. :)
Иначе като цяло на мен художниците сюрреалисти са ми като едни предизвикателни малки разбойници, дето са се изсрали на пътеката, клекнали бъркат в лайната с клечка и викат ухилени: гадноо, гаднооо...
:))))))



]


Re: Преоткритата Европа - 8
от RonnieSlowhand на 18.11.2010 @ 23:02:04
(Профил | Изпрати бележка) http://ronnieslowhand.wordpress.com/
Така е, бърникат в целия отпадък на човешкото съзнание. Което е много полезно упражнение, за да разбереш някои неща за човешкото съществуване.
Трябват тонове лайна, за да отгледаш една-едничка роза, както казват французите :))) (Всъщност тонове тор, но все там :)

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от krasavitsa на 19.11.2010 @ 17:20:32
(Профил | Изпрати бележка)
Е, роза... не е кой знае какво, те и сами растат. Виж, едно дете да отгледаш, тонове лайна ти минават през ръцете.
Въпросът е къде ще се фиксираш – в лайната или в очите му. :)))))))

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от Markoni55 на 29.01.2011 @ 19:55:34
(Профил | Изпрати бележка)
Разби ме с това! За съжаление по-вечето творци са се взрели в пъпа си.

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от krasavitsa на 30.01.2011 @ 12:30:25
(Профил | Изпрати бележка)
:))))
Сигурно много си ги харесват.

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от angar на 19.11.2010 @ 16:34:00
(Профил | Изпрати бележка) http://angelchortov.hit.bg
Не го познавам, не ги разбирам направленията в живописта, най-много и май че единствено харесвам реализма. Но с това си определение за поезията - "Поезията е лула!" - ми се разкрива като човек, който говори глупости. Това определение и Бойко Ламбовски не го е измислил, това само чичко Сталин би могъл да го измисли.
Или, ако Магрит е казал такова нещо, би трябвало да е продължил с още някакви думи, с които да обясни защо е "лула". С нещо като от вицовете.


Re: Преоткритата Европа - 8
от krasavitsa на 19.11.2010 @ 18:58:56
(Профил | Изпрати бележка)
Според мен се правят на интересни, Ангар. Не е казал друго,
но пък е нарисувал една лула и отдолу е написал “Това не е лула”. :))))))
Що се отнася до реализма, бедна ни е фантазията какво наричат хората реализъм. Я виж тук един скулптор-реалист: http://the-purest-of-treats.blogspot.com/2010/06/ron-mueck-dead-dad.html
Скулптурата се нарича “Татко, мъртъв”.

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от angar на 21.11.2010 @ 08:19:43
(Профил | Изпрати бележка) http://angelchortov.hit.bg
Въздействието не е приятно. Но аз имах предвид "художествен реализъм", а това е чист натурализъм!

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от krasavitsa на 21.11.2010 @ 19:26:41
(Профил | Изпрати бележка)
:)))))
Това е Рон Мюк (Ron Mueck), австралиец, потомък на германски емигранти. Наричат го хиперреалист. Виж тук цяла негова изложба: http://www.metacafe.com/watch/816457/ron_mueck_australian_hyperrealist_sculptor/
Освен това понятието "художественост", на което залагаш, е много разтегливо и неопределено. Във всеки случай не предполага пробуждане само на приятни емоции.

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от Markoni55 на 29.01.2011 @ 20:01:20
(Профил | Изпрати бележка)
но ще го гледам така, както гледам някои предавания по телевизията или упорито чета до края някои книги – за да ги познавам и да мога да кажа защо не ги харесвам.

Справедливо и достойно за адмирации. Много хора днес се произнасят абсолютно неподготвени - просто за да чуят собственото си его на глас и на гърба на някое известно име. Уважавам търпението и последователността в търсенията, както и смелостта да изразиш мнение. Освен аргументирано, то е и интересно и забавно. поздравления.


Re: Преоткритата Европа - 8
от krasavitsa на 30.01.2011 @ 12:22:11
(Профил | Изпрати бележка)
Съгласна съм за неподготвените изказвания, и аз се дразня.
Благодаря ти за усилията.
Поздрави!

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от secret_rose на 13.10.2011 @ 17:09:33
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Много е бил прав да го каже...
Какви неща научавам тук.. :)
мерси..
но пък съм на мнение, че изкуството не непременно да е само красиво и галещо сетивата... и за един наблюдател с отворено сърце всеки детайл, щрих или нюанс би бил дълбока следа към... :)
към себеопознаване...

иначе преди време много се смях на разказ на познати, който подремнали пред Мона Лиза в Лувъра, очаквайки да им смигне... както били чули, че прави :))

много се радвам, че се зачетох в тези пътеписи..
@--;--


Re: Преоткритата Европа - 8
от krasavitsa на 13.10.2011 @ 19:49:04
(Профил | Изпрати бележка)
Чудя се как са подремнали, пред Джокондата обикновено е голяма лудница.
Ама то човек като си внуши нещо и постои достатъчно дълго, тя може и да му се изплези. :))))))

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от secret_rose на 13.10.2011 @ 19:53:37
(Профил | Изпрати бележка) http://www.facebook.com/IzvezaniDushi
Така разправят :))) и че визитата до нея било загубено време...
но пък научих всички подробности за Парижкото алангле...

]


Re: Преоткритата Европа - 8
от krasavitsa на 13.10.2011 @ 20:38:53
(Профил | Изпрати бележка)
:)))
всеки с интересите и ценностите си

]