Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Folsam
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14240

Онлайн са:
Анонимни: 643
ХуЛитери: 0
Всичко: 643

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Юни 2026 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаКъм Васильов
раздел: Есета, пътеписи
автор: ivliter

Изкачвахме връх Васильов в надпревара с пролетта. Зелената пролетна вълна бе заляла само подстъпите към височините и ние крачехме нагоре, попаднали в тихото им междусезоние.
Някои дървета и храсти бяха облекли нови резидави ризи, други сега отваряха очи за слънцето, а буковете по най-високите места дояждаха меда на зимния си сън. В сенките на скалите доживяваха сетните си часове запрашените от оттеглянето на зимата преспи сняг. Често спирахме в сянката на някое разлистено дърво да поемем дъх. Избърсвам челото си от потта и с лота на погледа премервам дълбочината на преодоляното пространство. В синкавината му, като седефени люспици, блестят по дъното разпилените вили на Шипково. Натоварени с пролетна умора, раниците се впиваха в раменете ни, с всяка крачка нагоре ставаха по-тежки.
Скалистият редут на върха се издигаше като крепостна стена, иззидана от могъщата ръка на времето, за да брани широките пространства на високата част на планината от посегателствата на човека. Дървета-стражници стояха мълчаливо изправени в подстъпите на върха, забили пети в златото на пръснатите наоколо морени. Играта на светлосянката със заострените ръбове на скалите рисуваше причудливи форми, в които човешкото въображение можеше да нафантазира най-невероятни образи.
Изтърван от шепите на върха, към нас се спускаше любопитен ручей, чийто весел гласец галеше слуха ни. С бистрата му вода изтичаше силата на зимата, за да се влее в кипящата кръв на пролетното пиянство, обзело цялата земя.
Колкото повече се изкачвахме, толкова повече просветляваше пейзажът край нас, просветляваше и в душите ни. Тежестта от грижите на всекидневието се претърколи по сипеите, заскача от камък на камък и по твърдите чела на морените потъна в бездната под краката ни.
Сякаш за да си поеме глътка въздух, слънцето се скри зад голям кълбат облак, разчепкващ в скалите мечтата си да се превърне в нещо невидяно.
Гледахме се в прегръдката на височината и не можехме да разберем дали ние бяхме станали други в преодоляването й или височината, обгърнала ни в светлина, тишина, в кристалната прозрачност на въздуха си, ни беше направила други? Бяхме станали по-силни, по-самоуверени, по-добри, по-красиви, по-обогатени и по-смирени пред величието на планината. Това оправдаваше усилието ни да се изкачим там, където времето и пространството водят тихия си нескончаем диалог край красивите скали до хижата.
А до върха? Кога ще стигнем ли? Не бързайте. Денят е вече лятно дълъг. Да спрем, да си починем, да хапнем и се насладим на гледката.
А до върха е само още крачка!



Публикувано от aurora на 05.11.2010 @ 08:52:31 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   ivliter

Рейтинг за текст

Средна оценка: 0
Оценки: 0

Отдели време и гласувай за текста.

Ти си Анонимен.
Регистрирай се
и гласувай.

Р е к л а м а

16.06.2026 год. / 06:08:56 часа

добави твой текст
"Към Васильов" | Вход | 1 коментар | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: Промяна.
от regulus на 05.11.2010 @ 11:58:12
(Профил | Изпрати бележка)
На, все се каня и аз да отида някой ден там, ама не му е дошло ред още... :( Пък е хубаво явно, като чета сега!?
Винаги променя планината. За щастие.