Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 790
ХуЛитери: 3
Всичко: 793

Онлайн сега:
:: Georgina
:: Elling
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
намали шрифтанормален шрифтувеличи шрифтаЗа книгите и хората
раздел: Есета, пътеписи
автор: krasavitsa

Семейната ни библиотека е събирана от четири поколения. Превърнала се е в нещо като духовна история на фамилията. Всяко поколение е оставило своя почерк и някакъв свой отпечатък върху нея. Най-ясен е почеркът на първото поколение – по купуваните в началото на миналия век книги съдя за интересите и културата на предците си.
Следващото поколение е чело наследеното и го е допълвало с нови автори, по-луксозни издания или по-съвременни преводи - и така до днес. От някои книги имаме по няколко екземпляра – един на оригиналния език и няколко превода на други езици. Всъщност библиотеката си живее свой живот, по-дълготраен от живота на всеки от фамилията, тя е връзката между поколенията ни и се е превърнала в една голяма, непрекъснато допълвана книга, достъпна само за онези от нас, които дораснат да я разчетат. Много от книгите са не просто авторски текст, но и предмет със свой живот и своя история и някои от нещата, които ми казват, са толкова интересни, че се изкушавам да ги разкажа.

Ще започна, разбира се, с Първата книга. Притежаваме няколко различни издания на Библията, но ценим особено изданието от 1925 г., в началото на което фабрично са вложени празни страници за вписване на важните събития в живота на фамилията – родени, венчали се, починали. Редуват се различни почерци и правопис, първите записи са направени с мастило и с калиграфски почерци – тънко и дебело, красиви главни букви. После се минава на химикал и макар и да е писано старателно, всичката тази красота изчезва. Мога да проследя как са се променяли образците за краснопис от началото на миналия век досега и да констатирам, че ако някога е можело да се говори за калиграфия, то ние сега...
Ние сега... си позволихме да впишем и кучетата, котките и една костенурка, които са живели с нас и които сме приемали като членове на семейството. Дали хората на село биха вписвали крави, кози и всякакъв добитък? Градска ни работа.
За всеки от нас се полагат три записа – два радостни и един тъжен. Вече направих няколко – и радостни, и тъжни. Кой ли ще направи третия запис за мен...

През комунистическите времена в библиотеката ни е съхранявана и укривана най-конспиративно “Моята борба” на Хитлер – в оригинал. Не поради съмишленичество, даже напротив. Но, както съм чувала да казват у дома – иди доказвай на комунист, че не си камила. Особено когато има партийна повеля за издирване на камили. Изданието е много луксозно, но изкаляно и с поизмачкани листи. Не чистим калта. На първата страница със старовремски почерк е написано:

“За спомен от град Рума, етап от пътя в борбата срещу “новия” ред на автора.
Намерих тази книга в една изоставена къща на ул. “Велика Яречка” 24. Къщата беше разграбена. Единствената вещ в нея беше тази книга, тъпкана с кални ботуши. Никой не я беше взел досега. Явно – тя е наистина безполезна!
За спомен от борбата срещу фашизма. 8 януарий 1945 год.
Подпис: подполковник ...”.

Макар и никой да не е научил за книгата, същият този подполковник после си е платил скъпо и прескъпо затова, че е бил царски офицер. И децата му са си платили. Но това е друга тема.

Римския историк Тацит имаме освен на руски език, и на немски. Това е най-старата книга, която притежаваме. Издадена е в Цюрих през 1847 г. Изящен готически шрифт, изключителен печат, на който сегашните печатари биха могли да завидят, хартията е много фина и сигурно много скъпа – запазила се е същата, каквато е била и преди сто и шейсет години, но... книгата е без корици. Варвари, какъв ли разкош са съдрали най-безмилостно и най-вече – защо? Голям късмет извадих, че я съзрях в една боклукчийска кофа - не се притеснявайте, гледайте в кофите, много идиоти изхвърлят книги, защото били стари или на чужди езици, които те не знаят.

Единият ми старогръцко-руски речник е от 1899 и е удостоен с голямата Петровска награда. Първото му издание е било през 1878 и само за двайсетина години - до 1899, е претърпял пет издания. Какъв разцвет на класическото образование в царска Русия показват и... къде ли са се дянали руските интелектуалци само след двайсетина години...

Радваме се и на други стари издания, например латинско-немският речник – едно мило деденце – е на цели сто и осем години, и особено на фантастичното издание от 1909 на огромния енциклопедичен, едновременно френско-немски и немско-френски речник на Sachs-Villate, за чието почти трикилограмово достолепно присъствие на бюрото ми винаги се правят специални приготовления. Общо над две хилядите му страници са с отделни пагинации. Има собствен знак за авторско право, който си е направо произведение на изкуството, като екслибрис. Освен вътре, на обичайното място, е отпечатан релефно и на корицата, а надпис върху разтворен пергамент гласи: Ohn`Fleiss kein Preis – което е немският еквивалент на нашето “без наука няма сполука”. Понякога се забавлявам да поставям до този гигант речниците лилипути с размери три на четири сантиметра, но с много приличен словесен обем – особено немските издания.

Имаме една поредица, която ценя изключително високо и непрекъснато се уча от нея – това са изданията на руското издателство “Наука” на Академията на науките на СССР от серията “Литературни паметници”. Колко сериозно и стилно книжно оформление... богатите справочни апарати с бележки и обяснения на преводачите и редакторите към старите текстове понякога надминават по обем самите текстове и са много по-интересни от тях. Те са ми образец за прецизна преводаческа и редакторска работа. А и руската лексикографска традиция в някои отношения все още е ненадмината.

Пазим и българските книги със стария правопис от началото на миналия век, издавани набързо в еуфорията на бурното ни младо книгоиздаване. Макар и много скромни като издания – с тънки корици и без илюстрации, не подшити, а само лепени и затова вече разпадащи се, защото лепилото е изветряло – сега вече са се превърнали в библиографска рядкост. И още помня колко се чудих на онези странни букви, когато ги видях за първи път... А от критичните бележки, които един прадядо е оставил в книгата на Вайнингер “Пол и характер” през 1926 г., разбрах колко малко всъщност сме напреднали във възгледите за половете и секса.

Интересни са и книгите с автограф от автора, всяка съдържа някакъв спомен, но един от автографите не ми дава мира и ще разкажа историята му.
Беше преди няколко години. Срещнах на улицата свой познат, ентусиазиран идеалист и отскоро галерист. Зарадвахме се, не се бяхме виждали скоро. Малко преди да се разделим ми каза, че наш голям писател е преиздал на собствени разноски един от големите си романи, като е възстановил и допълнил отрязаните от комунистическата цензура части. Но някой го качил в интернет и продажбите секнали. Сега в продължение на няколко часа дневно той самият продава книгата си в галерията му, като дава и автографи. Изглежда съзря сянката на недоумение в очите ми и добави бързо – аз не му вземам процент, а в книжарниците искали до четиридесет от коричната цена.
Отидох в посоченото време. В галерията нямаше жива душа. Големият писател седеше зад малка масичка, на която имаше купчинка екземпляри от книгата, и излъчваше същото благородство и достойнство, което излъчваше на снимките, които бях виждала. Приближих се и го поздравих без да подавам ръка – жените не подават първи ръка на големите. Но той се изправи и много сърдечно се ръкува с мен. Казах си фамилията, разбира се. Седна, взе книга, отвори я и преди да започне да пише, ме попита за малкото ми име. Бях малко объркана – защо му е?
Когато на улицата нетърпеливо прочетох автографа, се стъписах. Беше написан като към близък приятел, а името ми - съкратено на обичайното гальовно, което се използва само от близки.
Големият ни писател е вече в отвъдното. Не бях в България и не можах да отида на поклонението, но се надявам близките му да не са имали затруднения да му осигурят изпращане, достойно за живота, който живя и книгите, които написа.
Не, не съм била близка с него. Не показвам книгата с автографа на никого, срамувам се. Дори рядко я отварям, защото автографът на началната страница винаги ме разплаква. Още не съм събрала сили, но ще го направя – за потомците. Ще залепя в началото на книгата лист, на който с несръчния си и грозен почерк на съвременен човек, ползващ рядко друг уред за писане освен клавиатура, ще напиша нещо като:
Този автограф е спомен за времената, когато на големите български писатели се налагаше лично да продават книгите си и поради това чувстваха като свой близък приятел всеки, който ги купува.
Датата, написана от неговата ръка, ще е достатъчно указание за поколенията.


Публикувано от alfa_c на 03.07.2010 @ 19:45:39 



Сродни връзки

» Повече за
   Есета, пътеписи

» Материали от
   krasavitsa

Рейтинг за текст

Авторът не желае да се оценява произведението.

Р е к л а м а

19.04.2024 год. / 19:24:47 часа

добави твой текст
"За книгите и хората" | Вход | 6 коментара (17 мнения) | Търсене в дискусия
Коментарите са на публикуващия ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не са позволени коментари на Анонимни, моля регистрирай се.

Re: За книгите и хората
от sradev (sradev за пощите go.com go2.pl wp.pl) на 03.07.2010 @ 20:07:27
(Профил | Изпрати бележка) http://aragorn.pb.bialystok.pl/~radev/huli.htm
жалко, че не го написа това преди година тъкмо тогава изхвърлих няколко хиляди тома заедно със "Советское кон. право" в което бяха и калните гнезда на 3 оси, вчера изхвърлих 500 книги - предимно на чужди езици.... и отново си прибрах няколкото книги с които пътувам по света.

ПП Напиши листа на компютър, че следващото поколение може и да не разчете забележката

ППП идеята за автопродажба е правилна, но за това - само на личен разговор


Re: За книгите и хората
от krasavitsa на 03.07.2010 @ 20:13:45
(Профил | Изпрати бележка)
:)))))
Ами изглежда нашите са знаели какво да купуват. И за кого. Абе ша вземем мерки да има на кого да я оставим. Ако се наложи, ще си го нарисуваме. :)))

]


Re: За книгите и хората
от NikolRus на 03.07.2010 @ 20:19:05
(Профил | Изпрати бележка)
Интересно ми беше да прочета!
Само не можах да разбера защо "– жените не подават първи ръка на големите." Не се въздържайте да го направите друг път... ако има такъв... Не е срамно да подаде човек ръка на писател, истински писател. Срамно е да се ръкуваш с престъпник, бил той облечен в хубав костюм и на висока служба...
Пожелавам Ви родовата библиотека да продължи да се допълва само с хубави, стойностни книги!
Никол...


Re: За книгите и хората
от krasavitsa на 03.07.2010 @ 20:28:53
(Профил | Изпрати бележка)
:)))
Не става дума за срам, Никол, а за етикет.
Поздрави!

]


Re: За книгите и хората
от NikolRus на 03.07.2010 @ 20:47:09
(Профил | Изпрати бележка)
:-)))
"Жените не подават първи ръка на МЪЖЕТЕ". Така вече става, освен да започнем да мислим, че всички мъже са ГОЛЕМИ...

]


Re: За книгите и хората
от krasavitsa на 03.07.2010 @ 21:31:20
(Профил | Изпрати бележка)
:)))))))))

]


Re: За книгите и хората
от ASTERI на 03.07.2010 @ 21:45:34
(Профил | Изпрати бележка)
Здравей, krasavitsa!
Не мога да ти обясня, колко мило ми стана когато четях... ти разказваш за книгите си като за най-обичните си приятели. Те оживяваха пред очите ми и аз изживях тените историии, но когато ни казваш за обяснителната бележка, която мислиш да напишеш самата ти– тогава вече плачех...
Приеми моите поздрави!!!
И пак!!!


Re: За книгите и хората
от krasavitsa на 03.07.2010 @ 22:33:48
(Профил | Изпрати бележка)
Благодаря ти за разбирането, ASTERI.

]


Re: За книгите и хората
от Nelsan на 03.07.2010 @ 22:55:06
(Профил | Изпрати бележка)
Мила красавице, настръхнах, докато четях твоето произведение. Много ме развълнува. Аз нямам толкова ценни и стари книги, нито толкова много, но пазя всяка една като съкровище, дори и тези от комунистическо време. Родителите ми почти не четяха, за мой срам не успях да приуча към това и децата си. Не разрешавам да се изхвърля нито една книга, нито дори и страничка. Но понякога се питам дали когато мен ме няма, библиотеката ми няма да се разпилее. Разчитам единствено на дъщеря ми да запази това което съм събирала толкова много години. Тя все пак понякога чете, макар и рядко. Когато влизам за пръв път в нечий дом, винаги най-напред гледам дали има книги и някак си само по това си създавам едно мненийце... Най-жалкото е, че има хора, които не само не са прочели нито една книга през живота си, но и го заявяват с гордост.


Re: За книгите и хората
от krasavitsa на 04.07.2010 @ 20:29:01
(Профил | Изпрати бележка)
Все си мисля, че на книгите трябва да им се търси дом, а не да се изхвърлят. Аз лично съм правила много щедри подаръци. Просто ако преценя, че някоя от моите книги за някого ще бъде по-ценна отколкото за мен - готово, негова е. Така подарих почти колекция от албуми с репродукции на икони и църковни стенописи - и ужасно се радвам, защото човекът заслужава.
Иначе - все някога се поставя начало и може би си е умение да те накарат да осъзнаеш, че си част от добра традиция. Или - клишето "брънка от верига" през вековете, и от теб се очаква да си на място, за да не се прекъсне.
А че има всякакви хора - има. Няма лошо, докато не започнат да предявяват претенции. :))
Поздрави!

]


Re: За книгите и хората
от Nelsan на 04.07.2010 @ 22:39:35
(Профил | Изпрати бележка)
А аз вече избягвам да давам книги. След като ми върнаха "Атинянката Таис" в торбичка, на парчета и то почти година след като я бях дала... Понякога откривам мои книги в домовете на приятели, съпругът ми е щедър и дава, а после не помни на кого. Така ми се изгубиха много книги, на които държах. Ако ги четат, добре, но ако ги ползват като допълнение към интериора, много ме е яд!

]


Re: За книгите и хората
от krasavitsa на 05.07.2010 @ 12:51:21
(Профил | Изпрати бележка)
Знам ги тези широки души – от сорта “ти пък за една книга ли си”. Много са неприятни.
А най-лошото е, че някои смятат кражбата на книгата ти за "благородна" и не се чувстват виновни или поне неудобно, да им се не види!

]


Re: За книгите и хората
от azzurro на 17.07.2010 @ 11:33:18
(Профил | Изпрати бележка)
Беше удоволствие да прочета написаното за книгите с толкова голяма любов. Случката с автографа остави бучка в гърлото ми и силна доза негодувание защото такава е нашата тъжна действителност. Наскоро подреждах и книгите си и една част реших да подаря в старчески дом дано стоплят сърцата им . Поздрави !!!!


Re: За книгите и хората
от krasavitsa на 17.07.2010 @ 22:20:29
(Профил | Изпрати бележка)
:)))
Чудесно решение е да се подарят книги в дом - или за сираци, или старчески, все ще послужат на някого.
Този текст написах с гняв и сълзи - след края на проточилата се в сайта тема за “спасяването” на chitanka.info, в която се опитвах да обясня, че публикуването на книги в интернет без съгласието на автори и преводачи е незаконно и си е направо кражба – както е и по закон, впрочем. Имаше “стига!”, намекваха за търбуха ми, нарекоха ме защитник на мракобесието...
Оказа се, че още има хора, за които интелектуалният труд е нищо пред кОпането - за него всеки плаща безропотно. (бях написала друга дума вместо хора, но размислих :)))).
Случаят с големия ни писател не е измислица, а горчива истина.
Поздрави!

]


Re: За книгите и хората
от Markoni55 на 27.01.2011 @ 18:20:54
(Профил | Изпрати бележка)
Просто не можех да си тръгна без да прочета и това. Спомних си за първата ми среща с Хайне. Един отвратителен зимен ден и морския вятър във Варна, който може да те събори - тогава бях само на 11. Една книга се търкаляше в снега и всеки миг щеше да отлети под автомобилите. Успях да я догоня. Вече нямаше външна корица, а на първа страница ме гледаше образът на замечтан мъж, седнал на една пейка. Книга на песните...
За съжаление и моите деца не четат. Преди месец подарих цялата колекция Световна класика за деца и юноши на първата си кръщелница, която за моя огромна радост чете. Мъчно ми е за всички малки деца, които са обречени на компютрите, за да си осигурят родителите им няколко минути спокойствие. Странно е, че по моя лична инициатива всяка събота в галерията чета лично приказки на деца от 16 до 17 часа. Без такса, без ангажимент да се обаждат предварително - просто съм тук и дори едно дете да дойде му чета. Първия път дойдоха 11. После по две, по едно...Дълго се чудих какъв е проблема - времето бе хубаво за разходки, но стана студено и пак не идват. Хреми, кашлици....оказа се простичко. Родителите не искат да си нарушават програмата. Включват го в компютъра и забравят...при това с чувство за завидна гордост, че само на три години и се оправя само ...Боли ме...

"Този автограф е спомен за времената, когато на големите български писатели се налагаше лично да продават книгите си и поради това чувстваха като свой близък приятел всеки, който ги купува."
А това е разбиващо!


Re: За книгите и хората
от krasavitsa на 28.01.2011 @ 11:45:54
(Профил | Изпрати бележка)
Мдам... факт.
Времената се промениха, но заедно с всичко добро, което ни донесе интернет, донесе и една заблуда, с която ще трябва да се преборим. Масово започнаха да наричат авторския продукт - било то песен, филм или литературно произведение - "съдържание" или "информация" и си се разпореждат с тях както им падне. Немалка роля за затвърждаването на тази заблуда у нас изиграха и няколко статии на абсолютно заблудената според мен доцентка в СУ Милена Цветкова - ако не си, виж критиката ми "Безотговорното "теоретизиране"..."
Не че те дозарибявам, търся съмишленици. :))))



]