Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 709
ХуЛитери: 3
Всичко: 712

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: Mitko19
:: AlexanderKoz

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Изкуството на „Византийския коментар“
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Вашата оценка:

5
80%
 80%  [ 4 ]
4
20%
 20%  [ 1 ]
3
0%
 0%  [ 0 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
1
0%
 0%  [ 0 ]
Всичко гласували : 5


Автор Съобщение
konkurs
Модератор
Модератор


Записан(а): Mar 05, 2006
Мнения: 1152

МнениеВъведено на: 19 Мар 2018 19:50:03 » Изкуството на „Византийския коментар“ Отговори с цитат върни се горе

„… но да си гледа работата, че туй е лектика бе,
не е лексика, четиримата да му отвърнем.“
„Четвъртият носач“ – Георги Николов


Мда-а-а. Весела случка, леко се чете, афористична поанта, но без да звучи досадно-поучително… Добро ти е стихотворението, млади момко. Оригинално е и сравнението ти между причините за падането на аварския хаганат по времето на Крум и случващото се у нас от доста време. Кой организира конкурса, казваш? Преди време, когато бях на твоята възраст, участвах в доста конкурси, и те ме научиха на доста неща… Казваш, конкурсът е анонимен, но имаш право да коментираш и да оценяваш. Браво, браво, похвално даже… Това означава, че можеш да използваш един много специален начин за писане на коментар. Но не повече от един-два пъти – защото иначе ще се набиеш на очи!
Аз съм го нарекъл „византийски коментар“. Сега сам ще разбереш каква е причината. Видях, че познаваш историята на Първото българско царство, така че със сигурност си запознат с начините, които Византия е ползвала, за да се справи с него.
Знаеш ли какво означава да „дисквалифицираш“ или „дискредитираш“ нещо или някого? Браво, точно така – да го отстраниш или да загуби доверие!
Та, значи, в коментар за произведение в конкурса пишеш каквото си искаш – че ти е харесало или пък не, че е написано добре или пък обратното, и така нататък. Важното е нехайно и между другото да подхвърлиш, че нещо в сюжета е вече познато.
„Византийският коментар“ практически може да бъде универсално приложим – ако е конкурс за нова песен, да речем, пишеш, че припевът е вариация на народна песен. Ако е за произведение за деца, заявяваш, че е префасонирана народна приказка. Ако е хумористичен конкурс – вметваш, че е използван известен виц, който си прочел, например, докато си си се реел из социалните мрежи.
С такова обвинение стопроцентово ще нанасеш неизбежен ъперкът и на творбата, и на автора. Защо ли? Защото ако авторът се включи, за да доказва, че няма сестра, ще разкрие самоличността си и произведението му ще бъде дисквалифицирано. Ако пък си премълчи, за всички останали той ще е – поне до края на конкурса, крадец на готов продукт или в най добрия случай просто един интерпретатор без собствено оригинално виждане. Ей за това съм нарекъл коментара „византийски“!
Не се притеснявай, ако някой се сети или има смелостта да попита кой е оригиналът и къде може да бъде намерен. Отговори с нещо такова: „Ало, тук да не ти е legalworld.bg или Crime Scene Investigationе, бе? Това тук е литературен конкурс, а не наказателно съдебно дело, за да се прави разследване.“ Не забравяй, че аудиторията е съставена от пишещи, а не от четящи люде, така че броят на тия, които ще те апострофират, че обвинение се произнася едва след представяне на доказателства от проведено разследване, а не преди него, ще е практически нулев.
Ако все пак след това още някой отново вземе да настоява за посочване на оригинала, последвай примера на политическия елит в наши дни – сниши се, притаи се и не отговаряй! Мълчи като индианския вожд Винету, вързан на кола на мъченията на вражеско племе! Или като българския вожд с индианското име Винету, когато го питат има ли банкова сметка в Лихтенщайн!
Произнесъл своето обвинение, остави великодушно произнасянето на присъдата на гласуващите читатели. А те или ще прекратят коментарите, или ще оценяват с ниски оценки. И помни, че винаги можеш да се измъкнеш по терлици – ако положението стане напечено, винаги можеш да се оправдаеш, че си се бил объркал – че тоя виц не си го прочел, а си го чул. А си го запомнил, защото това е станало в паметна за теб дата. Например – в първия ти учебен ден. Или пък през първата ти брачна нощ.
Я сега, млади момко, ми дай адреса, защото докато си говорим, аз също реших да участвам. След като изпратя творбата си, ще те уведомя за заглавието й. И ще съм ти благодарен, ако гласуваш за нея. Защото аз пък ще гласувам за твоята.
И да се разберем още отсега – без никакво използване на „византийски коментари“ един към друг – нито от моя страна към теб, нито от твоя към мен!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 18, 2009
Мнения: 626
Място: София

МнениеВъведено на: 19 Мар 2018 21:01:58 » :) Отговори с цитат върни се горе

Вижте, мен не ме притеснява "византийския коментар", макар да е" удар под пояса." Все пак човека е коментирал с ника си, което задължава.

Повече ме притесняват анонимните двойки, защото това ти сваля процентите без никакви аргументи...

Но дори и на това не мога да се сърдя - хората имат различно чувство за хумор - един се смее, че някой е паднал или пр*днал, други оценяват иронията, каламбура и добрия стил.Smile

Макар че самата аз станах жертва на такъв "византийски коментар" в едно минало издание - написа се в коментар, че подобен скеч е имало в тв предаване. Как да обясня, че това тв предаване не гледам, защото намирам скечовете им за просташки и ме дразнят. Но факт е, че бях ползвала реплики от една дискусия на моята ФБ стена/ която е достъпна за всички/- майтапяхме се с бозони и боза, и на мен ми хрумна тази дискусия да я пренеса между двама дядовци.
Сега, дали и други са чели тази дискусия, незнам, но след атаките ми писна, влязох да се защитя като автор и произведението, съвсем по правилата, се дисквалифицира.

Та сърбала съм византийската супа, но пак казвам - повече ме дразнят мишките с двойките!Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 19 Мар 2018 22:57:49 » да и това го има Отговори с цитат върни се горе

и двойките също...но какво да се прави? Който иска - може, но който не може ...и той иска. Ето това е разковничето за съжаление...Но, не забравяйте, че има и жури. То не гледа толкова много телевизия и не дреме толкова много по социалните мрежи. поне дама от журито нямат ФБ страница и не познават никого от сайта....Има надежда

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
zika
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 05, 2016
Мнения: 229

МнениеВъведено на: 20 Мар 2018 14:47:56 » Отговори с цитат върни се горе

Мислих анонимно да оценя с 5, защото това ТИ си го взел от мислите ми, но, защото мразя анонимните 2 и 3 - го оценявам с името си. Успех! "Дисекцията" си я бива.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 23 Мар 2018 15:11:43 » Отговори с цитат върни се горе

Два постинга прочетох на тази тема “Ръководство за писане на коментари в анонимен конкурс” и “Изкуството на Византийския коментар“ Предполагам че и двата са от един автор.
Допълват се. И са повече тъжни, отколкото весели, но са верни.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com