Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 693
ХуЛитери: 1
Всичко: 694

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Още един път за турското робство
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
tot_amon
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 03, 2006
Мнения: 72
Място: Тарантия

МнениеВъведено на: 25 Авг 2014 22:24:36 » За робството Отговори с цитат върни се горе

Това, че един дебелосерко като Бо-,Ди- обяснява на неграмотниците за османско присъствие по нашите земи, не означава, че това е точно така, както той го казва, движен от не знам си какви интереси и пачки в банковата му сметка. Но точно това "присъствие" изтри от генетичния код на българите еволюиращата им жажда за оцеляването на българския дух. Споделям това от храбрия град Ямбол, който единствен, след тримесечна обсада, е паднал без предателство отвътре. Че то комай сме нация от предатели... Но поне над тогавашните е бил надвиснал калъч. И те са приели "почетната" титла. Такъв не виждам над сегашните. Но те с удоволствие си я "шърват" един на друг. Та по-горе споменах български дух. Нима може в един български град, насъскани от "патроните" си, циганета да вървят по улицата и да крещят "гяури"? И ако българинът излезе и вземе нещата в свои ръце, ще отиде в затвора. Де му е духът? Стиска зъби зад стените на къщата си, споделя с приятели, но нищо друго. А е демокрация. Де е тя за неандерталската част от населението на майчица България? За нас - българите, свобода, за циганите - слободия. Да, ЦИГАНИ! Цял свят им казва така, само ние приехме някаква изсмукана от пръсти история за "доми", "роми" и ... незнам какви си още - гноми ли бяха, не си спомням. И това, че в читанките влизат приказки, АБСОЛЮТНО тъпи и безсмислени, от набедени писатели цигани, може само да ни покаже до къде сме стигнали. Защото същите тези цигани, които тук, в България се бият в гърдите и казват "Аз съм турчин"!, като излязат в белия свят, се самоопределят като българи. И заради такива на летището в Кьолн, измежду всички други надписи, бягащи по електронните пътеки, има и "Не кради" - на чист български. Присъствие било. РОБСТВО, чиито 30 сребърника тогава стигат и до днес да угояват вестникаро-лафкаджии и да наливат вода във воденицата на "сиви" кардинали. Evil or Very Mad Twisted Evil

_________________
Нека Господ ме пази от мойте приятели,
а от враговете си сам ще се пазя!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 26 Авг 2014 02:48:45 » Отговори с цитат върни се горе

Брех...Тот Амон, как ги накъдри тез всичките неща?!Как вкара и циганите в уж турско-българската филмова продукция?!Smile)Сигурно дълбоко ще те разочаровам, но като човек отгледал и възпитал много ромски деца и поради това познаващ ги, имам категоричното мнение, че те са вярващи и водещи се хора, те са един колоритен етнос, който силният българин може да ръководи , да овладява и ..дори много да научи от тях, и ..те не са проблем, когато водещата нация е силна. Та те живеят по божествените повели- " ..плодете се и се множете, радвайте се и се веселете.." И ...те никого не мразят. Отделно, те са факт, който не е виновен, ако е трудносмилаем за Факторът. Те не са и не бива да бъдат оправдание за това,което сме, или не сме. Ние определяме тях, а не те нас.
Поздрав от мен!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 26 Авг 2014 10:33:59 » Отговори с цитат върни се горе

Спорът навлезе в много дълбоки води. Нашият - българският етнос, носи всички белези на умиране. Това няма да стане днес или утре, но след 100 години ще бъдем история. Да, циганите са по-витални от нас и не са виновни за изчезването ни. Да, живеят на наш гръб. Да, много са факторите - включително и външни, които работят за заличаването ни. И от циганите наистина има какво да се научи - например как да изтласкаш един народ от собствената му територия, като се плодиш безконтролно и безотговорно. Поне езикът ни ще оцелее известно време, защото е развит и има завидно дълга писмена традиция - за разлика от циганския. Ако на някого му се струва расистко изказването ми, да се разрови из интернет и да прочете прокламациите на образовани цигани - хора, обучени в български университети на български език. И да прочете как ние генетично сме непълноценни за разлика от циганите. Не само българските националисти, които са малцинство, насаждат омраза - много по-успешно го правят учените цигани, верни на поговорката ни "храни куче да те лае". Позицията им е продиктувана от безхабарието ни - ние сме се отказали от правото си на оцеляване.
Нямам нищо против циганите, турците и които и да е. Подобно на много българи приемам всички етноси. Което, разбира се, съвсем не означава, че и те ме приемат.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
kristi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 19, 2005
Мнения: 729

МнениеВъведено на: 26 Авг 2014 12:30:25 » Отговори с цитат върни се горе

https://www.youtube.com/watch?v=bI0y3L2Pb5M
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 26 Авг 2014 14:00:27 » Отговори с цитат върни се горе

anonimapokrifoff написа:
Спорът навлезе в много дълбоки води. Нашият - българският етнос, носи всички белези на умиране. Това няма да стане днес или утре, но след 100 години ще бъдем история. Да, циганите са по-витални от нас и не са виновни за изчезването ни. Да, живеят на наш гръб. Да, много са факторите - включително и външни, които работят за заличаването ни. И от циганите наистина има какво да се научи - например как да изтласкаш един народ от собствената му територия, като се плодиш безконтролно и безотговорно. Поне езикът ни ще оцелее известно време, защото е развит и има завидно дълга писмена традиция - за разлика от циганския. Ако на някого му се струва расистко изказването ми, да се разрови из интернет и да прочете прокламациите на образовани цигани - хора, обучени в български университети на български език. И да прочете как ние генетично сме непълноценни за разлика от циганите. Не само българските националисти, които са малцинство, насаждат омраза - много по-успешно го правят учените цигани, верни на поговорката ни "храни куче да те лае". Позицията им е продиктувана от безхабарието ни - ние сме се отказали от правото си на оцеляване.
Нямам нищо против циганите, турците и които и да е. Подобно на много българи приемам всички етноси. Което, разбира се, съвсем не означава, че и те ме приемат.


Ганке, от мен прегръдка за това, което написа!

Имам приятели - и цигани, и турци, както Стефка изключително тенденциозно каза, че е "възпитавала и отгледала" роми, така и аз мога да кажа нещо наобратно. Имаше в сайта едно същество с никнейм "красавица", това същество, поради подобни на Стефчините изказвания, съм го псувал много пъти. Отнесох три-четири бана. И не ми дреме и десет да отнеса! Забранете ми достъпа до сайта! Мисля, че Стефка прекалява с толерастичните си думи. И аз обичам "Светът да е прекрасен!", ама не е! Ако си се отнесъл в гнездото на източните философии, които не са нищо друго, а пряк път за собственото ти "спасение", разбирам. Собственото ти "спасение" по условие игнорира другите...

Как може спокойно да позволяваш някой да ти ебава майката?...

Християнско примирение ли е това или последица от исторически натрупвания?...

Не знам.

Може да не е нито едното, нито другото, но, за съжаление, зная какво е предателство...

Колкото до расизма - имало го е и пак ще го има. Но в сучая, както и в много други подобни случаи, расизъм няма! Има факти, нещо което се е случвало и се случва... Расизмът може да има и обратна посока, нали?... И кой е този, който да "постаниви" коя е правилната?...

За съжаление, живеем във време, в което и държава нямаме...

Ганке, прогнозата ти е повече от трагична. Дано да не се сбъдне!

А... и защо толкова свенливо се игнорират изказванията на Божидар Динитров, поради които, всъщност, е темата?

Има расизъм! Но обратният знак не е в полза на българите, които не са олигарси или просто политици...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
kasiana
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2009
Мнения: 236
Място: Козлодуй - Русе

МнениеВъведено на: 26 Авг 2014 15:55:40 » Отговори с цитат върни се горе

Понеже темата беше Османско владичество или турско робство е имало в България, си позволявам да припомня, че миналата година - 17 юли 2013 година се навършиха 620 години от падането на столицата на БЪЛГАРИЯ под турско робство на 17 юли 1396 година.

Но беше ли отбелязана по подобаващ начин тази трагична за нацията ни годишнина? Пя ли някой Заупокой на хилядите погинали? Не! Телевизиите се надпреварваха да словоблудстват кой е взривил автобуса с еврейските туристи(Мир на душите на загиналите)...

В линка по-долу пише за падането на Търновград под турско робство.
Нека си припомним...

http://www.plevenonline.com/index.php?option=com_content&task=view&id=471&Itemid=7

И да оставим циганите на мира. И Усин Керим е циганин, но не се срамуваше, че е такъв, защото беше достоен човек, ПОЕТ и български гражданин...

Поздрави!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
kasiana
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2009
Мнения: 236
Място: Козлодуй - Русе

МнениеВъведено на: 26 Авг 2014 16:45:55 » Отговори с цитат върни се горе

Допуснала съм в бързината фактическа грешка в края на този абзац:

Понеже темата беше Османско владичество или турско робство е имало в България, си позволявам да припомня, че миналата година - 17 юли 2013 година се навършиха 620 години от падането на столицата на БЪЛГАРИЯ под турско робство на 17 юли 1396
година.


Да се чете 17 юли 1393 година

Касиана
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 26 Авг 2014 18:20:11 » Отговори с цитат върни се горе

Не че не знаех какви зверства са вършили турците, но и от тук прочетеното съм потресен.
А гледате ли филмите им - "Великолепният век" например? Какви добри, колко благородни и какви хуманисти се показват!
Но не е до турците - всяко робство и всички поробители са такива. Нима сърбите - след Междусъюзническата и Първата световна война, спрямо българското население в Македония, са били по-добри?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
tot_amon
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 03, 2006
Мнения: 72
Място: Тарантия

МнениеВъведено на: 26 Авг 2014 21:06:15 » Отговори с цитат върни се горе

pc_indi написа:
Брех...Тот Амон, как ги накъдри тез всичките неща?!Как вкара и циганите в уж турско-българската филмова продукция?!Smile)Сигурно дълбоко ще те разочаровам, но като човек отгледал и възпитал много ромски деца и поради това познаващ ги, имам категоричното мнение, че те са вярващи и водещи се хора, те са един колоритен етнос, който силният българин може да ръководи , да овладява и ..дори много да научи от тях, и ..те не са проблем, когато водещата нация е силна. Та те живеят по божествените повели- " ..плодете се и се множете, радвайте се и се веселете.." И ...те никого не мразят. Отделно, те са факт, който не е виновен, ако е трудносмилаем за Факторът. Те не са и не бива да бъдат оправдание за това,което сме, или не сме. Ние определяме тях, а не те нас.
Поздрав от мен!

pc_indi, ако говорим за онези цигани, дето ги имаше преди години, но сега са на изчезване, а именно - катунарите, там спор нямам с теб. Аз съм бил с тях под небето, ял съм им хляба, приказки ми е разказвала стара циганка. Те наистина живеят по законите на Небесния лесничей. Наистина не ни мразят. Всеки от нас е гледал "Таборът..." От 1987 година съм учител. По села, паланки, градове...Познай на колко парагвайци съм дал А-Б-е-В-е-то. Но малцина са тези, дето завършват последната степен. Нямам нищо против всички онези, които се стремят да изплуват от калната маса, трудят се, държат децата им да ходят на училище. Но да ми крещят "гяур" в лицето нищо незнаещи, но явно разбиращи за какво иде реч черноглави посерковци - е, много пъти съм давал и другата буза, много пъти и втората риза... Но като че ли времето е спряло. Законите за етнос, самоопределящ се като националност, и то поробителска в миналото ни - не важат. Като обучаваща толкова цигани, виж чл.53 мисля, че беше, от КБ за образованието, поголовно нарушаван от етноса. Сигурно ние сме виновни, не можем да се справим. Можем, но трябва да бъдат обесени публично 10-на човека. Не съм кръвожаден, добър и весел човек съм, но!!! Evil or Very Mad От 1300-те години, повече от половината ни в робство, при уж сегашната ни демокрация да се опитват да ни заробят чисто физически с помощта на тези 10-ина евентуални хранилки за лешояди - избеснявам! Но... робството не си е отишло. Ние си го пазим чрез гените на предателското семе, носено напред от ветровете на вековете. Но съм абсолютно убеден в едно - България няма да погине!

_________________
Нека Господ ме пази от мойте приятели,
а от враговете си сам ще се пазя!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 27 Авг 2014 02:03:19 » Отговори с цитат върни се горе

Аноним, изобщо не ти е расистко изказването, всичко е вярно. Не сме единствената държава ,в която има и такъв етнос, но е факт, че при нас е по- проблемно положението. Все си мисля, че може и да не е така, ако се изработят по- различни,работещи и спазващи се закони. Недостойно и признак на мързел и немощ е да обвиняваме винаги някой друг за хала си.
Пламене, ти например, освен с псувни във форумите как на практика изразяваш позицията си на истински българин, при положение, че емоционалната ти интелигентност е на лимбично ниво?Светът е какъвто си го направим. Ами като се вижда, че с агресия, войни, отмъщения, омраза и прочие, не става по- добър света, значи е време да се пробва с обич и разбиране.Не е нужно да се отнася човек в източни философии, но задължително трябва да възпита мозъка си в правилно мислене и отношение. Разбира се, че е нужно собствено, лично спасение! Та ти ако не можеш да спасиш себе си, мен ли ще спасиш?! Винаги, непременно започваш от себе си.Просто не позволяваш да ти "ебават майката", когато собственото ти поведение е достойно . Съвсем пресен пример- двуметров българин на средна възраст разхожда двайсетсантиметрово кученце. Кученцето спира и се изтропква на тротоара на столичен булевард.мъжът го изчаква спокойно и тръгват, а на първо любезната ми покана, последвана от възмутени крясъци да си събере изтропканото, човекът просто отминава и ме праща да се разкарам. Какъв пример според теб ще даде той на преминаващ наблизо ром, например? За никакъв расизъм не става въпрос. Прекрасно знам какви поразии правят, всичко знам. "За съжаление, живеем във време, в което и държава нямаме... "QuestionExclamation
Пламене, надявам се досещаш се, че това мнение е култова повсеместна грешка! Държавата сме ние- нея няма ли я , значи нас ни няма.Просто трябва по по- правилен начин да се погледне на личното спасение- всеки прекрасно знае какво не иска да се случва с него- е и другите по същия начин. Няма как да стане отведнъж всеки да промени мисленето си, но достатъчно е да има такива, Правилни Човеци законодатели и политици и заедно с тях да дадем достоен облик на прекрасната си древна държава.

Всеки,който се кефи на материали за това кога ,как и на кого сме били роби,е свободен да си пуска клипчета, теми и прочие, да се настройва против етноси, да помни.. Аз лично не искам да " помня" такова нещо и не храня душата си с негативни мисли от какъвто и да било характер, наблюдавам се да имам почтено и достойно присъствие в ежедневието си, защото това е единственият начин да съм спокойна със себе си .

tot_amon , разбирам афекта ти от конкретната ситуация.Просто според мен ние сме тези, които трябва да държим нещата под контрол и да отстояваме националната си гордост и ценности. Вярата ти, че България няма да погине е сигурен знак, че си от човеците, които работят за това и тази ти вяра е напълно основателна! България не е случайна държава, много историци го казват.Кодът ни е вписан в недрата на земята и България ще е вечна!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 27 Авг 2014 10:17:42 » Отговори с цитат върни се горе

pc_indi написа:

Пламене, ти например, освен с псувни във форумите как на практика изразяваш позицията си на истински българин, при положение, че емоционалната ти интелигентност е на лимбично ниво?Светът е какъвто си го направим.


Стефке, надявам се, ще се съгласиш, че темата не е за обсъждане на нивото на моята "емоционална интелигентност". Smile
Но ще ти отговоря. Моето псуване е точно толкова полезно, колкото твоя опит, който описа, да накараш човек да изчисти "изтропаното" от кученцето му - без успех. Smile И не съм съгласен, че "светът е такъв, какъвто си го направим". Светът е такъв, какъвто е.
Като не искаш да помниш, че България през по-голямата част от съществуването си е била поробена - не помни! Това е твое право!
Както е твое право да изразяваш мнението си така, както е мое право да изразявам своето. Тук няма място за спор. Неслучайно споменах един типаж от романа на Вазов "Под игото" - Стефчоф. Който разбрал - разбрал. Лично към теб нямам лошо отношение. Позволих си само да реагирам на някои твои тези, които, пак казвам, никой не ти пречи да показваш.
Пожелавам ти, (казвам го без никаква ирония!), да успееш така да спасиш себе си, че да имаш възможност да спасиш и мен.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 27 Авг 2014 11:40:06 » Отговори с цитат върни се горе

Вече бях обвинена в расизъм от човек, който търси под вола теле. Мислех си, че ще ме разпъват на кръст след излизането на втората ми книга (живот и здраве), а се почва отсега.
Оставих тази тема за турското робство, защото тя неизбежно засяга и литературата. Все по-мощни са гласовете, че дори и да е имало робство, трябва да бъде забравено, за да не накърняваме чувствата на днешните турци. Няма да се спирам подробно на това, че 5 века са почти изцяло игнорирани в новите учебници по история; че националните ни герои са просто обикновени терористи според някои модерни историци и че т.нар. "турско присъствие" едва ли не е благодатната почва за процъфтяването на България. Ще се спра на споменатите вече чувства и тяхното накърняване.
Който не е ходил в Одринската крепост, нека отиде, ако има възможност. Музиката, на чийто фон звучи текст с често повтаряне на българи душмани, е драматично погребална. Има рисунки, на които български войник е нанизал пеленаче на щика си, на други турчин пада посечен, докато брани с голи ръце честта на жена си и живота на децата си. Много от посетителите турци плачат. Ако някой не се сеща, става дума за превземането на Одрин от Втора Българска армия, което слага край на Балканската война.
Тази крепост се посещава от много българи, защото Одрин е популярна туристическа дестинация. Навярно и те са се чувствали така, както се чувствах аз. Но турците не се интересуват от нашите чувства. Те имат право да помнят няколкомесечна обсада, завършила с поражението им, но ние категорично - ако сме европейци, ако сме хуманисти и пр. хубавини - нямаме право да си спомняме 5 века.
Който иска, да забрави. Аз не мога да си го позволя - дори да е само заради почитта към паметта на дядо ми Стойко, чиито земи и къща са останали в Селиолу и родът му от богаташки се е превърнал в бедняшки.
Сега за циганите. Колко български семейства преживяват благодарение на детските надбавки и колко цигански? Колко българи могат да си харесат местенце, да си струпат къщенце от каквото се сетиш и никой да не ги закача? Колко българи могат да имат ток и вода, а да не са плащали за тях от десетилетия?
Не, аз не съм държавата - не само защото не съм Кралят Слънце, а и защото, ако бях държавата, нямаше да подложа на изтребление собствения си народ.
Лесно е да проповядваш равенство, братство и повсеместна любов от амвона на защитеното си благополучие, но животът извън него е съвсем друга бира. Любопитно ми е дали тези, които обявяват за расизъм реалистичната оценка на действителността, някога са имали приятели цигани или турци? Живели ли са с цигани или турци в една къща? Обучавали ли са българчета, циганчета, турчета, арменчета и еврейчета, без да правят разлика между тях?
Моят отговор на всички тези въпроси е да.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 27 Авг 2014 12:29:24 » Отговори с цитат върни се горе

anonimapokrifoff написа:
Вече бях обвинена в расизъм от човек, който търси под вола теле. Мислех си, че ще ме разпъват на кръст след излизането на втората ми книга (живот и здраве), а се почва отсега.
Оставих тази тема за турското робство, защото тя неизбежно засяга и литературата. Все по-мощни са гласовете, че дори и да е имало робство, трябва да бъде забравено, за да не накърняваме чувствата на днешните турци. Няма да се спирам подробно на това, че 5 века са почти изцяло игнорирани в новите учебници по история; че националните ни герои са просто обикновени терористи според някои модерни историци и че т.нар. "турско присъствие" едва ли не е благодатната почва за процъфтяването на България. Ще се спра на споменатите вече чувства и тяхното накърняване.
Който не е ходил в Одринската крепост, нека отиде, ако има възможност. Музиката, на чийто фон звучи текст с често повтаряне на българи душмани, е драматично погребална. Има рисунки, на които български войник е нанизал пеленаче на щика си, на други турчин пада посечен, докато брани с голи ръце честта на жена си и живота на децата си. Много от посетителите турци плачат. Ако някой не се сеща, става дума за превземането на Одрин от Втора Българска армия, което слага край на Балканската война.
Тази крепост се посещава от много българи, защото Одрин е популярна туристическа дестинация. Навярно и те са се чувствали така, както се чувствах аз. Но турците не се интересуват от нашите чувства. Те имат право да помнят няколкомесечна обсада, завършила с поражението им, но ние категорично - ако сме европейци, ако сме хуманисти и пр. хубавини - нямаме право да си спомняме 5 века.
Който иска, да забрави. Аз не мога да си го позволя - дори да е само заради почитта към паметта на дядо ми Стойко, чиито земи и къща са останали в Селиолу и родът му от богаташки се е превърнал в бедняшки.
Сега за циганите. Колко български семейства преживяват благодарение на детските надбавки и колко цигански? Колко българи могат да си харесат местенце, да си струпат къщенце от каквото се сетиш и никой да не ги закача? Колко българи могат да имат ток и вода, а да не са плащали за тях от десетилетия?
Не, аз не съм държавата - не само защото не съм Кралят Слънце, а и защото, ако бях държавата, нямаше да подложа на изтребление собствения си народ.
Лесно е да проповядваш равенство, братство и повсеместна любов от амвона на защитеното си благополучие, но животът извън него е съвсем друга бира. Любопитно ми е дали тези, които обявяват за расизъм реалистичната оценка на действителността, някога са имали приятели цигани или турци? Живели ли са с цигани или турци в една къща? Обучавали ли са българчета, циганчета, турчета, арменчета и еврейчета, без да правят разлика между тях?
Моят отговор на всички тези въпроси е да.


Ганке, не искам да добавям нищо към това, което си написала, затова пък искам да го повторя.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 27 Авг 2014 12:46:11 » Отговори с цитат върни се горе

Извинете ме всички, ако можете, но ще цитирам пак само едно изречение, дори само част от него, от думите на Ганка Филиповска:

"Лесно е да проповядваш равенство, братство и повсеместна любов от амвона на защитеното си благополучие".

Защото на такива "проповедници", ако им се случи, а то понякога се случва, да се обърне личната им палачинка, запяват съвсем други песни...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 27 Авг 2014 15:31:50 » Отговори с цитат върни се горе

Аноним, изобщо не те упреквам в расизъм, казах го вече. Просто имаме коренно различни възгледи за някои неща , които нито ти ще промениш своите , нито аз. Историята неизменно ще съхрани всички факти за всякаквите ни робства, важното е те да си останат в миналото. Припомнянето, повтарянето и преповтарянето носят само негативни емоции и настройки.И не става въпрос да накърняваме чувствата на турците, а своите.Какво да го правя евентуалния гняв ако го натрупам в мен, какво ще построя с него? Да гледаш постоянно назад, означава или да спреш, или да рискуваш да объркаш пътя и да не можеш да продължиш пълноценно напред.
Колкото до циганите, абсолютно си права, така е.Но кой го позволява? Те ли са виновни, че нямаме гражданско общество и поради това- кекава политика? Когато липсата на самодисциплина ,коректно и почтено, правилно отношение и поведение са масово явление...нека някой каже какво предлага и като как я вижда оправията.
Не се изживявам като проповедник, единствено споделям възгледите си.Защитено благополучие няма.И благополучията, и липсата на такива, са плодовете на труда ни и действията, или бездействията ни.
Пламене Confused какво ли знаеш ти за моите палачинки и песни?! Smile Ни-що. Но инак, ако един успял и благополучен човек ми проповядва обич , братство, равенство и прочие; а друг- неуспял, огорчен и възмутен- злопаметност, няма да се поколебая на кой да повярвам. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com