Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 2
Вчера: 1
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 485
ХуЛитери: 4
Всичко: 489

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: Nela
:: LeoBedrosian
:: Lombardi

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Курабийки
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Вашата оценка:

5
57%
 57%  [ 8 ]
4
21%
 21%  [ 3 ]
3
14%
 14%  [ 2 ]
2
7%
 7%  [ 1 ]
1
0%
 0%  [ 0 ]
Всичко гласували : 14


Автор Съобщение
konkurs
Модератор
Модератор


Записан(а): Mar 05, 2006
Мнения: 1152

МнениеВъведено на: 30 Яну 2014 14:09:41 » Курабийки Отговори с цитат върни се горе

Не мога да меся тесто. Мисля, че тази дисциплина е дарба – нещо като свиркането с уста – или можеш, или не. Майка ми и баба ми месеха и дори разточваха кори за баница, но точно този талант мен ме е подминал. Или просто моят ген за тесто е мутирал. В малкото случаи, в които съм опитвала, резултатите бяха така плачевни и нищожни, щото граничеха с абсолютната нула.
Ето защо, когато щерката заяви, че иска да прави курабийки, положих сизифовски усилия да я разубедя. Нямах причини да смятам, че е унаследила гена за месене на тесто от баща си.
- По-добре купи готово тесто! - вложих ноу-хау аз.
- А-ааа, не! Без лигавщини! Аз ще го омеся ръчно – храбро заяви тя.
- Но ние дори нямаме точилка! – изтъкнах подводния камък аз.
- Ще купя точилка! – парира удара щерката.
Хм, този разход определено ми се видя разточителен, при положение, че пакет курабийки струват два лева. Но никакви разумни доводи не могат да спрат един тийнейджър , обладан от патологично желание за месене.
- Пък и ние нямаме плот за разточване! – изиграх последния си коз аз.
Това е истина – в кухнята нямаше достатъчно място да се вихриш с точилка, а единствената друга възможност беше холската ми маса – от бяло, лакирано дърво, разтегателна и покрита с ръчно плетена покривка, наследство от баба ми.
- Все ще измисля нещо! – успокои ме щерката, което въобще не ме успокои. Вярно, Пипи Дългото Чорапче разточваше курабийките на пода, но това, съгласете се, не беше пример за подражание.
И в деня за курабийки със свито сърце тръгнах за работа. Там се залисах доволно и едва следобяд звъннах на щерката:
- Поканих една приятелка, която е виждала как се правят курабийки и работим двете, та пушек се вдига! – докладва щерката.
Това с пушека не исках да го възприемам буквално, но все пак…
Денят ми беше напрегнат и едва на влизане се сетих, че имаме ден за курабийки. Но и нямаше как да не се сетя - още в асансьора бе посипан бял прах, който идентифицирах като брашно. Двете девойки се бяха разположили на дивана, пиеха бира /надявам се, безалкохолна/ и гледаха някаква суперкомедия на лаптопа. По пода имаше брашнени стъпки в изобилие, любимата ми лакирана холска маса бе цялата в брашно и тесто, а в хола се стелеше дим и мирис на прегоряло.
- Малко тънки станаха първите и прегоряха! – информира ме щерката.
- Добре, слепете ги две по две с конфитюр. – вложих творчество аз.
- Ох, не сега, мам, изморихме се, нека си догледаме филма – каза щерката и аз се отпуснах безпомощно.
Аха, значи те се били изморили – а чистенето е за чистачката, а? Седнах до тях:
- Какво ти е мам, ние замисляме сладкарски цех да отворим? A утре ще правим тирамису! – информираха ме двете девойки.
Как мислите, дали да не се изнеса на хотел - тирамису ми звучи доволно зловещо или поне като още много брашно по пода, сметана по полилея и аларми на пожарни коли...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Jenia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 31, 2011
Мнения: 321
Място: Германия

МнениеВъведено на: 30 Яну 2014 17:35:17 » Отговори с цитат върни се горе

Very Happy много ми е познато
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
solecito
Гост





МнениеВъведено на: 30 Яну 2014 18:52:57 » Отговори с цитат върни се горе

E, лирическата не може да меси, аз меся от малка, но пък не мога да пиша стихове- всеки със своите дадености!
У нас курабийките не ги точим, а ги оформяме в дланите на малки топки, които леко се сплескват като се наредят в тавата- поместила съм снимка и рецептата на страницата си във Фейсбук Idea
"Тирамису" се прави с готови бишкоти "Савоярди", които стават за лесна торта с обикновен крем от нишесте и мляко Very Happy
Успех на автора в конкурса и на лирическата в кулинарното изкуство!
GalinaBlanka
Гост





МнениеВъведено на: 31 Яну 2014 01:56:54 » Отговори с цитат върни се горе

Лееелеее... ама колко цветно ми изплува пред очите гледката в кухнята, след някоя гениална идея на голямата ми дъщеря, която все се отрива със специалността "Кетъринг", която учи в професионалната гимназия. И големите, пълни с обидени сълзи очи: "Нали все разправяш, че не ща да се науча да готвя..." А за намеците ми, че не ще да се научи да мие след това, удобно я хваща амнезията...
Laughing
Да са ни живи и здрави де. Нали знаеш- шеф-готвача само готви. Мивката е грижа на Пепеляшките. Дай Боже пък наистина да станат шеф-готвачки вашите щерки, а не да им поникнат ципи между пръстите от ежедневно досадно миене... Very Happy
Marta
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2004
Мнения: 1587
Място: България

МнениеВъведено на: 03 Фев 2014 09:24:40 » Отговори с цитат върни се горе

Развесели ме доста уверението, че приятелката е виждала как се правят курабии...Прозвуча страшно успокоително. Изобщо весел и празничен разказ. Радвам се на такива очи към себе си (и другите). Добри и весели. Имам незабравими моменти в изпълнение на курабиени прасенца ( бяха придобили лек глигански тен) и лястовици (те пък доста напомняха врабчетата на Радичков) с участието на дъщеря ми Very Happy


Поздрави на авторката и майсторките! Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
nellnokia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 03, 2010
Мнения: 125

МнениеВъведено на: 12 Мар 2014 10:20:23 » Отговори с цитат върни се горе

Ако във вашия хол има място, бих се включила и аз в месенето и точенето. Хем ще усъвършенствам ръчните си умения, хем ще цапаме само у вас.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com