Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 868
ХуЛитери: 1
Всичко: 869

Онлайн сега:
:: AGRESIVE

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Калурашмел и Лъчеразмон
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 31 Юли 2013 09:18:19 » Калурашмел и Лъчеразмон Отговори с цитат върни се горе

Калурашмел и Лъчеразмон
или историята на една незадоволеност

Имало едно литературно място, а според някои все още го има, където де що съществували пишман поети, писатели, есеисти, хумористи и всякакви други графоманстващи, или просто желаещи да излеят мислите си люде пишели. Твърде популярно било това място, много посещавано и всеки оставял там отпечатъка си под една или друга форма. Повечето творци били неопитни, думите им се раждали мудно, мислите им били неясни, а някои дори допускали елементарни правописни грешки. Но това никак не ги спирало и те пишели, пишели. Какво да правят, като желанието им за изява било по-силно от творческите им и литературни заложби?

Мястото си имало и управа, хора отговорни, добродетелни и с висока литературна съвест. Това били администраторите, които за краткост ще наричаме Админи. Мястото си имало правила и закони, които Админите следели зорко да бъдат спазвани. Следели, но това не им била основната и единствена работа и затова често пропускали на мястото да се промъкват и не дотам високо художествени творби. Често бял свят виждали посредствени работи, пълни бози и откровени простотии.

Сред цялото море от писано слово, поетични вопли, хитроумни главоблъсканици и всякакви четивни и непотребни текстове на своите добре подредени и лъснати до кощунство художествени яхти доплували двама титани на мисълта. Имената им никой не знаел, но те наричали себе си Калурашмел и Лъчеразмон . Двамата били твърде различни по своята литературна същност. По-достолепният и титулуван литературовед – Калурашмел бил подреден, ерудиран, пестелив и въздържан в думите си. За десет години пребиваване в мястото публикувал едва седем творби от най-високо художествено естество. Едва забележката на един от списващите го накарала за кратко време да пусне още четири произведения за да не го изгонят за пасивност.
Другият – Лъчеразмон бил с буен, невъздържан характер, блестял с остър интелект, думите му хапели като побеснял питбул и три пъти бил изритван от администрацията. Младият му, необязден нрав често му печелел противници и отнасял обилни ругатни от по-неталантливите драскачи. Но това не го спирало.

Общото между двамата било високомерието и пренебрежението към останалите, присмиването на грешките им, злобните коментари на превъзходство и надменност с които стреляли директно в елементарните сърца на търсещите слава графомани. Не, че нямали основание за това, напротив. Думите често отразявали самата жалка истина и безпощадно заковавали горките творци на заслуженото от тях място. Но това не било важното.

Всеки член или обикновен посетител на клуба идвал тук с ясното съзнание и цел да се разтовари. От делника, от празника, от хората, от самотата и знаел, или поне би трябвало да знае, че това не е елитно академично място за знаещи и можещи литературни корифеи. И не би трябвало да очаква най-високите и бляскави постижения в поетичната, прозаична и литературна мисъл. Това го знаели и нашите двама ерудити. Знаели го, но не можели да устоят на желанието да погосподстват над посредствеността, лишена от елементарен усет, художествени възможности и талант.Чувството за превъзходство е толкова вълнуващо. Възможността да стъпчеш в прахоляка на посредствеността някой жалко опитващ се да твори индивид им действала като най-качествена колумбийска кока и не била пропускана нито от Калурашмел, нито от идейния му приятел Лачеразмон.

Изпохулените клубни членове реагирали, всеки по своя си начин. Едни веднага тръгнали да се защитават. Други настъпили в атака и заваляли най-откровени ругатни към двамката. Трети пренебрегнали упреците и се направили, че не разбират. Админите ги попредупредили, колкото да не е без хич, пък му седнали да гледат сеир. И никой не прозрял причините за тая войнстваща агресивност. Никой не разбрал от къде и какво провокира гневната им реакция. Дали причината била в другите, или двамата блестящи решили тук да си разтушват свои лични неудачи и да оправдават неуспехите си чрез неуспехите на другите така и никой не разбрал.

Това продължавало така дълго докато двамата ерудити сами се отказали или просто били изхвърлени за системни обиди и откровено дразнене на администрацията. Литературният клуб бил виждал и други опити на други изтъкнати литератори да обсебят пространството му. Но своебразната местна демокрация не им го позволила.

На тях също не им го позволи.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 31 Юли 2013 11:16:55 » Отговори с цитат върни се горе

И каква е поуката от притчата?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 31 Юли 2013 14:54:24 » Отговори с цитат върни се горе

anonimapokrifoff написа:
И каква е поуката от притчата?

че бития си е бит, а обичания си е ... обичан, каква друга!?


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: LeoBedrosian на 01 Авг 2013 08:33:06 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
karabalak
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 28, 2007
Мнения: 36

МнениеВъведено на: 31 Юли 2013 15:09:14 » Отговори с цитат върни се горе

Витиевато, твърде витиевато Evil or Very Mad
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Iszaard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 09, 2007
Мнения: 113

МнениеВъведено на: 31 Юли 2013 15:31:39 » :) Отговори с цитат върни се горе

Страхотно е, Лео. Много ми допадна и стила и немалкото точни попадения, леко и може би преднамерено извън основната тема.
Мен ако питаш, описаният от теб клуб си е просто поредния сайт за социални контакти и е повече от нормално в него да се уреждат къде частно, къде публично понякога съвсем лични отношения Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 31 Юли 2013 17:32:00 » Щеше да бъде мноого смешно... Отговори с цитат върни се горе

Rolling Eyes , ако не беше живата и тъжна истина... Crying or Very sad
Допадна ми подходът ти към събития и личности от вчера и днес...
Idea а и от утре. Wink
Леко пишеш, Лео, браво ти!

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Milvushina
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 19, 2012
Мнения: 124

МнениеВъведено на: 31 Юли 2013 19:32:44 » Поуката в дефиниции Отговори с цитат върни се горе

егоцентрѝзъм
/тълковен речник/
м., само ед. Крайна форма в проявата на егоизъм, когато личното аз се поставя над всичко и всички.

/уикипедия/
Егоцентризмът е склонност да превърнеш себе си в център на света. (...)
Тази нагласа може да се запази у някои субекти с интелектуална недостатъчност или със забавено афективно развитие, при страдащите от неврози, които са неспособни на "децентриране" (да се поставят на мястото на друг човек).
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
sradev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2004
Мнения: 348
Място: влака (може и самолет)

МнениеВъведено на: 31 Юли 2013 21:17:14 » vamp Отговори с цитат върни се горе

Те бяха момче и момиче 1 курс социология в главният университет в столицата.
Влезнаха на шега в електронна общност "садизъм".
Скучаеха. Седяха пред компютрите поне по 8 часа (толкова ми бяха занятията).
Това беше живота им. Започнаха да се променят. Отвътре - борбата ги беше всмукала, отвън - изпила. Той избяга. Тя стана модератор, а после админ. Вече беше по 20 часа в сайта...
Когато не разбирах нечие поведение - питах я и тя знаеше какво ще стане.
Интелекта, амбицията, ерудицията, трезвостта,... са нищо
стафилококите се подреждат в гроздове

_________________
Славян
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
katbalu
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 04, 2007
Мнения: 177

МнениеВъведено на: 31 Юли 2013 23:08:11 » Отговори с цитат върни се горе

Този текст требе да го озвучим с музиката от "Тухла в стената"

Хубаво си го написал Лео. Освен това ме подсети за няколко ярки незнайни анонимни хулитери, които блеснаха ярко и изчезнаха незнайно къде си... Имаше например едно сияйно творческо перо - казваше се Лъчистен! Спомням си, че хвърляше в потрес цялата творческа гилдия, включително и мен, но беше свежичък и провокативен с идеитеSmile))
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 01 Авг 2013 08:34:23 » да Отговори с цитат върни се горе

karabalak написа:
Витиевато, твърде витиевато Evil or Very Mad

Че те, думите сами се лееха на воля и идеха да покажат действителността, която си е баш "витиевата", балъче
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 01 Авг 2013 12:42:29 » Re: :) Отговори с цитат върни се горе

Iszaard написа:
Страхотно е, Лео. Много ми допадна и стила и немалкото точни попадения, леко и може би преднамерено извън основната тема.
Мен ако питаш, описаният от теб клуб си е просто поредния сайт за социални контакти и е повече от нормално в него да се уреждат къде частно, къде публично понякога съвсем лични отношения Smile


Аз не знам коя е основната тема, така, че не сувствам извън релсите ѝ. Колкото до точността на описанието силно ме съмнява, че съм бил особено прецизен. Не претендирам да съм документален, по-скоро своббодно интерпретирах отношенията и ислучките на онова място.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 01 Авг 2013 16:35:58 » Re: Щеше да бъде мноого смешно... Отговори с цитат върни се горе

doktora написа:
Rolling Eyes , ако не беше живата и тъжна истина... Crying or Very sad
Допадна ми подходът ти към събития и личности от вчера и днес...
Idea а и от утре. Wink
Леко пишеш, Лео, браво ти!


Понякога кървавия смях е най-стойностен, не мислиш ли Док?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 02 Авг 2013 13:56:17 » Re: Поуката в дефиниции Отговори с цитат върни се горе

Milvushina написа:
егоцентрѝзъм
/тълковен речник/
м., само ед. Крайна форма в проявата на егоизъм, когато личното аз се поставя над всичко и всички.

/уикипедия/
Егоцентризмът е склонност да превърнеш себе си в център на света. (...)
Тази нагласа може да се запази у някои субекти с интелектуална недостатъчност или със забавено афективно развитие, при страдащите от неврози, които са неспособни на "децентриране" (да се поставят на мястото на друг човек).


В медицински аспект същото може да звучи и така: Егоизмът е полезен за вашето здраве. Да си срещала в лекарствените листовки да се споменава някъде нещо за здравето на другите?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 02 Авг 2013 14:16:22 » Да, Лео...така мисля и аз :)) Отговори с цитат върни се горе

"Понякога кървавия смях е най-стойностен, не мислиш ли Док?"


Смешен плач през сълзи...кървави! Нали... Crying or Very sad

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 02 Авг 2013 14:37:43 » Re: Да, Лео...така мисля и аз :)) Отговори с цитат върни се горе

doktora написа:
"Понякога кървавия смях е най-стойностен, не мислиш ли Док?"


Смешен плач през сълзи...кървави! Нали... Crying or Very sad


Това ми напомня на оня майстор дето забивайки пирон удрял палеца си при всеки замах. И се смеел неистово. Попитали го не го ли боли, защо се смее? "Абе боли ме ужасно, ама знаеш ли какъв кеф е между ударите." отвърнал стоически той.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com