Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Anyth1978
Днес: 1
Вчера: 1
Общо: 14145

Онлайн са:
Анонимни: 594
ХуЛитери: 1
Всичко: 595

Онлайн сега:
:: valchebnica

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Внимание, плагиатство!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 11 Апр 2012 17:24:45 » Re: Внимание, плагиатство! Отговори с цитат върни се горе

Albatros написа:
mamasha написа:
angar написа:
Ами прави са рецензентите - явно творчеството й се нуждае от по-широко изследване. Какви ли още странни неща е възможно да се открият. Аз обаче се съмнявам, че стихотворението на Рита Генадиева се различава от това на Валери Станков само по липсата на третия куплет - и по първия ред на четвъртия куплет сигурно се различават. Ако при В.С. е "Нейде ако бях те СРЕЩНАЛ вчера", , при Рита Г. би трябвало да е : "Нейде ако БЕ МЕ срещнал вчера". Нали едното е писано от мъж, а другото - от жена? Прочее, да не бързаме да осъждаме Рита, без да сме изслушали и нея. Плагиатство може да има, но да е без умисъл - Рита може да си мисли, че стихотворението наистина е нейно. Прочела го е някога, записала си го е нейде при нейните, после е забравила и след време наистина е започнала да го мисли за свое. Вече имахме такъв случай с една поетеса от Айтос. А и за един световно известен случай знаем - нали Моцарт беше, който написва за втори път една от симфониите си. Съвсем искрено се заблудил, просто бил забравил, че вече я е бил написал. И какво, в плагиатство от себе си ли да го обвиним? Пък и нали голяма загуба от плагиатството й няма - авторитетът на В.С. от това, че е изплагиатстван не намалява, а расте.


Не ви ли звучат познато тези думи на Ангар, приятели? Припомнете си, преди година гръмна скандал за плагиатство на една млада бургаска "поетеса", която с copy - paste си беше спретнала цяла книжка от стихове. И все с оправданието, че приятелка и ги била дала да ги публикувя от свое име, че тя ги била писала, пък другите ги преписали от нея. Не знам докъде стигна делото, което заведе Йосифова срещу Мария Димитрова. Но така може да се оправдае всеки.

Ангаре, много ми е странна тази позиция. Как така ще си написал нещо и ще забравиш ти ли си му авторът или не? Извинявай, може да не разпознаваш стиховете на някого, може да не си чел всичко написано и публикувано, но своите работи би трябвало да знаеш много добре. Даже нещата, които си писал преди години. Вярвам, че всеки познава стила си, начина си на изразяване, на мислене, на подреждане и създаване на поетичната форма. И мисля, може да различи своите си работи от чуждите. Така че "записала си го е нейде при нейните, после е забравила и след време наистина е започнала да го мисли за свое" - на такова нещо просто няма как да се повярва.

И сложи ръка на сърце, та си признай - ако не беше намесено името на Валери, когото отдавна недолюбваш, щеше ли така толерантно да се отнесеш към г-жа Рита?

Не е зле да се надзърне в книжка на въпросната госпожа - дали пък няма да изскочат и други помислени за свои стихове. Очевидно е, че не може да се разчитана редактори, издатели, пишещи предговорите. Май сами трябва да откриваме плагиатите и за ги изобличаваме, докато най-после не се разбере - не може безнаказано да се взема чуждото и да се представя за свое.


Ето още едно стихотворение, "припознато" от "поетесата" Рита Генадиева за "свое", то е от издадената през 1990-а година книга на Ася Асенова" - "Остров в сърцето":

Лято
Изтънявам по черния гръб на асфалта,
разтопен в маранята, нажежена до синьо.
Гласът на реката вече не е тъй алтов,
а пресипнал и дрезгав, сякаш давен във вино.

Прегорели треви се заравят във пясъка
и потъват във дрямка добри и лениви.
В задушлива прегръдка е стегнало лятото
равнината, отпуснала рошава грива.

Във окото на кладенец - тъмно и бляскаво,
се оглеждам за миг. Капка слънчева пян
заслепява го бързо с невидима ласка
и клепача си бавно затваря герана.

После дълго стоя сред жита и метличини
и вкусът им изпръхнал пари устата ми -
за да пазя във себе си полета птичи
и да имат мечтите ми мирис на лято.

Прочети още: http://www.stihovebg.com/Poeziya/Avtorska-pesen/Lyato/130503.html#ixzz1rjyZ1qiI


Валери, има ли някъде публични коментари на Евтим Евтимов и "академичката" по повод на тези кражби?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 11 Апр 2012 17:36:30 » Отговори с цитат върни се горе

Естествено, че не. Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
sradev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2004
Мнения: 348
Място: влака (може и самолет)

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 11:08:59 » браво Отговори с цитат върни се горе

Поздррави за Валери!
Провел е операция за смяна на пола: бърза и безболезнена. И при това в промоция. Асистирали са рецензентите и са потвърдили трайните промени.
Доктори, завиждайте!

_________________
Славян
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 11:18:44 » Аз посипвам главата си с пепел Отговори с цитат върни се горе

Albatros написа:
Това, което се случи вчера с мен, може да се случи утре и на всички вас, не ви го пожелавам, уверявам ви, ужасно е.


Аз посипвам главата си с пепел! Много съм се заблуждавал!

И аз, както Папакот, Йотовава, Скарамуш, Красавица и др., мислех че “на ангарчовците никой няма да им изплагиатства стихотворение, понеже са бездарни.” Но щом “може да се случи на всички вас”, току виж че се случило и на мене. Осъзнах го и моментално промених гледната си точка.

Освен това не допусках, че едно такова нещо може да е толкова ужасно – мислех си, че “около нас безкрайният театър играе много по-ужасни драми!”

И приятелският ми съвет към Албатрос беше: “Тури му пепел! Не се занимавай с делà! Прости ѝ – с цялото великодушие, на което си способен! Благородната роля е и най-благодарната!”

Мислех още, че щом има толкова много плагиатства и нито едно дело за плагиатство, това не може да е случайно; а означава, че от такива дела няма смисъл. Но вие ми помогнахте да променя мнението си. Защо?

Първо, защото с тази кражба не е окраден само Албатрос! Окрадена е цялата група варненски поети, ограбена е цяла Варна!

Второ, защото поетите страшно се нуждаем от едно такова дело, доведено до край! Дори мисля, че ако Албатрос по някаква причина се откаже да го води, прокуратурата трябва най-после да се самосезира, да започне делото и да го доведе докрай! Трябва най-после да има прецедент на осъден плагиат!

Трето – за да бъдат докрай разобличени тези, които са написали рецензията. Които, заради някакво жалко заплащане са продали принципите си. За Благовеста как стои въпроса не зная, но Евтим Евтимов – как е могъл с такава постъпка да опозори името си на поет, а оттам и името на поета изобщо! Той, ако е трябвало, трябвало е пепел да яде, но не да го направи!

И четвърто, през 2007 година тази Рита едва ли е била малолетна – сигурно ще се окаже, че тя е родена при комунизма, и още от детската градина е била закърмена с този порок – да плагиатства. Което ще позволи на Папакот още веднъж да заклейми това най-голямо зло на човечеството – комунизма.

Та след една, две или повече години, когато делото завърши (а това ще зависи единствено от адвокатите на Рита, колко време ще искат да се отлага делото поради това, че някой свидетел не се е явил, че друг е със сгрешен ЕСГРАОН и пр., хватките им са безброй), да можем да четем най-после: “Осъден плагиат” – с подробностите кой плагиат, от кого е откраднал и на какво е осъден.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
DY
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 19, 2010
Мнения: 67

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 12:14:33 » Много съжалявам, но просто се налага Отговори с цитат върни се горе

да вляза в противоречие. Ангар, ама вие сериозно ли? Има прецедент с плагиат, който поиска и получи прошка : http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=679070
Явно прошката не помага. Какво общо има комунизъм или феодализъм? Моите мисли, думи и състояния са си мои, ако искам - ще ги споделя, ако искам- ще ги подаря, но само Ако искам! Вие може би сте много благородна личност, браво на вас, но недейте да оправдавате и толерирате престъпление. Да откраднеш стих е съвсем съзнателно извършено деяние и нищо не може да ме убеди, че един автор няма да си знае стиховете - какъв е бил поводът, валяло ли е, какво му е било настроението и пр. Пълни глупости са това с "не съм забелязала, объркала съм се, горката аз".
И последно, никой не оспорва качествата на Евтим Евтимов като поет. Като рецензент обаче е съвсем различна бира. Това, че още няма коментар по случая изобщо не му прави чест - като човек, не като поет.
Поздрави, и не позволявайте на личните си пристрастия да ви подвеждат.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 13:11:30 » Отговори с цитат върни се горе

Прави ми впечатление, че почти всички досега проявяват наклонност да търсят сметка колкото на "поетесата", толкова и на Благовеста Касабова и Евтим Евтимов (като институция "редактори"), че не са хванали плагиатството.
В този потоп от пойезия и пуйезия (обикновено самиздатска), който ни залива от две десетилетия, не мога да си представя, че един човек може да има капацитет да изчете и запомни всичко издадено - дори и от водещите български поети. Да не се хване веднага плагиатство - това може да се случи и в литературата, и в науката. По-скоро бих ги упрекнала за похвали към безспорни некадърници, ама нейсе. Laughing
Но нека не забравяме - ОТГОВОРНОСТТА ЗА ПРЕСТЪПВАНЕ НА ЗАКОНА Е ЛИЧНА!
Институциите не могат да ни предпазят от мошениците, чиято цел е да изиграят всички - и най-вече тях. Но когато се получи сигнал за закононарушение, трябва да реагират. Просто трябва да бъдем активни граждани.
Затова аз се питам по-скоро къде е сега Съюзът на писателите в Плевен - или там поетите четат само себе си? Не трябва ли да я изключат веднага?
Иначе, дедо Алби - аз съм с теб - съд, докато изтупате джобовете на дамата като брашнен чувал. Където и да отидат парите, българинът явно разбира само от това. Никакви прошки и покаяния, книгата е на пазара. Никаква милост за честните й сини очи. То не беха пенсионерки, не беха готвачки с мечти да са поетеси.
Поздрави и добре дошъл! Very Happy Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
DY
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 19, 2010
Мнения: 67

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 13:52:30 » Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa, а на мен ми прави впечатление, че са редактори и на двете книги. Ясно е, че не може да помнят и следят всичко, но поне това под което са се подписали като редактори...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 13:58:35 » Отговори с цитат върни се горе

DY написа:
krasavitsa, а на мен ми прави впечатление, че са редактори и на двете книги. Ясно е, че не може да помнят и следят всичко, но поне това под което са се подписали като редактори...

Ама чакай сега - нали за да хванеш някого, че плагиатства, трябва да си изчел и запомнил всичко, що е писано преди него?
Ако всичко е в интернет - лесно, има Google, но не е...

PS. Да не искаме невъзможното от редакторите на поезия.
Това ми прилича на искането полицията да ни пазела от престъпниците. Ще ни пази, но ако е там в момента. А кой престъпник ще краде или убива пред очите на полицията? Полицията издирва престъпниците, след като извършат престъплението. Не може да седи на всеки ъгъл за респект, скъпичко е и половината от населението трябва да станем полицаи. Laughing
Ако редактор хване плагиат, това изобщо не стига до публиката и не се коментира. Трябва да се погрижим резилът да бъде по-силно изживяване от удоволствието, което са си доставили, крадейки чужд труд - това трябва да стане според мен.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: krasavitsa на 12 Апр 2012 14:41:49 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
DY
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 19, 2010
Мнения: 67

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 14:38:06 » Да, обаче Отговори с цитат върни се горе

след като си се писал за редактор (без да споменаваме, че си взел пари за тая работа), следва поне да си прочел съответните неща. Вярно е, че особено запомнящите се скумрии са предвидливо махнати, но има много характеристики, по които може поне да се досети човек, пък да провери и да откаже да се превъзнася. Основната вина, разбира се, е на автора, който си е присвоил авторство, но не мога да оправдая редакторите в този конкретен случай, както и да се казват.
П.с. Абсолютно съм съгласна, че трябва да се погрижим да има много, много резил Smile.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 14:53:14 » Отговори с цитат върни се горе

Т.е. - смяташ, че едно от основните задължения на редактора е да хваща плагиатства? Не е вярно.
По-горе споменах за плагиатство в науката. Една научна дисертация с претенции да има научен принос минава през научен ръководител, 2 или 3 рецензенти, оценява се от научен съвет от около 15 души специалисти в областта и едва след това се защитава публично. Става дума за научни приноси! А и там минават плагиатства и се хващат след години.
Не прехвърляйте топката - не съм симпатизант на двамата редактори, но трябва да се знае кой за какво отговаря. Да представи свой оригинален труд е задължение на всеки, който се пише автор. Ако е излъгал - той си носи последствията. За редактори и рецензенти подобен случай е конфуз, но не и вина.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 15:50:46 » Отговори с цитат върни се горе

Благодаря на всички, които изразиха становище по случая "Рита Генадиева", делото ще се гледа в СГС, ако администрацията на сайта прецени, че темата е изчерпана, предлагам да бъде заключена.
Алби
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
DY
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 19, 2010
Мнения: 67

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 15:51:49 » Отговори с цитат върни се горе

Не смятах да обсъждам основните задължения на редактора, но щом ви е интересно, ще споделя какво смятам по въпроса - редакторът работи заедно с автора и задължението му е да посочва и коригира неточности в текста. В този смисъл едно "много е приятно, но съм го срещал/а", изобщо не би било излишно. Ей- така, ненатрапчиво, дори само за да се отчете, че редакторът нещо е прочел. И, май не съм срещала напоследък толкова много попарени чайки да сноват, а пък чорлава светлина - още по- малко Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 16:42:59 » Отговори с цитат върни се горе

Kрасавице, съгласен съм с теб, че е невъзможно да се изчете всичко. Никой няма такава възможност и авторът носи отговорност за текстовете си, но не мога да се съглася с мълчанието на написалите рецензията, след разкритията за кражбата. Не зная дали те са редактори на въпросната книга, според мен много вероятно е да не са, но те са написали, цитирам:
Цитат:
"... пред нас ще се открие един творец, който има солидно творчество, и това творчество се нуждае от едно по-задълбочено изследване. При нея словото се лее като планински поток, нашепва като Балкана над родния град, шуми като вълните на морето, което тя е събрала в своята поетична душа."

Нормално е, след като си се хванал на хорото и си се спънал или са те спънали, да се опиташ поне да изтупаш прахта, преди да се хванеш на следващото. Не мога да се съглася с тяхното мълчание по случая. Дали изобщо са чели тази книга, аз не знам и не ме интересува, дори ми е безинтересно, дали са получили за рецензията си някакви пари или облаги - също. Уважавам Евтим Евтимов, но за мен(в случая мнението ми е лично и няма нищо общо с администрацията на сайта) този тандем е тотално дискредитиран и ако видя накъде рецензия написана от тях, просто я подминавам. Преситен съм от евтини платени реклами - опс, исках да кажа продуктово позициониране на поетеси.


ПП:
Ангаре, здрасти!
Ирония ли забелязвам?
Поздравления!

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 17:41:48 » Отговори с цитат върни се горе

Ами... мълчат като попарени чайки и спаружени чушки, Хипо.
Laughing Laughing Laughing
Какво биха могли да кажат? "Извинявайте, но не сме чели това стихотворение на Валери Станков, а ако сме го чели, е било преди години и не сме го запомнили?"
Не съм чела стихосбирката, но ако госпожата е подбрала добри стихове, ще я похвалят, естествено, нали Касабова е и литературен критик.
Иначе съм съгласна с теб, "академичката" отдавна прави точно това, което казваш.
Пиша тук защото смятам, че за всеки автор ще е полезно да знае - минаването на текстовете му през редактор не го освобождават от отговорност, нито му удрят печат за кой знае какво качество или оригиналност. И редактори има всякакви, както и автори. А да дадеш на поет свой текст за мнение или редакция обикновено е абсолютно безсмислено.
Законът неслучайно не вменява отговорност на редактора или издателството за оригиналността на произведението, което е редактирано и издадено. Плагиатство има не само днес и не само при нас, хората отдавна са определили кой за какво отговаря.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 12 Апр 2012 23:34:23 » Отговори с цитат върни се горе

Понеже Валери предложи да се затвори темата, аз пък имам контрапредложение. Razz
Да не се затваря. Но тук да споделя мъдрите си мисли само ангарчо.
Щото той не само, че не е човек, а желязо, ами и винаги е прав, дори и да греши. Laughing Laughing

... Не знам защо се сетих за Достоевски (не, не за "Идиот", а за "Престъпление и наказание")...
И за един виц. По време на театрална постановка Разколников вдига брадвата да трепе бабичката. В този момент на сцената излиза един доктор, хваща му ръката и казва: "Това никога нямаше да се случи, ако се пият тези антидепресанти!" И показва на публиката опаковката на хапчетата.

Светли Великденски празници на всички, вкл. на Рита, Евтим и Благовеста!

Колкото до престъплението, самото престъпление е наказанието...

P.S.
(ангарчо, фактът, че няма осъдени членове на твоята партия (шайка) и техни пребоядисани протежета, които продължават да властват престъпно и до днес, ли ти дава "смелостта" да твърдиш, че щом няма съдебни дела, проблемът е незначителен?
Няма човек, няма проблем, нали?).
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com