Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 709
ХуЛитери: 2
Всичко: 711

Онлайн сега:
:: AlexanderKoz
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Наградата
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Вашата оценка

5
50%
 50%  [ 4 ]
4
0%
 0%  [ 0 ]
3
25%
 25%  [ 2 ]
2
12%
 12%  [ 1 ]
1
12%
 12%  [ 1 ]
Всичко гласували : 8


Автор Съобщение
konkurs
Модератор
Модератор


Записан(а): Mar 05, 2006
Мнения: 1152

МнениеВъведено на: 08 Мар 2012 17:14:16 » Наградата Отговори с цитат върни се горе

Беше по времето на соц-а. Имаше тогава такава практика – за показани добри резултати в труда да се дават нематериални стимули, един вид – духовна награда. Та ето за какво иде реч.
Идеята даде агрономът Милачко. “Така и така, другари, доброволната бригада от пенсионери досега свърши много полезна работа по полето. Предлагам да отбележим техния трудов ентусиазъм и да ги наградим по някакъв начин. Хем ще ги стимулираме за нови трудови подвизи, хем ще ги дадем за пример на младите.”
Всички единодушно се съгласихме – което е право, право е – работиха добре старците и си заслужават наградата.
“Само че... като каква да бъде тази награда?” – избоботи бригадирът на овчарите бай Кольо Чобана и забоде кутрето на дясната си ръка в косматото си ухо, което бе знак за усилена мисловна дейност.
Замислихме се всички. Да, каква да бъде наградата? Отговорът даде пак Милачко. “ В неделя тук, в село, ще има голям концерт с певци и артисти от София. Предлагам да закупим билети за цялата пенсионерска бригада. По този начин хем ще зачетем всички по равно, хем ще доставим удоволствие на хората.”
В центъра на селото вече бяха разлепени огромни разноцветни афиши. Яркочервени букви известяваха, че ще гостува със своя оркестър известната естрадна певица Мери Тъпчилещова ( в скоби бе добавено: “изпълнителка на песента “Край реката, под върбите”). С по-малки букви бяха изписани имената на един илюзионист и още няколко певци. И най-отдолу със средно големи букви пишеше: “Участвуват и известни хумористи от столичните театри.” Това вече бе една многообещаваща примамка.
В деня на концерта малкият читалищен салон беше претъпкан. На първите два реда с достойнство седяха наградените бригадири-пенсионери, облечени в празнични дрехи. От сцената блестяха с никелираните си части инструментите и очакваха музикантите, които, кой знае защо, се бавеха. Бай Гуго, един от отличените пенсионери, показваше на бабичката си едно от барабанчетата и й обясняваше, че именно на такова е тупал като барабанчик в 13-ти пехотен на Нейно царско височество княгиня Мария-Луиза полк. До тях двама старци спореха кой инструмент е повече на почит в армията – тръбата или барабанчето. В края на реда, отегчени от дългата пауза, дремеха няколко бабички.
Изведнъж лампите угаснаха и в салона оглушително затрака картечница ( по-късно се оказа, че производител на този шум бил барабанистът на оркестъра). След това нещо заудря глухо “дум-дум, дум-дум”, после към това се прибави неистовия вой на тромпета, дрънченето на чинелите и най-накрая някой завика така, като че ли главата му вече е сложена на дръвника. Целият този адски трясък и вой, многократно увеличен от усилвателите, поставени пред първия ред, продължи няколко безкрайни минути. Изглеждаше така, като че ли е настъпил краят на света. Когато след малко лампите светнаха, за да започне съществената част на концерта, някои понечиха да побягнат към изхода, но уви – пътят за отстъпление беше отрязан от плътния кордон правостоящи. Нещастните наградени се примириха с безизходността на положението и се оставиха в ръцете на съдбата.А тя не бе никак милостива към тях. Дори смелият и напет някога полкови барабанчик Гуго, преживял ужасите на три войни и кавалер на два ордена за храброст, беше изгубил присъствие на духа и трепереше като лист, вкопчан в полата на бабичката си.
Всичко нататък продължи като на сън. Замаяни и объркани от разноцветните светлини, които ту светваха, ту угасваха, оглушели напълно от уредбата, която ревеше над тях, безпомощните старци не можеха да си спомнят какви страшни грехове са извършили, та съдбата им изпраща такова жестоко наказание.
На другия ден се разбра, че след концерта две бабички обиколили няколко пъти читалището и издавайки нечленоразделни звуци, поели в неизвестна посока; други трима старци заминали да лекуват сериозно повредения си слух, а една голяма група спешно била приета на лечение в психиатричното отделение на близката болница.
Независимо от пострадалите, имаше и доволни от концерта. Това беше глухата баба Мицка, която още от дете обичала да гледа фокуси по панаирите и сега беше във възторг от илюзиониста, който беше извадил от нейната пазва три зайчета, два гълъба и една кошница пресни яйца.
След като обсъди случилото се и пресметна загубите в жива сила, управителният съвет на стопанството постанови, а протоколчикът бай Георги записа: “Не е целесъобразно да се използват повече концертите като начин за награждаване, тъй като нанасят загуби на селското стопанство.” И тази порочна практика бе прекратена завинаги.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
riiva
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 06, 2012
Мнения: 21

МнениеВъведено на: 08 Мар 2012 17:26:55 » Отговори с цитат върни се горе

Чудесен разказ! Хуморът е лек и ненатрапчив, а и стилът ми хареса. Все пак си мисля, че описът на загубите в жива сила, особено групата с психическото разстройство след концерта, е силно преувеличен и макар в този жанр да е допустима художествената измислица, това изсилване по-скоро вреди на иначе поднесеният с мяра и усет за смешното сюжет.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
raiavid
Гост





МнениеВъведено на: 11 Мар 2012 20:29:34 » Отговори с цитат върни се горе

Нещо май не е точно както трябва в тоя разказ. Познавам много добре тия концерти по селата по времето на тъй наречения соц. Нещата не трябва да се изопачават. Първо читалищата в селата бяха съвсем малки и нямаще нужда от такова озвучаване. Второ тия гръмки уредби, за които се намеква, се появика много по-късно и въобще не стигнаха до селата, по простата причина, че вече ги нямаше и стопанствата, и хората...а и не виждам нищо смешно в тоя разказ, а една опорочена жалка картинка. Вярно е едно само- че имаше наистина материални и морални стимули за първенците на труда и всички помагаха с удоволствие да се прибере селскостопанското продукция - и пенсионери, и студенти, и деца...
val6ebnica
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 13, 2010
Мнения: 47
Място: град Стара Загора

МнениеВъведено на: 17 Мар 2012 11:36:15 » Отговори с цитат върни се горе

Има хумор в , този разказ и, когато човек го чете, трябва да го чете с удоволствие и да е в нормално настроение!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
love_story
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 01, 2009
Мнения: 8

МнениеВъведено на: 17 Мар 2012 17:10:28 » Re: Наградата Отговори с цитат върни се горе

не те видях... през твоите очи
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com