Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 950
ХуЛитери: 5
Всичко: 955

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: durak
:: mariq-desislava
:: rajsun
:: Marisiema

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Е ли това произведение за деца или не
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 07 Дек 2012 14:36:42 » Е ли това произведение за деца или не Отговори с цитат върни се горе

или каква е отговорността, когато писаниците ни са адресирани към подрастващите?

Не е лошо, когато човек угажда на мераците си, стига те, да не добият размерите на фобия. Когато се пише заради самото писане, обаче, трябва да се замислим, дали това наше желание няма да нанесе вреда някому.
За да избегна излишни спорове с потребител в сайта, смятам да ви запозная с произведението и моят неспециализиран анализ на въпросното писание за деца.

Сапунени мехури

Моят дядо със потури
още ходи в наш`то село.
И с устата си потпури
свири също на виолончело.

Още може със масури
като разкъсана дъга -
от сапунени мехури
да създава чудеса.

Бос по двора аз ги гоня -
всичко живо прекатурих
зарад тази церемония
с разноцветните мехури.


Невъзможно е да се приеме, че това е поезия за деца. На първо място лексиката е непонятна за малките. Думи като потури и масури вече остават в книжовната реч като остаряла лексика. По-интересна е обаче думата потпури. Тя би затруднила дори за образования възрастен читател. Потпури идва от френското pot pourri и означава сбирка от популярни откъси от едно или повече музикални произведения. Това е термин, който автоматично изключва определението за деца, защото няма дете, което да може да я свърже с каквато и да е реалия. Съчетанието на потури, потпури и виолончело в един текст меко казано е абсурдно. Толкова во кратце за лексиката. Думата "зарад" е неизползвана в литературата от времето на Иван Вазов - т.е. миналия век и си представям как ще се "опули" слушащото с интерес и нищо не разбиращо дете.
Сега за смисъла. Идеята за сапунените мехури е хубава. Изпълнението обаче е под всякаква критика.
И с устата си потпури
свири също на виолончело

е изречение, което няма смисъл за детското езиково съзнание. За детето е ясно само, че дядото имитира по някакъв начин виолончело, но как и с каква цел, то не би могло да знае. Всичко тук е съшито с бели конци единствено в името на римата. Първият куплет, от общо три, изобщо не кореспондира нито със заглавието, нито с темата за сапунения мехур. Това си е чисто разсипничество на материал. Нелепо е и сравнението във втори куплет като разкъсана дъга. Нищо весело и жизнерадостно каквито са сапунените мехури. Т.е. няма я простата логическа връзка между идея и реализация на идеята. А в третия куплет научаваме, че това е церемония. Церемонията по принцип е нещо тържествено, свързано с определен план на подготовка и строго установен ред на провеждане. И как така нещо толкова официално може да се свърже с играта на сапунени мехури? За нарушената ритмика няма да задълбавам, тя е повече от очевидна. Личното ми мнение е, че подобни текстове категорично не бива да се адресират за деца. Това е обидно не само за тях, но и за читателите изобщо.
В личната ни кореспонденция - възражение, авторът използва един въпрос на руския писател и философ Леонид Леонов:"Если при столкновение ума с книгой раздаьотся пустой звук - всегда ли виновата книга?", явно визирайки моята куха камбанария. Понеже съм недостоен да вляза в литературен дуел с подобна автоматизирана система за създаване на качествена литература(от 23.03.2011 г. до днес са публикувани в сайта 950 произведения), оставям на вас, да бъдете арбитри в създалата се ситуация.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 07 Дек 2012 14:46:35 » Отговори с цитат върни се горе

Бедата не е в това, че стихотворението не е подходящо за деца - то просто не е поезия.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
GINKO_PRIM
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 28, 2009
Мнения: 234

МнениеВъведено на: 07 Дек 2012 15:14:24 » Направо се успокоих за мене си! :))) Отговори с цитат върни се горе

Имало било и по-тежки случаи, щото...
ПРЕДЛОЖЕНИЕ:
Тия деца хич да не се офлянкват, ами да награбват тълковните речници! Ама не можели да ги четат?! Да се задължи родителското тяло (със закон!) да ги потребява! Smile))
"Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!" да се замени автоматично с цитат от указания по-горе "бисер" откъс! Ний тука титани на литературната мисъл ли сме или лукови глави?!? Аама-ха!Smile))))))))))))))))
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Milvushina
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 19, 2012
Мнения: 124

МнениеВъведено на: 07 Дек 2012 15:14:45 » Отговори с цитат върни се горе

А според мен бедата е в това, че и възрастен (в частност аз) не го разбира.

В тази връзка, за пръв път чувам, че потпурите са музикално произведение. За мен те са напоени с парфюм сухи листенца, които служат като ароматизатор. И аз научих нещо ново днес. Embarassed
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 07 Дек 2012 15:25:26 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Потпури е сбирка от популярни откъси от едно или повече музикални произведения.
На български думата се използва само в множествено число, като идва от френското pot pourri, в буквален превод „гнило гърне“, както французите наричат испанската задушена яхния от разнообразни съставки olla podrida.
Освен в смисъла на „музикална китка“, думата потпури се използва и за смеските от изсушени цветя, билки и плодове, които служат за украса и ароматизиране на помещения и гардероби. Уханията, които излъчват, могат да бъдат естествени или синтетични.

от Уикипедия

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
nikikomedvenska
Модератор
Модератор


Записан(а): Apr 14, 2010
Мнения: 144

МнениеВъведено на: 07 Дек 2012 15:53:19 » Отговори с цитат върни се горе

Освен всичко посочено: няколко пъти четох стихотворението, докато се уверя, че лирическият герой и авторът на практика са едно и също лице. Невъзможно е днес едно 6-7-8 годишно дете да има дядо, който все още да носи потури. От хронологическа гледна точка лирическият трябва да е поне на 50 години. Тексът е написан в 1л.; сег. време... Картината, която се получава в съзнанието: 100 и кусур годишен дядо прави сапунени мехури на петдесетгодишното си внуче, което тържествено подскача около него...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 07 Дек 2012 16:22:10 » Отговори с цитат върни се горе

Самото явление, подвизаващо се тук с никнейм starozagorez, е класически пример за графомания.
Не, че няма други подобни. Но този е сред най-ярките.
Човекът, който е собственик на никнейма starozagorez, според мен, би трябвало единствено да е благодарен на сайта ХуЛите за осигурената му платформа, върху която да се вихри. Петър Пенчев демонстрира тук типичната за графоманите самонадеяност.
С тези творчески темпове току-виж се появила необходимостта да му бъде създаден поддомейн в сайта, а защо не и личен сървър?
Ако това се наложи, всичко би било ок, стига текстовете, които изригват от него по няколко пъти дневно, да имаха поне мъничка връзка с изкуството.

P.S.
Съзнателно се опитвам да променя темата на Хипо в посока графоманията. Щото цитираният от него текст не само не е поезия за деца, не само, че не е никаква поезия, ами ми прилича на махмурлийско бълнуване. Ако явленито се случваше за първи, втори или трети път, бих го заобиколил снизходително.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 10 Дек 2012 14:02:37 » Отговори с цитат върни се горе

раздел Произведения за деца автор: starozagorez

Бебе между зеле

На племенницата ми Никол

Загубих си деня неделен
да търся из лехата с зеле
своите добри родители,
които кални до ушите

за мене искат да намерят
ново братче начумерено.
Ще престане да се мръщи
като го изкъпя вкъщи.

Тялото си да не мокри
ще го облека във рокля
и ще му завия букла
като на старата си кукла.

10.12.2012 г.
945 Б. Алекс.

Хипо се пъне да прави анализ на друга творба, написана от въпросния автор...
Бахти и простотиите!
Хипо, не си губи времето с това!
Ако админите биха искали малко да вдигнат нивото на сайта, подобни шитни не биха ги публикували дори и директно в профила на графомана.

Да оставим графоманията, Хипо, понеже темата ти е за произведения за деца.
Ако прецениш, че ХуЛите са трибуната, върху която е възможно да подскачат такива излияния, това не е мой проблем.
В смисъл, сайтът си има правила и концепция.
И най-малко аз съм този, който да "дава акъл". Smile
Затова си позволявам да изразя мнението си, че това не са произведения за деца. (Точно по темата). Това е умопомрачено нареждане на думи, което нито е поезия, нито някакво друго изкуство.
Надявам се регистрираните потребители на сайта, които постават най-високите оценки на подобни творби, да се включат в този форум и да се опитат да опровергаят мнението ми.
Надявам се и те да не допускат, че мнението ми е свързано с личното ми отношение към "твореца", понеже такова няма.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
lordly
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2011
Мнения: 32
Място: България, Бургас

МнениеВъведено на: 10 Дек 2012 21:47:34 » Отговори с цитат върни се горе

Малко смешно е и доста жалко, затова пуснах в рекламите "Графоман", но пък политиката на сайта е по-важна, та нека му, на мен, на критикарите и дай Боже, все така!!!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Milvushina
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 19, 2012
Мнения: 124

МнениеВъведено на: 10 Дек 2012 22:13:12 » Отговори с цитат върни се горе

papacot написа:

из лехата с зеле
своите добри родители,
които кални до ушите
за мене искат да намерят
ново братче начумерено.


По принцип подкрепям някои от идеите ти, но ми позволи ми да не се съглася съвсем в частта с горецитираната от мен публикация. Аз пъл много се забавлявах като прочетох как мама и тате кални в лехата работят по въпроса за братчето. Въображението ми подлудя! Сетих се за едно изказване на Тери Пратчет за това, че децата не разбирали неговите шегички в книгите му и намирали свой смисъл в тях.

Да му е жива и здрава племеницата на Старозагореца. Това е най-важното.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 11 Дек 2012 00:29:41 » Отговори с цитат върни се горе

Milvushina написа:
papacot написа:

из лехата с зеле
своите добри родители,
които кални до ушите
за мене искат да намерят
ново братче начумерено.


По принцип подкрепям някои от идеите ти, но ми позволи ми да не се съглася съвсем в частта с горецитираната от мен публикация. Аз пъл много се забавлявах като прочетох как мама и тате кални в лехата работят по въпроса за братчето. Въображението ми подлудя! Сетих се за едно изказване на Тери Пратчет за това, че децата не разбирали неговите шегички в книгите му и намирали свой смисъл в тях.

Да му е жива и здрава племеницата на Старозагореца. Това е най-важното.


Благодарен съм ти за мнението!
Много исках и нещо подобно да се чуе тук!
Да са живи и здрави всички деца и роднини, и близки, и приятели!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
GalinaBlanka
Гост





МнениеВъведено на: 11 Дек 2012 15:28:52 » Отговори с цитат върни се горе

Дето сите турци... там и гол Хасан - демек, и аз да си кажа мнението. Ако може.
Редовно проверявам рубриката с произведения за деца тук, за да намеря нещо ново и ценно, което да ми помогне в работата като детска учителка. Намирала съм изключителни попадения и съм си ги преписвала. Ще ги използвам рано или късно. Но към творбите - ако изобщо мога да нарека това нещо така - на Старозагорец не бих се обърнала за нищо на света. Много е важно стихчето за деца да носи настроение и малчовците да им е забавно. Но преди всичко те трябва да имат възпитателен ефект и да развиват естетическото чувство. А да ме прощава авторът, но тези две неща у стиховете му с лупа да търсиш, и помен няма да откриеш от тях.
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 11 Дек 2012 15:45:11 » Отговори с цитат върни се горе

Идва Коледа и Нова година.
Дано всяко детенце получи подарък!
За пореден път се бях развихрил в крайните си мнения, а всъщност всяко същество има нужда от обич.
Без значение дали е в началото или в края на земните си дни.
Аз те обичам, Старозагорецо!
Под слънцето има място за всички.
Реагирах на нещо, което няма как да е свързано с твоята личност, реагирах на явление, за което твоите текстове са типични.
Реагирах и на твоите претенции, подклаждани от егото ти.
Претенции за поезия, която ти си мислиш, че създаваш, но това не е поезия.
Жив и здрав да си! И ти, и всички хора, които обичаш!

P.S.
А как мислиш, колкото и да се напъвам. бих ли могъл да спра графоманията?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
sradev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2004
Мнения: 348
Място: влака (може и самолет)

МнениеВъведено на: 11 Дек 2012 16:52:09 » pot pur Отговори с цитат върни се горе

освен това на френският крал са му свирели потпури докато е седял на цукалото (в двореца няма тоалетна)
но така е, когато пишещите римуват страшно с въздушно, все едно е дали детска или възрастна поезия
нек си пишат - да върви оборота

_________________
Славян
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 14 Дек 2012 21:37:10 » Отговори с цитат върни се горе

Тези деца, Бог да пази живите, никога повече няма да четат стихове:

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5370491

Извинете, че ви гърча петъчната вечер с такава вест. Idea

Куршумите отнемат човешки животи, бездарните стихове осакатяват души.

Алби
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com