Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 811
ХуЛитери: 2
Всичко: 813

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: LioCasablanca

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Литературен кръг "Хулска мисъл"
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 12:32:04 » Литературен кръг "Хулска мисъл" Отговори с цитат върни се горе

Идеята ми е егоистична. Породена е от личната ми липса на литературен кръг (общност), в който (в която) пишещите да имат доверие един на друг и да коментират добронамерено творбите си помежду си в детайли, без да се изключва критиката. Аналогията с кръг "Мисъл", съществувал отдавна, не е случайна. Не е и претенциозна. Коментарите, разбира се, пак могат да бъдат "страшно ми хареса, велик поет (поетеса) си", но там, където някой забележи думичка или израз или, ако щете - идея, която не му допада, да може съвсем свободно да го сподели без притеснения, че думите му ще бъдат изтълкувани от автора като злонамерени.
Много са причините, поради които коментарите тук се свеждат до "ах" и "ох". Една от многото, според мен, е липсата на взаимно доверие.

Какви са очакванията ми.
Целта ми не е да се събира популярност или численост.
И двама-трима да се присъединят, това за мен би означавало много.
Засега имам подкрепата на Владун, очаквам отговор от Мускетар. Не съм я споделял с други.

Не съм искал и мнението на администрацията на сайта, не защото я пренебрегвам, а защото съм убеден, че в случая не става дума за своеволие на гост в чужда къща. Не става дума за "сектанство".
Просто очаквам тук в тази тема хората, на които им допада идеята, да го заявят с една-две думи. За да знаем - тези, които имаме нужда не само от съмнителна възхвала, но и от критика, че имаме доверие помежду си. Ако трябва, да натрием малко носа и на собственото си его (разбира се, пак казвам, ако наистина имаме нужда от това).

Много често се случва в едно прекрасно стихотворение някоя думичка да не е на мястото си. Ама, ако го изразиш това в коментар към автора, той първосигнално да си каже: "кой си пък ти?!" Пак и пак ще се възползвам от значението на думата "доверие". Ти може и по никакъв начин да не се съобразиш с мнението на "критика" в случая, но ще знаеш, че това мнение не е злонамерено.
Някаква подобна малка общност в голямата общност ми се иска да се създаде тук, която малка общност в НИКАКЪВ случай да не е антагонист на голямата. Тази общност да бъде изгадена на принципа на добронамереност и критика, а не единствено на възхвала или отрицание.

Владо сподели, че би било добре да се привлекат и професионални критици. Прекрасна идея! Само че аз не знам как би било възможно това.

Затова, приятели, очаквам "влкючване". Smile
И развитие на идеята.

Много бих се радвал, ако идеята получи и подкрепата на администраторите на сайта. За де не се чувства една такава "незаконна". Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
alfa_c
Модератор
Модератор


Записан(а): Oct 03, 2004
Мнения: 1073

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 13:00:42 » Re: Литературен кръг "Хулска мисъл" Отговори с цитат върни се горе

Хех, чак пък "незаконна"... Very Happy
Няма да се разпростирам в детайли, в случая изразявам лично мнение.
Не виждам какво пречи да се изказва мнение, без да се обявява предварително, че ще бъде сформирана някаква общност, която не е "злонамерена". Едва ли е нужен компас, бял бастун и куче водач, за да се ориентира човек къде си струва да се започне подобно обсъждане, както и дали е добронамерен или злонамерен начинът, по който това се случва. Smile
А ако авторът е склонен да чува само себе си, никакъв кръг, квадрат или триъгълник "Мисъл" няма да помогне, нито ще вдъхне по-голямо доверие.

Много се надявам темата да не се изроди като всички останали теми, в които ключова дума е "критика".
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
vladun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 10, 2009
Мнения: 416

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 13:08:02 » Право куме, та в очи! Отговори с цитат върни се горе

Подкрепям идеята за кръга "Хулска мисъл" като един открит форум, в който всеки е добре дошъл. Целта е да се предизвика откровен разговор за произведенията, които се публикуват в сайта, така че да бъдат посочени добронамерено както техните качества така и слабостите им. Всеки от нас пише и праща - без чуждо мнение, без редакторска или коректорска намеса.
Наскоро открих сгрешен пълен член в стихотворението Страст - може би мнозина са го забелязали, но понеже стихотворението по общо мнение е сполучливо, явно никой не е искал да посочи грешката публично. Ако случайно не се бях върнал да го прочета, сигурно и в една бъдеща книга сгрешеното щеще да остане. А нямаше да се сърдя на онзи, който би ми обърнал внимание, напротив, щях да съм му благодарен.
Надявам се да се научим да си казваме истината в очите без никой да се чувства обиден от това.
Ако това проработи, мисля, че и необходимостта от такъв форум ще изчезне - след време ще започнем да си казваме истината в коментарите под самите произведения. И пак ще сме си приятели Very Happy Very Happy Very Happy
А пък ако и един поне литературен критик се намери, да пише понякога, аз лично ще съм много доволен.
И още веднъж - добре дошъл е всеки, който иска да се присъедини и да дообогати тази идея!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 13:20:40 » Отговори с цитат върни се горе

Благодаря ти за мнението, Маргарита! Ако си спомняш, преди повече от година ти беше написала един коментар на мое стихотворение, "Крайбрежна кръчма", ако не се лъжа. Коментарът ти беше критичен и МНОГО ми помогна. Тогава в лична бележка беше споменала и К2...
Говорили сме с теб на тази тема. Мисля, че и ти, и аз мислим, че би било по-добре да има добронамерена критика, отколкото възклицания.
Казваш, нищо не пречи...
Ми, нека тук в тази тема се намерят няколко души, които да споделят, че не само не им пречи критиката на техните творби, но и те биха направили малко усилия да обсъждат в детайли творбите на някой друг от този хипотетичен кръг. Smile

Танто за кукуриго. Smile Ама не само...

Нормално е да мислиш, че и тази тема ще се изроди, както всички останали. И аз го мисля.

Но... дай едно рамо да опитаме. Smile

Каня те да се включиш лично.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
artist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 02, 2010
Мнения: 18

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 13:24:28 » Хулска мисъл Отговори с цитат върни се горе

Здравей, papacot! Идеята ти е чудесна!
Преди време когато станах част от това общество ,предполагах, че принципа на взаимоотношения между пишещите ще е точно такъв!
Нещата се оказаха по-различни! Доверие, добронамереност и градивна критика между 11000 души, дори и творци, е някаква химера!Smile
Приветствам идеята!
Ако не стана част от нея, тъй като не съм от най-четените и предпочитани автори, с нетърпение ще следя развитието на това добро начинание!
Пожелавам успех в създаването на качествен кръг "Хулска мисъл"!Smile
С уважение към твоята добронамереност!
artist
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 13:53:11 » Отговори с цитат върни се горе

Част от идеята ми е тази - да си кажем тук - този, този и този, че ще си казваме кривиците (според нас самите, кривиците, които може съвсем да не са кривици) без притеснения, че ще бъдем криворазбрани и без съмнения за злонамереност. Без демонстриране на чувство за собствена значимост. Просто да коментираме приятелски и да си бъдем взаимно от полза.

Каква е ползата ли?

Ползата е собствената ни рожба, която сами сме родили.

А, в някои случаи, защо не с малко помощ от приятели? С мъничко...

Както пееха навремето бийтълсите Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
elsion
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2008
Мнения: 130

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 16:07:21 » Отговори с цитат върни се горе

Накара ме да се разпиша във форума, Пламене ;)
(нямам навик, нито много време да го следя)

Идеята ти е хубава.
Това може да се направи и в самите ХуЛи, без да се отделя кръг (поне първоначално), просто хората, които биха искали да участват, ще се държат помежду си все едно, че са в такъв кръг, докато, например, си коментират стихотворенията. И действително биха оформили, по силата на подобно взаимодействие, неформален кръг. Това постигне ли се, постигне ли се този дух, може и други да се престрашат и да се присъединят. И ще се изгради, малко по малко, доверието, за което споменаваш. Тогава формата "кръг" ще си има и съдържание, и основи.

На мен са ми били винаги полезни добронамерените, на място направени бележки. Още преди много време един съвет на Iszaard много ми помогна, и - интересно - и до сега ми помага, и си спомням за него. Други хулитери също са ми давали полезни идеи.
Това е един вид взаимно обогатяване (стига, пак да отбележа, да е добронамерено).
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Musketar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 14, 2010
Мнения: 118

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 17:21:45 » Отговори с цитат върни се горе

Така... На теория всичко това би могло преспокойно да се случва в сайта, особено ако го възприемаш не толкова като пространство за публикация, колкото като място, където текстът е все още в "работен" вариант. На практика обаче не сработва, било поради твърде различните нива и вкусове, било по други причини. Изобщо това е възможно наистина между малцина, които хем си имат доверие, хем са широко скроени. Аз лично имам огромна нужда от страничен поглед, тъй като често се "губя" в текстовете си... И решавам този проблем на частно равнище... Понякога приемам това, което ми казват, понякога не... Честно, зарадвах се, като мидях, че Владо подкрепя. Той подметна веднъж нещо за кръг, но не развихме по-нататък темата. Защо се зарадвах на него? Може и да звучи зле, но защото е мъж. Работата е там, че както и да го усукваме, нашето светоусещане е различно от женското. Съответно и израза. Това не значи по-добро, просто - различно. Заедно с това, по моему, като натюрел, тримата сме много разнотипни, а като ниво - не много далеч един от друг. И това е, струва ми се, чудесна основа за сътрудничество, приятелство и взаимно обогатяване. Така че аз смятам, че поне ние тримата бихме могли да се сработим, сега вече въпросът опира само до темпераментите ни и до умението да преодоляваме честолюбията си. И бих се радвал да стане... Да не бъда разбран погрешно - не казвам, че трябва да се "затворим", нито пък че жените нямат място... Но със сигурност казвам, че трябва да има някаква базисна близост между нивата и светогледа, което съвсем не предполага близост в стилистиката. Поради тази причина, това може да сработи сред сравнително ограничен кръг хора. В прогивен случай разширяването ще води до размиване и повтаряне на неработещия модел на сайта. Е да, звучи недемократично, но е факт. Що се отнася до жените, по ред причини, те имат дори доста по-точно око за подробности и понякога са дори честни в литературен смисъл /на Джой, например, нищо не й коства да ми отреже главата със сладолед с чер пипер - и браво/, но освен различният им светогледен модел, чисто психологически, желанието да бъдат харесвани /изобщо/, рикушира в ласкателство....Както и да е. Ще поживеем, ще видим. Идеята е хубава, искрена, включвам се. И се надявам в най-скоро време да ви докопам "на живо" теб, Пламене, и Владо!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
dumite
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 29, 2008
Мнения: 65

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 17:42:40 » Отговори с цитат върни се горе

С риск да нахлуя в мъжкия кръг. Подкрепям идеята. И аз имам нужда от външен поглед. Та ако приемате жени, отворете вратата, мъжеSmile)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 18:43:59 » Отговори с цитат върни се горе

Много хубава идея, момчета, но голяма част от хората не са готови да чуят критика върху произведението си, а други пък не са готови да я поднесат така, че да не бъркат с груби пръсти в душата на автора. Между няколко "съзаклятници" става. Дерзайте!
И защо си мислите, че жената автор не може да почувства в цялост мъжкото стихотворение?

_________________
Silver Wolfess
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 19:11:24 » И аз със вас, приятели!! Отговори с цитат върни се горе

Laughing

аз идвам..."барабар путко с мъжете...даа, защото петима путко не чакат" Cool

из фолклора...балканския Rolling Eyes Razz

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
zebaitel
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 28, 2010
Мнения: 630

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 19:39:04 » ave, hulska misal, morituri te salutant! Отговори с цитат върни се горе

Здравейте Папакот, Влади, Мускетарю! Приветствам идеята ви, но само донякъде. Щом се приготвяте да търпите критика, може би е добре да тренирате още от сега. Вътрешен кръг във външен кръг, макар и условно, поставя някакви граници. Как ще изберем, ако и аз искам да съм част от вътрешния, кой ще бъде приет и кой не? Мускетар, когото чета с удоволствие и чийто коментари чакам с нетърпение, още от сега е предубеден, че жените ще развалят по някакъв начин атмосферата на взаимно доверие с по-различното си виждане и отношение. Аз пък смятам, че точно различният ъгъл под който виждаме нещата е основата на резултатната критика. Вече знам от опит, че ако трябва да се каже нещо, което може да се приеме като нелицеприятно, от едната или от другата страна, то може да се каже на лични. А ако искате, може хората, които приемат и отрицателна, заедно с положителната критика, да се закълнат във вярност един към друг!/шегувам се!/
Що се отнася до професионална критика, едва ли някой ще се навие, ако не му се плаща, да се занимава с това, така че това е неприложимо.
В заключение, смятам че кръг "Мисъл" е възможен, но извън границите на сайта. Тук можем само да си пожелаем да бъдем по-критични и по-толерантни!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
elsion
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2008
Мнения: 130

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 19:53:52 » Отговори с цитат върни се горе

dumite написа:
С риск да нахлуя в мъжкия кръг. Подкрепям идеята. И аз имам нужда от външен поглед. Та ако приемате жени, отворете вратата, мъже:))


и аз ... а ако не ме приемат за мъж,
ще скоча през прозореца, за да им привлека вниманието
;))))

(Мус, погледни за миг на хората, като на хора, тогава ще видиш, че и женско от женско светоусещане също се различава (понякога от такива са ме отделяли и ме отделят Бездни), и мъжко - от мъжко. А понякога дори и да се различават, независимо от половете, мирното им съчетаване води до взаимно обогатяване, води до баланс, до съчетаване на анимус и анима;
това - ако си подготвен да изслушаш чуждото мнение, както Силвър отбелязва... Ти можеш да не се съобразиш с него и това би било нормално, но няма да го приемеш драматично и освен това ще имаш обратна връзка.
В някои други случаи, когато човек не е дорасъл, критиките могат да го накарат дори да спре да пише или да развие някакви комплекси. Но между хора - подчертавам "хора" - които са се съгласили на подобни взаимоотношения, е друго.)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
regina
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 15, 2006
Мнения: 281

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 19:59:59 » Отговори с цитат върни се горе

само дано не се получи о-Хулена мисъл...
здравей, котев!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
vladun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 10, 2009
Мнения: 416

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2010 20:13:23 » Кръгът е отворен Отговори с цитат върни се горе

Да не излезе сега едва ли не, че се правим на тримата мускетари Wink
Или пък, че търсим някого, да му се "отчешаме", както биха се изразили по долината на Струма...Идеята е наред с приятелските поздрави, ако можем, да допринесем и със съвет, мнение или забележка, които биха подобрили качеството на даден текст или биха помогнали въобще на автора...И, в духа на тази идея - да кажа на Кръстьо, че според мен мъж или жена в случая е без особено значение...Мускетарю, знаем добре, че в сайта има дами, които ще ни носят като брошка на ревера си Very Happy. Важни са талантът, и желанието и готовността да чуваме и казваме истината! Подчертавам - винаги честно и добронамерено.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com