Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 747
ХуЛитери: 2
Всичко: 749

Онлайн сега:
:: LATINKA-ZLATNA
:: Heel

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Проект „Поети благодарят на Земята”
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 01 Ное 2010 15:38:44 » Отговори с цитат върни се горе

Поети благодарят на Земята, Монтана – едно крехко продължение, НО продължение

„Хайде, баби, взимай бързо книжки... Ей тази, по-дебелата! Не се мотай, де! Какво викаш? Че били за децата от Дома, щото на тях нямало кой да купи? А ние да си купим ли? Че на нас книги не ни трябват... Хайде, оставяй книгата и тръгвай!”

Един съвършено истински диалог, който проведох лично с жена, придружаваща внучето си. В случая най-подходящата реплика е „Честит ти Ден на Будителите, българко!”. Няколко думи в контекста с извинение за азбучните истини, с които ще си позволя да досадя и към малкото изключения Човеци, които винаги има и тези случвания го доказват...

Ние не правим нищо извън собствените си каузи. Ние не правим нищо, когато не сме лично мотивирани по отношение на ползата. Ние си падаме по великите и мащабните дела, а дребните – като да вдигнем хартийка от улицата, е извън полезрението ни. Защото резултатът не би ни донесъл дивидент. Ние с удоволствие се поставяме в амплоато на жертви, защото така е наистина лесно – не се поема отговорност дори за самите себе си, а какво остава да подадеш ръка на друг. Ние често ползваме ресурси, без да се замислим откъде изобщо идват. Човешки, природни... Ние сме завършени психически и физически консуматори и никак, ама никак не обичаме да ни го казват.

Ако изляза извън сериозния тон (едва ли не на проповедник, но няма да се извинявам за позицията си), със сигурност цветно мога да обрисувам борбата на Гергана Чукарска (Гичето Граматикова) с едни клещи и усилията на крехкото й телце да пусне парното в колата ми и да ни размрази, докато накрая Ивайло Диманов не взе жизнеспасяващото дело в ръцете си. Оказа се, че и поетите можело да бъдат мъже... Прости ми, Боже, нихилизма! Мълча като партизанин на разпит и за едни пълнени чушки с боб, които най-нахално си прибрах за дояждане в къщи, но такова вкусно чудо не бях вкусвала; и как ревнах на глас от едно китарено парче, изпълнено от Гриша Трифонов – такова пък чудо (пред аудитория) скромната ми личност не помни; и за сутрешната супа за осеферване, сготвена ни от Камелия Кондова, но там и други могат да вземат отношение, като им помня физиономиите; и нека спра дотук.
Smile

Събрахме 427 лева – от изпратени дарения и продадени книжки. Без никаква, ама съвършено НИКАКВА конвенционална медийна подкрепа! И съответно никой не дойде за подкрепа. Само не знам защо хората ми се сърдят, когато заявявам истини и факти... Защото не знам дали си давате сметка, че точно тук публичността не е порок, защото тя дава повод да сторим Едно Добро със собствените си ръчички, а не от дистанцията на безопасните си домове. Защото емоцията от подобни срещи е като сблъсък с товарен влак и малцина са мазохистите очевидно...
С част от парите платихме транспорта (100 лева) на децата. При опоскания им бюджет сметнете колко пътуват. Поради изключително тежките процедури за парични дарения беше взето решение директно да купим материали за децата – те имат арт-ателие и правят великолепни творби. Само където за мозъка и чувствата им никога не остават средства...
Подарихме им книжки от световната класика, което всяко дете трябва да прочете (не бъркайте „трябва” със заповедната форма), но на тях наистина няма кой да им ги даде. Днес четох поредното оригиналничене относно ненужните будители днес, защото всичко е на тепсия поднесено като информация, само трябва да го вземеш. За децата на господина автор сигурно е така, но за други?
Направихме им празник, какъвто за всяко друго дете е нормален. Създадохме им емоция, за която никой не се сеща. Защото няма ресурси. И които емоции създаваме за нашите деца задължително, щото без парчето хляб можеш да станеш скот, но без онова, другото, със сигурност ще го постигнеш.
Като автори затворихме един цикъл без никакъв „отпадъчен” продукт – не спазихме обичайния за обществото ни принцип „след нас и потоп” и върнахме поне мъничко един непоискан дълг; зарадвахме едни ничии деца – прескочихме изключителния егоцентризъм, присъщ на творците; продадохме книжки, които обичайно подаряваме, защото поезия (и не само) не се купува, а и няма къде да я изложим; влязохме в домовете на хора, които очевидно са пожелали това и са платили; подарихме безценни книги на ничии деца и не се знае дали с това не сме променили нечия съдба; поднесохме им реално дар, с който можем да се чувстваме добре – повече от всичките ни съчинения и книги накуп.


Аз не си падам по „звездни величия” и обгрижването им с комплименти. Ама хич! Дори съм леко груба по темата, признавам. За сметка на това съм в състояние да падна на колене пред дама като Ели Лозанова – домакиня на това събитие изцяло по нейна воля, както и пред единиците хора – и непознати, и мои приятели, направили нужното – директно и индиректно, за да се случват истински приказки. Без никаква куртоазия – за тях ПОКЛОН!

Отново получих отговор, че човек може. Единственото условие е да ИСКА. Всичко останало са само думи, които ние прекрасно умеем...
Само където нямах отговор на въпроса на един малчуган: „Лельо, нали ще дойдете пак другата събота да садим дръвчета?”


http://picasaweb.google.com/daring.rain/YmaFfF?locked=true#


apostolicia написа:
Ето го и обещаният репортаж. Денят се оказа прекрасен - толкова слънчев и топъл ден в края на октомври рядко има. Но понеже сме си гъсти с Господ, та уредихме нещата така, щото да имаме хубаво време.
Ето в такъв хубав ден разпънахме сергията с книгите, които вие ни предоставихте, няма да изброявам всички автори, които изпратиха книги, защото рискувам да забравя -респективно да обидя - някой, но отново ще кажа - сърдечно благодаря на всички!
Image
Image
Организацията се оказа на ниво, ямките бяха изкопани, в уречения час пристигна и камионът с инструментите и младите смърчове и някои тутакси се захванаха за работа:

Image

Image

Добре, че дойдоха и децата от Дом за деца лишени от родителски грижи "Люба Тенева" - Берковица, за да ни покажат как ставата нещата:


Image

Image

Междувременно пристигна и сладкото изкушение, което сладкарница "Крокантина" любезно ни подари:
Image

Ние бяхме приготвили доста книги за нашите гостенчета:
Image
Но те ни разбиха с ръчно изработените в тяхното артателие от техните ръчички подаръци - специално за нас - цветята в ръцете ни, герданите - са изработени от децата:

Image
Ние им дадохме, каквото имахме - любов:
Image
И получихме ето тази награда:
Image
Image

От дарителската акция и базара събрахме 427 лв. С помощта на възпитателките ги вложихме в материали за артателието на Дома. Освен книги, получихме и съвсем практично нещо - получих по пощата пакет ръкавички от автор от Хулите, който пожела да не споменаваме нито името, нито ника му. Друг автор от Хулите, който пожела да не споменаваме името му, изпрати сериозна сума - на всички тях благодаря сърдечно - за щаститето да зарадваме тези деца. Забележете какво сърце ми подариха - какво сърце!

Image

И Монтана си има горичка "Поети благодарят на Земята"
Image

А вечерта... Всеки свири на каквото може и на каквото докачи:
Image
Image

И аз бях там:
Image
И пак ще бъда!

_________________
Рейни

_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: rainy на 04 Ное 2010 12:33:42 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
rajsun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 26, 2004
Мнения: 1015

МнениеВъведено на: 01 Ное 2010 16:21:21 » !:))) Отговори с цитат върни се горе

Razz
Така беше.
Но много по-хубаво)))
Благодаря, Ели, Галя!
Бъдете!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
natalina1970
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 18, 2007
Мнения: 65

МнениеВъведено на: 01 Ное 2010 16:45:54 » благодаря на всички Отговори с цитат върни се горе

които направиха възможно това събитие да се случи в Монтана
за мен беше чест да бъда част от него
жалко за безразличието на обществото в този град... /жалко за него, разбира се/
много е лесно да се въздиша пред телевизора....
жалко за тези, които считат, че 2-3 sms-a са достатъчни.....
тези деца имаха нужда не толкова от книги, а от това някой да им ги почете /вижда се и от снимките/
"Искаш ли да се разходим малко?" - какво можеш да отговориш на този въпрос.......
и какво повече мога да кажа аз
страхотно е усещането да си полезен на някого
...
а продължението....
тези които не дойдоха, само могат да съжаляват Smile))

_________________
"Обичай хората- те винаги са добри! Дори, когато някой ти отвърне с омраза, обичай го пак, за да му покажеш какъв трябва да бъде!"
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
gitchka_gramatikova
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 14, 2009
Мнения: 262
Място: гр. София

МнениеВъведено на: 01 Ное 2010 17:39:33 » Отговори с цитат върни се горе

Височината на нещо постигнато не се съизмерва с това какво правим поотделно, а с онова, което вършим заедно.
Една Ели Лозанова със счупения крак напр. или една Камелия Кондова, която, макар и претърпяла инцидент, не си даде външен вид, ме карат да си мисля, че подобни постъпки значат много повече от някакви си думи, от някакви си обещания...
Лично благодаря на Ели, Галя, Райчо, Ивайло, Гриша, Ками, Левена, Заро, Наталия, Митко, Николай и на всички автори, изпратили книжки, както и на онези, които анонимно дариха средства за кампанията! Без вас това събитие нямаше да бъде факт.
Честит празник, приятели!


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: gitchka_gramatikova на 05 Ное 2010 12:21:05 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 02 Ное 2010 01:06:01 » А аз Ви благодаря, че Ви има будители народни... Отговори с цитат върни се горе

Да сте живи и здрави, приятели и колеги!
Very Happy
Мислено с Вас Embarassed

doktora

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
GINKO_PRIM
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 28, 2009
Мнения: 234

МнениеВъведено на: 02 Ное 2010 09:11:25 » Доста се чудих... Отговори с цитат върни се горе

преди да напиша нещо по темата. В крайна сметка - престраших се. Искам просто да Ви благодаря! На Вас - хубавите хора, които навъпреки продължавате да носите и разпилявате ДОБРО. И да опазвате вярата (ми) в човещината.
Бягат ми думите. Затова ще си позволя да цитирам ето тези:

http://www.hulite.net/modules.php?name=News&file=article&thold=-1&mode=flat&order=0&sid=130232#1309729

Сполай Ви, Пазители!
Живи и здрави да сте! Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
vesi_lina
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 09, 2005
Мнения: 114

МнениеВъведено на: 02 Ное 2010 10:10:32 » Проект „Поети благодарят на Земята”- ШУМЕН ви очаква! Отговори с цитат върни се горе

Very Happy
Следя отдавна "проекта" и ви се възхищавам!
Ентусиазирана споделям,че през месец март-април ШУМЕН ви очаква!
Ще успеем, защото можем!
Благодаря ти, Галче!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 03 Ное 2010 01:23:08 » Отговори с цитат върни се горе

Такива дела сами говорят за себе си и няма да им прикачвам излишни думи...Само искам да ви поздравя, Будители! Smile В мислите и сърцето си бях с вас, макар и да не успях иначе...
Бъдете! Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Administrator
Site Admin
Site Admin


Записан(а): Nov 18, 2003
Мнения: 1656
Място: Интернет :)

МнениеВъведено на: 08 Ное 2011 13:26:57 » Отговори с цитат върни се горе

Денят е 2 ноември. Случайно минавам през Слънчевата градинка и съвсем не случайно фотоапаратът ми е в чантата - винаги е там. Виждам една коза кротко да пасе зад рампата за скейтбордистите и... изведнъж осъзнавам, че това
Image
са нашите смърчове! Нашите дръвчета, които засадихме миналата година в навечерието на Деня на будителите по проект "Поети благодарят на Земята". Тогава на 30 октомври, се събрахме Галя Радева, Камелия Кондова, Левена Филчева, Светозар Кнезовски, Гриша Трифонов, Гергана Чукарска, Ивайло Диманов, Наталия Цветанова, Райчо Русев и други български поети и писатели, в това число и моя милост, за да засадим в Монтана горичка под наслов "Поети благодарят на Земята". И естествено, обозначихме събитието с подходящ надпис
Image

Като гледам разположението, май това
Image
е посадено от Камелия Кондова и Левена Филчева.
Image

А пък това тук
Image
е дръвчето, което Ивайло Диманов така съсредоточено наблюдава тук
Image

Смърчовете ни са пораснали. Мечтите ни - също. Иска ми се да видя какво е станало с първата горичка, която беше засадена в Пловдив през май миналата година. А най-вече ми се иска да знам къде ще садим следващата горичка!

Ели Лозанова (apostolicia)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
secret_rose
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 14, 2010
Мнения: 828
Място: Цюрих, Швейцария

МнениеВъведено на: 08 Ное 2011 13:47:44 » Отговори с цитат върни се горе

Как да не ви обичаме...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 08 Ное 2011 14:07:14 » Имам идеи за Варна, ама... Отговори с цитат върни се горе

Ще изчакаме до пролетта. Страхотна е идеята и си плаче за световно вижение! поздрави на положилите началото. Важно е някой да трасира...после е лесно!

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Ufff
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 09, 2004
Мнения: 2108

МнениеВъведено на: 08 Ное 2011 19:57:34 » Отговори с цитат върни се горе

Гледам с удоволствие снимките. Как ми се иска това да се случи и във Варна (с надеждата, че няма да се наложи да кажа и аз като Natalina1970 "жалко за безразличието")! От няколко дни се опитвам да се свържа с едни хора, които могат да помогнат за каузата, но които все ми бягат по тъча. Както и да е. Дотогава смятам да покрепям Vesi-lina, дано поне Шумен успее.
Прилагам статията на Apostolicia, публикувана на стр. 2 в последния брой на вестник "КИЛ" като един подтик към всички пишещи:

"Поети посадиха смърчове в Монтана

Преди време, в навечерието на Деня на народните будители Монтана стана домакин на поредната проява от Националната инициатива „Поети благодарят на земята”. Автори от различни градове се събраха в центъра на Северозапада и създадоха горичка от млади смърчове в парка „Калето”, в знак на загриженост за опазване на околната среда и в знак на протест срещу консуматорското ежедневие на съвременния човек. За помощници в залесяването бяха поканени деца от Дом за деца лишени от родителски грижи „Люба Тенева” – Берковица. Поети и писатели от цялата страна изпратиха книги, пари и подаръци. От продажбата на книгите и от дарителската акция бяха събрани 427 лв., с които бяха закупени материали за арт-ателието в дома. Хората на думите подариха на децата много книги, както свои авторски, така и знакови книги от световната класика и получиха изработени ръчно от децата украшения. Инициативата е под патронажа на Сайт за нова българска художествена литература Хулите и се осъществи с изключителната подкрепа на община Монтана. Тук е мястото да изразим благодарността си за компетентната, навременна и изключително професионална подкрепа на общинската администрация в Монтана, която е пример за партньорство в подобен род инициативи. Благодарим и на Горско стопанство – Чипровци, откъдето безвъзмездно бяха предоставени фиданките.
ЕЛИ ЛОЗАНОВА"
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 09 Ное 2011 16:17:35 » Отговори с цитат върни се горе

Този проект е неназовимо с думи случване!Дано и във Варна, и в Шумен се реализира по- скоро, а все в някакъв момент и в София, и в други градове.Щом толкова хора мислим и вярваме в това, здраве да е,пролетта все някъде ще се садят дръвчета. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Administrator
Site Admin
Site Admin


Записан(а): Nov 18, 2003
Мнения: 1656
Място: Интернет :)

МнениеВъведено на: 30 Ное 2011 13:37:08 » Отговори с цитат върни се горе

"Събота, 24 април, от 10 часа в Пловдив, ЖР "Тракия", ул. "Освобождение", Ротари парк. А какво ще се случи... Ще се съберем автори, приятели, а и съвършено непознати хора от цялата страна. По проект на "Паркове и градини" ще засадим дръвчета - колкото успеем да осигурим. Очакваме дръвчета от Държавната агенция по горите и обещание от зам.-министъра на земеделието Георги Костов. Поканили сме гостенчета от домове за деца да се забавляват с нас. Като любезни домакини ще ги нагостим, мислим изненади, а накрая ще им подарим и книжки. Ще направим лични жестове в съвсем неформална атмосфера. Ще дишаме истински ценности. Ще усетим живия живот. Ще оставим живот след себе си. Ще се усмихваме. И ще напишем едно редче история…
Галя Радева
в-к „Марица”, 2010 г.

"Сега по-късно горичката я има, крехки са дръвчетата, обрулени от есента, но хванати. А елхичките са чудесни кипрички и тепърва ще стават все по-крепки и крепки. Мрачничко беше по някое време, но станаха споменни снимки. На пролет още по-по-хубави ще направя."
Донка Колева
ноември, 2011
(от e-mail до Галя)

И ето как изглеждат дръвчетата, които посадихме през пролетта на 2010 год.

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
apostolicia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 26, 2008
Мнения: 85

МнениеВъведено на: 01 Дек 2011 19:10:37 » Отговори с цитат върни се горе

Не знам какво да кажа, защото ... абе защото просто не ми идват думи. Горда съм, че съм участвала в това забавление, което взе че пусна корени и разви корони, и... абе, щастлива съм!

_________________
Повечето хора искат вечен живот, а не знаят какво да правят в дъждовен следобед!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com