Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 802
ХуЛитери: 2
Всичко: 804

Онлайн сега:
:: Georgina
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Съдебният процес срещу Никола Вапцаров-документи, размисли
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 23 Окт 2009 11:47:01 » Отговори с цитат върни се горе

angar написа:
Да отговоря набързо на последните нападки. Първо на Пайса - който ме обвинява че оправдавам действията, довели до 7 000 000 загинали от глад в Украйна и не знам колко от сталинския терор през 1935- 1938 година. Абсолютно не ги оправдавам. Страшно ми е болно и тъжно, че така е станало. И страшно обвинявам Сталинският режим за това. Защото това са били ненужни, невинни жертви, и непоправимо са навредили на социализма въобще. Това, че ги оправдавам, си е твоя измислица, която си си навил на пръста и няколко години без отдих я повтаряш.

Мен въпросите на религията малко ме вълнуват, и ако отвреме навреме те репликирам и по този въпрос, то е само за да поддържам тонуса ти. Но на въпроса за свободната воля. Вие ми цитирате небето и земята, а аз ще ви цитирам една пословица: "Когато Господ реши да убие някого, той най-напред му взема акъла!" Какво следва от тази пословица? Първо, че Господ понякога поисква да убие някого! От това следва, че той и убива - защото за него няма нищо невъзможно. А освен това, че той и взема акъла на на хората. А как човек, на когото Господ е взел акъла, може да прояви свободната си воля?

На Вещер ще отговоря, че аз не славя Мирчо Спасов - славя Вапцаров. А че Вапцаров /а и Ботев/ са имали комунистически убеждения не аз го казвам, те сами са го казали.

“Имам ли аз – то значи да има за тебе!
Имаш ли ти – то значи да има безброят!”

Няма друг, който само в два поетични реда толкова ясно да е изразил същността на комунизма!

И престанете да приписвате безобразият от последните 20 години на комунистите! България през последните 20 години се управлява от антикомунисти! Законите, по които функционира държавата, са антикомунистически. И идеологията е антикомунистическа. И медиите са антикомунистически.

И за Георги Марков. Може би греша, но ще отречете ли, че той е станал невъзвращенец не като обикновен интелектуарец, а като човек от тайните служби? Че е бил военизиран и че е имал и военно звание? Ако го отречете, аз си вземам думите обратно. Но ако не го отречете, неговият случай е съвсем особен. Такова дезертьорство никой не прощава. Не го търпи и ФБР! Защото хората от службите бягат с тайните си, продават ги и правят от това благосъстояние и кариера. А най-гротескното е, че сега плачете за него, но ако се беше завърнал, по закона за лустрацията нямаше да може да заеме никаква държавна служба!


Ами Ангар, то като отвориха напоследък досиетата и лъснаха някои имена, като че ли не остана интелектуалец, който да не е бил ангажиран от въпросната ДС. Друг е въпросът кой каква дейност е упражнявал. И кой как е бил принуден. Защото и онези, които са си стояли в концлагерите не са ги напускали, понеже това е равносилно на смърт. А Георги Марков просто се е измъкнал. И е написал "Задочни репортажи за България". Много ценна книга. Като снимка на българската действителност от онова време е. Ако не си я чел - направи си труда, няма да сбъркаш. Наричаш Георги Марков невъзвращенец. По старому. Ти май наистина яко си налапал куката, Ангар. Здраво са ти рендосали мозъка. Но, ако има някой там, хайде отговори на няколко прости въпроса - защо по времето на комунизма емигрантският поток беше насочен от преуспяващият червен строй към прогнилия Запад, а не обратно? Не е ли логично да е тъкмо обратното, още повече, че желязната завеса имаше свободен пропусквателен режим в посока изток? Защо се заглушаваха т.нар. вражески радиостанции? Защото Партията мислеше по-правилно от обикновения човек ли? Защото Тя трябваше да реши кое да слуша и кое - не ли? Защо трябваше да загиват хора на границата, в опита си да напуснат това велико благо - комунизма? За да разберем всички, че оттук мърдане няма ли? Защо, като всичко беше така хубаво, розово и правилно, взе, че изведнъж пропадна? Та нали по твои думи, ни ръководиха най-трудолюбивите и качествени хора - комунистите. Ангар, без да си кривиш душата - влизал ли си в онези времена в Кореком? Правил ли си паралел между качеството и външния вид на стоките там и стоките в търговската мрежа? Е?
Дори да не бяхме чули нито дума за т.нар. "капиталистически свят", дори режима да беше толкова затегнат, че нито един човек да не можеше да напусне границите ни, стоките в Кореком високо и ясно заявяваха, че сме 100 години назад.
Кому беше необходима голямата лъжа за възхода ни, Ангар? И защо?

А за религията, ако ще ми цитираш като контра народни поговорки и онова, което си прочел от книжките - кой какво бил казал, можеш само да предизвикаш у мен хей това - Wink .

П.П. Навремето, когато западната наука развиваше информатиката и кибернетиката, вашите червени дървени философи, Ангаре, съзряха в основните принципи на тези науки опасност за устоите на материализма. И отрекоха кибернетиката, като празна буржоазна наука, без практическо приложение. След което трябваше да догонват бума на компютрите. Но явно ще им трябват още няколко века.
Днес определено има напредък, в областта на материалистическата философия. Като си чета така из Интернет виждам, че същите дървени глави, след като побързаха да обявят полето за форма на материята, са си взели поука от грешката и сега се опитват да обявят информацията за форма на материята. Защото инак става зле за материализма. Е, дано нещата продължават да се развиват в тази посока. Идва ред на духа. Скоро и той ще стане форма на материята. Защото в света няма нищо друго, освен движеща се материя, както е казал Ленин. А когато Ленин говори - фактите мълчат.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: Paisa на 24 Окт 2009 07:41:52 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
karambol
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 25, 2009
Мнения: 181
Място: Сливо поле

МнениеВъведено на: 23 Окт 2009 14:26:50 » Отговори с цитат върни се горе

Vaia написа:
angar написа:


И престанете да приписвате безобразият от последните 20 години на комунистите! България през последните 20 години се управлява от антикомунисти! Законите, по които функционира държавата, са антикомунистически. И идеологията е антикомунистическа. И медиите са антикомунистически.



Very Happy Символ-верую на българската комуна
от Уикипедия, свободната енциклопедия


„Символ-верую на българската комуна“ е публицистично произведение, за чийто автор се сочи Христо Ботев, като произведението се очаква писано под вдъхновението на Парижката комуна.

Авторството на произведението е много оспорвано както с исторически, така и с литературни аргументи, но до днес няма сигурен отговор на този въпрос.

Външни препратки [редактиране]

* Текст на произведението от Българска виртуална библиотека "Словото"
* "Открадването на Ботев" - излагане на някои аргументи против приписването на авторството на Христо Ботев

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D0%B2%D0%BE%D0%BB-%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%83%D1%8E_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B0“.
Категория: Христо Ботев



Idea Уточнете що е това комунизъм и тогава се дърлете.
Laughing



Ангар, Vaia е права. Кажи си първо какво е това комунизъм и като как си го представляваш, за да е ясно за какво си говорим.
Баща ми питаше защо баш комунистите не живеят в комуни та да дават личен пример на останалите. Какво ти прече и сега като си такъв голям комунист със свои съмишленици да си направите една комунка. А? Кво рече? Баща ми може да те чуе отгоре, щото така и не намери отговор на въпросчето си. Той питаше още как ще влизаме в светлото бъдещена комунизма-заедно през парадния вход, или един по един през черния. Абе глупав човек, даскал по физическо, а умници като Ангар, ехеее ,какви сложни въпроси мотаят из чуторите си. Сигурно си мислиш, че комунизмът се провали поради световният заговор или щото не му е дошло времето и други подобни. Нищо подобно. Дори с пръст да не бяха го заплашили подлите капиталисти, сам щеше да си рухне.Комунизмът не работеше защото нямаше свобода, защото създаде едно теократично йерархично общество, корумпирано до мозъка на костите си, в което привилегиите се унаследяваха. Това наследство влачим двадесет години. Ние нямаме истинска лява партия, нито синдикати, а когато трудът се продава под себестойноста си, фалират всички.И най големите капиталисти са от средата на оня елит, който управляваше и преди.
Какво стана с комунистическите кибуци на евреите и с кибуците на правоверните. Точно като как си го представяш този комунизъм или просот сънуваш с отворени очи и не виждаш реалността.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Veshter
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 10, 2006
Мнения: 136
Място: Тук някъде около, Луната...

МнениеВъведено на: 23 Окт 2009 16:46:00 » Отговори с цитат върни се горе

angar написа:

На Вещер ще отговоря, че аз не славя Мирчо Спасов - славя Вапцаров. А че Вапцаров /а и Ботев/ са имали комунистически убеждения не аз го казвам, те сами са го казали.

“Имам ли аз – то значи да има за тебе!
Имаш ли ти – то значи да има безброят!”

Няма друг, който само в два поетични реда толкова ясно да е изразил същността на комунизма!

И престанете да приписвате безобразият от последните 20 години на комунистите! България през последните 20 години се управлява от антикомунисти! Законите, по които функционира държавата, са антикомунистически. И идеологията е антикомунистическа. И медиите са антикомунистически...


Ангар, Вапцаров е споделял идеите на тогавашните комунисти, онези идеалисти с чисти помисли и истински идеи, които впоследствие, до около средата на 60-те бяха или избити или вкарани в трета глуха от тези комунисти, които ти и в момента подкрепяш. Мисля, че не правиш разлика между едните и другите. Ако правеше разлика, вероятно и ти би прелетял навремето със самолета си нейде из страните на загнилия капитализъм. Та всички гадости, които връхлетяха българския народ през последните 60 години са дело на онези, които изпотъпкаха идеалистите и се настаниха на техните места с една единствена цел - да смучат колкото могат. Е, правят го и до ден днешен. Благодарение на такива като теб.
п.п. И да се твърди, че Ботев е комунист е трагично и смешно.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
petsto
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 21, 2007
Мнения: 80
Място: Варна

МнениеВъведено на: 23 Окт 2009 21:22:41 » Още документи по делото Отговори с цитат върни се горе

„Една сутрин, рано-рано...звъни се. Знам, че съм следена. До банката агент ме изпрати, сутрин, на обед- пак, вечер не излизах. Може да са ме чакали вкъщи да дойде някой съмнителен.

Звъни се. Мен ми се обърна сърцето. Понеже рано арестуваха, сега, викам, идват! И действително, отварям врата – виждам агент и стражар. Влезнаха вътре и казаха – хайде, обличай се, че ще те водиме... арестувана си. И аз се облякох – лятно бях облечена, септември трябва да е било, защото помня, че не бях с палто, жилетка си нося. И вървим ние по „Ангел Кънчев” , след това по Витошка. И ме завеждат в едно здание срещу съдебната палата в началото на „Позитано”. Има едно малко двуетажно здание. Влизаме в някакво помещение празно, пейки имаше. И ми казват да седна. Седнахме на една пейка. Аз в средата, от едната страна – стражарят, от другата – агентът. Но не мога да се сетя къде съм, мисля – полицейски участък. И по едно време взеха да идват хора – вече седем и половина, осем. И агентът казва: „Ставай!” И ме завежда на едно гише – залата с много гишета. Казва: „Те тука ще спреш!” И спря. Отсреща ми, зад гишето, дойде един човек, чиновник, отвори една книга и ми казва: „Вие ли сте Бойка Вапцарова, съпругата на Никола Вапцаров?” – „Да казвам – аз съм.” – „Къде работите?” Казах си къде работя, точно. ” – Е – казва – имате ли недвижим имот?” И аз... понеже два часа ли, повече, съм в ужас, че ме арестуват, не знам къде са ме довели... като каза той това „Имате ли недвижим имот?” , казах: „Нямам.Имам два метра гроб”. И се разплаках. Разплаках се силно.Събраха се хора – какво става? Агентът ме блъсна в гърба – да млъкна, че... И чиновникът с тая книга ме пита: „Приемате ли всичко това, което казвам?” Аз: „Приемам”. И се разписах. Разписах.
- Какво ти е казал?
- Не помня, не помня. Само ме пита „недвижими имоти” и аз като казах „два метра гроб”, и се разплаках. Разплаках се силно. И извеждат ме, тръгваме надолу по „Георги Димитров” ли, „Царица Йоанна” ли, Витошка, не знам коя улица се води. По посока дирекция на полицията. И аз вече мисля – полицията! Но агентът вика: „Да се махаш оттук и още веднъж да не те видя да правиш такива истории – ще видиш какво ще стане с тебе! Да се махаш!” И аз се махнах. Олекна ми, че няма при Гешев да ме водят, в полицията. И бързам за банката. Обаче в банката стражар долу пази, раз-писах се, че съм закъсняла, оправдавам се, че съм била в болницата.Качих се горе, седнах си да си гледам работата – никой не ти иска обяснение. Минаха един ли, два ли месеца, идва моят пряк началник, така – много учуден и казва: „Бойке, идва за тебе призовка, съдебно решение за удръжка от заплатата”.
- Значи теб са те водили във финансовите служби?
- Да. И съм подписала, че приемам разноските по делото. Аз съм съпруга на Вапцаров. И като ми съобщава моят началник за призовката – той знаеше, че Кольо е разстрелян – аз му казвам: „Г-н Грозданов, това е удръжка от заплатата ми по глобата, която трябва да изплащам – един милион” / явно грешка , става въпрос за половин милион б. а./. А той ми отговори така: „Сега ще направим удръжката, но друг път /аз тоя закон не го знаех/ като дойде, аз ще те предупредя.” Казва: „Ще излезеш в отпуска два – три дена, че си болна, а ние ще я върнем”, имало такава алинея. Ама това момче, чиновникът във финансовото управление, добро ми се видя...
- Момчето, което ти е искало подписа?
- Да, в Софийското данъчно управление... и то, като се разплаках и казах... и то се сбърка... И то изглежда е пуснало заповед един ли, два пъти ли, три пъти, пет пъти, но Грозданов ме предупреждаваше. Хората много съчувствуваха. Много съчувствуваха. Затова и дойде 9 септември, каквото и да говорим сега. Особено като стана това нещо – 43-та, обърна се война-та, пък се обърнаха хората съмсем...
- Помниш ли каква вноска ти взеха първия път, втория?
- Това не помня, защото ми правеха удръжки за старите дългове, при-турват се. Но след време, като започнаха да ме набеждават за какво ли не, направих една молба до банката да ми се даде копие от ведомостите. И ми дадоха документ само за заемите от спестовната каса, които съм изплаща-ла, а за другото неможели. Ведомостите били в народна банка и не се дава-ли на външни лица. Така ми отговориха и писмото съм го запазила.
- Кога падна „глобата” за разстрела на Вапцаров?
- Веднага след 9-ти се опрости, не знам точно.
- Бойка,след като мина процесът... разстрелът... намерили ли се човек да те подсети, че можеш да се откажеш от името на Вапцаров и от всички произтичащи задължения? Обременяват те с огромна сума.
- Говорят, че съм се отказала от Кольо след разстрела. Това е лъжа. Да се откажеш – остава документът. Не съм подавала такъв документ. Всички лични документи продължаваха да ми се издават като съпруга на Никола Вапцаров. Върху мен остана цялата финансова тяжест на присъдата. Като единствена наследница на задължението. Платих съдебните разноски, подписах, че поемам включената в присъдата глоба от половин милион и че семейството ни не притежава недвижими имоти. Кольо имаше наследствен дьл от имотите на баща си, той почина през 39 – та година, но как да го съобщя това – ще ходят да търсят в Банско. Ако аз бях казала, че там има имот, веднага щяха данъчните да го продадат. / Бащата на Никола Вапцаров – Йонко Вапцаров умира на 17 януари 1939 год. в Александров-ската болница в София , б.а / Да се увеличат страданията на мама / Елена Вапцарова б.а /. И аз казвам – няма.
- Ами това не е ли фалшива декларация?
- Фалшива.
- С Елена Вапцарова не обсъждахте ли този въпрос?
- Абсолютно не, защото тя няма да спи – а дойдат финансиите, чакали винаги има, къщата е в центъра – ще я вземат веднага. И на мама въобще не съм казвала за това нещо. На мойте родители – също, защото те ще се изплашат.
... И споделям с Ана / Ана Романова, съпруга на Атанас Романов, също осъден на смърт в процеса б.а / - от мама съм чула, а и други хора говореха, че на близките им палят къщите, вземат им имота на село, даже някой са интернирани. Затова специална алинея си имат. Държавата си иска своите пари и хич не прощава – веднага продава имота. Половин милион, това не са малко пари. Ако не беше 9 – ти, на пра- правнуците ми щеше да остане. И аз взех да питам – какво правят хората? Ана вика: „Аз ги пратих при старите”. Финансовите власти... Ние сме софийски жители. И те при нас най-напред идват. А някой другари на Кольо, които аз съм смятала за важни партийни функционери, но не мога да ти кажа имената, не ги знам, не от тия, най-близките, но на сбирки сме се виждали, казват: „ А, отказват се хората, откъде накъде пък на тия фашисти ще им даваме пък и пари!” Но адвокатът на Кольо съвсем друго ми казва. Отивам аз при адвоката. Петър Попзлатев... Това е края на август или началото на септември, получих ли, не получих ли призовката да платя съдебните разноски- съвсем млада, сега се сблъсквам с грубата действителност и не зная какво да правя. И той ми казва: „ Веднага трябва да платиш ! 4 Аз ги носех в себе и тия пари, защото не знам и къде да отида, той ми е адвокат. И уреди той това. Казва: „ Много е тежко, държавата не си прави майтап”. Той не ми казва „ майтап” ама „ Тя – казва – докрая на живота... ще те преследва, да си вземе парите”. Тогава се престраших, така малко неудобно, но викам: „Ами ако се откажа да плащам?” – „ А – вика – това по никой начин не ви съветвам да правите. Отказват се хората, но вие сте свързани с една фамилия, която е известна в тукашните среди, висшите среди, и само това чакат – да гръмнат приказките”. Аз разбрах смисъла, че има това плащане политическо значение и не трябва по никой начин да се откажа. И не съм се отказала.
/ Катя Янева, „Понякога ще идвам... „ ; Анкета с Бойка Вапцарова; стр. 16-21; издателство „Албатрос” 1996год. /

За това, че държавата не си прави майтап говорят и документите които намерих в архива на делото. Пращани са до много от осъдените или до техните наследници за тези които са осъдени на смърт. Не знам дали в съвременната ни държава нейните граждани коректно си плащат данъците, задължениета и глобите. Мисле, че не. Но това е друга тема... Прилагам само 2 известия
гр.Кратово
Сф. гр. дан. у. / Софийско градско данъчно управление б.а /
бирник по изпълн. дела на държ. Съкровище
ИЗВЕСТИЕ № 51/42
до Павел Тоцев Шатев
от гр.
Адолф Хитлер 15
Господине,
На основание чл.33 от Закона за събиране на преките .............. /предполагам „задължения” б.а/ поканвам Ви да заплатите сумата дължима от Вас
Изп.л /изпълнителен лист б.а/ № 818 / 42 год. издаден от С.В.П.съд /Софийски военно полеви съд б.а/
150 000 лв. ст./стара б.а/ главница
лихва ..............................................
.........................................................
Всичко: 150 000 лв.
Предупреждаваме Ви, че ако в продължение на три дни от деня на получаване на настоящето не внесете казаната сума ще събера от Вас принудително
гр.София 17.ІХ.1942 год.
Бирник /следва печат б.а/

Подобен документ от същата дата получава и Трайчо Костов, но за сумата от 200 000 лв., колкото му е и глобата наложена от съда.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
HANS
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 24, 2009
Мнения: 36
Място: Русе

МнениеВъведено на: 23 Окт 2009 22:46:27 » Вапцаров и Хулите... Отговори с цитат върни се горе

Радвам се, че повечето приятели от Хулите мислят като мен. Пък и не е толкова сложно да разпознаеш коя държава в Европа е най-изостаналата
във ВСЯКО отношение и ЗАЩО е тъй - именно заради тази пуста измишльотина, наречена комунизъм, която заради народното овчедушие още се крепи у нас. Поздрави на всички хулитери, които са на тази позиция! На Ангар, нашия другар, ще кажа, че Вапцаров наистина е голям поет (прочети, братко, "Песен за бюджета"!), но си мисля, че днес неговата песен щеше да бъде друга... Ангаре, знаеш ли защо се самоуби поетът Веселин Андреев, който написа "..тихо мъртвият казал
- не, комунист!"
(да не се сменя мястото на запетайката!!)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Окт 2009 08:51:11 » Отговори с цитат върни се горе

Ханс, ти прочете ли последния постинг на Петсто? А ако си го прочел, как можеш да пишеш това, което си написал?
Разбира се, че трябваше да дойде Девети септември, и добре, както казва и Бойка Вапцарова, че дойде!
И защо се е самоубил Веселин Андреев ще ти кажа! Той се самоуби, защото изгуби вярата си в комунистическите идеи! Но се самоуби, защото избърза да го направи! Ако беше издържал още само 2-3 години, нямаше да се самоубие, защото вярата му в комунистическите идеи щеше да се възвърне! Щеше да се убеди, че нищо по-красиво, по-хуманно и по-справедливо от тях човечеството не е измислило. Че и в България тях ги премахнаха не за да се премахне несправедливостта, а за да се премахнат всички прегради пред тази несправедливост. Не за да се спре грабежът, а за да се премахнат всички пречки пред този грабеж! И т.н. и т.н.
Аз не казвам, че социализмът и комунизмът трябва да бъдат във вида, в който бяха. Но много, ако не всички извращения, които ги имаше, не беше задължително да ги има, можеше си и си може без тях. Всичко зависи от хората.
По Брежнево време науката в СССР така напреднала, че само по почерка, по един написан ред само, можело да съживят човека. И кого пръв ще съживят - разбира се, че Ленин. Съживили го и започнали да му разправят какви големи успехи са постигнали, но той им казал: “Не, оставете ме сам да се убедя. Затворете ме в една стая и ми носете вестниците, които са излизали, а храна и вода ми оставяйте на гишето.” Минали се две седмици – оставят храната на гишето, а никой не я взема. Влезли в стаята – Ленин никакъв го няма. Ами сега? И кого, кого да съживят – разбира се Дзержински. Съживили го и му казват – така и така, Ленин изчезна. Само ти можеш да го откриеш. И Дзержински търсил, търсил, и открил на едно листче шифровано съобщение: “Феликс Едмундович, чакам те във Виена! Трябва всичко да се започва отначало!”
Какво поразява в този виц? Не че Ленин се е убедил, че това което се строи в СССР, не е комунизъм. Не толкова прозорливостта му - че след изчезването му ще съживят Дзержински. А липсата на каквото и да е отчаяние! Не, че нищо не става, не че комунизмът е обречен, а просто че е “Нужно всьо начинать сначало!”
До този извод щеше да стигне и Веселин Андреев, ако не беше избързал да се самоубие.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Veshter
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 10, 2006
Мнения: 136
Място: Тук някъде около, Луната...

МнениеВъведено на: 24 Окт 2009 10:25:20 » Отговори с цитат върни се горе

Ужас ужасен...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
losh
Гост





МнениеВъведено на: 24 Окт 2009 11:25:53 » Отговори с цитат върни се горе

Все едно какво твърдим сега, истината е една - Вапцаров е извършвал антидържавна дейност, нарушавал е тогавашните закони /добри или лоши/ и абсолютно логично е било да бъде осъден.
Vaia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 04, 2009
Мнения: 100

МнениеВъведено на: 24 Окт 2009 14:31:11 » Отговори с цитат върни се горе

angar написа:
Ханс, ти прочете ли последния постинг на Петсто? А ако си го прочел, как можеш да пишеш това, което си написал?
Разбира се, че трябваше да дойде Девети септември, и добре, както казва и Бойка Вапцарова, че дойде!
И защо се е самоубил Веселин Андреев ще ти кажа! Той се самоуби, защото изгуби вярата си в комунистическите идеи! Но се самоуби, защото избърза да го направи! Ако беше издържал още само 2-3 години, нямаше да се самоубие, защото вярата му в комунистическите идеи щеше да се възвърне! Щеше да се убеди, че нищо по-красиво, по-хуманно и по-справедливо от тях човечеството не е измислило. Че и в България тях ги премахнаха не за да се премахне несправедливостта, а за да се премахнат всички прегради пред тази несправедливост. Не за да се спре грабежът, а за да се премахнат всички пречки пред този грабеж! И т.н. и т.н.
Аз не казвам, че социализмът и комунизмът трябва да бъдат във вида, в който бяха. Но много, ако не всички извращения, които ги имаше, не беше задължително да ги има, можеше си и си може без тях. Всичко зависи от хората.
По Брежнево време науката в СССР така напреднала, че само по почерка, по един написан ред само, можело да съживят човека. И кого пръв ще съживят - разбира се, че Ленин. Съживили го и започнали да му разправят какви големи успехи са постигнали, но той им казал: “Не, оставете ме сам да се убедя. Затворете ме в една стая и ми носете вестниците, които са излизали, а храна и вода ми оставяйте на гишето.” Минали се две седмици – оставят храната на гишето, а никой не я взема. Влезли в стаята – Ленин никакъв го няма. Ами сега? И кого, кого да съживят – разбира се Дзержински. Съживили го и му казват – така и така, Ленин изчезна. Само ти можеш да го откриеш. И Дзержински търсил, търсил, и открил на едно листче шифровано съобщение: “Феликс Едмундович, чакам те във Виена! Трябва всичко да се започва отначало!”
Какво поразява в този виц? Не че Ленин се е убедил, че това което се строи в СССР, не е комунизъм. Не толкова прозорливостта му - че след изчезването му ще съживят Дзержински. А липсата на каквото и да е отчаяние! Не, че нищо не става, не че комунизмът е обречен, а просто че е “Нужно всьо начинать сначало!”
До този извод щеше да стигне и Веселин Андреев, ако не беше избързал да се самоубие.


http://www.vbox7.com/play:6fc27b9a
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
kuklara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 02, 2005
Мнения: 405
Място: хасково

МнениеВъведено на: 24 Окт 2009 15:34:18 » Отговори с цитат върни се горе

angar написа:
Ханс, ти прочете ли последния постинг на Петсто? А ако си го прочел, как можеш да пишеш това, което си написал?
Разбира се, че трябваше да дойде Девети септември, и добре, както казва и Бойка Вапцарова, че дойде!
И защо се е самоубил Веселин Андреев ще ти кажа! Той се самоуби, защото изгуби вярата си в комунистическите идеи! Но се самоуби, защото избърза да го направи! Ако беше издържал още само 2-3 години, нямаше да се самоубие, защото вярата му в комунистическите идеи щеше да се възвърне! Щеше да се убеди, че нищо по-красиво, по-хуманно и по-справедливо от тях човечеството не е измислило. Че и в България тях ги премахнаха не за да се премахне несправедливостта, а за да се премахнат всички прегради пред тази несправедливост. Не за да се спре грабежът, а за да се премахнат всички пречки пред този грабеж! И т.н. и т.н.
Аз не казвам, че социализмът и комунизмът трябва да бъдат във вида, в който бяха. Но много, ако не всички извращения, които ги имаше, не беше задължително да ги има, можеше си и си може без тях. Всичко зависи от хората.
По Брежнево време науката в СССР така напреднала, че само по почерка, по един написан ред само, можело да съживят човека. И кого пръв ще съживят - разбира се, че Ленин. Съживили го и започнали да му разправят какви големи успехи са постигнали, но той им казал: “Не, оставете ме сам да се убедя. Затворете ме в една стая и ми носете вестниците, които са излизали, а храна и вода ми оставяйте на гишето.” Минали се две седмици – оставят храната на гишето, а никой не я взема. Влезли в стаята – Ленин никакъв го няма. Ами сега? И кого, кого да съживят – разбира се Дзержински. Съживили го и му казват – така и така, Ленин изчезна. Само ти можеш да го откриеш. И Дзержински търсил, търсил, и открил на едно листче шифровано съобщение: “Феликс Едмундович, чакам те във Виена! Трябва всичко да се започва отначало!”
Какво поразява в този виц? Не че Ленин се е убедил, че това което се строи в СССР, не е комунизъм. Не толкова прозорливостта му - че след изчезването му ще съживят Дзержински. А липсата на каквото и да е отчаяние! Не, че нищо не става, не че комунизмът е обречен, а просто че е “Нужно всьо начинать сначало!”
До този извод щеше да стигне и Веселин Андреев, ако не беше избързал да се самоубие.
Даа ,не си гледат работата психиатрите в България.Лошооо и руснаците ги е страх от тях та им искат визи.Вмесо гънки в мозака имат червени петолъчки.Как да остане в тая държава млад човек с ъкъл?С такива като са без власт не се живее а като бяха на власт ...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка ICQ номер
karambol
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 25, 2009
Мнения: 181
Място: Сливо поле

МнениеВъведено на: 24 Окт 2009 16:36:59 » Отговори с цитат върни се горе

Vaia написа:
angar написа:
Ханс, ти прочете ли последния постинг на Петсто? А ако си го прочел, как можеш да пишеш това, което си написал?
Разбира се, че трябваше да дойде Девети септември, и добре, както казва и Бойка Вапцарова, че дойде!
И защо се е самоубил Веселин Андреев ще ти кажа! Той се самоуби, защото изгуби вярата си в комунистическите идеи! Но се самоуби, защото избърза да го направи! Ако беше издържал още само 2-3 години, нямаше да се самоубие, защото вярата му в комунистическите идеи щеше да се възвърне! Щеше да се убеди, че нищо по-красиво, по-хуманно и по-справедливо от тях човечеството не е измислило. Че и в България тях ги премахнаха не за да се премахне несправедливостта, а за да се премахнат всички прегради пред тази несправедливост. Не за да се спре грабежът, а за да се премахнат всички пречки пред този грабеж! И т.н. и т.н.
Аз не казвам, че социализмът и комунизмът трябва да бъдат във вида, в който бяха. Но много, ако не всички извращения, които ги имаше, не беше задължително да ги има, можеше си и си може без тях. Всичко зависи от хората.
По Брежнево време науката в СССР така напреднала, че само по почерка, по един написан ред само, можело да съживят човека. И кого пръв ще съживят - разбира се, че Ленин. Съживили го и започнали да му разправят какви големи успехи са постигнали, но той им казал: “Не, оставете ме сам да се убедя. Затворете ме в една стая и ми носете вестниците, които са излизали, а храна и вода ми оставяйте на гишето.” Минали се две седмици – оставят храната на гишето, а никой не я взема. Влезли в стаята – Ленин никакъв го няма. Ами сега? И кого, кого да съживят – разбира се Дзержински. Съживили го и му казват – така и така, Ленин изчезна. Само ти можеш да го откриеш. И Дзержински търсил, търсил, и открил на едно листче шифровано съобщение: “Феликс Едмундович, чакам те във Виена! Трябва всичко да се започва отначало!”
Какво поразява в този виц? Не че Ленин се е убедил, че това което се строи в СССР, не е комунизъм. Не толкова прозорливостта му - че след изчезването му ще съживят Дзержински. А липсата на каквото и да е отчаяние! Не, че нищо не става, не че комунизмът е обречен, а просто че е “Нужно всьо начинать сначало!”
До този извод щеше да стигне и Веселин Андреев, ако не беше избързал да се самоубие.


http://www.vbox7.com/play:6fc27b9a


Това трябва да е южнокорейче.
Но Ангар е за Северна.
Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
voda
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 18, 2008
Мнения: 240

МнениеВъведено на: 25 Окт 2009 03:57:30 » За комунизма... Отговори с цитат върни се горе

Аз не съм живяла нито при капитализма, нито при комунзма.
Но съм чела нещо от Маркс и мисля, че той е създал и обосновал теоретически най-хуманната философия.

Според Маркс комунизмът ще победи едновременно в най-развитите капиталистически страни - във фазата на империализма. Когато самите производствени отношения станат несъвместими с развитите на съответния етап производителни сили.
А Ленин направи точно обратното - комунизъм във феодална Русия, и то - по време на война ( това се нарича "доразвитие на марксизма").
Да се наложи този обществен строй без икономическа база! Точно това безумие предизвика последвалия терор.
Сталин се явява като едно необходимо обективно зло.
И в България - също.
Извращенията на тогавашните комунисти не произтичат от същността на комунизма, а се дължат на извратените личности, които и сега позорят демокрацията.
Корупция е имало и по време на войните, което е несъвместимо с понятието "човек".

Къде са тези умни, честни и безкористни мъже, които да поемат управлението на държавата?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Veshter
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 10, 2006
Мнения: 136
Място: Тук някъде около, Луната...

МнениеВъведено на: 25 Окт 2009 09:20:27 » Re: За комунизма... Отговори с цитат върни се горе

voda написа:
Аз не съм живяла нито при капитализма, нито при комунзма.
Но съм чела нещо от Маркс и мисля, че той е създал и обосновал теоретически най-хуманната философия.


Моля, обърнете внимание на думата "теоретически". Very Happy

voda написа:

Къде са тези умни, честни и безкористни мъже, които да поемат управлението на държавата?


Навряни са кучето нализнаетекъде от другарите комунисти. Които изплюскаха нашата България.



И си мисля, ако Вапцаров беше останал жив, какво щеше да се случи с него след девети септември? Дали щеше да издържи жадуващата му свобода душа на гаврите на комунистите? Въобще какво мислите, как би постъпил той:

- Щеше да се противи на безобразията, вследствие на което да го пратят в трета глуха - сещате се какво значеше някога това.
- Щеше да избяга на запад, заради липсата на личностна свобода и такава на словота и оттам да се бори за демокрация /и да бъде обявен един ден от Ангар за предател и невъзвращенец/
- Щеше да стане казионен поет на режима и да се ползва с всичките му екстри и сега да гласува за БСП.

Аз си мисля, че щеше да се затвори в себе си и да възневиди бившите си другари...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 25 Окт 2009 09:59:44 » Re: За комунизма... Отговори с цитат върни се горе

voda написа:
Аз не съм живяла нито при капитализма, нито при комунзма.
Но съм чела нещо от Маркс и мисля, че той е създал и обосновал теоретически най-хуманната философия.

Според Маркс комунизмът ще победи едновременно в най-развитите капиталистически страни - във фазата на империализма. Когато самите производствени отношения станат несъвместими с развитите на съответния етап производителни сили.
А Ленин направи точно обратното - комунизъм във феодална Русия, и то - по време на война ( това се нарича "доразвитие на марксизма").
Да се наложи този обществен строй без икономическа база! Точно това безумие предизвика последвалия терор.
Сталин се явява като едно необходимо обективно зло.
И в България - също.
Извращенията на тогавашните комунисти не произтичат от същността на комунизма, а се дължат на извратените личности, които и сега позорят демокрацията.
Корупция е имало и по време на войните, което е несъвместимо с понятието "човек".

Къде са тези умни, честни и безкористни мъже, които да поемат управлението на държавата?


В коя държава, в която се е настанил комунизма не ги е имало въпросните "извращения", както ги наричаш? Това не са извращения, Voda, това са престъпления срещу отделния човек и срещу човечеството като цяло.
В коя страна е този комунизъм в чист вид, за да го видим как наистина работи?
Чела съм това, чела съм онова. Зад престъпленията на комунизма стоят смърт, кръв, сълзи и неимоверна болка. Опитала ли си се да ги почувстваш? Да си в чувала, в който са вкарали Сашо Сладура, след като са сметнали, че е убит, за разказани вицове. И да ти доразбиват черепа, защото си шавнала. Или да си докарана до там по време на Голодомор в Украйна, че да продаваш за месо труповете на измрелите си от глад деца!!!
Знаеш ли, че това са човешки същества, а не мишки, че да ми говориш за необходимо зло? Много е лесно да се теоретизират нещата, когато си на топличко и чистичко и "извращенията" се отнасят до някой друг.
Копала ли си на дигите в Белене? Стреляли ли са по теб хей така за забавление? Била ли си в карцера 2 седмици при -20 градуса с два налъма? Единият на който да седнеш, а другият за да си сложиш двата крака на него. Била ли си заключена в претъпкана барака с месеци, където се спи на смени - правостоящите застават в разкрачен стоеж, за да може в тунелчето под краката им да легнат спящите, след което следва замяна и процедурата се повтаря? Осъждана ли си била, когато си само на 20 години на смърт или 15 години концлагер, без да си убила, окрала или направила каквото и да е зло никому - досущ като Вапцаров? Можеш ли да усетиш поне малко от това? А от болката на родителите на тези деца?
Voda, понеже си падаш явно по теорията, хайде да да те питам, как се съчетава материалистическата философска основа на комунизма с идеалните цели, които гръмогласно преследва? Или на по прост език - как ще накараш човечецът, на когото си внушил, че след смъртта нищо няма, да плюе на единствения си живот в името на светлото бъдеще? И - второ, кой ти дава право изобщо да го принуждаваш да живее и постъпва по определен начин, след като с действията си не вреди никому, никому нищо не дължи и с честен труд изкарва прехраната си? За да бъдат нещата по теорията ли? Мислиш ли, че така трябва да бъде?


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: Paisa на 26 Окт 2009 10:27:26 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
petsto
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 21, 2007
Мнения: 80
Място: Варна

МнениеВъведено на: 25 Окт 2009 11:02:56 » Още по темата Отговори с цитат върни се горе

„ Имате ли недвижим имот? ”, казах: „Нямам. Имам два метра гроб”. И се разплаках. Разплаках се силно.
/ Катя Янева, „Понякога ще идвам... „ ; Анкета с Бойка Вапцарова; стр. 17; издателство „Албатрос” 1996год. /

Оказва се, че и два метра гроб нямаш, Бойке. Добре, че недоживя и това. Държавата си търси глобата от половин милион и съдебните разноски. Същата държава след много години -2009 год. позволява незаконно да се погребват други лица в гроба на съпруга ти Никола Вапцаров.Та и два метра гроб нямаш, като недвижим имот. Макар да си го платила след 1989 год. Сигурно на разстреляните с присъда и гроб не се полага, та го плащаш.
Трябва да се намери правно решение на проблема. Гробът наистина е собственост на Бойка Вапцарова. Тя самата не е погребана там, въпреки че е имало правна възможност / Бойка Вапцарова умира 2003 г. б. а. /.В съседните гробове, където са погребани останалите осъдени на смърт в същия процес, също са извършвани погребения, но в съседните места, до самия гроб. Не са разбивани плочи, не са вадени костите на осъдените на смърт. Гробищният мемориал има достатъчно място между отделните гробове и това е възможно. Лично съм ходил и съм се убедил, че това е така. Пиша мемориал, защото смятам, че това е така. Каква тема !!! Българин изрови тленните останки на Чарли Чаплин, сега пък това с Вапцаров .................. Но трябва да се изясни докрай. Според мойто виждане наследник след смъртта на Бойка Вапцарова е нейният съпруг Николай Шивачев и евентуално наследниците на сестрите и, тъй като те нямат деца. Наследниците на Райна и Борис Вапцарови нямат никакви права върху гроба, както и не са имали никакви задължение към плащанията на глобата от половин милион лева и съдебните разноски. Според мен втория съпруг Николай Шивачев трябва да заведе дело в съда и след излизане на съдебното решение и изминаване на 8 год. от погребване на покойницата / такива са изискванията на санитарните власти / Елисавета Николова дъщерята на Райна сестра на Вапцаров да се възстанови старото положение.
Гробищната управа и тя да понесе своите отговорности. Но кой в тази държава понася своите отговорности... Децата на погребаната да вземат да се настанят в апартамента на втория и съпруг Николай по тази логика. Нали за пусти имоти се карат наследниците на Вапцаров. Но това е друга тема. Бойка и от полагащите и се имоти се е отказала. Като преди това е спасила част от тях от конфискация. И после Бойка такава, онакава... В моменти на емоции / но не е редно човек да се принизява на това ниво/, исках и аз да извадя костите на Елисавета и да възстановя статуквото.Но това не е редно. Преди изхвърлиха под въздействието на подобни емоции костите на цар Борис ІІІ, но се оказа че това не е трябвало да е така. При мавзолея положението бе по-различно... Нека да оставим костите на мъртвите на мира. Пример за толерантност е костницата на княз Алек-сандър Батенберг, която по тоталитарни времена бе затворена. Но ето тези времена минаха и сега всичко там е както трябва.


Писмо на автора до адвокат Елисавета Димитрова

Привет, Елисавета!
Нещата около гроба на Вапцаров са следните: Вапцаров е разстрелян на 23.VІІ.1942 г. Погребан е служебно в Централни софийски гробища. При разговора ми с шефа на старите варненски гробища се изясни, че по него време е нямало документация за гробищните паркове / но това само по негови думи/. Съпругата на Вапцаров Бойка през 1990 год. закупува гроба. Документът се пази и е в уредничката на музея "Вапцаров" в София - г-жа Катя Зографова. Бойка Вапцарова се омъжва повторно 1950 год. Умира през 2003 г. Вторият и съпруг е жив. Има две сестри, които най-вероятно имат наследници. Бойка от първия си брак с Н.Вапцаров има две деца, едното родено на 04. 01. 1936 г. и умира през месец юли същата година, второто е родено януари 1942 г. и е живяло само няколко часа. От втория си брак няма деца. Въпросът ми е: Чия собственост е гроба след нейната смърт и имат ли право, наследниците на първия и съпруг Вапцаров, а именно на брата Борис и сестрата Райна върху гроба? И какво е законовото изискване за повторно погребение в гроба на Вапцаров?
Вторият ми въпрос е: Ако някой извади противозаконно тленните останки на погребаната племеница и ги препогребе другаде / без да се гаври с трупа /, какво е наказанието-максимално и минимално.
Моля те изготви ми писмено становище по въпроса. И когато си готова непременно ми се обади.
До скоро!
Петър Стойков

Ако някой от Хулитерите е правист или има познат правист, ще се радвам да видя в този форум неговото виждане за правното решаване на проблема.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com