Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 562
ХуЛитери: 2
Всичко: 564

Онлайн сега:
:: pc_indi
:: snejenbor

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Гибел грози Чипровския Балкан
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
apostolicia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 26, 2008
Мнения: 85

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 17:15:51 » Гибел грози Чипровския Балкан Отговори с цитат върни се горе

Чипровският Балкан е едно от най-дивите и прекрасни места в Стара планина. Трите чуки, Вража глава, Миджур - те са почти непокътнати от човешка ръка. Горите са на възраст между 80 и 250 години. Горуни, букове, церове, елша, ела и смърч са само част от огромното видово разнообразие в района. Няколко мечки са се преместили от Сърбия да отглеждат малките си тук. Това е и едно от най-добре запазените местообиталища на горската костенурка, а горното течение на Огоста е отлично място за пъстърва и речна видра. От 160 вида птици, наблюдавани тук, 62 са с европейско природозащитно значение, а 24 са в Червената книга. Природата е изключително шедра към Чипровци. Историческото наследство също е богато.
Чипровци обаче е изключително беден град. И заради това лесно местните хора се лъжат с големи обещания. Едно от тях вече унищожава горното течение на Огоста - строеж на мини-Вец, който на практика превръща Пилатовец в минно поле след сражение. В момента се готви втори удар върху единствената надежда за поминък на местното население - туризма. Тихомълком е прокаран проект за изграждане на Ветроенергиен парк на приблизително 18 хиляди декара високо в планината. За посторяването на 65-те ветрогенератора ще са необходими тонове бетон, всеки един е висок 100 метра, а дължината на перките му е 50 метра. При оценката за въздействие над околната среда е пресметнато, че средно от 1 до 4 хищни птици ще умират годишно при сблъсъка с перките на който и да е ветрогенератор. При положение, че в региона гнездят 7-8 двойки скален орел, сами можете да пресметнете след колко време ще изчезнат напълно. За да се качи тежката техника до строителните площадки, е необходимо да се изградят пътища, чиито завои трябва да са с поне 70 метра диаметър, сами пресметнете колко е това във вековни гори. За всичко това общината ще получи по 500 евро на генератор и нито едо от обещаните работни места. Просто инвеститорът, когато е обещавал 100 работни места, е пропуснал да уведоми, че иде реч за периода на строителството - сиреч 1-2 години. След това системите са самообслужващи се, напълно автоматизирани. И тези 100 работни места престават да съществуват. Престават да съществуват обаче и надеждите на хората за развитието на туризма. Балканът вече ще прилича на един бетониран игленик.
Това е причината в града под Трите чуки да върви подписка против построяванате на ВЕП. Моля ви, подкрепете ни в усилията ни да спасим Чипровския Балкан!

_________________
Повечето хора искат вечен живот, а не знаят какво да правят в дъждовен следобед!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 17:35:10 » Отговори с цитат върни се горе

„Моля ви, подкрепете ни в усилията ни да спасим Чипровския Балкан!”
КАК?
Така, с подобни апели, с подписка на място трудно ще стопирате един задвижен, икономически и законово одобрен процес. Без да претендирам да съм наясно какво се е извършило (възможно е да дублирам вече сътворени действия), предлагам (ви) следното:

I. Юридически действия.
1. Общността, която защитава тези интереси, да заведе дело тук, в България, под съответните законово-обосновани клаузи и по този начин най-малкото ще блокирате развитието на въпросния бизнес. Вероятно имате сподвижници с адвокатска практика.
2. Същите действия, но паралелно в Европейския съд, съвместно с международните организации за защита на определени видове – флора, фауна.

Чак тогава направете съответната:
II. Масирана обществена атака.

Умишлено говоря делово и непатетично. Проекти от този ранг са преминали твърде много фази и одобрения, за да стигнат до тук. Освен това и те са заложили на еко-производството като портфолио, трудно ще се преборите на същата тази територия.
Знам, че едва ли би отчела подобни думи като помощ, но...
С прашки и по този начин няма да бъдат разрушени, уверявам те.

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Da
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 05, 2005
Мнения: 40
Място: Blagoevgrad

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 17:35:47 » Отговори с цитат върни се горе

Sad Не слагат ли над ветрогенераторите едни такива... предпазни мрежи?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
eskalibur
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 26, 2009
Мнения: 4

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 18:39:04 » Отговори с цитат върни се горе

Законово одобрен не бих казал. Напротив ... Да не говорим, че не е имало и обществено обсъждане по закон и да бъде информирано населението.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
eskalibur
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 26, 2009
Мнения: 4

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 18:51:41 » Отговори с цитат върни се горе

Още неща по тази тема вижте тук..

http://montana-dnes.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1241&postdays=0&postorder=asc&start=0

и тук..

http://chiprovec.top-board.com/forum-f3/topic-t212.htm
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
CheGuevara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 08, 2007
Мнения: 697
Място: за момента-Калифорния,а постоянно-В.Търново

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 19:03:06 » И аз съм за спасяването на Чипровския Балкан! Отговори с цитат върни се горе

Exclamation Била съм няколко пъти в командировка в този вълшебен край на Стара Планина. Недопустимо е да се осакатява така природата там!Виждала съм хиляди ветрогенератори в далечна Калифорния,но(забележете!) построени в голата Калифорнийска пустиня,а не в девствени гори!Ако направите подписка,съобщете ми,ще я подпиша с чисто сърце,а и ще направя всичко възможно да я популяризирам !!!Че

_________________
Танцуваща с гарвани

Перо от гарван кацна на дланта ми -
небето ме докосна...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
GARVAN
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 24, 2005
Мнения: 1

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 19:46:12 » Отговори с цитат върни се горе

Така!
Само едно нещо ще ви кажа с риск да ви разгневя!
До тук, това, което прочетох по темата са пълни глупости и лишени от всякакъв смисъл хленчения!
Първо си направете труда да научите нещо по темата за ветрогенераторите, а после вземайте отношение по този въпрос!!!!
Преди да свърша ще попитам нещо - От къде, за Бога, имате иформация, че птиците са толкова глупави, че сами да се навират в перките на генераторите?!????
Истината е съвсем друга, подобни измишльотини за нещастните пиленца загиващи с милиони посечени от ветрогенераторите са инсинуации и клевети измислени от някои пишман-еколози и природозащитници обслуждащи огромни корпоративни интереси, които нямат полза от въвеждането на произвотство на екологично чиста енергия!

Отново ви призовавам да прочетете колкото може повече материали по темата!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
CheGuevara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 08, 2007
Мнения: 697
Място: за момента-Калифорния,а постоянно-В.Търново

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 19:59:18 » Отговори с цитат върни се горе

Приятелю Гарван, прав си за чистата енергия,и аз я приветствам, но това е подходяща технология за открити местности с постоянни ветрове, а не да се изсичат гори,да се правят просеки и т.н....

_________________
Танцуваща с гарвани

Перо от гарван кацна на дланта ми -
небето ме докосна...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 20:19:12 » Отговори с цитат върни се горе

eskalibur написа:
Законово одобрен не бих казал. Напротив ... Да не говорим, че не е имало и обществено обсъждане по закон и да бъде информирано населението.

Още неща по тази тема вижте тук..
http://montana-dnes.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1241&postdays=0&postorder=asc&start=0
и тук..
http://chiprovec.top-board.com/forum-f3/topic-t212.htm

Информацията, която си предоставил, е много повърхностна и популистка.
Виж, аз не познавам в детайли ситуацията, а само индикирам какво БИ помогнало. Реално.
Много бързо направих проучване, бегло, и предварителните ми усети (на база знания) се потвърдиха.
Първо, обърни внимание под чия егида са тези проекти:
http://ecobusiness.dnevnik.bg/show/print.php?storyid=529728

Трудно ще бъде да борите зелените, които се водят във вашата кауза.
Освен това има прецедент – дадено разрешително за строеж под връх Мургаш, като на фирмата са дадени специални права на инвеститор с преференции.

Няма да ти давам информация, която вероятно знаеш – целият проект е навързан, говоря като фирми и договорености за алтернативна електроенергия. Затова само с апели не става...

Вашият шанс е да се присъедините към такава инициатива:
http://moreto.net/novini.php?n=18631
както виждате и тя не успява (провалените не ти ги цитирам, защото не ми е идеята да ви демотивирам), като искрено съветвам да разровите съобразно региона ви кои европейски директиви (лятото на 2008 г. бяха приети много нови, нужно ви е задълбочено проучване) биха нарушили със строежа си инвеститорите,

или към тази:
http://moreto.net/novini.php?n=45127
независимо че каузите са различни.

И вашият шанс е СЕГА, докато не е дадено разрешение (доколкото са достоверни медийните източници). Защото за да се стигне до там, обосновките са железни. Въпросната датска компания работи в гнездото на осите (Европейския съюз) и чудесно знае какво да прави.

Не знам дали разбра, че съм съвършено добронамерена...
Спирам и се извинявам за намесата, ако с нещо ви е донесла дискомфорт с непатетичното си излъчване.

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
sokol_skitnik
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 26, 2009
Мнения: 6

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 20:35:20 » Отговори с цитат върни се горе

Драго ми е, аз определено не съм от глупавите птички дето се навират в перките.
Тука просто става въпрос за едни други неща ,а те са именно едни хора да усвоят едни пари.За Мургаш знаем, знаем и за Бузлуджа, знаем, че е ред и на Чепън,след това на Перелик .Конявската планина и Ореляк също паднаха курбан в името на така наречената екоенергия.Става дума и за това ,че на Калиакра терените се оказаха купени по 25 лв. за декарчето, а Цонко прави рокфестивали.Става дума за висяща предпазна клауза срещу България.Става дума,че унищожаваме естествения си ресурс зада изнасяме ток.Защото под курорти разбираме бетонен град проснал се на 300 км,под ски курорт мегаломания, а всичко което не е попаднало в тия зони е обречено на разруха заради едни хора и едни пари.
Още повече,че в случая Западен Балкан,бивши кметове с насърчаването от един смотльо бивш областен управител са апортирали ядрата на най-големите общински територии в планината,независимо ,че има дори междудържавна договореност за създаване на трансграничен природен парк. Два дяла по 5 % срещу седемнадесет хиляди декара българска природа. Конкренто Чипровци, 41 имота оценени но 4572 лв, а всъщност 10000 декара.Пребитата Сърбия е изпълнила подписа си , а нашата смотана държава????Нашата смотана държава ще остане и без реки заради т.нар деривационни МВЕЦове и всичко пак заради едни хора и едни пари.Всичките тия разрешени 350 проекта дори без ОВОС ще дадат по-малко от 1 % от потреблението на електричество ,повече би се спестило ако начетените смотльовци си загасят компютрите и крушката в банята.Настолни лампи явно нямат.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
radi_radev19441944
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 04, 2006
Мнения: 351
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 20:49:03 » хм Отговори с цитат върни се горе

Жалко за природата. Къде ли не сме се осрали. Sad
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
sokol_skitnik
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 26, 2009
Мнения: 6

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 21:02:38 » Отговори с цитат върни се горе

А що се отнася до въпросната датска компания,тя горката не е и сънувала българския си проект.По -любопитните могат да и разгледат сайта.Компанията си има други ядове особено в Южна Италия.
http://www.greentech.dk/?ID=145
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 21:19:15 » Отговори с цитат върни се горе

sokol_skitnik написа:
А що се отнася до въпросната датска компания,тя горката не е и сънувала българския си проект.По -любопитните могат да и разгледат сайта.Компанията си има други ядове особено в Южна Италия.
http://www.greentech.dk/?ID=145

Знаеш ли (с извинение за личното обръщение), допускаш огромна грешка да нападаш индиректно хора, които са наистина, ама наистина съпричастни, но не влизат умишлено в патетичен тон, когато е нужно друго отношение.

Желая ви искрено успех и извинете включването, което беше искрено и с чистоплътни намерения.

Р.S. Нямам никаква допирна точка с цитираната фирма, тази вечер чух за пръв път името й, но уважаващите себе си инвестиционни компании (които държат на професионалната си репутация) не слагат в активите си проекти, които не са получили зелена светлина от съответното законодателство. Направи справката си на друго място...

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
sokol_skitnik
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 26, 2009
Мнения: 6

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 21:29:37 » Отговори с цитат върни се горе

Уважаема колежке, счели сте написаното за отговор на вашия постинг , а това съвсем не е така. Тъй като по принуда съм запознат със случая мога да Ви уверя,че в нашата незнам каква вече държава всеки, който заяви ,че ще инвестира определена сума получава сертификат за Инвеститор Първи клас.Така в тази държава се отчитат част от инвестиционните намерения. Датската компания Грийнтех, която между впрочем в собствената си страна има 3/три/ ветропарка с 19/деветнадесет/ витла общо /Прочетете инфото в сайта й/ и ,която уж е решила да построи два гигантски ветропарка в най-девствената част на Стара планина от 120 /сто и двадесет/ витла всяка една кула е по-грандиозна от кулата на Снежанка и с по половин декар бетон за всяка основа, просто явно е пропуснала да отрази това си намерение в портфолиото си. Дружествата стоящи зад далаверата се наричат съответно "Еолика Чипровци" и "Еолика Георги Дамяново" а управляващите им персони са адвокатките ,които продадоха Нова телевизия - Илиева и Вучева със скромния 1 %. Ако искате Булстата на дружествата любезно ще Ви бъде предоставен.И двата апорта са направени броени дни преди съответните общински съвети и местни кметове да сдадат поста.
Едни хора и едни пари ,под благовиден предлог , докато от градината преди наричаща се България не остане нищо за глозгане.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: sokol_skitnik на 27 Май 2009 09:00:09 - общо 3 пъти.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
CheGuevara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 08, 2007
Мнения: 697
Място: за момента-Калифорния,а постоянно-В.Търново

МнениеВъведено на: 26 Май 2009 21:55:27 » Поздравления,Скитащи Соколе! Отговори с цитат върни се горе

Разбирам болката ти и съм съпричастна към тревогата на Апостолисия!България е малка,но благословена !!!На една педя земя има всичко,което може да пожелае душата!Но,благодарение на продажници и "благодетели",сме на път да превърнем България в наказана от Бога земя!... Бъдните поколения няма да ни простят ,ако не прекъснем тази вандалска политика спрямо българската природа,а от там - и спрямо българската нация! Exclamation

_________________
Танцуваща с гарвани

Перо от гарван кацна на дланта ми -
небето ме докосна...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com