Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 861
ХуЛитери: 0
Всичко: 861

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Има ли българска митология?
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
kal
Гост





МнениеВъведено на: 26 Окт 2008 22:15:35 » Отговори с цитат върни се горе

И така...
Нека поговорим по-конкретно и да излезем от дилетантството на общите приказки.
Моето твърдение е, че ние имаме само български фолклор, но не и българска митология. За сериозния тон на дискусията е важно да отграничим думата фолклор от думата митология. Аз дадох вече определение за фолклор, сега чакам един от застъпниците на тезата, че имаме митология да ни даде едно най-общо определение за думата митология. Различието ще се види много ясно. Може би цялата тази многофункционалност на предметния свят ни откъсва от трезвата преценка за това - какво имаме и какво нямаме. Български фолклор очевидно има. А българска митология?

П.с. Къде се скри авторът на въпросната тема? Не се ли чувства малко неловко да зададе въпрос и след това да не вземе никакво отношение по отговорите на включилите се в темата?
scenaristbg
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 26, 2007
Мнения: 235

МнениеВъведено на: 26 Окт 2008 22:52:21 » Отговори с цитат върни се горе

Българска митология няма и не е възможно да имна - България се формира през 680 година сл. Хр. и е призната през 681 г. сл. Хр. от Византия. През 7и век няма как да се формира митология, имайки предвид, че митологиите се формират преди Омировия период. Ако няма българи, няма как да има и българска митология, а българи няма до гореспоменатата дата. Има славяни, тракоийци, ПРАбългари и други племена, но не и БЪЛГАРИ.

_________________
"Бог е мъртъв" - Ницше
"Ницше е мъртъв" - Бог
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
kal
Гост





МнениеВъведено на: 26 Окт 2008 23:16:49 » Отговори с цитат върни се горе

scenaristbg написа:
Българска митология няма и не е възможно да имна - България се формира през 680 година сл. Хр. и е призната през 681 г. сл. Хр. от Византия. През 7и век няма как да се формира митология, имайки предвид, че митологиите се формират преди Омировия период. Ако няма българи, няма как да има и българска митология, а българи няма до гореспоменатата дата. Има славяни, тракоийци, ПРАбългари и други племена, но не и БЪЛГАРИ.


И още нещо.
Щом някои казват, че имаме митология, къде са нашите митологически епоси тогава? И защо при нас митологическият епос, който още в дълбока древност възниква от основата на повествователния фолклор го няма? Защо нашият повествователен фолклор не е послужил за основа на тази най-ранна епическа форма? Повече от очевидмо е, че при нас подобно нещо изцяло липсва. Тогава за каква митология си говорим, приятели?

Стандартизацията на епоса изчезва още при Омир, а явно че в нашия век изчезва стандартизацията на логическата мисъл...
scenaristbg
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 26, 2007
Мнения: 235

МнениеВъведено на: 26 Окт 2008 23:23:24 » Отговори с цитат върни се горе

И Омир е изчезнал в този наш век.

_________________
"Бог е мъртъв" - Ницше
"Ницше е мъртъв" - Бог
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
kal
Гост





МнениеВъведено на: 26 Окт 2008 23:28:29 » Отговори с цитат върни се горе

scenaristbg написа:
И Омир е изчезнал в този наш век.


За съжаление си прав.

Преди няколко месеца една осмокласничка ме шокира, защото когато я попитах чувала ли е нещо за Вапцаров, тя ми отвърна: "КОЙ?!"

Много жалко наистина, много жалко...
scenaristbg
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 26, 2007
Мнения: 235

МнениеВъведено на: 26 Окт 2008 23:32:57 » Отговори с цитат върни се горе

Аз съм в 9и клас и мои съученици бъркат Александър Дюма с Александър Велики. Не само Омир е мъртъв.

_________________
"Бог е мъртъв" - Ницше
"Ницше е мъртъв" - Бог
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 27 Окт 2008 00:13:31 » Отговори с цитат върни се горе

kal написа:

А ти ме развесели рано вечерта.
Плиткоумните си съждения можеш да ги отнесеш с още по-плитката си кошничка при Червената Шапчица, за да си говорите за Кумчо Вълчо. Тук включването ти събуди само добро настроение в позадрямалата публика. Изключително глупав пост, Некрасов! Наставленията ти заслужават да бъдат закачени във WC-то и да бъдат използвани по единственото си предназначение: сама се сещай кое е то. Сигурно вече разбра междуредовия ми отговор, ако не си - интересното тепърва предстои.

А сега ми отговори последователно:

1. Защо сметна, че непременно ползваме Уикипедия?
2. Кого от участниците в дискусията познаваш лично?
3. Защо си мислиш, че трябва от теб да получим стимул, за да научим какво е мит и митология?
4, Какво съществено каза по въпроса “Има ли българска митология?”, и знаеш ли какво е СПАМ?
5. Как реши, че някоя като теб може да ни поучава?

Постингът ти е обиден, Некрасов. Каква дързост! И коя си ти в края на краищата, че да се изказваш толкова авторитарно какво, къде и как да правим?

Ако имаш да кажеш нещо по въпроса - моля. В случай, че нямаш: направи това, което прави водата при нагряване - изпари се.

Image

Съдейки по горното, и ти си "академична" личност.
Кой от изказалите се в тази тема ползва Уикипедия и съмнителни публикации е очевАдно, а и съм го казала достатъчно ясно.
Ако вече научи какво е "ортодоксален", време е да научиш и какво е "авторитарен".
Щом съветът да се четат академични издания не ти харесва, интересно ми е на какви издания залагаш ти.
Но по-добре да не ми отговаряш, темата е елементарна и скучна, така че ще последвам съвета ти, макар и даден по просташки начин, и ще се изпаря.
(Имаш маниер на даскал от много долнопробно училище. Този тон тук е неприемлив, още повече - когато не знаеш с кого разговаряш. Ясно?)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
kal
Гост





МнениеВъведено на: 27 Окт 2008 04:18:26 » Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:
Съдейки по горното, и ти си "академична" личност.
Кой от изказалите се в тази тема ползва Уикипедия и съмнителни публикации е очевАдно, а и съм го казала достатъчно ясно.
Ако вече научи какво е "ортодоксален", време е да научиш и какво е "авторитарен".
Щом съветът да се четат академични издания не ти харесва, интересно ми е на какви издания залагаш ти.
Но по-добре да не ми отговаряш, темата е елементарна и скучна, така че ще последвам съвета ти, макар и даден по просташки начин, и ще се изпаря.
(Имаш маниер на даскал от много долнопробно училище. Този тон тук е неприемлив, още повече - когато не знаеш с кого разговаряш. Ясно?)


Нека оставим моята личност настрана. Твоята също. Не това е предмет на разговор в тази тема.

След като намираш темата за елементарна и скучна не виждам какво още търсиш тук, освен да дразниш хората, които са се опитали да проявят сериозно отношение по въпроса.
sradev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2004
Мнения: 348
Място: влака (може и самолет)

МнениеВъведено на: 27 Окт 2008 19:08:15 » да Отговори с цитат върни се горе

има разбира се
прочети внимателно фиша за заплатата

_________________
Славян
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Iszaard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 09, 2007
Мнения: 113

МнениеВъведено на: 28 Окт 2008 11:13:55 » Отговори с цитат върни се горе

"Българска митология няма и не е възможно да имна - България се формира през 680 година сл. Хр. и е призната през 681 г. сл. Хр. от Византия. През 7и век няма как да се формира митология, имайки предвид, че митологиите се формират преди Омировия период. Ако няма българи, няма как да има и българска митология, а българи няма до гореспоменатата дата. Има славяни, тракоийци, ПРАбългари и други племена, но не и БЪЛГАРИ."

Горният цитат провокира появата ми след толкова време (не инкогнито) в този форумSmile)) Въпреки, че в първото изречение има усмивки, при това много, те съвсем не са лишени от горчивина. Защо?! Това, което чета по-горе по темата определено ме кара да си задам въпроса, какви хора са се събрали тук. Тъжно е съвсем официално да се подхвърлят и приемат твърдения, че първо, митология не може да бъде създадена след Омировия период и второ, че българи преди 681 г. не е имало. Горните мисли показват две неща:
1. Въпреки заявените претенции за отношение към литературата, респективно културата, човекът, който ги изказва няма елементарни познания за световните митологии и тяхното възникване.
2. Същият този човек няма познания и за собствения си народ и нещо повече, даже не иска да ги има.
Всичко това е наистина жалко, колеги писатели!!!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
scenaristbg
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 26, 2007
Мнения: 235

МнениеВъведено на: 28 Окт 2008 13:51:20 » Отговори с цитат върни се горе

Oще един националист. Учебник по литература за 9и клас, издателство "Диоген", относно историческото формиране на различните митологии.
Колкото до това, че преди България българи няма - така е. И преди Гърция гърци няма, и преди Византия византийци няма. Има племена по нашите земи, не българи, стига с тези националистически глупости.

_________________
"Бог е мъртъв" - Ницше
"Ницше е мъртъв" - Бог
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Iszaard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 09, 2007
Мнения: 113

МнениеВъведено на: 28 Окт 2008 18:03:46 » Отговори с цитат върни се горе

Едва ли учебник от 9-ти клас на издателство "Диоген" може да бъде критерий за истинност. Струва ми се, че доста трябва да попрочете човек преди да зачеква подобни теми, защото ако не знае, доста си личиSmile) Както и да е, може би е по-добре да се чепка тема, която някои хора, при това за наш срам не-живеещи в България, познават доста по-добре, отколкото да се мълчи и да се правим на всякакви други, само не и на българи.
Ако питате мен - и сега българи няма, след като никога не е имало. Ако питате заинтересовани страниSmile)), те ще ви кажат, че и след 861 г. не е имало българи, защото е имало славяни. И така нататък. Това, което писах по-рано не е никакъв национализъм, всъщност. Просто факти.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
scenaristbg
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 26, 2007
Мнения: 235

МнениеВъведено на: 28 Окт 2008 18:31:26 » Отговори с цитат върни се горе

A, oк, ти си от критиците на това колко сме българи. Е, дори ние, които живеем тук знаем, че в учебниците пише верни неща, дори когато те са в разрез с твоите виждания за българското и формирането на митологии.

_________________
"Бог е мъртъв" - Ницше
"Ницше е мъртъв" - Бог
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com