Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 647
ХуЛитери: 6
Всичко: 653

Онлайн сега:
:: LATINKA-ZLATNA
:: pinkmousy
:: diogen
:: kameja
:: migolf
:: Albatros

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Криза
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 12 Окт 2008 15:52:50 » Криза Отговори с цитат върни се горе

Странно, но това което предчувствах преди година и написах в няколко стихотворения, сякаш е на път да се сбъдне. Дано да съм лош пророк, но според мен светът навлиза в етап на неустойчивост и кризите от един или друг вид ще зачестят.Обекта наречен глобална световна икономика е практически на автопилот, а той е структорно неустойчив. Европа се обедини, но не достатъчно, а светът е разединен политически и духовно.
В същото време икономически на практика е едно цяло. Световните финансови институции имат ограничени възможности за въздействие, а лидерът е зле. В същност това е криза на лидерството и когато тя свърши, а тя вероятно ще стане хронична болежка, светът няма да е същият.
Симптоматичните лекове могат и да вдигнат болника на крака, но това ще бъде временно.Захласнати в своето могъщество, САЩ пропиляха години и натрупаха дългове да се правят на велики.Вместо да харчат толкова пари за оръжия , можеше да ги вложат в енергийна ефективност и независимост, като построят атомни електроцентрали и слънчеви колектори и т.н.
Вероятно всички оценки за запасите от горива са нереално оптимистични и това ползва тази индустрия със силно лоби в политиката и позиции в световната икономика. Ако светът е закъснял да се преустрои и това се комбинира с икономическа криза, не ми се мисли какво може да се случи.
Надявам се да греша. Все пак не съм икономист и анализатор.
djuliano7
Гост





МнениеВъведено на: 14 Окт 2008 09:50:45 » криза Отговори с цитат върни се горе

Съгласен съм с изводите ти в макроикономически и политически план, с едно уточнение - не смятам, че е лошо това, че Америка вече е единствената суперсила /да си спомним как беше при Съветския съюз/. Сто пъти по-добре е Щатите да господстват, отколкото Русия. За мен обаче кризата е другаде.
Епохата ни е чудовищна като ценностна система, морал и нравственост. За жалост това не зависи от политически режими и икономически доктрини. Просто е време за Апокалипсиса - нищо свято и истинско няма.
Та оттам идва и глобалната финансова криза - производна на глобалната криза на човечността.
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 14 Окт 2008 10:06:16 » Отговори с цитат върни се горе

Може би зависи, Джулиано...

В началото на “Студената война” – 1947 г. - Алън Фостър Дълес – първият шеф на ЦРУ - заявява:
“Ние ще хвърлим всичкото злато на САЩ, цялата сила на САЩ за измамване и оглупяване на хората от социалистическия свят. Незабелязано ще подменим човешките ценности с фалшиви. КАК? Ще намерим единомишленици в тези страни и Русия. Ще разгърнем грандиозна по мащаби разложителна работа, ще изтръгнем социалната същност на литературата, ще насърчаваме автори, които втълпяват в човека култ към секса, насилието, садизма, предателството - тоест безнравствеността. Нужни са писания, осмиващи естествеността и почтеността като архаични отживелици. Простащината, наглостта, лъжата и измамата, пиянството и наркоманията, животинския страх сред хората, безсрамието, доносничеството и още много пороци заложени в човека трябва да се раздвижат. Така ще разклащаме поколение след поколение, ще предизвикваме ерозия и развращаване на младежта.
Ще създадем човек с консумативна психика на елементарен потребител. Всичко това ще извършим под девиза:
ЗАЩИТА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ГРАЖДАНСКИТЕ МУ СВОБОДИ".

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
torbalan
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 19, 2007
Мнения: 365
Място: В Неизвестното Безвремие, до Дъното на Хълма, че даже и оттатък Билото...

МнениеВъведено на: 14 Окт 2008 11:31:20 » Отговори с цитат върни се горе

За съжаление, Хипо, тази политика бе водена не само срещу социалистическите страни а и към всички останали. И също за съжаление тези усилия дадоха своя резултат - къде повече, къде по-малко.Както всички добре знаем, у нас намериха толкова благодатна почва за развитие всички гореизброени ценности, че ние, българите се превърнахме в пример за това как може да се разсипе не само ценностната система на една нация (доколкото я имаше навремето), но и да се унищожат почти всички условия за нормално икономическо, социално и духовно развитие на днешните и бъдещи поколения. А най-жалкото е, че всичко това стана възможно с безрезервната помощ и здрава подкрепа на професионалистите от нашите бивши тайни служби. И това им благородно и високохуманно дело, бе осъществено с една единствена цел - тотално ограбване и обсебване на държавата. Фактически хората от бившия червен елит и в момента дърпат, но зад кулисите, конците на съвременна България. И най-най-жалкото е, че благодарение на алчноста и омразата на тия червени тъпуци към собствения им народ, вече няма по-изостанала държава в Европа от България - румънците отдавна ни изпревариха, албанците ни настигнаха и до година две ще са пред нас...

П.П. djuliano7 , САЩ бяха единствена суперсила за около десетина години. В момента Русия съвсем не и отстъпва, дори бих казал, че в някои отношения е по-силна. В близките 20-30 години тя ще заздрави още повече икономическите си и военни позици, което ще и даде възможност да играе ролята на така нужния балансьор в международната политика. Не забравяй и Китай - това е третата суперсила, колкото и да не ни се вярва.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 14 Окт 2008 11:56:00 » Отговори с цитат върни се горе

torbalan, напълно съм съгласен с теб. Просто цитирах едно доскоро засекретено изказване на Алън Дълес.
Бих те допълнил, че тази политика се водила и все още се води от САЩ и към собствения им народ, а не само към останалите държави. Опиянени от победата в Студената война, политиците им не ревизираха икономическите си загуби. В една война, те не са само в загубилия е, а и в спечелилите.
Зараждащата се криза е следствие от тази политика.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 14 Окт 2008 18:05:38 » Отговори с цитат върни се горе

Вторичното подивяване е естествен процес иницииран от стремежа на всяко поколение към свобода. Бунта на хипитата роди индустрия, но махалото отиде твърде далече и се върна като фундаментализъм.
У нас това се случва със закъснение и родителите натискани от патриархалното ни задръстено общество, отпуснаха края съвсем. Като добавим липсата на много от тях, расте едно изтървано поколение.
В това няма никакъв заговор, а пари, индустрия и естествени процеси.
Ако нещо е неприсъщо на човека, няма как някакви служби да го предизвикат. Конспиративните теории са ми малко чужди.
Ако някой ме беше попитал след възродителният процес, какво ще се случи по-нататък, щях да му отговоря гражданска война и комунизмът ще си отиде. И без да полагат САЩ каквито и да е усилия, тази система щеше кротко или драматично да си рухне и трансформира, както се случи с Китай. Там биха врабчета като чукаха по тенекии, ляха стомана в домашни пещи и правиха някакви скокове, революции и безумия, но се осъзнаха.
Нуждата е по велика от идеологиите.
Просто комунизмът се разложи отвътре още с второто поколение богоизбрани. Баща ми питаше майка ми, която беше партиен секретар на училището известно време, как ще влизаме у комунизма-през парадният вход или през задните вратички, или пък: " Абе тия баш комунистите що не направят една комуна? Нали е важен личният пример."
САЩ просто имаха нужда от враг. Външният враг отклонява вниманието от вътрешните проблеми и е доходен бизнес за някои хора.Вътрешнит, пък, дава възможност за разчистване на сметки.
Това си е старият, прастар принцип "разделяй и владей".
Но всичката тази история не е причина за кризата.
Тази криза ще отмине и дори може да последва известно оживление, но ще дойде друга и те ще се повтарят просто защото финансовата система на глобалната световна икономика е неустойчива.Това движение нагоре-надолу е присъщо на пазарната икономика, но амплитудата и честотата зависят от фактори, които деистват по посока на задълбочаването и ускоряването.
На първо място е поевтиняващият труд.Ако трудът поевтинява, пазарът на стоки и услуги се свива, което води да свиване на производството и порочният кръг се затваря. Глобалната икономика е затворена и няма къде да се изнася.Извънземните не купуват.
Второто-затвореността я споменах.
Трето-Срещу глоболната икономика, няма единен и ефективен управляващ контур, който да компенсира неустойчивостта.
Светът е обединен, де факто, икономически, но разединен политически и духовно.
Четвърто-Увеличаващато се население и намалявящите ресурси, особено горивата и храните.
Пето- Проблемите на американците.
Това, което им се случва е следствие не само на грешна икономическа политика.Каквото и да правят, те не могат вечно да си останат лидери при това население и ресурси, с които разполагат.
И се питам какво ще направи новият им президент.
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 14 Окт 2008 19:02:49 » Отговори с цитат върни се горе

Коментарът ми, Беркут, не беше към твоето мнение, а към това на Джулиано за морала. Цитирания документ съществува.
Не съм специалист по макроикономика и не мога да коментирам материя, която не ми е позната.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 14 Окт 2008 20:58:48 » Отговори с цитат върни се горе

hixxtam написа:
Коментарът ми, Беркут, не беше към твоето мнение, а към това на Джулиано за морала. Цитирания документ съществува.
Не съм специалист по макроикономика и не мога да коментирам материя, която не ми е позната.


Хипо, чел съм документа, но съм чел и опровержения. Ето материали по темата:

http://forum.clubpolitika.com/index.php?s=c8f16da4c093bbaa365664b46579ee60&showtopic=1144&pid=21769&mode=threaded&start=#entry21769

Аз лично не мога със сигурност да кажа каквото и да било за достоверността на написаното и за автора.
Но... честно казано ми се струва прекалено сатанинско и едностранчиво. Все едно - американските гадняри и социалистическите светци. Напълно в стила на соцагитацията.
Действителността е друга. Не е нито проамериканска, нито просъветска. Но със сигурност е античовешка.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 14 Окт 2008 23:42:26 » Отговори с цитат върни се горе

Тази античовешка действителност е плод на човешките слабости и неумение да се управлява разумно и в интерес на всички.Просто сътворението продължава и конфликтите са епизоди по пътя към съвършенството.Не може това да е краят на пътя. Някой ден, ако светът оцелее и поумнее достатъчно, ще има само едни пари и пълна прозрачност на икономическите субекти, едно земно правителство и един закон за всички, и стабилна финансова система.Както Европа се обединява, така и светът е възможно да се обедини.Питам се, обаче, какви страхотии трябва да се случат, какви простотии, за да стане това възможно.Може би една яка криза последвана от религиозни, етнически и други сблъсъци.
djuliano7
Гост





МнениеВъведено на: 15 Окт 2008 10:23:14 » криза Отговори с цитат върни се горе

Хипо, мисля, че документът на Дълес е автентичен, и , в тая връзка, има засекретени редица документи, доказващи, че американците са заловили екипаж на НЛО и въз основа на техническите му параметри са създали своята военна техника, но това е друга тема. Но, както отбелязва торбалан, действително това засегна цялото човечество. Да, зная, че Китай вече е свръхсила /в. "Строго секретно" подробно го разяснява / , но едва ли това е добре за света, след като все още там има леко гримиран тоталитарен режим. Мнението ми е, че 50 - те години комунизъм бяха по- унищожителни за духовното ни здраве от всички предишни режими, но , повтарям, цялата модерна цивилизация е гангренясала и не вярвам да се излекува по какъвто и да било начин.
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 15 Окт 2008 12:09:05 » Отговори с цитат върни се горе

berkut666 написа:
Тази античовешка действителност е плод на човешките слабости и неумение да се управлява разумно и в интерес на всички.Просто сътворението продължава и конфликтите са епизоди по пътя към съвършенството.Не може това да е краят на пътя. Някой ден, ако светът оцелее и поумнее достатъчно, ще има само едни пари и пълна прозрачност на икономическите субекти, едно земно правителство и един закон за всички, и стабилна финансова система.Както Европа се обединява, така и светът е възможно да се обедини.Питам се, обаче, какви страхотии трябва да се случат, какви простотии, за да стане това възможно.Може би една яка криза последвана от религиозни, етнически и други сблъсъци.


Общо взето не вярвам в еволюцията. Особено пък на човешкия вид. Мотивите за започване на военни действия са били винаги едни и същи - угаждане на нечий егоизъм и незачитане на основни човешки права - като това на живот и свободен избор.
Надали нещо се е променило в това отношение през вековете.
А и битието в крайна сметка е отражение на съзнанието, напук на разните многоумни дефиниции.
Хартата за човешките права е просто един лист непотребна хартия. Нещо, което винаги може да бъде пренебрегнато по "висши" съображения.
Не вярвам, че глобализирането е лекарството. Във всички времена е имало стремеж към световно управление. Най-големните земни империи са доказателство за стремеж към подобен резултат.
Нима сега ги няма, независимо от външната форма под която съществуват? Ами световните свръхсили? Ами призивите за победа на световната революция? Ами тези за световна ислямизация? ...
Разликата е само в това, че съвременните информационни технологии са способни да създадат така необходимия на всеки сатрап комфорт с възможността за тотален контрол в реално време. Което прави идеята за световно господство твърде реалистична. И което предначертава пред човечеството печално робско бъдеще.
Дано съм много лош пророк.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 16 Окт 2008 01:11:58 » Отговори с цитат върни се горе

[quote="Paisa"]
berkut666 написа:

А и битието в крайна сметка е отражение на съзнанието, напук на разните многоумни дефиниции.
Хартата за човешките права е просто един лист непотребна хартия. Нещо, което винаги може да бъде пренебрегнато по "висши" съображения.
Не вярвам, че глобализирането е лекарството. Във всички времена е имало стремеж към световно управление.


Тази история дух- материя, битие -съзнание е много показателна за дефектите на човешкото мислене и склонноста към дуализъм и противопоставяне.Дефинициите наистина са тъпо нещо и служат за подреждане на неподредимият, пъзел от който познаваме пренебрежимо малка част. Няма информация , дух, съзнание без носител и няма битие, материя въобще. Неделими са и процесите в обществата също.
Глобалното човешко общество е факт, независимо от икономическите , културни, релегиозни и други различия.
Проблемът е, че не го разбираме и осъзнаваме, а има и хора чиито интереси са застрашени или поне така си мислят те. Времената на империите свършиха с краха на третият райх, разпада на британската империя и колониалната система.
Лекарството е глобалната прозрачност и правила. Този е лекът и за нашето болно общество. Морал има там където няма анонимност и скрито покрито, шушу мушу и т.н.Лекарство е солидарността.Глобалната човешка солидарност.
Хартата, независимо че не се изпълнява е стъпка в правилната посока.

Винаги има разминаване между заявеният морал и реалният, но ролята на първият е да упражнява натиск, да е някъде там в съзнанието като съвест. Онова, което се очаква да бъде един човек,винаги го променя.
Исляма е млада религия в опасната преходна възраст, когато се вършат глупости. Сърцето на една религия бие сто пъти по бавно от човешкото и в този смисъл християнството е с няколко години по-възрастно.Просто там средновековието не иска да си отиде, защото има класа заинтересувана да е така, а и западняшката модерност не им е по мярка. Оставени намира, ислямските държави много по-бързо ще намерят своят път, а всички пътища водят към едно решение-обединяване. Европа е много добър пример как ще се развият нещата и в други части на света. Това уедряване е невъзможно вече да стане по насилствен път, а е необходимо и от икономическа гледна точка. Не може да се прави паралел с Рим или други империи.
В дългосрочен план аз съм оптимист. Проблемът са следващите двайсет-трийсет години, критичното преминаване към многополюсен свят и нова енергетика, към нов икономически и финансов ред.Вероятно това ще се случи с поредица от кризи, а да живееш в интересни времена е проклятие.
Ето това виждам зад тази криза.
torbalan
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 19, 2007
Мнения: 365
Място: В Неизвестното Безвремие, до Дъното на Хълма, че даже и оттатък Билото...

МнениеВъведено на: 16 Окт 2008 08:32:52 » Отговори с цитат върни се горе

Всъщност световната финансова криза е следствие от кризата предизвикана от на подмяната на ценностите - от кризата в духовното развитие на обществото. Всички виждаме как довчерашните положителни и ценни човешки качества: благородство, честност, добросърдечие, уважение към ближния, игнориране на сребролюбието и вещоманството, съчувствие (умело експлоатирани от комунистите навремето) и т.н. успешно се заменят с по-актуални и съвременни такива: за да успее съвременният човек трябва да бъде вълк за околните, да бъде алчен, агресивен, безкрупулен, безпардонен, непукист...С една дума хората постепенно се превърнаха в бездушни и жестоки крачещи калкулатори, без грам духовна искрица между платките...Нуесетно съвременния хомосапиенс се трансформира в бъдещия хомороботикус - програмиран да бъде елементарен консуматор, безпрекословен изпълнител и безчувствен икономически роб.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: torbalan на 16 Окт 2008 10:31:35 - общо 2 пъти.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 16 Окт 2008 10:27:51 » Отговори с цитат върни се горе

berkut666 написа:
...Времената на империите свършиха с краха на третият райх, разпада на британската империя и колониалната система.
Лекарството е глобалната прозрачност и правила. Този е лекът и за нашето болно общество. Морал има там където няма анонимност и скрито покрито, шушу мушу и т.н.Лекарство е солидарността.Глобалната човешка солидарност.
...
Исляма е млада религия в опасната преходна възраст, когато се вършат глупости. Сърцето на една религия бие сто пъти по бавно от човешкото и в този смисъл християнството е с няколко години по-възрастно.Просто там средновековието не иска да си отиде, защото има класа заинтересувана да е така, а и западняшката модерност не им е по мярка. Оставени намира, ислямските държави много по-бързо ще намерят своят път, а всички пътища водят към едно решение-обединяване. Европа е много добър пример как ще се развият нещата и в други части на света. Това уедряване е невъзможно вече да стане по насилствен път, а е необходимо и от икономическа гледна точка. Не може да се прави паралел с Рим или други империи.
В дългосрочен план аз съм оптимист. Проблемът са следващите двайсет-трийсет години, критичното преминаване към многополюсен свят и нова енергетика, към нов икономически и финансов ред.Вероятно това ще се случи с поредица от кризи, а да живееш в интересни времена е проклятие.
Ето това виждам зад тази криза.


Твърде много неща има за дискутиране по твоето изложение - като се започне от това наистина ли Третия Райх е последната империя, мине се през прозрачността (интересно кой ще осъществява мониторинга), солидарността в качеството на добро пожелание, религиозните въпроси и се стигне до новия световен ред.
Опасявам се обаче, че сме малко встрани от литературата, независимо от важността на разглежданите въпроси. Затова ще се огранича дотук.
Позицията ми съвпада в голяма степен, ако не напълно, с тази на торбалан.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 16 Окт 2008 12:36:01 » Отговори с цитат върни се горе

torbalan написа:
Всъщност световната финансова криза е следствие от кризата предизвикана от на подмяната на ценностите - от кризата в духовното развитие на обществото.

Very Happy Ценностите не се спускат отгоре. Милиарди години еволюция са формирали набор от инстинкти, който не е пригоден за глобално общество, а за стадо, семейна група. За да оцелее, обаче човекът се е научил, бил е принуден да живеев по-големи общества при други правила. С други думи, ценностите са резултат от взаимодействието на древната програма от инстинкти и нуждата от по-добра организация.
При това положение, естествено е да е склонен да нарушава исторически създалите се правила в полза на инстинктите.
Противоположностите се привличат в любовта и черният циганин харесва бялото помакинче, но Ценностите пречат и се появяват нашенските Ромео и Жулиета.
Та старите са мрънкли винаги за упадъка на нравите, а митът за деградацията има не само библейски вариант, нали.
Митът за вчера винаги е жив заедно със спомените от младостт и детството.
Тази криза е нещо много просто и се дължи на опита на американците да живеят по-нашироко отколкото могат да си позволят.Те бачкат яко за да имат неща, от които не винаги се нуждаят или нямат време да ползват, стресирани са , дебели, и т.н. Качеството на живот не се определя само от това какво имаш, какво можеш да си позволиш, но е лесен начин да се съизмериш къде си в социалната стълбица, която съществува в главатата ти понеже имаш инстинкт за ерархия.Разсипията на потреблението заради самото потребление е неморална или тъпа, но не е нещо непознато. Престижното, показно, луксозно потребление е индустрия.Съйгласен съм ,че особено в една бедна държава като нашата е неморално, но това не е причината за световна криза.
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com