Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 859
ХуЛитери: 4
Всичко: 863

Онлайн сега:
:: LATINKA-ZLATNA
:: rosi45
:: Lombardi
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Надменната княгиня
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Гласувайте за това произведение

5
25%
 25%  [ 1 ]
4
50%
 50%  [ 2 ]
3
25%
 25%  [ 1 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
1
0%
 0%  [ 0 ]
Всичко гласували : 4


Автор Съобщение
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 10 Май 2004 16:28:25 » Надменната княгиня Отговори с цитат върни се горе

Надменната княгиня

Преди много години в далечна страна живееше красива княгиня на име Калоя. Тя беше буйна девойка. Не се подчиняваше на баща си, великият цар Мингас. По цял ден Калоя правеше пакости и се държеше надменно с придворните.
Калоя скубеше перата на белите лебеди, които плуваха величествено в езерото около двореца или биеше малките деца на ратаите, които работеха в големите градини на цар Мингас. Тя се забавляваше, когато буташе ратаите в езерото и те се молеха за помощ или, когато ги замеряше с презрели домати и им се присмиваше.
Цар Мингас реши да изпрати дъщеря си на безлюден остров, вярвайки, че това ще я промени.
Калоя пристигна на острова с малък кораб, трима ратаи и прислужницата Мари. Царят беше дал елексир на ратаите, който щеше да ги превърне в елен, прасе и лисица. Заклинателни думи щяха да преобразят кораба в красиво дърво, а после обратно пак в кораб. Животните трябваше да следят Калоя и да и помогнат да се върне щом се промени.
Дните минаваха бавно. Малкото земя беше заобиколена с необятно море. Калоя тъжеше за вкъщи. Нито лудориите, нито Мари можеха да я откъснат от мислите за бащиния дом.
Една вечер Калоя реши да се разходи в гората. Тя беше тъмна и зловеща. Калоя се страхуваше. Нещо изшумуля из гъсталака и тя се сепна. Отново същият шум я накара да се обърне.
Какво правиш сама в тази гора, момиче?
- Вие пък кои сте? – поппита уплашено тя и потърси опората на едно от дърветата.
- Аз съм господин Прасчо, а това са приятелите ми Еленът и Лисицата. Ние живеем в тази гора от дълги години и никой не се е осмелявал да ни безпокои – сърдито рече той.
- А…а…има ли други на острова – започна плахо Калоя.
- Освен нас ли?… - Няма! – каза Еленът.
Калоя реши да се позабавлява с животните.
- Защо сте толкова грозни? Много сте смешни – говорещи животни…
- Я , я гледай ти! Грозни сме били – разсърди се Лисицата.
- Ние може и да сме грозни , но пък твоето сърце е зло – обиди се Прасето.
Животните си тръгнаха и Калоя викна след тях:
- Ей…ей, къде отивате. Защо ме оставяте сама?
Еленът се спря и попита престорено:
- На нас ли говориш?
- Та на кой друг?
- Нали не ни харесваш? – продължи Лисицата.
- Искам да ми помогнете. Не мога да стоя повече тук.
- Защо трябва да ти помагам?
- Ние не само, че не те познаваме, ами се държиш и надменно- Прасето погледна приятелите си.- Да, защо да ти помагаме – казаха и тримата в един глас.
- Ти още не си ни казала името си. Защо си тук? Откъде идваш? – попита я Лисицата.
- Аз съм Калоя. Избягах от къщи и се загубих – рече невинно тя.
- Лъжеш! Не ти вярваме, Калоя!-рече Еленът.- Не съм съгласен да и помагаме.
- Аз ще й помогна – каза Прасето – ако ни разкаже цялата истина.
- Защо да го правя?Ако сте ми приятели, ще ми помогнете…
- Приятели ли? – прекъсна я Лисицата. Защо си тук момиче?
Калоя им разказа колко зле се беше държала.
- Лошо!Много лошо! – закимаха животните.
- Сега ще ми помогнете, вие обещахте – каза Калоя.
- Чакай малко, чакай! Ние какво ще получим, ако ти помогнем – възнегодува Еленът.
- Баща ми, цар Мингас, е много богат. Той ще ви даде всичко, което поискате – обеща Калоя, но животните не се съгласиха.
- Ние не помагаме на баща ти, а на теб. Царят едва ли ще те иска след като не си се променила – рече Лисицата.
- Аз нямам нишо, какво да ви дам…
- Не е нужно да ни даваш нещо. По-важно е какво ще направиш за нас. Ще ни слугуваш 365 дни – заяви Прасето.
- 365 дни?! Та това е цяла година!
- Да ли ще ти е по-добре да останеш на острова цял живот? – попита Лисицата.
- Но… аз съм царска дъщеря, а те не слугуват…
- Щом не си съгласна, ние си заминаваме…
- Какво искате да направя – Калоя се закле да отмъсти на тези животни веднага щом се върне в двореца.
- Ще ни оплетеш по един шал – това беше желанието на Лисицата.
- Но… аз не мога да плета. А и откъде ще взема прежда – Калоя започна да плаче – защо сте толкова лоши с мен?
- Ти не си ли била лоша с ратаите на баща си? – Еленът я погледна строго.
- Утре сутрин ще ти оставим преждата до гората. Но само тази отстъпка ще ти направим. След десет дни ще се видим отново тук с готовите шалове – Еленът, Прасето и Лисицата си тръгнаха.

- - -

В уреченият ден Калоя беше в гората. Животните сърдито чакаха.
- Къде са шаловете? – попита Лисицата. Калоя плахо им ги показа.
- Да, добра работа! Много са красиви. Но защо се опитваш да ни лъжеш, Калоя? – извика Прасето. – Ние знаем, че не си ги изплела ти.
- Разбира се, че съм аз. Та кой друг може да го направи – разплака се тя.
- Ти, която никога не си хващала куки?! Дори не помоли Мари да ти покаже. Ти я застави да ги оплете – скара й се Еленът.
- Незабравяй, че ще ни слугуваш цяла година, а тя още не е започнала. Ти не изпълни първото ни желание. Внимавай със следващото.
- Този остров го дели една река от острова на цар Мадрас. Като преминеш реката ще отидеш в нивите на царя и ще ми донесеш най-хубавата царевица, която вирее там – това беше заповетта на Елена.
Лисицата желаеше тлъста кокошка, а Прасето - от картофите на цар Мадрас.
- Искате да открадна всичко това за вас? Ами ако ме хванат? Какво ще правя?
- Разбира се, че не! Ще ги купиш! А сега тръгвай и не се тревожи за Мари, ще й кажем къде си – рече Еленът.
- Докато вървеше по пътеката, която й показа Прасето, Калоя мислеше за баща си. Кое беше по-трудно: да слугува на животните или да се извини на баща си. През целия път до мостчето над реката Калоя се бореше с гордостта си. Докато придворните на баща й обичаха братята и сестрите й и бяха винаги мили с тях, с нея се отнасяха като с разглезена девойка.
След мостчето Калоя навлезе в красива гора. В далечината се чуваха лаят ва кучета и пръхтенето на коне.
Цар на Мадрас беше излязал на лов. Калоя беше уморена. Краката й се бяха разранили, а дрехите – изпокъсали. Не можеше да продължи напред. Калоя се сви до едно дърво. Кучетата я надушиха и се насочиха към нея. А след тях галопираше царят и свитата му.
- Я, виж ти – възкликна царят, когато съзря Калоя.
Тя беше свела поглед към земята.
- Коя си ти? Не съм те виждал до сега в царството на баща ми. – Калоя повдигна глава. Пред нея стоеше красив русокос момък, нежно положил ръка върху косите й.
- Калоя мълчеше. Това беше синът на цар Мадрас. Той беше толкова нежен, че веднага заплени сърцето й.
- Можеш ли да говориш? – Тя отново мълчеше.
- Искам това момиче в двореца! Качете я на коня ми – нареди той на свитата си.
- Както кажете, принц Калдерон.
Принцът заведе Калоя при своята дойка Хана.
- Дойке, намерих я безпомощна в гората, дори не може да говори. Баща ми едва ли ще има нещо против ако остане.
Още щом принцът затвори вратата Калоя хвана ръката на дойката.
- Хана? – старата жена я погледна уплашена и пребледняла.
- Но, ти …говориш?
- Хана, нуждая се от помощта ти. Леля ми е много болна, а аз нямам пари да се грижа за нея. Преди да тръгна й обещах, че ще и донеса вкусна царевица, картофи и тлъста кокошка. Моля те, Хана, нека ти помагам известно време, а в замяна ти ще ми дадеш това, което искам.
- Защо не помолиш принца, той ще ти помогне.
- Не, Хана, сама трябва да се справя. Съвсем сама.
- Кажи ми каква работа можеш да вършиш.
Старата Хана погладна нежните й ръце, а Калоя сви рамене.
- Не можеш да излъжеш старица като мен. Ако имаше болна леля, за която да се грижиш, ръцете ти щяха да бъдат напукани. Погледни се! Кожата ти е толкова свежа. Ти въобще не си похващала домакинска работа. Коя си ти, момиче?
- Калоя от царството на Мингас. Помогни ми, Хана! Не мога да се върна вкъщи, ако не купя с честнтия си труд царевица, картофи и кокошка. Моля те…
- Добре, Калоя! Изглеждаш ми добро момиче. Можеш ли да шиеш?
- Не, но ако ми покажеш . сълзи бликнаха в очите на Калоя.
- Не се притеснявай, дъще, старата Хана ще измисли нещо. Какво ще кажеш да сортираш царевица и картофи. Малките на една страна, големите – на друга. Ще можеш ли да се справиш? – Хана я погледна въпросително.
- Ще опитам!
Калоя мълчаливо редеше картофите. С нетърпение дочака здрача, когато свърши работата. Тя беше много уморена.
Тази вечер хляба й се стори по-вкусен дори и от прекрасните гозби, които се сервираха по празниците.
Хана заобича Калоя като своя собствена дъщеря. Научи я как да шие и плете, показа й как се бродира. Калоя се учеше бързо и се радваше като дете, когато Хана и показваше нещо ново. Времето минаваше. Калоя трябваше да се върне на острова при трите животни.Тя беше щастлива при Хана. Принцът я караше да се смее, подаряваше и цветя. Беше й мъчно да се раздели с тях.. Но трябваше да поиска прошка от баща си.

- - -

- Къде беше толкова време ?– посрещна я недоволно Еленът.
- Трябваше да спечеля пари за да купя желаните от вас неща – смирено отвърна Калоя.
- Е, купили ги?-попитаха Прасето и Лисицата - Донесох ви ги и се надявам да изпълните обещанието си. Готова съм да се върна при баща си.
- Рано е! Още не е минала година – рече Еленът. Но, в теб има промяна…затова тръгваме скоро.
- С какво ще се върна вкъщи? – попита разтревожена Калоя.
- Докато те нямаше решихме да направим корабче. То вече е готово и ни чака – излъгаха те.
- Благодаря ви, приятели! Ще съм ви вечно задължена.
Цар Мингас беше много радостен. Той плачеше когато прегърна Калоя.
- Прости ми, татко! Прости ми лудориите и ме приеми отново – Калоя беше коленичила пред баща си, държейки двете му ръце.
- Дъще, горд съм с теб. Ти се поучи от грешките си и си достойна царска дъщеря. Вярвах , че един ден ще се върнеш и ти избрах годеник. Сега, когато си тук, ще вдигнем сватба още следващата неделя.
Калоя беше тъжна. Сърцето й принадлежеше на принц Калдерон. Сега по волята на баща си трябваше да се омъжи за друг. В неделя камбаните биеха празнично в цялото царство. А Калоя плачеше. Любовтта беше по-силна отколкото тя самата мислеше. Но не можеше да се противопостави на баща си. Дори не знаеше името на избраника. То се пазеше в тайна до самата сватба.
Калоя пристъпи бавна към олтара и с последни сили погледна бъдещия си съпруг. Неговите очи я гледаха все така нежно, както в царството на Мадрас. Да, това беще принц Калдерон. Лицето на княгинята грейна от радост. Вдигнаха сватба за приказ и чудо. Млади, стари и ратаи танцуваха лудо. Пиха и се веселиха три дни, три нощи и все още имат гости.


Автор: Таня Димитрова Стоянова
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Frodo54
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 11, 2004
Мнения: 1

МнениеВъведено на: 11 Май 2004 18:21:03 » Отговори с цитат върни се горе

Hubava e !!! Ima 4ovek kakvo da nau4i ot neya Smile Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Можеш да пускаш нови теми
Можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com