Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 2
Вчера: 1
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 550
ХуЛитери: 2
Всичко: 552

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: poligraf

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Коя е последната книга,която прочетохте?!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 10 Мар 2010 10:35:26 » Ece homo Отговори с цитат върни се горе

Онзи ден прелиствам безучастно "Тъй рече Заратустра" и се питам това художествена литература ли е в духа на един друг форум. Какви са художествените достойнства на един болен и отсъстващ разсъдък? Защо го четем, с какво ни е провокирал? И как така странстващите мисли на един нездрав ум може да бъдат подтика, философията на една не по-малко болна политическа система. Нима Ницше е бил идеала на Хитлер, неговия Алтер Его?

Истината е че препрочитам книжлето не знам за кой път и пак след време се връщам към него. Именно към това болновато и напевно повествование, а не към други върхове в литературата.

Някой ще ми каже ли защо...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
igeo
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 21, 2007
Мнения: 83

МнениеВъведено на: 11 Мар 2010 15:17:41 » Re: "Събирачът на светове" Отговори с цитат върни се горе

BMP написа:
"Събирачът на светове" на Илия Троянов.
... Приел исляма.


Ей така се създават легендите...
Shocked
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
ticho
Гост





МнениеВъведено на: 11 Мар 2010 17:10:27 » Кое е вярното за Илия Троянов? Отговори с цитат върни се горе

Във връзка с твърдението на ВМР, че писателят Илия Троянов бил приел исляма и с написаното в предходното мнение от igeo, че така се създават легендите, се порових и "гугнах" ето това:
"Илия Троянов: Не съм приемал исляма
28.08.2007 г. НетИнфо

Живеещият в Германия писател опроверга най-разпространеното твърдение за себе си.

Не съм приемал исляма. Това писателят Илия Троянов, който от 35 години живее в Германия, каза пред журналисти по повод българската премиера на две негови книги.

Модерните медии разполагат с изключително разнообразие от информация, която не е контролирана, каза той.

Имаше подобно твърдение преди шест години, което все още се тиражира, въпреки че аз много често казвам каква е истината, посочи Троянов.

По думите му религиите са общо наследство на света, така че всичко, което е ценно и вдъхновяващо, е достъпно за него.

Писателят заяви, че изцяло е против институционализирането на религиите, затова за него те са интересни като "вътрешна проява на оформеност и достъпност за художествено проявяване".

В тази връзка той отбеляза, че сегашния Западен свят е поел кръстоносен поход срещу исляма, което нямало никаква същина, освен да подхранва имперската политика на САЩ.

Задачата на един критично настроен човек е да прояви откритост и съпричастност към исляма, коментира Илия Троянов."

Горното е публикувано в IDE.LI /за българите по света/
Vaia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 04, 2009
Мнения: 100

МнениеВъведено на: 11 Мар 2010 19:24:29 » Отговори с цитат върни се горе

Юрген Рот

Новите български демони




Беше спряло да вали, но нищо не показваше, че надеждите на председателя на изборната комисия за пълна урна ще се сбъднат. Засега бюлетините едва покриваха дъното й…

Жузе Сарамаго, „Градът на зрящите“

Да погледнем истината в очите. В България цари отчайваща безнадеждност, защото бандитите имат думата. Тук би последвал разярен вой: долно безсрамие, огромно преувеличение, груба обида на една горда нация, на достойните й граждани и на нейния самопожертвователен политически елит — необходимо е възмездие за това политическо богохулство. Ако пишех за грандиозната история на България, за милите и отзивчиви хора, за политиците, отдадени единствено на дълга си към общото благо, за девствено-романтичните гори и планини, за хубавото време и за Златни пясъци, вероятно щяха да последват аплодисменти. Но случаят, уви! не е такъв…

Затова започвам предговора с въпроси. Как всъщност се стигна дотам, че гордите със своята история български граждани се оставят днес да ги унижават корумпирани политици с всякакви политически окраски? Навремето българите атакуваха централната Ограда на комунистическата партия и я подпалиха.

А какво се случва сега? Обикновеният гражданин изпадна в летаргия, докато политико-криминалните групировки взеха главната роля. „Защото трансформацията от комунизъм в демокрация има само частичен успех“, установява с право бившият германски дипломат и анализатор д-р Клаус Шрамайер. Тя донесе големи жертви, що се отнася до време и човешко страдание. Онези, които не спадат към бившата номенклатура или към Държавна сигурност, както и към новите печеливши от промяната — олигарси, мафиоти, криминално проявени, останаха много назад. Днес един малък елит парадира с богатството си. В социален и материален план повечето хора се оказаха губещи от трансформацията и поради това превъзнасят „доброто старо време“. Нарасна опасността от социален взрив.

През декември 2007 г. един западен посланик, без никакви заобикалки, докладва на своето правителство за актуалното положение в България: „Корупцията и организираната престъпност драстично се увеличиха след влизането в Европейския съюз“.

Защо през последните 15 години се стигна до стотици поръчкови убийства, останали неизяснени в повечето случаи? Свързани ли са с факта, че от нищото изникнаха милиардери, докато повечето граждани, въпреки това, или именно поради това, живеят в бедност? Защо онези сили, които управляваха по времето на комунистическата диктатура, и днес, при демокрацията, все още имат голямо влияние? И кои са всъщност безскрупулните печалбари от това положение? Изобщо има ли представител на българския политически елит, който да не е обременен от миналото? Въпреки че, като чета коментари на известни български публицисти, като Велислава Дърева например, сякаш всичко е ясно. „От 18 години вече е все така — управлява скритата сила, която става все по-явна. Отначало купуваше политици, после партии, сега избиратели и избирателни комисии. Това е развитието на петата власт. За 18 години никой не успя да избегне нейната сила. Защото парите искат власт, а политиците — повече пари, за да имат повече власт. Дяволски кръг“[1]. Всичко това само публицистично очерняне ли е?

Въпрос след въпрос. Може ли изобщо да им се даде поне до известна степен сериозен отговор? А възможно ли е, респективно трябва ли един външен наблюдател да отговоря на тези въпроси? Всъщност не. Биха могли да ми възразят, че и в Германия, както и в други западноевропейски развити демокрации, корупцията и връзките с мафията са всекидневие. Ето един пример: оказа се, че германският световноизвестен концерн „Сименс“ през последните години е дал милиони евро за подкупи, а в деловите си отношения е показал поведение, характерно за структура на организираната престъпност. Но макар и да бе необходимо много време и да бе упражнен политически натиск върху прокуратурата, все пак в Германия започна съдебно разследване. Подобен сценарий в България е почти невъзможен.

От друга страна, външният наблюдател разглежда нещата от различен ъгъл, вижда определени явления от по-голяма дистанция, а вероятно е и по-независим. Или може би е много по-нетърпелив от онези, които от десетилетия са се приспособили към една опасна ситуация. И все пак, не трябва ли човек да проявява припряност и непримиримост, когато вижда как страдат хората, жадни за демокрация и социална справедливост?

Всичко това бе в основата на желанието ми да се срещна с най-различни хора в България: критично настроени журналисти, политици, бизнесмени, адвокати, прокурори, полицейски служители, дипломати и, естествено, представители на подземния свят. Всички те трябваше да отговорят на въпросите ми.

Когато разказах на мои познати полицейски следователи и антимафиоти, че отивам в България, всички бяха единодушни: „Бъди внимателен. Там не си в безопасност. Аз не бих го направил. Дано се върнеш жив и здрав“. Подобни настоятелни предупреждения не бях чувал никога преди, дори и когато тръгвах към добре известните крепости на мафията в Сицилия и Колумбия. Освен това вече много пъти бях идвал в България — за пръв път през 1982 г. — и, общо взето, никога не съм имал проблеми. Защо този път трябваше да е различно? Може би защото сега бях взел на мушка определени личности…

Още в първите дни от престоя си в София чух едно име, което в началото на моите проучвания не ми говореше почти нищо. Името беше ТИМ — название на един влиятелен концерн. Това го разбрах още от луксозната брошура на самолетната компания „България еър“, която прелистих по време на двучасовия полет до София. Тази държавна някога авиокомпания в момента е собственост на ТИМ. А после се появи и едно изречение, което ме смути: „ТИМ е новото лице на България“. Как трябваше да се възприема това — като нещо положително или напротив? Спомням си за мой много сериозен източник, виден бизнесмен, който ми разказа, че в началото на 2003 г. в изискан хотел в Западна Европа се срещнал с Иво Каменов — една от ръководните фигури в тази групировка. Пред него Каменов се перчел, че ще завладее София. На въпроса на бизнесмена, как смята да процедира срещу властната тогава „Мултигруп“ и нейния шеф Илия Павлов, тъй като те, както е известно, все още имат думата в българската икономика, Иво Каменов кратко и ясно заявил: „Забрави го, той вече е на път за отвъдното“. Ясновидство ли е било това, или наистина, както предполагат някои, в България има организация, която решава кой да живее и кой да умре? Три месеца след този знаменателен разговор, в началото на март 2003 г. Илия Павлов беше застрелян в София.



http://chitanka.info/lib/text/9567
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
BMP
Гост





МнениеВъведено на: 12 Мар 2010 16:07:09 » Re: Кое е вярното за Илия Троянов? Отговори с цитат върни се горе

Тичо каза:
ticho написа:
Във връзка с твърдението на ВМР, че писателят Илия Троянов бил приел исляма и с написаното в предходното мнение от igeo, че така се създават легендите, се порових и "гугнах" ето това:
"Илия Троянов: Не съм приемал исляма
28.08.2007 г. НетИнфо

Живеещият в Германия писател опроверга най-разпространеното твърдение за себе си.

Не съм приемал исляма. Това писателят Илия Троянов, който от 35 години живее в Германия, каза пред журналисти по повод българската премиера на две негови книги.

Модерните медии разполагат с изключително разнообразие от информация, която не е контролирана, каза той.

Имаше подобно твърдение преди шест години, което все още се тиражира, въпреки че аз много често казвам каква е истината, посочи Троянов.

По думите му религиите са общо наследство на света, така че всичко, което е ценно и вдъхновяващо, е достъпно за него.

Писателят заяви, че изцяло е против институционализирането на религиите, затова за него те са интересни като "вътрешна проява на оформеност и достъпност за художествено проявяване".

В тази връзка той отбеляза, че сегашния Западен свят е поел кръстоносен поход срещу исляма, което нямало никаква същина, освен да подхранва имперската политика на САЩ.

Задачата на един критично настроен човек е да прояви откритост и съпричастност към исляма, коментира Илия Троянов."

Горното е публикувано в IDE.LI /за българите по света/


Твърдението за приемането на исляма е на издателство "Сиела" и върви в комплект с книгата, Тичо. Годината на изданието е 2007, преводач - Маргарит Жеков. ISBN 13: 978-954-28-0104-7 . Дали самият автор е запознат с оформлението на това българско издание, нямам понятие.
igeo
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 21, 2007
Мнения: 83

МнениеВъведено на: 12 Мар 2010 16:53:52 » Отговори с цитат върни се горе

Абе, не че е станало кой знае какво (няма да те разстреляме - спокойно), но въпросът е, че трябва да се внимава при поднасяне на информация.
Впрочем и аз го харесвам като писател.
Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com