Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 811
ХуЛитери: 3
Всичко: 814

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: LeoBedrosian
:: pc_indi

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Да пишем на правилен български!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
res
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2006
Мнения: 156

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 12:20:30 » Ей! Отговори с цитат върни се горе

Ей, разбойник! - "а" и "ъ" не са съседни на клавиатурата ("никъде") Smile Smile Smile
Твърди се, че думата е образувана от представката от-, корена -върт- и наставката -ка?..
Но ти поставяш и по-общ въпрос. Езиковата норма и съответната и кодификация в граматически правила само следва естественото развитие на езика. И просто го узаконява. Не може да го пред-поставя. Но дали е толкова просто?
Ето пример - макар и не от "говоримия" език. Има едни знаци, наречени "препинателни". Те имат различни функции, но една от основните е да декларират чрез текста почтителност. Как така? Простичко е. Когато ти пишеш точка или запетая (няма да се спирам на останалите, за да не се разводни "разказчето"), ти заявяваш на четящия: Аз уважавам своята мисъл и нейната волност, но съзнавам, че трябва да бъда коректен пред теб и да ти дам възможност да я следваш. Затова тук поставям особен знак, който е израз на това уважение - тук трябва да спреш за момент и аз съм длъжен да ти дам тази възможност, като те предупредя почтително и деликатно за нея. Smile Това е дейстително описание на един свят, в който хората се отнасят така един към друг. Какъв свят ни предлага неспазването на това правило? Да, вероятно, граматическата норма в един момент ще узакони и "свободата" за неспазването на такива "остарели" правила. Но на мен този свят не ми харесва (кой ли пък ме пита! Smile).
Е, виждаш къде можем да стигнем, тръгвайки от "просто граматика". Но това е неизбежно. Ако сме отговорни хора. Smile
Хайде, наистина съм "в отпуск", но трябва и да поработя. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 12:43:03 » Отговори с цитат върни се горе

Проверено и поправено, но примера ми е в пълна мъгла Sad
res
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2006
Мнения: 156

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 12:48:50 » Нищо. Отговори с цитат върни се горе

Нищо - не търси вината в себе си. Може би не съм успял да изкажа търсеното така, че да е разбираемо (може пък и да не съм имал нищо смислено да кажа). Не знам. Но е трябвало да го кажа. Smile
Просто, смирено, ще те помоля (когато имаш време и желание) да се опиташ още веднъж да го разчетеш. Ако пак остане "мъгливо" - захвърляй го и не го мисли (е, моята надежда ще бъде да си оставиш в резерв едно "засега"Smile ). Е, ще си призная, че част от отговорите ми не са предназначени само за теб (без, отново, да привнасям в това "снизходителност" към възрастта ти). Smile
Накратко - давай Змейчо, "дзвер" си! Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 13:06:13 » Отговори с цитат върни се горе

Ами прочетох го 3 пъти... мисля, че учителката ми би го нарекла "многотемие" ...характерно е за софистите ако не се лъжа...
petkraski
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 31, 2006
Мнения: 113

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 14:10:19 » Отговори с цитат върни се горе

Диалектиката предполага да има правила и някой, който да ги нарушава. И двете позиции са защитими - пазителят на нормата ще се гневи на новите варвари, а този, който се опитва /несъзнателно дори/ да я разруши ще се приема като новатор /в 99% от случаите - самомнение/. На лекциите по езикознание наистина са ни учили, че кодификацията на езика следва неговото развитие. Убеден съм, че след сто години форми от типа "Аз ми се спи" ще станат книжовна норма /те са близки, например, до "I am sleepy"/. Спорът е интересен, но аргументите приведени до момента, са отдавна известни. Нека диалогът да тече - това е част от процеса, наречен "ЕЗИК".

И една усмивка по темата от мен:

ПО ВАЗОВ

Език свещен на моите деди,
та кой ли с теб не злоупотреби! Laughing

Поздрав!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
res
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2006
Мнения: 156

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 14:29:59 » Прав си, Змейчо! Отговори с цитат върни се горе

Прав си, Змейчо! Проблемът е, че (от определена гледна точка) това, което наричаме "живот" е "слято многотемие". И няма никакъв шанс да го разчлениш, без да го убиеш.
(Забележка в скоби - винаги съм казвал, че голяма част от проблема е в учителите. Smile Както и в учениците, които просто ги следват. Smile Но ти не си от последните, нали? Както и аз не съм учител.) Smile

А на Петър ще разкажа един анекдот (обръщането и към двамата в един пост-инг не е случайно - не защото Петър е на възрастта на Змейчо, а за да му напомня, че аргументите винаги имат адресатSmile). С този анекдот, преди години, илюстрирахме един от основните закони на диалектиката.

На хълче си пощипвали тревичка три бика. Най-младият рекъл:
- Их-ли-ли!!! Какви прекрасни кравички има на отсрещния хълм. Да тичаме!!!
- А, добре си ни е тук, я виж колко е прекрасна тревата.Ще си пасем. - промърморил най-старият.
- Ами... аз предлагам - пасейки, пасейки - да отидем отсреща. - снел противоречието бикът на "средна възраст".
Та - и аз така предлагам - пасейки, пасейки... Smile Smile Smile
Усмивки и на двамата. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
petkraski
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 31, 2006
Мнения: 113

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 14:43:44 » Отговори с цитат върни се горе

Вицът е мноооооого брадат. Щом откриваш в него идеалния пример за диалектика - моля. Пък щом ти е вкусна тревата - паси. Няма лошо. Стига да даваш гъсто поетично мляко. Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
res
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2006
Мнения: 156

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 14:56:01 » Поне... Отговори с цитат върни се горе

Поне аз тръгнах добронамерено. Smile Затова повече няма да ти отговарям (не е тук мястото да се "пощипваме", пък и - честно казано - аз съм мераклия за пощипвания "от" и "на" мераклийКИ). Smile Smile Smile
Оставам с надеждата, че съм разчел неправилно постинг-ите ти (както и с надеждата, че ти си сторил същото).
Усмихнат ден!!!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
petkraski
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 31, 2006
Мнения: 113

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 15:01:07 » Отговори с цитат върни се горе

Писах ти - самата добронамереност. Гъстото поетично мляко, виждам, даваш го. Какво по-хубаво от това, поете! Форца и това е. Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 15:36:17 » Отговори с цитат върни се горе

Хорааааааа, и други само преди няколко post-а апелирах към разговори без свади. Моля ви *тряс, тряс със съдийското чукче*
petkraski
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 31, 2006
Мнения: 113

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 15:43:09 » Да Отговори с цитат върни се горе

Че кой се кара? Говорим си. Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
res
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2006
Мнения: 156

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 17:57:44 » И за двамата Отговори с цитат върни се горе

И за двамата - Smile
Надявам се, че изяснихме недоразумението с Петър. Както и че той ще приеме моето извинение. Smile
Както и ти, Змейчо. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
petkraski
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 31, 2006
Мнения: 113

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 18:03:04 » Отговори с цитат върни се горе

Let`s bygones be bygones. Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 19:01:45 » Отговори с цитат върни се горе

petkarski правилно казваш, отминало е Smile сега можем само да се радваме, че увеличихме бройката на посещаваемост на темата на завидните 3 бройки Smile
Отностно отверката - оказа се, че съм бил прав отверТка е остаряла и вече неизползваема форма Wink
kap
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 17, 2006
Мнения: 161
Място: Благоевград

МнениеВъведено на: 19 Юли 2007 14:19:48 » :) Отговори с цитат върни се горе

Просто за да "измъкна" темата от забвение. Smile
Прочетох я отново и много се забавлявах. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com