Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 742
ХуЛитери: 3
Всичко: 745

Онлайн сега:
:: mitkoeapostolov
:: LATINKA-ZLATNA
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Да пишем на правилен български!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
copie
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 11, 2005
Мнения: 751

МнениеВъведено на: 02 Юли 2006 13:16:20 » Отговори с цитат върни се горе

Най-честа жертва на неграмотността става пълният член. Даже има дискусия дали да не се премахне, щото бил изкуствена конструкция (е), но и защото трудно им било на българите да го научат, а пък и в разговорния език не се правело разлика?! Ей такива аргументи, представете си!
Ей сега почетох малко стихове от Валери Станков, в един от тях има следната строфа:

А във мъглата щъркела убива
със камъни един побъркан мъж.

Ако не съществуваше правилото за пълния член, как щяхте да разберете кой кого убива? Или е все едно?... Sad
Разбира се, "във" и "със" не са употребени граматически правилно, но това е допустимо в поезията заради ритъма. Лично аз смятам, че и всякакви експерименти - без главни букви, без препинателни знаци и пр. - в поетичното слово също са допустими. Хубавото е, че винаги можеш да различиш кое е експеримент, и кое неграмотност. Smile
Според мен неграмотното писане осакатява и най-добрата творба, освен ако не я убие тотално.

_________________
Да изковем от минусите плюсове!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
samin
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 14, 2005
Мнения: 21
Място: Бургас,И.Богоров 72

МнениеВъведено на: 07 Юли 2006 15:54:02 » Отговори с цитат върни се горе

Ianna написа:
Az sym u4itel bulgarski ezik i literatura!
Но,имам чувството ,че mmm пяна му излиза от устата когато среща
някакви неточности при употребата на езика ни.
Това направо избива на перфекционизъм,педантизъм,кокто искате го приемете!
Само не оставяйте с впечатление,че съм против правилния български,против кирилицата или нещо подобно!
Но,има алтернативи и честно казано от моят опит като преподовотел не съм срещала дете,което е грамотно и е станало неграмотно заради това,че в нета се пише на някакъв "странен език".
напротив-това си е създаден шрифт ,писменост,която си е само за нета!
това,че тук и литературен сай е нещо съвсем различно!
Аз лично допускам много грешки когато пиша на кирилица в нета,защото много трудно свикнах с нея.
много години използвах само латиницата и рядко кирилица!
Сега допускам така наречените технически грешки-е старая се ама...
Много е относително това как пишеш чрез клавиатура и това дали си неграмотен когато си пропуснал нещо пак чрез нея!
И защо въобще трябва да се правя на голям защитник???
мисля,че българският език така лесно няма да се загуби!
Мисля,че разни интервали,шпации и т.н. не са болка за умиране!Поне аз не съм видяла някой да е умрял!Обаче mmm pazi se!zastrashavash seriozno zdraveto si s tova obrazuvane na izlishni nervi!Otpusni se 4ove4e! Laughing


Не съм учител,литературните разбори не обичах,граматиката я владея интуитивно,но винаги ме е дразнила неграмотността.Госпожо,няма значение къде пишем,длъжни сме да се изразяваме правилно.Също така твърдо отстоявам мнението че в български сайтове и чатове Кирилицата е задължителна.Всичко друго мирише на "вижте колко съм умен" и,извинявайте,"гъзарщина".Но дали са толкова умни?Не вярвам,напротив!Не познавам много азбуки,но в сравнение с латиницата,Кирилицата е БОЖЕСТВЕННА.
Заради "...не съм видяла някой да е умрял...." нашите деца сега владеят граматиката така,както англоезичните,за които нямам особенно високо мнение.

_________________
Samin
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя AIM адрес
mimeria
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 30, 2006
Мнения: 7
Място: Земята

МнениеВъведено на: 30 Юли 2006 15:31:38 » Отговори с цитат върни се горе

Моля някой да разясни.За пръв път публикувам он лайн.Защо текст,става въпрос за стихотворение, ми излиза във форма на проза.В предварителния преглед изчезва формата и постройката, която аз съм задала.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Belin
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 14, 2006
Мнения: 26

МнениеВъведено на: 03 Авг 2006 21:17:24 » Re: Грешки Отговори с цитат върни се горе

обаче за да пост-на тези си думи на кирилица, се наложи да ги пиша като писмо в абв.бг и после да ги "преведа" на кирилица - добре, че е предвидена тази функция, без нея и най-скорошно създадените ми "творби" нямаше да видят бял свят в ХуЛите, защото се помещавам в държава, където нямам клавиатура с кирилица, а дори само настройките на работната ми машина минават през админа на мястото, където се опитвам да се трудя и едновременно да творя.

Blagodaria mnogo za tazi polezna informacia. Az syshto niamam kirilica na rabota. Toku shto se registrirah v ABV i nomeryt s prevoda na kirilica raboti. Chudesno! Stiga da ima zhelanie, sredstva se namirat! Oshte vednyzh, syrdechno blagodaria!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 04 Сеп 2006 22:42:04 » Отговори с цитат върни се горе

"Откривам тази тема отново, като тук ще се опитам да дам някои основни правила, които е добре да се спазват. Избягвайте да разводнявате темата с глупави коментари - нещата, които ще пускам тук не подлежат на коментар!"
Това е цитат от mmm съжалявам, че е в такъв вид но все още незнам как се работи с форума.
...И в началото темата беше замислена като самоучител нали ?
Поздрави на mmm за идеята но тълпата разввали всичко. Evil or Very Mad

---------------------
Моля ако има правописни грешки не си губете от ценното време да ги поправяте и да се заяждате, и да знам, че изречение не се започва с "И" но не съм учител по български език и не претендирам, че съм грамотен.
С тези думи се надявам да се прекратят споровете и mmm да продължи да публикува правила, естествено няма да се учудя ако всички нападки се прехвърлят върху мен...


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: Zmei4o на 05 Сеп 2006 00:03:41 - общо 1 път.
Angela
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 88

МнениеВъведено на: 04 Сеп 2006 23:43:14 » :) Отговори с цитат върни се горе

Радвам се, че се намери някой, който да "извади" тази доста позабравена (за съжаление) тема.
Наистина, всички имаме нужда от време на време да си припомним как трябва да пишем на български език.
mmm не е вече в нашия екип, но това не означава, че темата ще бъде изоставена.
Нека това бъде един призив към всички пишещи в ХуЛите - да пишем грамотно.
И всеки, който има въпроси, както и всеки, който има какво да каже, да се включи тук - ще бъде добре дошъл.
Мисля, че само ще спечелим, ако знаем как да пишем и как не.

P.S. Кой е казал, че изречение не може да започва с "И"?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 04 Сеп 2006 23:50:15 » Отговори с цитат върни се горе

Ами честно казано незнам но го бях чувал като правило някъде.. но явно е моя грешка както и да е.
Та аз съм ученик все още и ще бъда от само четящите тук Smile на вас разчитам за post-ването Smile
res
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2006
Мнения: 156

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 00:14:35 » Давай, Змейчо! Отговори с цитат върни се горе

"Моля, ако има правописни грешки, не си губете от ценното време да ги поправяте и да се заяждате. И - да, знам, че изречение не се започва с "И", но не съм учител по български език и не претендирам, че съм грамотен.
С тези думи се надявам да се прекратят споровете и mmm да продължи да публикува правила. Естествено, няма да се учудя, ако всички нападки се прехвърлят върху мен."

Давай, Змейчо! Симпатяга си ти! Едва сега прочетох публикуваното по темата и ми стана тъжно... Не за първи път. Smile
Не беше толкова отдавна - диктувах текст на едно невероятно талантливо момче. По това време то вече беше завършило "Връзки с обществеността" и току-що бе спечелило конкурс за докторантура по същата специалност. А, щях да пропусна - и учеше паралелно във втори курс "Психология". Та, диктувам аз "...многоточие" и поглеждам към монитора. А то - момчето златно - изписваше старателно десетата "точка". "Какво правиш" - попитах. "Ами, нали каза "многоточие"? - бе отговорено... Smile
Тук ще срещнеш великолепна поезия, нарушаваща елементарни граматически норми. Да я приемеш ли? Не знам. Аз просто си я копирам във файл, поправям граматическите грешки (защото в повечето случаи те са просто от незнание, а не необходимост на съдържание, разрушаващо формата, защото му е тясно в нея - има и изключения. Но знай, че понякога в злоупотребата и насилието над граматическата норма се крие просто творческо безсилие), а след това и се наслаждавам (всъщност, не съм сигурен защо направих това отклонение). Smile
Все едно - просто исках да ти кажа, че ненаситното ти любопитство ми харесва. Smile

П.П. - В редактирания текст на твоя постинг има оставена (или вмъкната) една грешка, както и една спорна интерпретация на правило. В останалия текст? Няма да подсказвам. Smile
Това не е урок, а шега - надявам се, че го разбираш. Smile
Накрая - част от проблема е, че много от учителите по "Български език и литература" са грамотни, колкото и моят приятел (който, повтарям, е талантливо момче) - можеш да го видиш и в постинг-ите по тази тема. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 00:39:00 » Отговори с цитат върни се горе

Благодаря за думите ти res! Относно любопитството... ами какво да ти кажа щтом сайта предлага безплатна и лесно смилаема подготовка по правопис и граматика, защо да не се възползвам? Smile А за твойто проятелче с десетте точки... ами нека ти дам подобен пример:

В час по математика.
- Ученици запишете полегнала осмица. (естествено учителката не е толкова проста,а е симпатяга и си говори така с цел разведряване на обстановката)
След малко тя поглежда в тетратката на момичето на първия чин и какво мислиш вижда ? Много старетелно написана фразата "полегнала осмица".
Пояснение: (но надявам се ненужно) в математиката има символ приличащ на цифрата осем (Cool, но за разлика от нея той е хоризонтално разположен (нещто такова OO) който означава безкрайност. Естесвено ответната реакция беше "...хаха...".

Каза, че имам грешки в текста тогава моля те кажи ми каде са те штом това ще е породено от желание за подобрение, а не подигравки.

И веднага задавам първия си въпрос по темата: Когато даден текст се поставя в кавички и той се намира в края на изречението кавичките обхващтат ли препинателния знак ?
Пример:
О.Тралала "тралала."
О.Тралала "тралала".

*Моля зачертнете прилежно със "х" верният отговор.
res
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2006
Мнения: 156

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 09:20:19 » Зависи Отговори с цитат върни се горе

Точният отговор на въпроса за кавичките и препинателния знак е - зависи. От какво? Наистина нямам време в момента. Прости ми! Smile
Но ето тема за размисъл: В края на изречението е поставена дума (или "х" на брой думи), които са "прегърнати" от кавички. А прегръдката е била необходима, за да се подчертае, че авторът по някаква причина е отчужден от тях - защото са цитат, например. Но те са само част от изречението, един от съставните му елементи. То, цялото, кава нещо И със тях. И - да кажем - не изразява емоция или въпрос. Къде ще бъде поставена точката за неговия завършек?
Извинявай, че ти отговарям с въпрос. Smile Но езикът има своя логика, пренесена (в повечето случаи Smile) коректно в граматическата норма. И наборът от правила САМО отразява съществуващото положение (което е истинската ми тревога за част от типичните грешки, допускани в момента - защото те, в крайна сметка, един ден, ще бъдат кодифицирани чрез нормата... а това ще бъде едно безумно огледало на един безумен език). Затова ти отговарям с въпрос - за да потърсиш логиката. Smile Smile Smile
П.П. - И въпросите в предходния ми отговор целяха точно това. Не подигравка. Не и проява на снизходителност. Опит да те помоля да търсиш сам отговорите. А когато не ги откриеш (отговорите) - да питаш отново. Затова сега няма да ти отговоря на въпроса: "Къде са грешките?". Засега. А и аз може да греша. Съзнавам го. Smile Smile Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 09:28:20 » Отговори с цитат върни се горе

Ако си учител то си един от добрите Smile Жегна ме иеята с мисленето, а не поднасяне на информация в готов и сдъвкан вид. Ако стигна до някакво решение ще ти пища за да се уверя, че съм прав. Ако не ...ще ти пиша за помощ Smile
res
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2006
Мнения: 156

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 09:35:37 » Винаги Отговори с цитат върни се горе

Е, "винаги" (защото сме хора) означава винаги "засега"... След тази уговорка - винаги съм на разположение. Smile Не се засягай, ако не ти отговоря веднага. Smile Можеш да ми пишеш и на "лични". Понеже не съм учител, сигурно понякога ще трябва заедно да търсим отговорите. Но това е най-забавното. Smile
А "жегването" е хубаво нещо (ако не оставя дълго незарастващи - и болезнени - следи). Smile Smile Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 11:20:48 » Отговори с цитат върни се горе

Така да е.
В отговор на въпроса ти породен от моя въпрос:
Ако се цитира цяло изречение то тогава кавичките трябва да "прегръщат" и препинателния знак на края, защото той е част от изречението следователно от цитата.
Пример:
Започнах post-а с изречението "Така да е."
Но ако се цитира само част от изречение то кавичките не "прегръщат" препинателнич знак на изречението, защото той е в края не на цитата, а на изречението в което се намира самия цитат.
Пример:
Първата дума от post-а ми е "така".

....................................................(моля попълнете празното място съответно "да така е"/"не грешиш, защото...")

П.П. Примерите са авторска измислица и всякакви прилики с деиствителни случки, събития или лица е напулно случайна.
res
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2006
Мнения: 156

МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 11:42:12 » Не можеш... Отговори с цитат върни се горе

Не можеш да ходиш, а? Я как тичаш даже! Smile Е, може и да понакуцваш тук-таме, но важното е въздухът от предизвикания от самия тебе вятър да изпълни гърдите ти. Smile Страхотно е, нали? Smile

Сега:
"В отговор на въпроса ти породен от моя въпрос:
Ако се цитира цяло изречение то тогава кавичките трябва да "прегръщат" и препинателния знак на края, защото той е част от изречението следователно от цитата.
Пример:
Започнах post-а с изречението "Така да е."

Това беше цитат. Ето следващия въпрос: Какво се случва, ако след това: "Така да е." трябва да започнем ново изречение? "Кавичката" може ли да служи като препинателен знак, обозначаващ край на изречението? (признавам си - това е един от най-мътните за самия мен въпроси Smile) Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Zmei4o
Гост





МнениеВъведено на: 05 Сеп 2006 11:56:49 » Отговори с цитат върни се горе

С двете си лапи гласувам за "Да" тъй като за възрастта си съм прочел сравнително добро количество книги и мога да кажа уверено, че никъде не съм попадал на това: Тралала "Тралала.". Тралала.
Естествено ако някой знае дали това е така или не, но от по- сигурен източник и различен от моя, моля нека ни усведоми. Все пак това е тема за Българския език в момента диалог... Но все пак е нещо.
Res веднага се появява нов въпрос. Преди няколко дена спорихме с приятел на тема "Отвертка или отверка". Моето мнение е, че това е остаряла форма на правопис от съветските години, но той твърдеше, че правописните норми са вечни.
Този път би било чудесно просто да изразиш мнение, защото не виждам начин сам да се досетя за това от чисто и просто логическо мислене. Същото важи и за останалите. Все пак целта е да се завърже някакво подобие на дебат...


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: Zmei4o на 05 Сеп 2006 12:41:14 - общо 2 пъти.
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com