Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 753
ХуЛитери: 6
Всичко: 759

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: pc_indi
:: Marisiema
:: LATINKA-ZLATNA
:: pinkmousy
:: durak

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Да пишем на правилен български!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Methodius
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 29, 2004
Мнения: 12

МнениеВъведено на: 28 Окт 2004 15:14:24 » Отговори с цитат върни се горе

Има ли две мнения, че планът-образец е разширеното съдържание (съдържанието към второто издание) на "Критика на чистия разум"? Това не е някаква си там виртуозно съставена план-схема, а е присъщата на самото познание систематизация.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Methodius
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 29, 2004
Мнения: 12

МнениеВъведено на: 28 Окт 2004 15:26:25 » Отговори с цитат върни се горе

С всички, чиято граматическа подготовка не е академична (между тях съм и аз), бих споделил възторга си от една великолепна книжка, а именно "Граматика за всички. Популярно описание на българския език", с автор Боримир Кръстев, 1992 г.; издание на "Наука и изкуство", София, 2001 г. Чудесно справочно помагало, притова въвеждащо и в езиковедски размишления! 300 страници, формат 84/108/32. Купих си я, нова, за 5 лева.

Като илюстрация- ето какво причудливо размишление ми хрумна, препрочитайки книжката: тук.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 28 Окт 2004 15:40:27 » Отговори с цитат върни се горе

Бре, вий, дето толкоз разбирате от правопис, поезия и език, защо пишете имената си на латиница и ги наричате "никове" Question ААААА???

"О, неразумний юроде, поради що се срамиш да се наречеш болгарин?" беше написал нявга Паисий....

А сега вси мрем да се изтъкваме, какви сме били "ентелигенти", културни и колко много разбираме от поезия ц ц ц ц. Да не му се види, дано!

Айде, останете си със здраве!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 04 Ное 2004 17:27:49 » Отговори с цитат върни се горе

Искам да кажа само няколко думи по темата.
Не мисля, че пренебрежението към главните букви, точки, запетайки и всякакви други препинателни знаци е налагане на собствен стил. Безсилие е, бих казала. Какво ново внушение може да ти даде избягването на всякаква граматика?! Не знам. Sad Sad Може и да са ги отменили вече точките и запетайките, а аз да не съм разбрала. Толкова често стана това явление.
Освен това относно онзи стих, в който няма никакъв намек дори за ритмика, рима и т.н... Нека не се мисли, че белият стих не е подчинен на определена ритмичност. За да се стигне до него първо се минава дълъг път през римите. Това е моето скромно мнение. Четейки различни неща от сайта съм мислила и дори съм си правила експерименти, че ако се пренапишат като есе ще звучат по абсолютно същия начин. Няма да липсва дори паузата в края на реда. Старомодна съм навярно. Sad Sad Sad
Все пак мисля, че най-важното е точното боравене с думите. Най-важно е какво точно искаш да кажеш на читателя. Има неща, които преливат от сюрреализъм и от там внушението се губи.
Това е моето субективно мнение на лаик. Smile Smile Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Malka_vodka
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 04, 2004
Мнения: 1

МнениеВъведено на: 04 Ное 2004 19:49:03 » Сребърната вълчица е права за грамотността Отговори с цитат върни се горе

Нека поговорим за пълния член

Грамотността в сайта - това, естествено, не е проблем на администрацията, която прекрасно си върши работата. Но мисля, че в светлината на статистиката /над 50 души в сайта са зрели хора/ е въпрос на самоуважение и уважение към личността на читателите ни тук да зачитаме каноните на граматиката. Да, сега ще ме апострофират много хора - какви канони, те са пранги за полета на мисълта и вдъхновението - и може би много ще ги подкрепят. Но съм сигурна, че тук четат произведенията на другите и голям брой грамотни, интелигентни хора, за които граматичните правила не са проблем и ги спазват почти без да го забелязват....И не е необходимо да сме филолози или лингвисти, за да го правим. Как да погледна сериозно на произведение, което претендира, че зачита пълния член / приемаме, че тук пишем без него за удобство при четенето/когато го използва най-неадекватно. Пример: пранги за полетЪТ на мисълта....Какъв пълен член след предлог, приятели?! Ако сме ходили редовно на училище в седми клас би трябвало да знаем това. Така че, апелирам - като не знаем къде да го слагаме, по-добре съвсем без него! За по-любознателните - има учебници. Някои биха могли да вземат на заем от детето си дори.
Доброжелателно Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
INTCHOLINI
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 23, 2004
Мнения: 88
Място: София

МнениеВъведено на: 08 Мар 2005 19:16:42 » Отговори с цитат върни се горе

LeoBedrosian написа:
Бре, вий, дето толкоз разбирате от правопис, поезия и език, защо пишете имената си на латиница ... Question


Защото, драги, при регистрацията не се приема кирилица (а опитах - Бог ми е свидетел).

_________________
Мислете си за хубави неща и те ще ви се случват!

Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка ICQ номер
OxyTanK
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 28, 2005
Мнения: 14
Място: след 7 дупки в небосвода !

МнениеВъведено на: 04 Май 2005 16:58:46 » Re: Грешки Отговори с цитат върни се горе

напълно съм съгласна с това, че тръбва да се пише граматичeски правилно - не само тук, в net-а като цяло, а и изобщо.
обаче за да пост-на тези си думи на кирилица, се наложи да ги пиша като писмо в абв.бг и после да ги "преведа" на кирилица - добре, че е предвидена тази функция, без нея и най-скорошно създадените ми "творби" нямаше да видят бял свят в ХуЛите, защото се помещавам в държава, където нямам клавиатура с кирилица, а дори само настройките на работната ми машина минават през админа на мястото, където се опитвам да се трудя и едновременно да творя.
въпреки това усложнение, да, правилно е да публикуваме на кирилица, освен при цитиране на източници, които са с друга азбука. a ако в произведението е нужен "специален символ" ? едни стрелки и едни безкрайности изпадаха от текста ми при публикуване, но е трябвало да се обърна към админите за предварително съдействие.
пунктуацията - тя е изразно средство! и си има правила - за интервалите, скобите и т.н. но когато сложа 4 точки, а не 3, това е особено усещане, може би прекалено математическо, геометрическо, но означава, че искам да са 4; ценя пунктуацията не по-малко от самите думи и както експериментирам с тях, включително с измислени такива, така правя и с препинателните знаци.
а всички имаме какво да учим за езика си, особенo с огромната му скорост на попиване на чужди примери!

_________________
Now.... bring me that horizon!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
bagarov
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 18, 2004
Мнения: 23
Място: Varna

МнениеВъведено на: 04 Май 2005 20:51:20 » Отговори с цитат върни се горе

Silver Wolfess написа:
Искам да кажа само няколко думи по темата.
Не мисля, че пренебрежението към главните букви, точки, запетайки и всякакви други препинателни знаци е налагане на собствен стил. Безсилие е, бих казала. Какво ново внушение може да ти даде избягването на всякаква граматика?! Не знам. Sad Sad Може и да са ги отменили вече точките и запетайките, а аз да не съм разбрала. Толкова често стана това явление.
Освен това относно онзи стих, в който няма никакъв намек дори за ритмика, рима и т.н... Нека не се мисли, че белият стих не е подчинен на определена ритмичност. За да се стигне до него първо се минава дълъг път през римите. Това е моето скромно мнение. Четейки различни неща от сайта съм мислила и дори съм си правила експерименти, че ако се пренапишат като есе ще звучат по абсолютно същия начин. Няма да липсва дори паузата в края на реда. Старомодна съм навярно. Sad Sad Sad
Все пак мисля, че най-важното е точното боравене с думите. Най-важно е какво точно искаш да кажеш на читателя. Има неща, които преливат от сюрреализъм и от там внушението се губи.
Това е моето субективно мнение на лаик. Smile Smile Smile




Напълно съм съгласен приятелко,макар че и аз се затруднявам в писането на запетаите .НО мисля че си права за ритъма и стила и за белите стихове си права .Обаче старомодните сме така .
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка ICQ номер
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 05 Май 2005 13:39:20 » Отговори с цитат върни се горе

bagarov написа:
Silver Wolfess написа:
Искам да кажа само няколко думи по темата.
Не мисля, че пренебрежението към главните букви, точки, запетайки и всякакви други препинателни знаци е налагане на собствен стил. Безсилие е, бих казала. Какво ново внушение може да ти даде избягването на всякаква граматика?! Не знам. Sad Sad Може и да са ги отменили вече точките и запетайките, а аз да не съм разбрала. Толкова често стана това явление.
Освен това относно онзи стих, в който няма никакъв намек дори за ритмика, рима и т.н... Нека не се мисли, че белият стих не е подчинен на определена ритмичност. За да се стигне до него първо се минава дълъг път през римите. Това е моето скромно мнение. Четейки различни неща от сайта съм мислила и дори съм си правила експерименти, че ако се пренапишат като есе ще звучат по абсолютно същия начин. Няма да липсва дори паузата в края на реда. Старомодна съм навярно. Sad Sad Sad
Все пак мисля, че най-важното е точното боравене с думите. Най-важно е какво точно искаш да кажеш на читателя. Има неща, които преливат от сюрреализъм и от там внушението се губи.
Това е моето субективно мнение на лаик. Smile Smile Smile




Напълно съм съгласен приятелко,макар че и аз се затруднявам в писането на запетаите .НО мисля че си права за ритъма и стила и за белите стихове си права .Обаче старомодните сме така .



Но може и да се изпее. Нали така? Very Happy Very Happy Very Happy Трябва да си старомоден или малко луд всичко да превръщаш в песен. Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Silver Wolfess
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Lazy_666
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 22, 2004
Мнения: 1
Място: София

МнениеВъведено на: 30 Окт 2005 04:07:47 » Отговори с цитат върни се горе

който иска да се научи ... ще го направи.
ако искаш да пишеш правилно, ще си инсталираш коригираща програмка, ще работиш на WORD, Star Office или каквото и да е там и ще си прегледаш документа три пъти преди да го публикуваш.
ако искаш да се научиш да пишеш правилно ... ще си заделиш малко време и ще си качиш програмка за обучение (естествено викът "но аз нямам време" е нормален, но пък аз ще ви кажа че вместо да постваш безсмислени мнения, можеш съвсем смело да "потракаш" малко) като например ... http://stamina.ru/, единственото което ти трябва е желание.
ммм сега остава само да докажа нагледно моето желание да науча правилен Български език (за което благодаря на mmm), и всичко ще е перфектно.

П.С. на един форум (мисля на data.bg) има добавен модул за смяна на клавиатурната подредба ... не мисля че Администраторите са толкова незапознати ... но ми се струва добра добавка.

П.П.С. благодаря за добрата тема Wink

_________________
Lazy_666
The one & only.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Selianin
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 29, 2004
Мнения: 15
Място: Девня

МнениеВъведено на: 20 Дек 2005 18:58:18 » Да пишем на правилен български език! Отговори с цитат върни се горе

Темата е от голяма важност. Намирам много полезни неща в примерите и указанията на mmm. Аз съм 62-годишен машинен инженер. Гимназия съм завършил през 1961 година. От тогава не ми се е налагало да уча граматика, правопис и т.н.
Вече от доста години се мъча да пиша това-онова, но винаги се страхувам да не се изложа пред явно квалифицираната колегия на сайта. Допускам грешки от незнание, пък и от невнимание. Често се успокоявам, като виждам, че дори и квалифицирани учители по български език и литература правят грешки. Отдавам го на бързането им, а не на тяхната подготовка.
Темата, пак повтарям, ми е много интересна и ще чета с голямо внимание всичко написано в нея. Дерзай mmm!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
denis
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 09, 2006
Мнения: 1

МнениеВъведено на: 30 Юни 2006 11:29:27 » Да пишем на правилен български! Отговори с цитат върни се горе

Благодаря на mmm за това навременно почукване по вирнатите ни нослета! Боже, колко съм бос в тази наша граматика! Ако ми помогнете да я поназубря като хората, обещавам да бъда по-прилежен от първо-лак! Сериозно.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
copie
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 11, 2005
Мнения: 751

МнениеВъведено на: 30 Юни 2006 13:51:12 » Re: Да пишем на правилен български! Отговори с цитат върни се горе

denis написа:
Благодаря на mmm за това навременно почукване по вирнатите ни нослета! Боже, колко съм бос в тази наша граматика! Ако ми помогнете да я поназубря като хората, обещавам да бъда по-прилежен от първо-лак! Сериозно.


Very Happy Very Happy Very Happy Денис! Не си никак бос, ако съдя по текста ти, в който има една-единствена грешка - първо-лак. Това е една дума и се пише слято. Smile

_________________
Да изковем от минусите плюсове!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Гост






МнениеВъведено на: 30 Юни 2006 18:44:04 » Re: Да пишем на правилен български! Отговори с цитат върни се горе

copie написа:
denis написа:
Благодаря на mmm за това навременно почукване по вирнатите ни нослета! Боже, колко съм бос в тази наша граматика! Ако ми помогнете да я поназубря като хората, обещавам да бъда по-прилежен от първо-лак! Сериозно.


Very Happy Very Happy Very Happy Денис! Не си никак бос, ако съдя по текста ти, в който има една-единствена грешка - първо-лак. Това е една дума и се пише слято. Smile
arzu
Гост





МнениеВъведено на: 30 Юни 2006 21:23:07 » Отговори с цитат върни се горе

ra написа:
Поезията се усеща със сърцето, а не с правописа.

Правописа е само един начин за изчистване на идеите и образите.

Когато бях малък имах един приятел турчин от някакво старопланинско село. Често излизаше с нас. Тогава аз съм бил на 13, а той на 17 или 18. Говореше много развален български и едва сричаше, но много обичаше поезията и често рецитираше. Любимият му стих бе "Две хубави очи...", любимият му автор Яворов. Момичетата често го молеха да им изрецитира нещо. И когато започнеше с "Две убави очи. Душъта на дете..." всички изпадаха в бурен екстаз от смях. А момчето имаше усет за поезията. Декламираше много вдъхновено и от сърце.
vionbg(най-близкия ми приятел тогава и сега) реши да го поограмоти и след седмица той вече декламираше стихотворението съвсем правилно. Изведнъж се загуби интереса от момичетата спрямо неговите рецитации. А той винаги влагаше цялото си сърце в този стих.
Не зная какво е станало с него. Най вероято все още едва срича и трудно изписва думите. Но според мен един такъв човек чувстващ поезията толкова близка не може да е лош поет, колкото и неграмотно да пише. Всичко останало са празни думи, а поезията отдавна не е елитарно изкуство достъпно само за малцина избрани.


Следя темата с интерес!
И ето сега! Какво ли ще значи това, че поезията се усещала със сърце, а не с правопис? За първото съм съгласна, но за второто... Ако не се поставят правилно препинателните знаци, едно и също изречение може да звучи с две противоположни значения. Усещането се изкривява, нали? Аз самата също допускам правописни грешки и "умирам" от яд, защото сайтът дава възможност, да си прегледаш творбата преди да я пуснеш и съответно, да си поправиш грешките, а рядко го правя. Това си е мой проблем. Но ви подсещам за тази опция, защото тук разни оправдания с клавиатури и дъра-бъра... От устата на учители и репортери... Напрегнатата работа си е работа. Бърза се, срока винаги е "вчера" и е нормално, да се допусне грешка с клавиатурата. Но тук никой не ни е подгонил, за да бързаме.
Усеща се поезията със сърце, ама като толкова я усещаме, да и се отблагодарим за усещането с правилна граматика. Така ще се подсили усещането със сигурност. Да - има моменти, когато за да спазиш ритъма е позволено да пишеш "в" вместо "във" или обратно. "С" вместо "със"... В този смисъл поезията ни улеснява, но да не й се качваме на главата, предлагам!Smile) Та така! Поезията се усеща най-добре, когато е написана граматически вярно!!!(Не че самата аз го спазвам безпрекословно, но би ми се искало). Така смятам аз.
Поздрав за mmm за хубавата тема, която е подхванал!
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com