Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Anyth1978
Днес: 1
Вчера: 1
Общо: 14145

Онлайн са:
Анонимни: 751
ХуЛитери: 1
Всичко: 752

Онлайн сега:
:: valchebnica

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Да пишем на правилен български!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 09 Авг 2004 09:24:29 » Отговори с цитат върни се горе

emilia написа:
Съгласна съм с mmm, че трябва да се пише грамотно! Още повече, когато си учител, Ianna, и то по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК и литература! Не се заяждам, но и в твоя отговор има грешки!
Не казвам, че съм безгрешна - такива хора няма, но смятам, че дори и тук трябва да не забравяме правилата (ако държим на себе си и , ако се смятаме за грамотни хора)!


Мисля, че е ясно защо цари повсевместна неграмотност и защо толкова млади хора са неграмотни - ако повечето учители са на мнението на Ianna, няма как учениците им да са по-добри.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Daffodil_Lament
Гост





МнениеВъведено на: 09 Авг 2004 10:13:52 » Отговори с цитат върни се горе

emilia написа:
Мисля, че дори и в нета трябва да се пише правилно, именно защото много подрастващи "пребивават" в него! Достатъчни са ни дори само правописните грешки в пресата. Имам чувството, че българският журналист е неграмотен - допуска правописни грешки и има неправилен изказ.


Не винаги, Еми. Макар че работя като стажант репортерка от два месеца, винаги съм познавала страшно много журналисти и не мисля, че мнозинството от тях са неграмотни. Вярно е, че се срещат и "бисери" по вестниците, но все пак това е резултат от натоварената работа на журналистите и тичането напред-назад... Никой не е безгрешен.
Ianna
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 26, 2004
Мнения: 71

МнениеВъведено на: 09 Авг 2004 10:25:06 » Отговори с цитат върни се горе

Мила Емилия, ти май не четеш!Аз не мога добре да пищша чрез клавиатура-знам малко повече от теб за грешките.Сега ще кажеш колко пълни и колко кратки члена има нали??Е хубаво е,че ги виждаш!Браво!
НЕКОИ хора не спят-бдят за нашия език,борят се!
А що се отнася за това ,че учениците ми са неграмотни-да има и такива!
Но mmm можеш ли да се похвалиш с детски съдби , на които си помогнал?
Имам прависти,икономисти,бъдещи учители!
И още нещо-без да познаваш човек е ужасно селско и грубо да даваш такива определения и да ме изкарваш некадърна!
Ти с твоите агресивни битки научи ли някой-поне един човек да пише по-грамотно?
Виж аз поне мога да ти дам много примери и когато видиш резултата от работата си-щастието на някой,че е приет е като малка победа и за мен!
Време ти е да си починеш!Явно много работиш,но дори това не ти дава право да казваш кой е неграмотен и кой не е.
Що се отнася до това -аз все още съм на мнение,че всичко е въпрос на избор-всеки сам преценява каво иска да бъде и на какво ниво да е!Ролята на пъдаря или селската даскалка с цайси и заканителни жестове не ми допада-може би е било в стила на твоето детство мили mmm!
Еми ,скъпа,намери десетте разлики в картинката! Laughing Laughing Laughing
Има ли грешки? Question Question Rolling Eyes Question
И не се отказвайте да се борите!ВЕНСЕРЕМУС!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
гост
Гост





МнениеВъведено на: 10 Авг 2004 08:02:29 » Това вече беше тъпо. Отговори с цитат върни се горе

Ianna написа:
Мила Емилия, ти май не четеш!Аз не мога добре да пищша чрез клавиатура-знам малко повече от теб за грешките.Сега ще кажеш колко пълни и колко кратки члена има нали??Е хубаво е,че ги виждаш!Браво!
НЕКОИ хора не спят-бдят за нашия език,борят се!
А що се отнася за това ,че учениците ми са неграмотни-да има и такива!
Но mmm можеш ли да се похвалиш с детски съдби , на които си помогнал?
Имам прависти,икономисти,бъдещи учители!
И още нещо-без да познаваш човек е ужасно селско и грубо да даваш такива определения и да ме изкарваш некадърна!
Ти с твоите агресивни битки научи ли някой-поне един човек да пише по-грамотно?
Виж аз поне мога да ти дам много примери и когато видиш резултата от работата си-щастието на някой,че е приет е като малка победа и за мен!
Време ти е да си починеш!Явно много работиш,но дори това не ти дава право да казваш кой е неграмотен и кой не е.
Що се отнася до това -аз все още съм на мнение,че всичко е въпрос на избор-всеки сам преценява каво иска да бъде и на какво ниво да е!Ролята на пъдаря или селската даскалка с цайси и заканителни жестове не ми допада-може би е било в стила на твоето детство мили mmm!
Еми ,скъпа,намери десетте разлики в картинката! Laughing Laughing Laughing
Има ли грешки? Question Question Rolling Eyes Question
И не се отказвайте да се борите!ВЕНСЕРЕМУС!


Наистина ли сте учителка?
Ужас!

И тази дума "селско" - също не Ви прави чест.
Сменете си професията, Ianna.
Aleko
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 14, 2004
Мнения: 57
Място: Graz, Австрия

МнениеВъведено на: 10 Авг 2004 08:10:07 » Отговори с цитат върни се горе

Момичета, не се гневете! Всеки има право на мнение и форумът е, за да се излагат мненията. Мисля, че тук няма място за обиди и лични нападки! Обичайте се!Smile))

_________________
Щастливецът споделя щастието си с останалите, а нещастникът прави и тях нещастни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя MSN куриер
emilia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 11, 2004
Мнения: 90
Място: Разхождам се върху лъчите на слънцето

МнениеВъведено на: 10 Авг 2004 10:18:43 » Отговори с цитат върни се горе

Не, далеч съм от мисълта да се заяждам!
Но и крушата не пада по-далече от дървото! Така е и с учителите и учениците!
Не искам и няма да споря с никого! Но все претендираме, че сме много културни и начетени - хе, хе! Каква ирония!
Предлагам ви да остамив mmm да си върши работата на спокойствие, а който желае, да се учи от него! Той пари не взема - възползвайте се от услугите му - ЩЕ ВИ Е ОТ ПОЛЗА!
Желая ви щастие!
Mmm, успех и много късмет!

_________________
emilia
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
eurochild
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 02, 2004
Мнения: 2
Място: Залезът. Ливадите. И аз.

МнениеВъведено на: 28 Авг 2004 08:44:55 » ;)))) Отговори с цитат върни се горе

Благодаря на mmm за темата!
Мисля, че всички имаме нужда от подобно припомняне - да пишем и говорим правилно. Няма нищо по-лошо от това да бъдем немърливи към собствения си език. Не, това не е поредната доза патриотизъм, просто е едно изискване към всички нас, с което сме ДЛЪЖНИ да се съобразяваме!


Поздрав!

_________________
I touch stars!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Angela
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 88

МнениеВъведено на: 28 Авг 2004 09:32:31 » ?!? Отговори с цитат върни се горе

Aleko написа:
Момичета, не се гневете! Всеки има право на мнение и форумът е, за да се излагат мненията. Мисля, че тук няма място за обиди и лични нападки! Обичайте се!Smile))

Тук не става дума нито за мнение, нито за лични нападки и обиди, става дума за грамотност. Или сме, или не сме грамотни - фактите не са нечии мнения.
Ianna написа:
Az sym u4itel bulgarski ezik i literatura!
Но,имам чувството ,че mmm пяна му излиза от устата когато среща
някакви неточности при употребата на езика ни.
Това направо избива на перфекционизъм,педантизъм,кокто искате го приемете!
Само не оставяйте с впечатление,че съм против правилния български,против кирилицата или нещо подобно!
..............
Много е относително това как пишеш чрез клавиатура и това дали си неграмотен когато си пропуснал нещо пак чрез нея!
..............
Мисля,че разни интервали,шпации и т.н. не са болка за умиране!Поне аз не съм видяла някой да е умрял!
..............

За техническите грешки също не става дума. Да, никой не е умрял. Изненадващо е обаче отношението на един "u4itel bulgarski ezik i literatura!" към темата за правилното писане на български език.
Не, не е относително това как пишеш чрез клавиатура и няма никакво отношение към грамотността. Техническите грешки веднага се забелязват и не могат да бъдат сбъркани с граматическите. И още нещо - за разлика от другите средства за писане, именно клавиатурата дава най-добрите възможности да се коригират грешките, без да е нужно да се преписва всичко. Представете си, че използвахте пишеща машина.
Когато на човек му е все тая как пише, не може да бъде защитаван само защото пише с клавиатура. Грамотното писане е въпрос на желание, всичко се научава.
Най-добре прочетете началото на темата. И учителите по български език, вместо да проверяват дали на някой му излиза пяна от устата или не, би трябвало да се радват, че и в сайта някой мисли за ограмотяването на хората, което са пропуснали в училище.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
teAnu
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 27, 2004
Мнения: 68
Място: в мисълта

МнениеВъведено на: 30 Авг 2004 20:22:07 » ПРЕДЛОЖЕНИЕ Отговори с цитат върни се горе

Имам предложение произведенията, които оправяте граматически преди да ги пуснете в ХуЛите, и по-специално онези, които са в наистина отчайващо състояние - да бъдат обект на "предупреждение" на лична бележка и с линк към тази тема за справка. Неграмотността е нещо, което може да се поправи. По-лошо е невежеството, като това на мадам учителката по български. Хора, които НЕ ИСКАТ да придадат на произведенията СИ нормален изглед! Не говоря за умишленото налагане на стил. Като например някои обичат да пишат стихове само с малки букви без точки и други препинателни знаци - така го искат и така изразяват и внасят целенасочено "атмосфера" - това е съвсем различно от писането "с краката си" (с извинения), само защото ме мързи да си прочета още веднъж произведението, преди да го публикувам. И защото ме мързи да си оправям грешките (дори да не ме е измързяло да си го чета, че и да му се любувам даже). Или пък ме мързи да науча правилата за писане с клавиатура (къде се слага интервал - колко му е!).
Т.е. малко по-строги мерки за такива системни "неграмотници" да го кажем, за да спестим малко от работата ВИ на администраторите, които не сте длъжни да ни коригирате все пак, но и да ги оставите не може (разбираемо е). И така евентуално да оптимизираме времето ВИ. Image

Или конкретно:
1ви тип предупреждение - оправяте грешките и лична бележка с линк насам.
2ри тип предупреждение - връщате произведението за дооправяне.
3ти тип - някакви санкции за конкретния автор от типа ... черен списък на неграмотниците Laughing
или хайде да не е така
друго - известен период време да не му се публикуват произведения (през който период да си даде зор да се ограмоти ЛЕКО) - ще е нужно да обърне внимание само на тая тема - не е чак толкова СЛОЖНО.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
entusiast
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 02, 2004
Мнения: 73
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 31 Авг 2004 11:32:45 » Отговори с цитат върни се горе

mda! Много сложни взеха да стават работитеSmile По-добре провинилия се да черпи една бира или баклаваSmile))) Като гледам как се развиват събитията скоро и в легер ще предложи някой да ни изпращат неграмотниците Confused

_________________
Ede, bibe, lude!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя ICQ номер
Tiranozavar...
Гост





МнениеВъведено на: 31 Авг 2004 11:54:31 » Отговори с цитат върни се горе

Ау, Теану, ти ме разби.
Ти представяш ли си какво е възможно да последва от предложените от теб предупреждения. Някои гении на перото оправдават своята очеизвадна неграмотност с изкуството, Теану. До посегнеш, коментираш или забележиш нечие тотално разминаване с правилата на езика е все едно си му изял десерта или посегнал на Шекспир, едва ли не. Или примерно на някой великан.
Невъзможно ми се вижда това като идея. Ще има революции от страна на недоволните от забележките за грамотност. В името на "изкуството", ах, генийчетата те.
И вземи, ТеАну, се запознай с модните течения - абстрактно, по десет стиха на ден, с еднакви образи, идентично като съдържание, без никви правила, но гениално. Пред такива поети - шаБки долу) Опа, пропуснах и задължително с намек към някого, което превръща въпросната "твурбъ" в еталон, флаг на постмодернизЪмъ.
Administrator
Site Admin
Site Admin


Записан(а): Nov 18, 2003
Мнения: 1656
Място: Интернет :)

МнениеВъведено на: 31 Авг 2004 12:07:44 » Отговори с цитат върни се горе

Tiranozavar... написа:
И вземи, ТеАну, се запознай с модните течения - абстрактно, по десет стиха на ден, с еднакви образи, идентично като съдържание, без никви правила, но гениално. Пред такива поети - шаБки долу) Опа, пропуснах и задължително с намек към някого, което превръща въпросната "твурбъ" в еталон, флаг на постмодернизЪмъ.

Да, бе - много е модерно да извъртиш езика на фльонга Smile
Нещо като това, примерно ...

недей са драпъ по ташака
докато влака тракатрака
че жевота си варви варви
те го него а каде си ти ?

- - - - -
Лично го измислих - не цитирам никой ! Laughing Laughing Laughing
Само се чуда, що е у рими, че то е модерно напоследък кьорава рима да нема, ама да се кръсти стихотворение. Но тва е сигурно, щото аз не отбирам от поезия Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Administrator
Site Admin
Site Admin


Записан(а): Nov 18, 2003
Мнения: 1656
Място: Интернет :)

МнениеВъведено на: 31 Авг 2004 12:11:17 » Отговори с цитат върни се горе

entusiast написа:
mda! Много сложни взеха да стават работитеSmile По-добре провинилия се да черпи една бира или баклаваSmile))) Като гледам как се развиват събитията скоро и в легер ще предложи някой да ни изпращат неграмотниците Confused

Аз като те гледам на снимката колко си надарен и у лагер да те туриме, нема да се озориш Smile Wink Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Tiranozavar...
Гост





МнениеВъведено на: 31 Авг 2004 12:24:39 » Отговори с цитат върни се горе

Хаха! Определено нищо не разбира администрацията от поезия. Въпреки че, в неизплагиатствания от теб стих все пак има некъф смисАл.
Аз визирам ей такива неща, стой да си оправя папионката, как ми седи перуката, та:

Влак,
стичам се бавно.
Прорязвам реката с трион.
Бели пеперуди чезнат на склона.
Пространството е широко като косъм.
Втвърдяват се зеници.
В клиновидното писмо разтичам се,
в мъртвите води оглеждам се,
и преди да се стопя в безкрая....


Което преведено от този нов език, гениалността, на прост български би трябвало да значи:

Аз съм великан, и поет, и сюрреалист, а даже съм кубист, мама ми каза, че съм хубав, татко ме потупа по гърба, мацки свалям с финта поетичен, много съм добър, направо съм връх, на коктейла чадърчето, на бирата пяната, а вий, вий сте идиоти,
о, тенджери мои и тапети.

Благодаря за фниманието, аплодисменти)
teAnu
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 27, 2004
Мнения: 68
Място: в мисълта

МнениеВъведено на: 31 Авг 2004 12:27:00 » Отговори с цитат върни се горе

Tiranozavar... написа:
Ау, Теану, ти ме разби.
Ти представяш ли си какво е възможно да последва от предложените от теб предупреждения. Някои гении на перото оправдават своята очеизвадна неграмотност с изкуството, Теану. До посегнеш, коментираш или забележиш нечие тотално разминаване с правилата на езика е все едно си му изял десерта или посегнал на Шекспир, едва ли не. Или примерно на някой великан.
Невъзможно ми се вижда това като идея. Ще има революции от страна на недоволните от забележките за грамотност. В името на "изкуството", ах, генийчетата те.
И вземи, ТеАну, се запознай с модните течения - абстрактно, по десет стиха на ден, с еднакви образи, идентично като съдържание, без никви правила, но гениално. Пред такива поети - шаБки долу) Опа, пропуснах и задължително с намек към някого, което превръща въпросната "твурбъ" в еталон, флаг на постмодернизЪмъ.


E, оправданията са друга работа, но все пак споменах, че "умишлените" истории с цел стилова уникалност, идентичност и квото щеш го кажи - са си лично право на Творците(гении или не чак толковаWink)
Така или иначе администраторите "поправят". Е, все пак не съм наясно доколко са наистина "страшните неща". Почти убедена съм, че поне правилата за правилно писане с клавиатурата биха могли да бъдат понаучени - при добро желание. А видно е, че доброто желание със стимули се постига Laughing. А поне това дава едно 98% от "изгледа на нещото". Дали си изпуснал някоя запетая или недогледал някой пълен член - не е фатално. Но другото прави "цялостно" впечатление. И ако на всяка втора дума имаш пропусната буква или с разменени места - и това е цялостно и дори не е от неграмотност, а наистина от безхаберие. Все му е тая на човека... бързал може би? Аз го разбирам като безотношение не само към самия себе си (като автор на произведението), но и към четящия те.

Както и да е - ясно е, че мързела не мори ми мъчи - дет има една приказка. И ще си го защитаваме със зъби и нокти и може би скандали ще има повече, отколкото ако тихичко и кротичко админите се правят на редактори (не че не са).
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com