Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 771
ХуЛитери: 1
Всичко: 772

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Да пишем на правилен български!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 22 Апр 2004 15:55:55 » Да пишем на правилен български! Отговори с цитат върни се горе

Откривам тази тема отново, като тук ще се опитам да дам някои основни правила, които е добре да се спазват. Избягвайте да разводнявате темата с глупави коментари - нещата, които ще пускам тук не подлежат на коментар!

Моля публикуващите в този сайт да ползват кирилица за текстовете си!
Повече от десет века българският език ползва като официална писменост именно нея. Кирилицата предава по-добре от латиницата звуците ни. Да не говорим, че в нито една писменост не се използват цифри, вместо букви. Преди арабските цифри да навлезат в Европа буквите са имали числени стойности и са замествали цифрите. Не е известно да е било обратното.
Уважавайте собствения си език и култура! Уважавайте и нас - вашите читатели.
Благодаря!

За тези, които имат проблеми с кирилицата препоръчвам следните два адреса:
www.metodii.com
injinera.bgplus.com/


За правописа:
Препоръчвам ви статиите в Слово.бг за езика.
Препоръчвам ви да изтеглите и ползвате и програмата ItaEst (Така е!), която е безплатна и доста добра, макар и да не хваща 100% всички правописни грешки - от адрес http://www.bacl.org/itaestbg.html

Ще добавя малко по-късно и най-често допусканите грешки тук, в ХуЛите, от вас, публикуващите. Ако възникнат въпроси и има нужда - ще отворим специален форум за езика и тук. Можете да ползвате и сега съществуващия форум Език и литература.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 22 Апр 2004 17:13:39 » Грешки Отговори с цитат върни се горе

1. Наклонените черти - / - не са скоби! За скоби се използват други символи - (), Kiss, []... отварящи и затварящи, които съответно отбелязват началото и края на затворения в тях текст. И освен граматически правилното, софтуерът също разглежда () като скоби, а // - като разделителни линии. Съответно ако стигне до подобен символ в единия случай го пренася цялото, в другия може да пренесе само чертата на нов ред. Пред отварящите скоби се слага празно място, но след тях - не. При затварящите е обратно.

2. Недопустими са текстове и заглавия само с главни букви!

3. След препинателни знаци като . (точка) , (запетая) : (двоеточие) ; (точка и запетая) ! (удивителна) ? (въпросителна) се слага пауза (интервал, спейс, шпация). Пауза се слага и преди и след тире, освен ако то не е част от по- и най- тогава се пише слято.
Преди препинателните знаци (точка, запетая и т. н.) не се оставя празно място, те са лепнати за предната дума!
Кавичките и скобите се лепят за думите и изразите, които ограждат. Т. е. отварящите скоби (или кавички) имат празно место отпред, а са лепнати за думата, която ги следва. Обратно, затварящите скоби (или кавички) са лепнати за предхождащата ги дума, а след тях има празно място.
Когато се комбинират няколко знака, те са лепнати един за друг и за предходната дума.
Многоточието се изразява с три точки, а не с 5, 6, 10 или повече!


Това са най-често допусканите грешки в текстовете тук, отделно ще се спра и на правилата за членуване - пълен и кратък определителен член на имената от мъжки род.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 18 Май 2004 09:56:04 » За членната форма Отговори с цитат върни се горе

Членната форма на имената от мъжки род ед. ч. се среща в няколко варианта: -ът, -ят (пълна форма) и , (кратка форма). Пълната форма се употребява, когато името е подлог или определение и сказуемно оп­ределение на подлога, т. е. когато същест­вителното име може да се замени с имени­телната форма на личните местоимения, напр.:
Протоколът трябва да се напише още днес (= той трябва да се напише още днес). Новият правилник влезе в сила. Вие ли сте новият учител? Това е новият учебник.
Кратката форма се употребява, когато името не е подлог, т. е. след предлог и изоб­що, когато може да се замени с местоимението него или го (а не с той), напр.:
Той отиде в града (след предлог). Той прочете протокола (= той го прочете).
Той говореше за протокола (след предлог, а освен това може да се каже: Той говореше за него).

Мекият вариант -ят, се явява в следните случаи:
1. При съществителните ден, зет, кон, крал, лакът, нокът, огън, път, сън, цар. Напр.:
пътят или пътя.
2. При съществителни с деятелните настав­ки -ар (-яр) и -тел: огняр, овчар, иманяр, писател, учител. Напр.:
овчарят или овчаря
учителят или учителя
иманярят или иманяря.
Не трябва да се смесва деятелната наставка -ар със завършека -ар:
катинар — катинарът, пазар — пазарът.
3. При всички прилагателни имена или форми, които се употребяват като прилага­телни:
дошлият, нашият, новият, първият.
както и при съществителни на :
край — краят, ратай — ратаят и пр.

Членната форма -та за ж. р. ед. ч. се прибавя направо към съществителното, без то да се промени, включително и в случаите, когато завършва на съгласна:
жена — жената, младост — младостта, пролет — пролетта, нощ — нощта.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
emilia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 11, 2004
Мнения: 90
Място: Разхождам се върху лъчите на слънцето

МнениеВъведено на: 05 Авг 2004 10:14:23 » Да пишем на правилен български! Отговори с цитат върни се горе

Привет, mmm!
Много ми харесва рубриката, която си започнал!
Опитвам се да пиша на правилен български език, но както повечето хора и аз греша! Редовно проверявам, дали си написал нещо ново по въпроса.
Ако претендираме за знания, интелигентност и култура, то трябва и да пишем грамотно!
Моля те, не забравяй от време на време да добавяш по нещичко!

Поздрави и благодарности! Smile

_________________
emilia
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 05 Авг 2004 10:24:15 » Re: Да пишем на правилен български! Отговори с цитат върни се горе

emilia написа:
Моля те, не забравяй от време на време да добавяш по нещичко!

Поздрави и благодарности! Smile

Ами питайте нещо.
За съжаление, забелязах че никой не чете тази тема и не се съобразява с нея Sad
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
roza1
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 19, 2004
Мнения: 649
Място: София-Добрич

МнениеВъведено на: 05 Авг 2004 12:57:31 » Споко!:)) Отговори с цитат върни се горе

Четем ,ммм Very Happy Very Happy Very Happy

Имам питане!
Неправилно ли е да се пише ношта?
Срещала съм гов стихове на известно автори,
дори и аз неизвестната съм го ползвала... Very Happy

Е... или НЕ Е правилно Exclamation Question Exclamation
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Angela
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 88

МнениеВъведено на: 05 Авг 2004 13:57:59 » Отговори с цитат върни се горе

Според правилата в българския език, към съществителните в женски род, които завършват на "Щ" и "Т" се прибавя "-ТА".
Ето и отговорът на твоя въпрос: "НОЩ" - "НОЩ-ТА".
Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Ianna
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 26, 2004
Мнения: 71

МнениеВъведено на: 05 Авг 2004 14:04:42 » Отговори с цитат върни се горе

Az sym u4itel bulgarski ezik i literatura!
Но,имам чувството ,че mmm пяна му излиза от устата когато среща
някакви неточности при употребата на езика ни.
Това направо избива на перфекционизъм,педантизъм,кокто искате го приемете!
Само не оставяйте с впечатление,че съм против правилния български,против кирилицата или нещо подобно!
Но,има алтернативи и честно казано от моят опит като преподовотел не съм срещала дете,което е грамотно и е станало неграмотно заради това,че в нета се пише на някакъв "странен език".
напротив-това си е създаден шрифт ,писменост,която си е само за нета!
това,че тук и литературен сай е нещо съвсем различно!
Аз лично допускам много грешки когато пиша на кирилица в нета,защото много трудно свикнах с нея.
много години използвах само латиницата и рядко кирилица!
Сега допускам така наречените технически грешки-е старая се ама...
Много е относително това как пишеш чрез клавиатура и това дали си неграмотен когато си пропуснал нещо пак чрез нея!
И защо въобще трябва да се правя на голям защитник???
мисля,че българският език така лесно няма да се загуби!
Мисля,че разни интервали,шпации и т.н. не са болка за умиране!Поне аз не съм видяла някой да е умрял!Обаче mmm pazi se!zastrashavash seriozno zdraveto si s tova obrazuvane na izlishni nervi!Otpusni se 4ove4e! Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
mmm
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2003
Мнения: 702
Място: София

МнениеВъведено на: 05 Авг 2004 14:27:32 » Re: Споко!:)) Отговори с цитат върни се горе

roza1 написа:

Неправилно ли е да се пише ношта?
Срещала съм гов стихове на известно автори,
дори и аз неизвестната съм го ползвала... Very Happy

Е... или НЕ Е правилно Exclamation Question Exclamation


Определено не е правилно!
Къде си го срещала това?!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Izabella
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 10, 2004
Мнения: 131
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 06 Авг 2004 09:30:44 » подкрепям идеята Отговори с цитат върни се горе

Идеята е полезна и навременна.Тя е хубава и за младите хора,които също посещават сайта.Разбира се всеки има нужда да си припомни това -онова.Само може да е от полза.Приветствам тази прекрасна хрумка и предлагам да се доразвие и обогати, а вие го умеете.
С поздрав!

_________________
"Има на небето и земята повече неща, Хорацио, отколкото са мечтани в твоята философия"
Хамлет
"Модата е преходна, стилът е вечен" Коко Шанел
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Aleko
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 14, 2004
Мнения: 57
Място: Graz, Австрия

МнениеВъведено на: 06 Авг 2004 10:23:36 » Отговори с цитат върни се горе

Аз съм твърдо за българския език и кирилицата в сайта. Също на моменти допускам технически грешки, но се старая да ги избягвам. В повечето случаи са от прибързване или грешен клавиш. Но мисля, че ако някой иска да пише на латиница, да пише на съответния език. Според мене съвсем не е красиво: "Их лийбе дих, майне цартлихе фройлайн", или "Ай лав ю май тендъ бейби" - нали, губи се красотата на езика. Е, същото е и с българския. Просто не го забелязваме. Благодаря на mmm за рубриката!

_________________
Щастливецът споделя щастието си с останалите, а нещастникът прави и тях нещастни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя MSN куриер
suffer_angelus
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 13, 2004
Мнения: 57
Място: София

МнениеВъведено на: 07 Авг 2004 00:55:15 » Отговори с цитат върни се горе

Аз пък не съм съгласен да се налагат каквито и да е ограничения, с изключение на чисто препоръчителните. Единствените допустими (според мен) ограничения са за писане на кирилица и на (сревнително) правилен български език в произведенията, които се изпращат за публикуване.

_________________
http://www.sivosten.com/
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя Yahoo куриер ICQ номер
lachistata
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 03, 2004
Мнения: 115
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 07 Авг 2004 05:14:23 » Re: Споко!:)) Отговори с цитат върни се горе

roza1 написа:
Четем ,ммм Very Happy Very Happy Very Happy

Имам питане!
Неправилно ли е да се пише ношта?
Срещала съм гов стихове на известно автори,
дори и аз неизвестната съм го ползвала... Very Happy

Е... или НЕ Е правилно Exclamation Question Exclamation
Роза, вероятно става въпрос за печатна грешка.

_________________
Любица
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Daffodil_Lament
Гост





МнениеВъведено на: 07 Авг 2004 17:24:32 » Отговори с цитат върни се горе

И от мен поздрави за темата, mmm!
Аз самата никак не обичам грешките, дори от типа на печатните или лапсус лингва (не че аз не ги правя понякога). Въпреки че е малко трудно е да се научим да пишем на правилен български от и-нет форум. Все пак продължавай в същия духSmile
emilia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 11, 2004
Мнения: 90
Място: Разхождам се върху лъчите на слънцето

МнениеВъведено на: 09 Авг 2004 09:17:40 » Отговори с цитат върни се горе

Мисля, че дори и в нета трябва да се пише правилно, именно защото много подрастващи "пребивават" в него! Достатъчни са ни дори само правописните грешки в пресата. Имам чувството, че българският журналист е неграмотен - допуска правописни грешки и има неправилен изказ.
Трябва също да се пише и на кирилица - това, което е написано на латиница просто го пропускам и не го чета!
Съгласна съм с mmm, че трябва да се пише грамотно! Още повече, когато си учител, Ianna, и то по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК и литература! Не се заяждам, но и в твоя отговор има грешки!
Не казвам, че съм безгрешна - такива хора няма, но смятам, че дори и тук трябва да не забравяме правилата (ако държим на себе си и , ако се смятаме за грамотни хора)!
Бъдете здрави!

_________________
emilia
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com