Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 865
ХуЛитери: 3
Всичко: 868

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: Mitko19
:: Heel

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Конкурс "Поколенията за Ботев"
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
ipalam
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 16, 2004
Мнения: 13

МнениеВъведено на: 08 Апр 2007 23:31:46 » Този конкурс е най-високото изпитание за таланта Отговори с цитат върни се горе

С конкурси и без конкурси подвигът и саможертвата, и гениалността на Ботевите стихове ще вдъхновяват поколенията. Виждал съм руска антология със стихове, посветени на Пушкин. Сигурно би било прекрасно да се направи антология със стихове, посветени на Ботев. Но стихотворението, което е посочено като пример, е откровено бездарно. Нищо, че е написано от един иначе талантлив поет. В него няма грам вдъхновение, то буквално бъка от банални и всеизвестни констатации, отдавна умъртвени от бездарни учители по история и литература, както и от полуграмотни литератори. А като капак на всичко завършва: "подписвам се: Ботев." Като знаем критичността и безкомпромисната взискателност на Ботев ("Защо не съм" - стихотворение, което не е просто срещу Кръстьо Пишурков, защото в него са "заметени" и Вазов, и Славейков, който е и своеобразен литературен кръстник на Ботев - първата Ботева публикация "Майце си" е направена именно от Петко Славейков, в неговия сатиричен вестник "Гайда") - той със сигурност не би се подписал под баналните констататации на Балчо. И понеже е много лесно да бъда причислен към категорията хора, които все нещо не харесват, ще посоча едно стихотворение, което смятам за достойно за Ботевото име:

* * *
Аз вярвам в неразумните момчета.
Аз вярвам в Кирил, Петровия син.
И в дъщеря си вярвам аз - в Анета,
в баща ми, който ляга си самин.

Аз вярвам, че нощта за всички идва
с големи отмъстителни звезди.
Че някой ден духът от теб излита
и в тялото оставаш само ти.

Във теб са още старите другари,
но как ги помни мозъка ти стар.
И всяка вечер твоя сън повтаря
дохождането леко на смъртта.

Мечтаят неразумните момчета.
Ала ги мразят именно затуй.
Ще питате ли Ботевата чета
защо се приземи на Козлудуй?

Ще питате ли нейния войвода
защо посочи челото си сам!
Те всички са момчета от народа.
Но враговете също са оттам.

Николай Заяков

P.S. Всички журита по света са пристрастни, субективни и несправедливи, с изключение на случаите, в които наградените сме ние.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
batehar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 05, 2007
Мнения: 53

МнениеВъведено на: 09 Апр 2007 08:49:07 » Отговори с цитат върни се горе

За да докажа известната максима за вкусовете ще си призная, че на мен пък това стихотворение не ми харесва. Конкурси, журита, оценки - това е абсурд, с който всички се примиряват за да има гъдел. Иначе май има значение колко хора са се зарадвали, а точно това не може да се измери!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
ipalam
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 16, 2004
Мнения: 13

МнениеВъведено на: 09 Апр 2007 09:47:36 » Към Batehar Отговори с цитат върни се горе

Думите ти не доказват никаква максима, те дори не подсказват, че са изречени от човек, който има някакъв естетически, политически, социален, нравствен или какъвто и да е идеал, който да предаде смисъл на понятия като "вкус и цвет". Отрицанието следва да съдържа в себе си някакъв, макар и наивен, аргумент. Само по себе си то не е аргумент и не изразява нищо друго освен мизантропия, безхарактерност и непоносимост към всичко извън орбитата на собственото его. Когато става дума за литературно произведение, харесването или нехаресването не може да се елементаризира до степен прищявка. Прищявката е характерна форма на изява на друг тип хора, които "не си губят времето" с литературни занимания.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
BlackCat
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 22, 2003
Мнения: 1974
Място: Горещ ламаринен покрив

МнениеВъведено на: 20 Апр 2007 08:05:28 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Здравейте! Аз съм Димитър Алексиев и искам да изкажа моите впечатления от конкурса „Поколенията за Ботев”. Смятам, че повечето автори буквално приемат темата и се впускат в ненужно възвеличаване на творчеството и подвига на Ботев. И то не, защото не е вярно, а защото попадат в поредната щампа, която не казва нищо ново, а само преписва неща, които са казани вече за гениалния поет. Честото споменаване на името му и използване на негови стихове, за да подсилят творбите си, ги превръща по – скоро в обикновени кандидат -средношколски съчинения. Творби изобилствани от клишета и отдавна изпяти истини. Повечето от тях се превръщат в наивен некролог от вида: Той вечно ще живее в нашите сърца! Вярно е, че се усеща тяхната гражданска позиция по проблемите на днешния ден; вдъхновението и емоцията, която пренасят върху нас чрез стиховете си. Но ако се абстрахираме от емоционалното въздействие, на творбите им липсва различното, неподражаемото списване, неказаните досега словосъчетания, собственият стил. Липсва дори един силен стих, за който да кажем: Браво, това никой досега не го е писал! Затова смятам, че нашата поезия няма нужда от такива „календарни” творби, а по-скоро от авторство със свой почерк. Авторство, което показва различното, нешаблонното, неказваното. Така както, преди повече от 130 г. го е написал Ботев. Нека уважаемите автори прочетат отново творбите му и се вгледат в тяхното композиционно развитие, в картинността на образите, метричните стъпки и ритмика, в мелодичността на римуването и блестящите поанти. Нека се вгледат в изобилието от тропи, художествени форми и похвати, които използва за първи път в нашата поезия. Именно, затова Ботев е гениален, защото не прави компромис с гореизложените литературни понятия; спазва до педантичност законите на мерената реч. Но най- важното е, че той го направи първи.

Желая успех на всички автори и знам, че Ботев има продължители! Ще ми бъде приятно да чета литературни анализи защо една творба се харесва или не, чрез терминологията на художественото слово, а не чрез неаргументирани оценки от 1 до 5.

Моля да публикувате тези мои съждения във форума, където да се чуят и други оценки.

_________________
BlackCat
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
batehar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 05, 2007
Мнения: 53

МнениеВъведено на: 23 Апр 2007 09:02:43 » Re: Към Batehar Отговори с цитат върни се горе

ipalam написа:
Думите ти не доказват никаква максима, те дори не подсказват, че са изречени от човек, който има някакъв естетически, политически, социален, нравствен или какъвто и да е идеал, който да предаде смисъл на понятия като "вкус и цвет". Отрицанието следва да съдържа в себе си някакъв, макар и наивен, аргумент. Само по себе си то не е аргумент и не изразява нищо друго освен мизантропия, безхарактерност и непоносимост към всичко извън орбитата на собственото его. Когато става дума за литературно произведение, харесването или нехаресването не може да се елементаризира до степен прищявка. Прищявката е характерна форма на изява на друг тип хора, които "не си губят времето" с литературни занимания.

Интересно, кое те разгневи толкова?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
batehar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 05, 2007
Мнения: 53

МнениеВъведено на: 23 Апр 2007 09:07:41 » До Димитър Алексиев Отговори с цитат върни се горе

Прекрасният постинг доказва едно мое плахо прозрение - конкурс с такава тема е проблематичен точно поради изброените аргументи. С две думи - условието на задачата я прави почти нерешима...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Jiva
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 21, 2006
Мнения: 160

МнениеВъведено на: 23 Апр 2007 12:29:17 » за предизвикателствата... Отговори с цитат върни се горе

Писането по зададен жанр - хумористичен, любовен, граждански, драматичен... - е много повече свобода, отколкто писането по тема. А когато тази тема е личност, а тази личност е мярката ни за идентичност - родова, историческа, творческа, ценностна, екзистенциална... - съизмерването с нея е почти обреченост. Или предизвикателство към искреността / лицемерието ни на самоопределящи се чрез нея?
Признаването на наследническото ни самочувствие няма как да се изяви в амплитудите на Ботевата мащабност - тогава всички щяхме да сме Ботев. Но ако се усещаме по някакъв начин и него, ако това ни помага да случваме човешките си избори (добри или не дотам, но такива, от които да не се срамуваме), може да се намери и изразителността на това усещане - с действие, мисъл, слово...
Гледам на този конкурс именно като предизвикателство към умеещите словото да споделят своя Ботев. Не че е нужен точно такъв повод, за да го направят, но е една от възможностите за "чуване"-то им ("пък ще си викна песента" - "Хайдути"). Когато обаче се осмеляваш да поискаш да бъдеш чут, е добре да си сигурен в себе си, че има какво да кажеш, че знаеш и как, за да стигнеш... - това също е Ботев ("песента ми ще се пронесе по гори и по долища - горите ще я подемат, долища ще я повторят..."). И понеже аз нямам смелостта и сигурността, че го мога по този начин, ще припомня някого, за когото съм убедена, че го е направил. И това е моето предизвикателство - с пожелание за успех на участниците!


Ботев

Идва при мене

задъхан и потен

работник

и казва:

– Пишете за Ботев! –



"За Ботев ли? –

Седам.

Елате във среда

към седем."



Но ето че среда отдавна премина...

Навъсен, аз пъшкам

и късам листата.

Над покрива горе

моторите спорят

със влажната пролет

в света

и мъглата.

И нищо не идва.

Безпътната мисъл

в главата се мъти.

В гърдите тревога.

Преставам да пиша,

захвърлям листата,

дълбоко въздишам

и казвам:

– Н е м о г а! –



Събличам се.

Лягам в леглото.

Заспивам.

Но ето пристига

навъсен работник

и пита:







– Написа ли песен за Ботев? –

За Ботев ли?

Чакай...



"Огряват звездите,

след туй на Балкана

излиза луната,

вълкът се промъква

и дебне в скалите

и светят очите му

в мрака."



Работникът бърчи си челото

и пита:

– Това ли е Ботев?

Пиши за жетварите там,

за теглото,

за черните кърви,

що пие земята,

за робската песен

и мъката в нея,

която люлее нивята.



– Какво ще го търсиш

в усоите, дето

и хищника днеска не броди.

Не виждаш ли? – Ботев

в очите свети,

та Ботев е тук, при народа.



– Ти падаш и Ботев ни казва:

"Вдигни го!

И дай във ръката му знаме!"

Подавам ръката си,

ти се надигаш

и крачиме рамо до рамо.



– Това е то Ботев.

А ти го усукваш.

Та тук за усукване нема!

Повзри се в живота,

и ето ти Ботев,

и ето ти цяла поема.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
copie
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 11, 2005
Мнения: 751

МнениеВъведено на: 24 Апр 2007 10:38:21 » Отговори с цитат върни се горе

Mдаааа, след Вапцаров е трудно да се прави постинг...

Ще опитам с Дамян Дамянов:

Двайсет и седем години.
Двайсет и четири песни.
Едно сандъче с куршуми.
Чета от двеста момчета.
Колко е малко багажът,
с който те, смъртните, тръгват.
И как е висок Милин камък,
до който те, смъртните стигат.
И смъртните стават безсмъртни.
Другото просто е въздух.
Въздухът, в който живеем.

(съжалявам, ако има неточности - цитирам по памет)

_________________
Да изковем от минусите плюсове!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
radi_radev19441944
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 04, 2006
Мнения: 351
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 26 Апр 2007 21:00:55 » мнение Отговори с цитат върни се горе

Smile Да се пише по зададена тема само по себе си е доста смехотворно.
Все едно се отнася за гимназисти или кандидатстуденти.
Би било по приемливо да няма конкретни изисквания и малко повече творческа свобода. Например:
Предишният конкурс беше хумор. Какъв хумор? Ами всякакъв- кой каквото пожелае. Защо трябва някой да казва: това- да, това- не.
Сега е за Ботев. Какво за Ботев? Ами всичко, кой каквото пожелае.
Дали поколенията за Ботев или Ботев за поколенията-това няма значение. Важното да е талантливо.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
batehar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 05, 2007
Мнения: 53

МнениеВъведено на: 27 Апр 2007 08:14:47 » Отговори с цитат върни се горе

Иска ми се да допълня този ред на мисли с ненатрапчиво подсещане за вица, в който чукча се явил на кандидат-студентски изпит за да става писател, а те, моля ви се, взели да го разпитват какво е чел...
Има нещо общо, нали!? Съответно би могло да се обяви конкурс за рисуване на картина по Рембранд или за музикална творба по Моцарт...Естествено, това е опростено, телеграфно изложение на проблема, но не искам да отегчавам с дълги анализи и прочие. Мисля, че е ясно Sad
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
poki
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 11, 2004
Мнения: 64

МнениеВъведено на: 27 Апр 2007 18:30:56 » Отговори с цитат върни се горе

Това е една прекрасна инициатива на сайта и нека всеки, който се стреми да бъде забелязан, не се опитва да оргиналничи за сметка на конкурса. Нито за сметка на едно от най- хубавите стихотворения в нашата литература за Ботев. Най- малко пък за сметка на Б.Балчев - един великолепен поет. Научете се, че има неща с които не бива да се захващате от ниското. И още нещо- в сравнение с Ботев, Балчо може да е нищо, но сравнен с това момченце, което си позволява тъпи квалификации, е Ботев!

_________________
poki
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
ole72
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2005
Мнения: 51

МнениеВъведено на: 28 Апр 2007 15:24:13 » Отговори с цитат върни се горе

За мен, трябва да се обявят две първи места-за "Витрина" и "Монолог на Ботевия портрет". Това са еднакво оригинални, силни стихотворения, с естествен, неподправен патос! Аз самата не мога да избера между тях фаворит - обичам ги и двете и ги чета вече десетки пъти! Не ми омръзват, не, защото са писани с кръв, която обича Ботев!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
ole72
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2005
Мнения: 51

МнениеВъведено на: 29 Апр 2007 20:55:19 » Отговори с цитат върни се горе

Защо спряха обсъжданията, не можах да разбера? Миналата година тук беще много по-интересно. Но сега, конкурсът върви вяло. Рядко някой разбърква водата на поетичното езеро. Наистина добрите стихотворения са 10-12, но все пак бихме могли да поговорим за тях.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
BlackCat
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 22, 2003
Мнения: 1974
Място: Горещ ламаринен покрив

МнениеВъведено на: 04 Май 2007 08:51:57 » Отговори с цитат върни се горе

На 3 май 2007 г. приключи приемането на произведения за конкурса "Поколенията за Ботев". Тази година взеха участие 62 автори с 90 произведения - 69 в "Поезия" и 21 в "Проза". Сред участниците имаше автори както от цялата страна, така и от чужбина - Белгия, Германия, Швеция, Русия и др. Много са и младите автори, още ученици. Стигаме до извода, че поколенията все пак си казаха мнението Smile Възрастта на авторите започва от 10 години и се стига до над 50. Имената на всички ще бъдат обявени след приключване работата на журито, за което ще ви информираме малко по-късно.

Ще си позволя да изкажа моето лично разочарование, че голяма част от мненията под произведенията бяха свързани с оценяването и по-конкретно - от единиците. Мога да успокоя всички, че журито няма да обърне внимание на тези оценки, то ще работи съвсем отделно.

Желая успех на всички и ви благодаря за участието! Възхищавам се от всеки, който пише по темата за Ботев!
Награждаването ще бъде на борда на "Радецки" по време на Ботевите тържества, за което ще ви информираме своевремнно. Ще се радваме да споделим заедно атмосферата там, която не е сравнима с нищо друго Smile Още веднъж - успех!

_________________
BlackCat
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
whitetomcat
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 25, 2006
Мнения: 167
Място: Добрич

МнениеВъведено на: 21 Май 2007 00:42:37 » Хайде пак... Отговори с цитат върни се горе

BlackCat написа:
На 3 май 2007 г. приключи приемането на произведения за конкурса "Поколенията за Ботев". Тази година взеха участие 62 автори с 90 произведения - 69 в "Поезия" и 21 в "Проза". Сред участниците имаше автори както от цялата страна, така и от чужбина - Белгия, Германия, Швеция, Русия и др. Много са и младите автори, още ученици. Стигаме до извода, че поколенията все пак си казаха мнението Smile Възрастта на авторите започва от 10 години и се стига до над 50. Имената на всички ще бъдат обявени след приключване работата на журито, за което ще ви информираме малко по-късно.

Ще си позволя да изкажа моето лично разочарование, че голяма част от мненията под произведенията бяха свързани с оценяването и по-конкретно - от единиците. Мога да успокоя всички, че журито няма да обърне внимание на тези оценки, то ще работи съвсем отделно.

Желая успех на всички и ви благодаря за участието! Възхищавам се от всеки, който пише по темата за Ботев!
Награждаването ще бъде на борда на "Радецки" по време на Ботевите тържества, за което ще ви информираме своевремнно. Ще се радваме да споделим заедно атмосферата там, която не е сравнима с нищо друго Smile Още веднъж - успех!


Преди време отнесох доста критики, когато се опитах да защитя отличените в конкурса "Дора Габе"( повечето "хулитери", и уведомени толкова късно, че не успяха да дойдат). Сега съм съгласен да отнеса още хиляди пъти по толкова, но ако няма някой като мен да мрънка като свекърва срещу тази порочна практика, рискуваме тя да стане рецидив и все да пречи и незаслужено да обижда крехки душици, които на всичкото отгоре може и да са написали най-стойностното произведение, но видите ли - "ще бъдат уведомени навреме". Дотолкова навреме, че да успеят да пристигнат от "Белгия, Германия, Швеция Русия и други". Особено ако възрастта им започва "от десет години" и мама и татко трябва какво - работа ли да напуснат в Стокхолм или Москва примерно, за да доставят номинираното си отроче в Козлодуй, да провери за какво става дума? То ясно, че журито е авторитетно - дотам, че за да си придаде авторитет, да обяви номинациите по начин, който да възпрепятства хората да дойдат - но препоръката ми на невеж по тези въпроси все пак е следната: да се избира по-малко авторитетно жури, но което да си свърши работата навреме. Инак всичко се обезсмисля - купон ще има, никой не се съмнява в това. Но дали е оправдано международен конкурс да се организира единствено заради купона, аз поне се съмнявам. Извинявам се на организаторите, от които само добро съм видял, но стойностни автори да видят лошо, не ми се нрави. И не само на мен, сигурен съм. Успех на отличените - дано имат време да отидат до Козлодуй.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя ICQ номер
Покажи мненията преди:      
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com