Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: StudioSD
Днес: 0
Вчера: 1
Общо: 14144

Онлайн са:
Анонимни: 591
ХуЛитери: 3
Всичко: 594

Онлайн сега:
:: ivliter
:: pinkmousy
:: Markoni55

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Конкурс: Брадвата и градината
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Моля, гласувайте за това произведние

5
27%
 27%  [ 3 ]
4
36%
 36%  [ 4 ]
3
18%
 18%  [ 2 ]
2
18%
 18%  [ 2 ]
1
0%
 0%  [ 0 ]
Всичко гласували : 11


Автор Съобщение
konkurs
Модератор
Модератор


Записан(а): Mar 05, 2006
Мнения: 1152

МнениеВъведено на: 06 Апр 2006 15:41:02 » Конкурс: Брадвата и градината Отговори с цитат върни се горе

“Мила мамо, пиша ти, щото няма да мога да дойда да ви видя. Тръгнал съм към австрийско да си диря хляба. Бързам да ти кажа, че не успях да изкарам много по тия краища и не ще изпратя пари на тате. А и той нека не се захваща с неща, дето не може сам да изпълни! Ето, и тук на кораба е пълно с хора като мен, с моята професия, дето са тръгнали на гурбет, отчаяни и оскотели в румънско. С това не искам да обидя теб, мамо, дето ме научи как се гледат и пазят овошките, та не станах като тате учител. От теб си знам кога трябва да се плашат с брадва дърветата и им се заканваш, че ще ги отсечеш. И кога им говориш и ги гледаш с любов и милост. Тук много ми се смяха като им разправях дето по нашия край налитаме на дървото с псувни и закани, замахваме престорено с брадвата, а то после наистина взима та ражда богато. Те, другите нашенци тук, и без това все си крещят и псуват всичко, много са люти. Ама като ме чуха, един космат и с много остър поглед, ми рече - “то и ние така правим”. А уж не знаеха за това. После замълча, но по едно време ме пита:“Ти майка си откога не си виждал?”.
Пиша ти заради него, признавам. И той, мамо, отдавна не е виждал своята, нямало и да я види. Тъй рече. Като го гледам какъв е космат и мръсен, как надига бутилката, не ме е толкова срам от себе си, колкото от него. Аз, мамо, не съм загубил надежда да се напечеля и все някога да се върна при вас и помогна на тате за читалището.”
Бум, бум.
“Довършвам писмото, мале....Тук се случиха разни неща...Идвам си! Решихме всички вкупом да си дойдем в нашата жална родина и я превърнем в градина.Ура!Чакай ме!Ако загина, помни, че съм се отказал от тежка чужбина и идвам, мале, тебе да прегърна. На тате да се поклоня....”
Само след дни косматият мъж с острия поглед падна като отсечен на земята. Всички около него се бяха разбягали. Само един младеж, облечен с износени градинарски дрехи, се наведе и му затвори очите. После пое в ръце капата с ширита. Ама преди да го сложи на главата си, се опита да изтрие кръвта. Не успя, и тогава закачи на зацапаното място клонче от шипковия храст. През нощта, свит под едно изкорубено дърво, потрепващ от студ, извади парче хартия от джоба си и написа под струята лунна светлина: “Мамо, няма да се тревожиш за мен! Вече съм в Австрийско, отказахме се от слизането на наший бряг. Намерих си хубава работа и есенес ще берем плодовете...” Нещо изпука в мрака, младежът потръпна и спря да пише.
Майката получи само едно от писмата. Но и него трябваше да чете тайно
от бащата, който не искаше повече и да чуе за сина си.
След години австрийският кораб, отвлечен от шепа преоблечени като градинари юнаци, стана музей. Били тръгнали да се притекат на помощ на поробения си от последната голяма империя народ. А над вратата на едно построено много преди това читалище, все още се чете бащиното име на младежа.
Корабът повече не плува, а и читалището е пусто. Но и двете ги има И вероятно все някога ще дадат плодове. Къде с добро, къде със закани.
А истинските истории винаги ще плашат, а измислените улисват.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
thebigplucky
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 10, 2004
Мнения: 774
Място: До брега на морето,но не съвсем.

МнениеВъведено на: 29 Апр 2006 08:13:12 » ... Отговори с цитат върни се горе

Истинските истории винаги плашат...

Иска ми се да попитам, в кой град е читалището и как му е името, но ме досрамява като си представя колко градчета с полуизоставени читалища има. А младите пак заскитаха по чужбина...
И успяхме ли да ги научим какво всъщност са "Радецки" и Ботев? Да им го вдъхнем?

Истинските истории винаги плашат...

_________________
plucky
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
zarichinaya
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 28, 2006
Мнения: 15

МнениеВъведено на: 03 Май 2006 12:17:13 » Отговори с цитат върни се горе

А защо ли корабите ни са по-малко от читалищата?
Или да поставя въпроса другояче - защо читалищата ни са повече от корабите?
И това лошо ли е?

Не съм сигурна, че трябва да вдъхваме.Всичко е достатъчно надъхано.Трябва да вникваме. До последен дъх.
Е, някои духват.
Да пазим различията в начина на дишане на всеки индивид! Той сигурно си има достатъчно основания да постъпи така.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com