Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 470
ХуЛитери: 2
Всичко: 472

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Да пошпрехаме по Германише
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 02 Мар 2021 18:38:36 » Да пошпрехаме по Германише Отговори с цитат върни се горе

Посетих Виена с мой авер - автомонтьор. Търсихме кола. Още нямаше евро, интернет, смартфони, букинг, гугъл-мапс и други глезотии. Аверът ми бъкел не знаеше немски, даже мислеше, че официалният им език е австрийският. А аз пък знаех само: да сричам, броя до десет и двадесетина думи и лафа останали ми от плажните свалки. Общувах с поне́мчени, български думи – чрез вмъкване в тях на често употребяваните букви / Ш - SCH /, / Ч - TSCH/, /Щ – ST/. А щом в края думите слагах и масово използваното окончание „ЕN“, бях убеден, че няма как да не ме разберат. И наистина, от летището до настаняването ни в отдалечения от центъра хотел кахъри нямахме. Гафовете почнаха, щом потърсихме да хапнем нещо в местен ресторант, снек-бар, механа или както и да се нарича тук заведение за бързо хранене. Спрях една го́тишен медхен /готино момиче/ и възпитано питах: – Гутен таг, шьоне /Добър ден, красавице/! Зухен тъдяваше айне снек-бар. /Търсим наоколо шнекбар/. Момичето ни изгледа с учудени, сини очи и отвърна: - Ich verstehe Sie nicht, meine Herren /Не ви разбирам, господа/.
И аз ферщеех, че не ни разбра, та опитах с ръкомахане да се изразя по-образно и литературно, но пак…„греда“. Аверът ми и той помагаше „нъ чис виенски“: – Муци – попита я той – хабен наблизоше айне шнекен-бар или ресторантише. Тук вече хубавицата ни обърна гръб и през зъби изръси: – Швайн!
– Кво стана, брато́? – ме пита с поглед аверът. – Ами, кво да става. Каза, че си свиня! И повече не се обръщай към дама с това „муци“, защото може би е чула муши /muschi/, а туй е дума с циничен смисъл. Затуй си мълчи да не ме излагаш пред местните!
...Още се лутахме в търсене, но ми светна, че най-лесно да намерим заведение е, ако вземем такси. Мярнах едно и питам таксиджията – мъж на средна възраст, изтупан с вратовръзка, костюм: – Зухен шнекен ресторантен фюр виенише шницелен, швайне пържолен и кебабчишен.
Оня питащо премигна. Усетих го, че поназнайва няколко езика, но точно пък от нашенския – найн. Но явно схванал 2-3 думи, ме запита нещо от сорта: – Suchen Sie /Вие търсите/ ein Schneckе, Restaurant? – Ами, Ja, Ja, Si, Si, OQ, Да, Да, търсим шнек ресторант! – зарадван му отвърнах. – Ей, разгеле, разбрахме се най-сетне.
След половин час ни стовари пред Viener Schnecken Restaurant. По-скоро бе механа – уютна, пълна, шумна. Бяхме изгладнели, готови да ометем набързо N-броя виенски шницели, стекове, пържоли. Донесоха менюто, разглеждам. Правех се, че разбирам нещо. Предлагаха се поне 10 блюда виенски шницел – стек /vienеr schnitzel schnecke/ с различни съставки. Преведох си само няколко думи: шницел /schnitzel/, стек /schneсke/, болт /schenkel/. Поръчах по цвайн бирен и цвайн шницелен-шнекен. За мен: виенски шницел-шнеке класик с картофише, а за аверчето: шенкел шницел-шнеке – понеже бе автомонтьор, ха-ха! Донесоха огромни блюда покрити с капак. А под него впечатляваха изкамарените порции с безброй ароматни зеленчуци. Ровихме настървено в тях в търсене на най-важното: шницела, стека, пържолата или каквото и да е там. Намерих само панирани, месни топчета, колкото орех. Стъписан от веган-менюто, боцнах ножа в първото топче. Някаква течност ме опръска по лицето, а остатъкът от соса се стече в чинията. Инстинктивно се избърсах с ръкава. И, за да не се излагам повече пред околните, се отказах от възпитаното ползване на нож и вилица. С два пръста хващах топчетата, мятях ги лакомо в устата и с кеф ги дъвчех, облизвайки се. Абе, голяма вкуснотия. Накрая, за да не стане зян, ометох и "веган-буренака" в блюдото. С две думи – виенската кухня си беше фантастише. На аверът ми, обаче, порцията остана пълна и разджуркана. Изпи си само бирата и ме подкани: – Да тръгваме, мой! Ще си хапна шпек и вурст от Билла.
На връщане, в таксито, ми сподели, защо не е ял. Щом чух, ми стана гнусно, слузесто, повдигащо. Почувствах се като ходжа опитал свинско... Половин час повръщах.

... Моя брутален, езиков превод и интерпретации на немските думи: шнеке, шенкел, шланге, шницел и пр. ме докараха до този кулинарен конфуз. Търсих едно, а намерих друго. А това другото са онези забележителни места във Виена, които малцина туристи посещават. А не хапнеш ли шницел от охлюви в „Schnecken Restaurant“, все едно не си посетил този фийле прекраснише щадте.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: Bukvist на 03 Мар 2021 16:13:41 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rajsun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 26, 2004
Мнения: 1015

МнениеВъведено на: 02 Мар 2021 20:01:05 » !:))) Отговори с цитат върни се горе

Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Lirik1
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 01, 2020
Мнения: 193

МнениеВъведено на: 03 Мар 2021 01:19:26 » Отговори с цитат върни се горе

:lol:
Напомни ми за Калата, приятелю, как си е взел изпита по немски в бургаския технукум по... със лафа спрягайки глагоа: зинген - занген - загазунген:.:lol: :lol: ...и учителят му като разбрал след време, че е приет студент в театралното училище, казал, знаех си аз, този шмекер голям артист ще стане...и взел, че познал. :wink:
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 03 Мар 2021 12:52:38 » Свежарско! Отговори с цитат върни се горе

Хубава история....Аз пък се сетих за онези катаджии на кръстовището на ВИНСа дето един чужденец ги питал на няколко езика дали ги говорят и накрая отпрашил разочарован. Единият казва:
-Колега, трябва да учим чужди езици!
- А, този като знаеше, да не би да се оправи!!! Laughing

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 04 Мар 2021 11:32:22 » Re: !:))) Отговори с цитат върни се горе

rajsun написа:
Wink

Не знам с кое око ми смигаш, но и аз ти смиган с усмивка.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 04 Мар 2021 11:40:54 » Отговори с цитат върни се горе

Lirik1 написа:
Laughing
Напомни ми за Калата, приятелю, как си е взел изпита по немски в бургаския технукум по... със лафа спрягайки глагоа: зинген - занген - загазунген:.Laughing Laughing ...и учителят му като разбрал след време, че е приет студент в театралното училище, казал, знаех си аз, този шмекер голям артист ще стане...и взел, че познал. Wink

На Калата незнанието на езика му е помогнало да намери точното си поприще в живота му - театъра Very Happy . А мойто незнание ме доведе до охлювната кухня. Sad
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 04 Мар 2021 11:52:37 » Re: Свежарско! Отговори с цитат върни се горе

Markoni55 написа:
Хубава история....Аз пък се сетих за онези катаджии на кръстовището на ВИНСа дето един чужденец ги питал на няколко езика дали ги говорят и накрая отпрашил разочарован. Единият казва:
-Колега, трябва да учим чужди езици!
- А, този като знаеше, да не би да се оправи!!! Laughing

И аз като се замисля, май, колкото по-малко чужди езици туристът знае, по-далеч стига. Иначе, наистина без да искам научих, че охлювите са доста консумирани във Виена и не са само деликатес. Препоръчвам за негнусливите да опитат.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 04 Мар 2021 15:44:01 » Re: Свежарско! Отговори с цитат върни се горе

Bukvist написа:
Markoni55 написа:
Хубава история....Аз пък се сетих за онези катаджии на кръстовището на ВИНСа дето един чужденец ги питал на няколко езика дали ги говорят и накрая отпрашил разочарован. Единият казва:
-Колега, трябва да учим чужди езици!
- А, този като знаеше, да не би да се оправи!!! Laughing

И аз като се замисля, май, колкото по-малко чужди езици туристът знае, по-далеч стига. Иначе, наистина без да искам научих, че охлювите са доста консумирани във Виена и не са само деликатес. Препоръчвам за негнусливите да опитат.

Е, чак пък - за сега съм яла само рапани, но Жоро Велчовски приготвя охлюви по френска рецепта и знам, че са върха...обаче все не се случвам на охлювено парти Laughing

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 04 Мар 2021 16:17:26 » Re: Свежарско! Отговори с цитат върни се горе

Markoni55 написа:
Bukvist написа:
Markoni55 написа:
Хубава история....Аз пък се сетих за онези катаджии на кръстовището на ВИНСа дето един чужденец ги питал на няколко езика дали ги говорят и накрая отпрашил разочарован. Единият казва:
-Колега, трябва да учим чужди езици!
- А, този като знаеше, да не би да се оправи!!! Laughing

И аз като се замисля, май, колкото по-малко чужди езици туристът знае, по-далеч стига. Иначе, наистина без да искам научих, че охлювите са доста консумирани във Виена и не са само деликатес. Препоръчвам за негнусливите да опитат.

Е, чак пък - за сега съм яла само рапани, но Жоро Велчовски приготвя охлюви по френска рецепта и знам, че са върха...обаче все не се случвам на охлювено парти Laughing

Честно казано не бих опитал повече. Гнус ме е, ако знам какво ми предлагат. Но ако някой табиетлия-готвач така ги филира, изчисти и овкуси, аз никога няма да ги разпозная на вкус.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 18, 2009
Мнения: 626
Място: София

МнениеВъведено на: 05 Мар 2021 20:01:39 » :) Отговори с цитат върни се горе

Много е сладък разказа - напомня как бг слагаме навсякъде "буквие мягкие" като си мислим, че говорим по руски - хахха!Smile
Но от охлюви и аз се потрисам - разбирам и съчувствам, макар да се смея!
Успех!Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
melange
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 22, 2013
Мнения: 20

МнениеВъведено на: 06 Мар 2021 19:03:06 » Отговори с цитат върни се горе

Фантастише ресторантише гафен!
Както се казва: "Изгубени в превода!" Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
starchev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2018
Мнения: 58

МнениеВъведено на: 11 Мар 2021 14:44:44 » Отговори с цитат върни се горе

От неловката ситуация, в която си изпаднал, научих две "опасни" думи: шнекен и муши. Very Happy Very Happy Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 13 Мар 2021 12:51:08 » Re: :) Отговори с цитат върни се горе

Е, щом и ти се потрисаш, когато отидеш във Виена, ще ядеш само паста Захер - 10 евро.

Mia2442 написа:
Много е сладък разказа - напомня как бг слагаме навсякъде "буквие мягкие" като си мислим, че говорим по руски - хахха!Smile
Но от охлюви и аз се потрисам - разбирам и съчувствам, макар да се смея!
Успех!Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 13 Мар 2021 12:52:25 » Отговори с цитат върни се горе

Опасни са, да.

starchev написа:
От неловката ситуация, в която си изпаднал, научих две "опасни" думи: шнекен и муши. Very Happy Very Happy Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Bukvist
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 12, 2008
Мнения: 143
Място: Варна

МнениеВъведено на: 13 Мар 2021 12:53:09 » Отговори с цитат върни се горе

melange написа:
Фантастише ресторантише гафен!
Както се казва: "Изгубени в превода!" Very Happy
Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com