Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 788
ХуЛитери: 4
Всичко: 792

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: LeoBedrosian
:: Elling
:: pc_indi

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Валери Петров или Иван Николов - изберете сами
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
daro
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 16, 2010
Мнения: 346

МнениеВъведено на: 25 Апр 2019 15:52:27 » Валери Петров или Иван Николов - изберете сами Отговори с цитат върни се горе

На 22 април се навършиха 99 години от рождението на Валери Петров. Попаднах на една публикация, която... цитирам:

"Ако си спомните за мен, спокойно може да броите
човеците - с един по-малко, щурците - повече с един!

Валери Петров
(22.04.1920 - 27.08.2014)
@МС
....................
Останах озадачен, смаян, но все пак реших да проверя. Предполагам, че не всички ще се изненадат, но ви предоставям тези 2 линка... без коментар.

http://www.jivotatdnes.bg/nachalo/news/kultura/razdiala-s-valeri-petrov-maystora-na-slovesnite-bijuta

https://literaturensviat.com/?p=35

...(.)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rajsun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 26, 2004
Мнения: 1015

МнениеВъведено на: 27 Апр 2019 16:38:15 » ))) Отговори с цитат върни се горе

Стихотворението за щурците с автор Иван Николов съм го чел, запомнил и преписал в книжката му, тъй като за съжаление в екземпляра, който си бях купил(1970, 71??) точно на това място нямаше текста, обявен в съдържанието. Там беше без заглавие, с три ***, в цикъла "Последни есенни щурци".
Вярно, нямам най-добрата памет, но не мога да си представя двама толкова известни, толкова деликатни, толкава чисти - Валери Петров и Иван Николов!!! - приживе да не изяснят въпроса за едно толкова известно стихотворение! Или е недоразумение, или опит да се очернят и двамата...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Tsveti
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 11, 2006
Мнения: 39
Място: Sofia

МнениеВъведено на: 30 Апр 2019 16:41:37 » Отговори с цитат върни се горе

Странна работа. И двете стихотворения са силни сами по себе си, дали не става дума за някакво случайно заимстване един от друг?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Tsveti
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 11, 2006
Мнения: 39
Място: Sofia

МнениеВъведено на: 30 Апр 2019 16:43:48 » Отговори с цитат върни се горе

Грешка - напълно еднакви са.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 30 Апр 2019 21:39:22 » Отговори с цитат върни се горе

Не съм много компетентен, но по стил това стихотворението не е на Валери Петров, а на Иван Николов.

Публикацията, която открих, публикация, в която това стихотворение се приписва на Валери Петров, е от 2015 година.
Но веднага под нея има коментари: това стихотворение е на Иван Николов, коригирайте се!
Откъде ли е дошла грешката?
Една година по-рано, през 2014, се появява публикация:
"В памет на Големия Валери Петров - едно стихотворение от Иван Николов:
ЕСЕННИ ЩУРЦИ
Сега да угасим свещта и да приседнем ... "

Вероятно някой, без да се задълбочи, виждайки името Валери Петров и заглавието ЕСЕННИ ЩУРЦИ, помислил е, че става въпрос за негово стихотворение. И се е започнало.
Т.е. в случая грешката вероятно е на Румен Леонидов.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
daro
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 16, 2010
Мнения: 346

МнениеВъведено на: 01 Май 2019 10:34:45 » Отговори с цитат върни се горе

За първи път, преди 7-8 години, чух това стихотворение, великолепно рецитирано от Райсъна. След това съм бил свидетел и на множество други изпълнения от него, при различни поводи. За мен въпроса за авторството на това стихотворение не стои, тъй като никога не съм имал повод да се усъмня в думите и делата на адаша Райчо. Аз също като Ангар смятам, че то стилово е в по-голяма близост до Иван Николов.
В съвременните ни училища обучават учениците как да разграничават "фалшивите новини" в потоците от информация. И така, реших да си направя експеримент - зададох задача на моята 15 годишна племенница да "посърфира" в нета и да ми отговори, кой според проучването ѝ е авторът на въпросното стихотворение. Отговори ми: "Според мен е Иван Николов, защото има повече публикации с неговото име и "Есенни щурци". Следователно - тиражирането има значение, си казах.
Спомних си за "лъжата, повторена стократно...", за игнорирането на противоположни и на не "политкоректни" мнения и п.р. Припомних си и свидетелските думи на Тодор Чонов за мистериозното освобождаване на Иван Николов като главен редактор в издателство "Христо Г. Данов", и за болезнената му констатация:
"През един есенен ден на 1991 г. Поетът Иван Николов Си отиде от нас. Отиде Си оскърбен, неразбран, всеопрощаващ и благ..."

И за това: Какво оставяме, какво завещаваме на децата ни?

Представете си - адаш, Ангар и Цвети - че имам възможността да редактирам този форум и ви изтрия коментарите, защото не ми допадат, не съм съгласен с тях и нямам никаква отговорност и желание да обоснова своите аргументи.
Е, тогава, какво ще оставя за четене на моята племенница Вероника?
Ами само това - фалша, заблудата... лъжата на анонимният, който изтри коментарите ни с Ангел (Тоro), защото изразихме съмнение, проявихме различно мнение по повод цитираните думи в поста му:

"Ако си спомните за мен, спокойно може да броите
човеците - с един по-малко, щурците - повече с един!

Валери Петров"

Светли дни!
...(.)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Lirik1
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 01, 2020
Мнения: 193

МнениеВъведено на: 03 Апр 2021 00:26:27 » Отговори с цитат върни се горе

И двамата са големи, Даро! Въпросът е. КОЙ ги чете, вече...а книгите на поетите трябва да се четат, което споделям, но днес звучи наивно, дори безнадеждно, за съжаление...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rajsun
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 26, 2004
Мнения: 1015

МнениеВъведено на: 03 Апр 2021 18:17:53 » !:))) Отговори с цитат върни се горе

Станала е някаква грешка.
Стихотворението категорично е на Иван Николов.
При това, доколкото си спомням, в книжката, в която го прочетох за пръв път, то беше без заглавие (с три звездички * * *), но беше в цикъла "Есенни щурци".
Било е някъде в самото начало на 70-те години, големият Валери Петров беше жив.
Как си го представяте??? Не кой да е - Иван Николов! - да публикува от свое име стихотворение не на кого да е - на Валери Петров! Приживе!
Станала е неволна грешка.
Да я подминем и да я забравим)))
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Lirik1
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 01, 2020
Мнения: 193

МнениеВъведено на: 03 Апр 2021 19:06:17 » Точно така! Отговори с цитат върни се горе

[quote="rajsun"]Станала е някаква грешка.
Стихотворението категорично е на Иван Николов.
При това, доколкото си спомням, в книжката, в която го прочетох за пръв път, то беше без заглавие (с три звездички * * *), но беше в цикъла "Есенни щурци".
Било е някъде в самото начало на 70-те години, големият Валери Петров беше жив.
Как си го представяте??? Не кой да е - Иван Николов! - да публикува от свое име стихотворение не на кого да е - на Валери Петров! Приживе!
Станала е неволна грешка.
Да я подминем и да я забравим)))[/quote]

Да не обръщаме внимание на "дреболиите", които отклоняват вниманието от същественото!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com