Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 451
ХуЛитери: 3
Всичко: 454

Онлайн сега:
:: Albatros
:: LeoBedrosian
:: mariq-desislava

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Димитър Никифоров "Казано по мъжки" премиера във В
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 30 Апр 2018 18:24:15 » Димитър Никифоров "Казано по мъжки" премиера във В Отговори с цитат върни се горе

Галерия "Арт Маркони"

представя


„КАЗАНО ПО МЪЖКИ”
сборник стихове

на
ДИМИТЪР НИКИФОРОВ

18.30 часа 10.05.2018 г.

Отдавна времето ни е разделно. Всяка минута почти, медийното пространство бълва новини, създаващи поле за разединение. Тогава е лесно ценностната система да бъде манипулирана. И е много трудно да се запазят приятелствата, добрия тон и хармонията.
Димитър Никифоров е от тези, които са си вдигнали летвата високо и по тази причина не си мерят приказката, не си обръщат езика, не намират компромисни думи за пошлостта и посредствеността. Постовете му във ФБ често предизвикват гняв, разприятеляване, неразбиране. Не крия, че и аз не винаги съм се съгласявала с изказаното от него мнение. Това, което не може да му се отрече, е големият му поетичен талант. Той не жонглира с думите, превръщайки ги в бляскави фойерверки. Той заковава мисълта от раз и тя е непоклатима за каквито и да е опити за погрешно тълкуване. Тя казва нещата точно, ясно и безапелационно. Суровият й не рядко характер, не я прави сурова и недодялана. Това е поезия, истинска, богата и свободна от комплекси и желание да печели почитатели. Тя пари езика, вдига адреналина, оставя следа…И умее да гали, но само, когато е посветена на близък човек или любима жена.
След „Последната пробойна” за мен е удоволствие да представя поредната стихосбирка на Димитър Никифоров – „Казано по мъжки” Ваня Маркова/ галерия „Арт Маркони”/ 2018

Ето какво споделя за новата книга Ирена Панкева:

ДИМИТЪР НИКИФОРОВ – ПОЕТ НА БЪЛГАРЩИНАТА
Във виртуалното пространство, а и на книжния пазар все по-често се натъкваме на книги с псевдопоезия, за жалост удоволетворяващи не само графоманските амбиции на своите автори. Такова изобилие води до занижаване на критериите и объркване на читателските представи за поезия! Тревожен е възторгът, който предизвикват ширещите се пошли лексиконнистихчета, за които структурната поетика сякаш е ФатаМоргана. За щастие, обаче, истинската поезия продължава да се случва такава, каквато е в стихосбирката „Казано по мъжки“ от Димитър Никифоров. Освен това днес повече отвсякога имаме потребност от категоричен юмрук по масата в нескончаемата джендър говорилня. Този юмрук, казано и по женски, не закъсня, ясно и отчетливо отекна точно навреме в литературното пространство.
В „Казано по мъжки“ стихотворенията са организирани в два цикъла. Първият – „Господа, любовта съществува”, представлява апотеоз на любовта към жената. Възхвала и преклонение пред любимата, като в същото време читателят се докосва и до всеотдайната и красива мъжка любов. Ефирна и галеща любовна лирика, която в стихове като следните се родее с поезията на Робърт Бърнс:
… но застлал съм със своята нежност леглото,
за да светиш под бялата ленена риза.
(„Боб на 8 март“)
Или:
… и, додето зората се спуска
над града като розов воал,
да направиш кафе и закуска
за онази, с която си спал.
(„Казано по мъжки“)
А „Извънбрачно стихотворение“ звучи като реплика и продължение на Ивайло-Балабановите „Очи“ и „Жена в дъжда“.
Жената е загадка и любов, икона и езичница ведно!
Тя тaнцувa по топлaтa жaр нa сърцето
и от огъня в мене нaдничa.
Нестинaркa ли кaзaх? Объркaх, простете —
този тaнц е нa огън-момиче!
И ако в Пеньо-Пеневото „Признание” любимата е милоока, белонога и белоръка, то и в Никифоровото „Уравнение с много неизвестни” нейният облик е на милолико, светлокосо и нежноръко създание. Ето че Поетът с ватенката бе наследен, в поетичен и житейски смисъл, от Поета с каскета:
С поизносен каскет и елек,
с цигаре и писалка —
нищо повече от човек,
нито йота по-малко.
Има една група етнопоети, които освен за всечовешките вълнения и ценности, се грижат и българските корени и дух да останат живи.
Познавам Димитър Никифоров от двете му предишни поетични книги: „Бодли в сърцето“ и „Последната пробойна“. Смея да твърдя, че и в „Казано по мъжки“ той не изневерява на себе си, продължава да създава образно-метафорични светове на основата на автентично българското. В днешното глобализирано, космополитно съвремие това е от особена важност, за да запазим идентичността си като народ, а българският код да бъде пренесен през времето и в бъдещето.
Основни темели и във втория цикъл – „Не съм един от вас“, са приказката, митологията и българският фолклор. Дори някогашното ритуално сплитане на косата на омъжващата се девойка умело е вплетено в „Последната битка“. Време пространството е наситено с български реалии като: геранът, ракията, чергите, огнището, вретеното, ръкойката, погачата и дряновата клонка в питката. Не е подмината и демонологията с целия набор от таласъми, призраци и караконджули. В никакъв случай не става дума за анахронизъм, а за ретроспективен носталгичен поглед към родното, към земята и селото с тихия пасторал и отрудените хора, към милите образи на най-близките: майката, бащата, бабата, дядото. Между тях са и обичните домашни обитатели: пъстроперото петленце, кучето другар, черният котарак. Като лайтмотив между кориците прехвърчат зъзнещи, но щастливи врабчета – символ на родолюбието. Далече от урбанизацията, далече от градския шум и града, където животът е просто махмурлук.
Прокрадват се и социални теми и нотки, на които не липсва голяма доза самоирония. Все пак трябва да е ясно, че „Казано по мъжки“ е тежка и сериозна книга, в която поетът заявява: „Ще съм себе си в стих, от кръвта ми белязан“.
С помощта на силаботоническото стихосложение Димитър Никифоров виртуозно композира музиката на своята си поезия и завихря пъстър лирически калейдоскоп от запомнящи се теми, образи, метафори, настроения и послания. Затова новата му стихосбирка заслужава по най-бързия начин да стигне до читателите! За да бъде празник!

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
RockAround_theC_l_ock
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 03, 2010
Мнения: 493
Място: Varna, Bulgaria

МнениеВъведено на: 30 Апр 2018 20:57:55 » Казано по мъжки Отговори с цитат върни се горе

Ами, когато

Галерия "Арт Маркони"

представя...


...някого - художник,поет, писател - значи си заслужава да се отиде
и да се види! Laughing

:=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Моля да ми се постави табелка "REZERVE" на обичайното място! Laughing

_________________
По добре влюбен, отколкото никакъв...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
daro
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 16, 2010
Мнения: 346

МнениеВъведено на: 03 Май 2018 11:34:22 » :) Отговори с цитат върни се горе

Сигурен съм, че ще се получи незабравимо представяне.

На добър час, Митак! Smile

...(.)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
argonyk
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 25, 2010
Мнения: 14
Място: София

МнениеВъведено на: 03 Май 2018 11:53:53 » Отговори с цитат върни се горе

благодаря ти, Даро Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LATINKA-ZLATNA
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 25, 2007
Мнения: 1371
Място: ЛОВЕЧ

МнениеВъведено на: 03 Май 2018 14:35:02 » Попътен вятър на книгата и много вдъхновение на автора! Отговори с цитат върни се горе

Маркони умее добре да посреща и представя авторите,
а и публиката във Варна е много добра.

Хубаво да ти е, argonyk!
Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
suleimo
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 04, 2013
Мнения: 24
Място: Варна

МнениеВъведено на: 04 Май 2018 15:46:41 » Отговори с цитат върни се горе

Честито нова книга! Ще бъде интересна среща... убедена съм Smile
Надявам се да успея да дойда .
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
argonyk
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 25, 2010
Мнения: 14
Място: София

МнениеВъведено на: 04 Май 2018 20:28:17 » Отговори с цитат върни се горе

ще се радвам да се видим, Дани Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
zebaitel
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 28, 2010
Мнения: 630

МнениеВъведено на: 04 Май 2018 21:41:44 » Чудесно! Отговори с цитат върни се горе

Радвам се, че си решил да гостуваш при Маркончето, Митак! Няма друго такова посрещане на автори, както при нея и Жоро! Страхотни домакини са, а варнеските приятели, които съм сигурна, че ще дойдат на срещата са незаменими! Very Happy Very Happy Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
argonyk
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 25, 2010
Мнения: 14
Място: София

МнениеВъведено на: 05 Май 2018 13:24:28 » Отговори с цитат върни се горе

абсолютно съгласе Живе! Страхотни домакини и скъпи приятели - какво му трябва повече на човека (поета) Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 09 Май 2018 15:42:44 » Не остана време Отговори с цитат върни се горе

Нямам търпение да видя новата ти книга. Кирил Аспарухов няма търпение да ти зададе витиеватите си въпроси. Приятелите нямат търпение да те прегърнат.

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
argonyk
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 25, 2010
Мнения: 14
Място: София

МнениеВъведено на: 09 Май 2018 16:52:37 » Отговори с цитат върни се горе

по данни на БДЖ, утре в 8 стъпвам а варненска земя, Ваня, и аз нямам търпение... Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
_katerina_
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2009
Мнения: 509
Място: Варна

МнениеВъведено на: 09 Май 2018 18:42:16 » Успех! Отговори с цитат върни се горе

Вълнуваща творческа вечер пожелавам!

_________________
skype kati_35
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
pastirka
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 02, 2007
Мнения: 791

МнениеВъведено на: 10 Май 2018 12:29:01 » Отговори с цитат върни се горе

Много ми се иска да ме посрещне варненския вятър, да седна на първия ред в арт-галерията на Маркони и да ме разлисти твоята поезия до майско зелено, Митко, но... но ще си остана да тежа като присаден камък в софийското поле и ще завиждам със страшна сила на тези, които си ощастливил с представянето на новата си книга...
Желая попътен вятър на стихосбирката, с много читатели и ценители на истинската поезия! Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 11 Май 2018 08:27:36 » Неописуемо представяне на книгата на Аргоник !!! Отговори с цитат върни се горе

С поизносен каскет и елек,
с цигаре и писалка -
нищо повече от човек,
нито йота по-малко.

Димитър Никифоров, господа, любовта съществува, не го забравяйте това!

Док Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 12 Май 2018 15:55:56 » Сърдечна и споделена вечер... Отговори с цитат върни се горе

https://www.facebook.com/events/179449319290754/permalink/182320005670352/

Сърдечна и споделена вечер, наситена с поезия. Не бях виждала книгата до идването на автора. Чела съм много негови стихове и винаги в съзнанието ми оттекват неговите справедливи и не рядко гневни думи, неговото не епилирано слово. Да, чела съм и неговата любовна лирика, но явно по-рядко съм попадала на нея. Може би за това се изненадах, че първата част на новата му книга е изцяло посветена на нея. Цикълът е озаглавен " Господа, любовта съществува". Точно този цикъл започва със стихотворението, дало заглавието на целият поетичен сборник "Казано по мъжки". Щеше ми се да го пусна тук, но май повече съм изкушена да публикувам неговия Варненски етюд.

ВАРНЕНСКИ ЕТЮД
---------------------------------------------------------
ДинитърНикифоров - argonyk
---------------------------------------------------------
Жената, която ме пусна в дома си,
Не ми е съпруга с лакирани нокти,
Не ми е метреса – за час д аме вкуси.
Тя носи жестокия жиг на живота.
Обичаща кучето с трепет на майка
И майка на вече големи момчета –
Говори по-нежно от звън балалайков
Щом рони трошици на двете врабчета.
Жената, която ме пусна в дома си,
обича с очите си сини до болка.
Пред бича размахан не жали гърба си
И тегли съдбовната тежка двуколка.
Познава смъртта като двете си длани
И може пред нея на глас да се смее.
Мечтите отдавна са круши обрани,
но в нея мечтата за обич едрее.
Жената, която ме пусна в дома си
С обущата кални н амръсния смисъл –
Аз вече безръко прегърнах в умаси,
Щом стих като този по пладне написах.

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com