Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 864
ХуЛитери: 5
Всичко: 869

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: LATINKA-ZLATNA
:: pc_indi
:: rosi45
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Право на отговор- до администратора Viatarna
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 06:56:56 » Право на отговор- до администратора Viatarna Отговори с цитат върни се горе

Скъпи колеги по перо, за пръв и последен път ще се възползвам от правото си да създам форум и да потърся отговор на мой въпрос. Откакто публикувам в този сайт, винаги съм се съобразявала с неговия етичен кодекс. Спазвала съм добрия тон в отношенията си и с пишещите, и с администраторите, както и всички изисквания по отношение на публикацията на творбите. Ако по невнимание съм допускала някакви грешки, съм се извинявала и съм ги отстранявала. Сега мисля, че имам право на отговор на моя въпрос и моля администратора Viatarna да сподели своите съображения и критерии за оценка, заради които е поставила моето стихотворение Слънце, което публикувах снощи, на втора страница.

Ето и самото стихотворение:

СЛЪНЦЕ

Когато някакво разрошено врабче
почука колебливо на стъклото ми,
аз знаех вече, че това си ти. Разчетох
в блестящата мъниста на окото ти

не славееви партитури- „Аллилуя”.
Разбрах- приличат ангелите на врабчета.
Ухо нададох този врабчов химн да чуя,
със който своята възлюблена почете.

Не пееше - във стихове говореше.
От него ден престанах славеи да слушам.
Открехвам само лекичко прозореца,
а там една самотна топчица се гуши,

кълве трошиците, които му подавам-
трохи любов, но му е сито-сито...
А аз за първи път без хляб оставам.
Без хляб- но със слънца в очите.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 09:35:42 » Отговори с цитат върни се горе

Преди Вятърчето да ти е отвърнала каквото и да било, Светле, и аз да ти кажа нещичко, понеже не ти е първица. Често ти се случва да минаваш като през разградени дворове из литературата, създавана от други, и да си вземеш, каквото ти хареса.

Да ти припомням ли Артезианските си кладенци?

Сега напиши в Чичко Гугъл "Зимен врабец в ръкава на твоя сукман" - или "Врабче в ръкава на твоя сукман", та ще видиш - там са и трохичките на перваза, там е и поетът, кацнал (или сгушил се) като врабче, изобщо - едно стихотворение, което писах в далечната 2008-а година и го включих в своята книга "Буквар за влюбени", издадена в 2011-а от издателство "Захарий Стоянов".

Само не ми казвай пак: "Не знаех, нямам време да чета всичко!" - и тем подобни.
Иначе стихчето ти е хубаво, заслужаваше си да се появи на главната страница в любимия ни сайт.

Успех!
Туй то.
Алби

Very Happy Very Happy Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 09:48:58 » Отговори с цитат върни се горе

Точка четвърта от правилата на сайта:
4. На първа страница на сайта ще се публикуват само текстове с висока художествена стойност, идея, образност и смисъл. Критерият е субективен, по преценка на публикуващия администратор.
Правописът и пунктуацията са задължително условие с изключение на произведенията от раздел "Нъ чис бългърски".
Всички останали публикувани текстове са видими в архивната страница "Всички текстове" или в профила на съответния автор.


Напълно подкрепям решението на Viatarna.
Думата мънисто е в среден род. Мъниста е в множествено число.

Разчетох
в блестящата мъниста на окото ти

не славееви партитури- „Аллилуя”.


Правилен правопис:

Разчетох
в блестящото мънисто на окото ти


или

Разчетох
в блестящите мъниста на очите ти


Така поднесено самото изречение не е завършено и стои като присадено. Какво е разчетено, не става ясно. Ясно е, че няма славиеви партитури в блестящата мъниста, но какво е разчетено?


От него ден престанах славеи да слушам.

Това е диалект използван в няколко района на България.
Според официалния български език в това словосъчетание би трабвало да се използва думата този

И последно - в този сайт няма втора страница. Има начална страница и профили. Стандартно е, всички произведения да се публикуват в профилите. В началната страница се публикуват само произвденията които по преценка на публикуващите имат по висока художествена стойност от средното ниво. Публикуването в профила не е наказание, нито умаловажаване на треуда ви. То е знак, че трябва да влагате повече усилия.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 09:49:32 » Благодаря за отношението Отговори с цитат върни се горе

Благодаря ти, Алби, че поне ти написа нещо тук. А то помислих, че съм в пустинята. Разбирам твоето желание да притежаваш авторски права над всички метафори в българската поезия, но в конкретния случай приликата е твърде далечна. Дай едно твое врабче и нека хората го сравнят с моето- ще видиш, че двете нямат нищо общо. Моето е друго врабче, Алби. Аз и затова избягвам да чета чужда поезия. Не само поради липса на време. А да не би да прихвана някоя думичка от някъде. Но миля, че нито аз, нито ти ще сме първите, които са използвали врабчето за метафора в своите стихове. Аз имам стихотворение и за Едит Пиаф- Врабчето. Дали пък ти не си чопнал от вея тази метафора? Поздрави. Знай- с най-добри чувства!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
zebaitel
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 28, 2010
Мнения: 630

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 09:50:17 » Не мисля, Отговори с цитат върни се горе

че Светла е взаимствала от когото и да било.
Фразите "врабец/ врабче на прозореца/перваза", "храня с трохи" са изключително тривиални и могат да бъдат намерени на много места.

Според мен ударението тук е върху "врабчето-ангел", така че идеята е различна от тази в посоченото в линка стихотворение.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 10:03:36 » Благодаря ти Хипо Отговори с цитат върни се горе

Благодаря за честта началникът сам да се нагърби с отговора. Явно е решил, че Viatarna няма да успее сама да се обоснове добре. Разбира се, че едно мънисто може да се окаже решаващо за качеството на една творба, ако човек търси под вола теле, за да оправдае своите други мотиви. Ако тръгнем да разсъждаваме, по тази логика, едва ли ще остане творба за първа страница, защото аз, без да съм чак такъв специалист, всеки ден откривам куп правописни грешки в творбите, поставяни на първа страница, но те остават незабелязани. Ако се поровя сега, ще намеря доста примери, но не искам да обиждам авторите. Те не са виновни в случая. Аз мисля, че съм се доказала в този сайт, с естетическите си изисквания и с правилен правопис. И не мисля, че една думичка, която съм написала неправилно, може да се окаже решаваща за качеството на моята творба. Ако е била забелязана тази нередност, можеше администраторът поне да ми обърне, в лично съобщение, внимание и да попита дали не съм допуснала грешка и да се коригира. Ако стихотворението е добро, като поезия, трябва ли така да се отнасяте към авторите, които са избрали да публикуват във вашия сайт? Аз мисля, че не съм заслужила такова отношение. Затова, благодаря на Хипо за блестящата защита на своята служителка, но този отговор мен не ме задоволява. Поздрави!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 10:24:29 » Отговори с цитат върни се горе

Ето, това е грешно мислене. Няма доказали се. Няма с предимства или без. Няма наказани или не. Имаш лична страница и твоите произведения се публикуват там. Дали дадено произведение ще е в началната страница, това не е даденост, а преценка на администратора който публикува. Ти не можеш и нямаш право да търсиш сметка, защо не го е направил. Публикувано ли е? Да.
Колкото до това, че аз отговарям - в този сайт работи един екип. Този екип е едно цяло и се е доказал в годините. Посочи ми какво от моите бележки не е вярно? Поиска отговор - получи го. Какво искаш още? Да докажеш високолитературната стойност на творбата си? Няма как да показваш това, което го няма. И моля те, не търси под вола теле. Хем си помислила, че си в пустиня, хем като получиш отговор, не си доволна.
Произведението ти не заслужава да е на първа страница, според критериите които имат публиукуващите. Грешка от сорта - среден род - женски род и единствено - множествено число, е недопустима, да не говорим за недовършено изречение и липса на смисъл.
Няма какво повече да се обсъжда.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 12:55:27 » Отговори с цитат върни се горе

Вярно е, че правим компромиси с правописа, защото в противен случай произведенията на първа страница ще останат едни и същи с месеци. Конкретно за това стихотворение - въпросът не е в съгласуването на прилагателното със съществителното, става дума за логика и за поезия.

Когато някакво разрошено врабче
почука колебливо на стъклото ми,
аз знаех вече, че това си ти. Разчетох
в блестящата мъниста на окото ти

не славееви партитури- „Аллилуя”.
Разбрах- приличат ангелите на врабчета.
Ухо нададох този врабчов химн да чуя,
със който своята възлюблена почете.

Славеевите партитури са "Алилуя" или не са "Алилуя"? Кой почита своята възлюблена? Вероятно е врабецът, но в случая той е кацнал прекалено далече от химна. Може би понякога поезията е алогичност, само че всичко трябва да е с мярка.
И добрите поети могат да имат слаби стихотворения - този път точно това се е случило и не разбирам защо публикуващият администратор трябва да го отнася, сякаш той е виновникът за драмата, която е нищо повече от буря в чаша вода.
Не можем да се обясняваме на всеки защо творбата му не е на първа страница. Ако имате подобни претенции, то тогава аз ще ви моля всеки от вас, който ми прати поредното си слабо произведение, подробно да ми обясни поради що не го е написал така, че да е силно.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
nikikomedvenska
Модератор
Модератор


Записан(а): Apr 14, 2010
Мнения: 144

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 13:09:21 » Отговори с цитат върни се горе

Светла, как да разбираме това, че си се доказала в този сайт? Че си на абонамент за първа страница? Стига, това е несериозно. Казвам го на всички: оценяват се не авторите, а произведенията. Колкото и да си доказан, винаги можеш да сътвориш някое недоразумение. И никой не е защитен от подобни пропадания.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 14:48:58 » Отговори с цитат върни се горе

Тъй като авторът на темата, макар и на линия, не изказва мнение в продължение на няколко часа, нито пък някой от потребителите реагира, заключвам темата.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
viatarna
Модератор
Модератор


Записан(а): Oct 11, 2007
Мнения: 285
Място: гр.София / skype: vesi_dimitrova

МнениеВъведено на: 10 Юли 2014 20:12:14 » Отговори с цитат върни се горе

Отключ темата Smile
Извинявам се публично, че не съм онлайн непрекъснато, та да реагирам на секундата на всички въпроси, реакции, присърбявания и прочие дискомфорти.
Благодаря на колегите, че са си направили труда да обяснят от мое име - напълно съм съгласна с тях и се подписвам отдолу.
И НЕ - не търся под вола теле, Rodenavlotos, просто сметнах, че това стихотворение не е на нивото, което си показвала и не заслужава да бъде пуснато на първа страница. Нищо лично.
Това е моето мнение, съжалявам, че се наложи цяла дискусия по темата.
Хубава вечер на всички.
Заключ темата. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com