Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 720
ХуЛитери: 1
Всичко: 721

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - За Христо Фотев, катедралите и мишките
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
daro
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 16, 2010
Мнения: 346

МнениеВъведено на: 07 Апр 2014 16:55:40 » (.) Отговори с цитат върни се горе

"Литературата не е състезателна дисциплина и класациите за поезия са субективно безмислени." Тогава разбира ли се несъстоятелността на конкурсите за определяне на качество! Те ще продължават да изграждат и поддържат кулите на суетата, както и стремежите за събарянето им - и от двете страни. Докато не се създаде оперативна, критика, тази функция ще се изпълнява от автори и авторитети избрани за журиране на конкурси, чиито основни цели се свеждат до изпълнение на задачи и споразумения със съмнителна чистоплътност. Участието по принцип е представяне на творчество, а не изразяване на оценка към "патрона" на едноименния конкурс. А това, че някой си е позволил да критикува, не би трябвало да го игнорира като участие. Моралното основание за представяне си остава личен акт и не трябва да се използва за конфронтиране, защото чрез санкцията ни ще се положат основите на новите-стари кули - "любимата" ми суета на егото. Wink

Радослав Коцев
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
DY
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 19, 2010
Мнения: 67

МнениеВъведено на: 07 Апр 2014 18:06:11 » ! Отговори с цитат върни се горе

Искрени поздравления за текста, Г-н Калудов!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
4i40
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 06, 2004
Мнения: 68

МнениеВъведено на: 07 Апр 2014 23:27:56 » Отговори с цитат върни се горе

Цитирам: "Участието по принцип е представяне на творчество, а не изразяване на оценка към "патрона" на едноименния конкурс. А това, че някой си е позволил да критикува, не би трябвало да го игнорира като участие. Моралното основание за представяне си остава личен акт и не трябва да се използва за конфронтиране, защото чрез санкцията ни ще се положат основите на новите-стари кули - "любимата" ми суета на егото."

Моля Ви, прочетете творчеството и
поезията на Й. Ефтимов. "Патронът" на този конкурс е висока летва.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: 4i40 на 23 Апр 2014 05:37:17 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка ICQ номер
daro
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 16, 2010
Мнения: 346

МнениеВъведено на: 08 Апр 2014 09:27:30 » Отговори с цитат върни се горе

чел съм и двамата, но творчеството им няма да ме научи на принципи

като например този -

"висока летва" в конкурси да не се употребява, защото "патроните" им нито са първите, нито ще са последните постижения...

...а величините не се определят от ограниченията, само се етикират във времето

...от това смятам, че трябва да се пазим, защото утре реакцията ще извърши същотото, но в друга гама

...нека всеки сам избере любимия си учител, автор... несмущаван!

знам, че повечето се чувстват несигурни в неограниченото пространство и си търсят рамката на защитеност и отличие, но това е съсипващо за творческото мислене - раздяла, раздяла с това трябва
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 08 Апр 2014 14:17:04 » Отговори с цитат върни се горе

В този сайт, Чичо, чукчата е писател, не е читател.
Туй то.
Алби
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
nironi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 11, 2006
Мнения: 81
Място: Varna

МнениеВъведено на: 12 Апр 2014 09:28:45 » Отговори с цитат върни се горе

Поздравления за позицията, Чичо! Преди време изпитвах непоносимост към текстовете на Йордан Евтимов, проблемът си беше мой Very Happy, не ми харесваше негативната емоция (тоталната липса на поезия), която пораждаха в мен, затова всяка негова поява пропускам с усмихнато безразличие. Наскоро, шофирайки, въпросната личност ми се натрапи с едно интервю по "Хоризонт" в предаването "Графити". Щях да сменя станцията, но тогава чух за наградата, нямаше как да се усмихна, заболя ме. Има нещо много, ама много сбъркано в това, подобен ерзац да се нарежда по какъвто и да е повод до името Христо Фотев! Битието ни е пълно с оксиморонни двойки, тази е една от най - печалните.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 17 Апр 2014 14:25:21 » Даа Отговори с цитат върни се горе

Не виждам нищо необичайно някой самозван псевдо-поет да се величае и самозабравя, че даже и да преподава в университет. Това си е отражение на халтурата в която тънем от доста години. Няма да сме първата нито последнната нация, която ще се затрие заради загубата на културната си идентичност.

А чичо със своя талант за пореден път доказва, че има някаква, макар и мъничка надежда да просъществува стойностното в литературата, публицистиката и изкуството. Въпросът е да го открием, оценим и популяризираме. Това е отговорност на всеки!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 17 Апр 2014 15:20:54 » Re: Даа Отговори с цитат върни се горе

LeoBedrosian написа:
Не виждам нищо необичайно някой самозван псевдо-поет да се величае и самозабравя, че даже и да преподава в университет. Това си е отражение на халтурата в която тънем от доста години. Няма да сме първата нито последнната нация, която ще се затрие заради загубата на културната си идентичност.

А чичо със своя талант за пореден път доказва, че има някаква, макар и мъничка надежда да просъществува стойностното в литературата, публицистиката и изкуството. Въпросът е да го открием, оценим и популяризираме. Това е отговорност на всеки!


И да реагираме. Трябва да се реагира. Странно, че никой не огласява състава на журито. Ние си чешем езиците, но всъщност има хора, поели отговорността да вземат това решение.

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 17 Апр 2014 15:52:49 » Отговори с цитат върни се горе

Без коментар - Виолета Фотева:
http://www.fakel.bg/index.php?t=3579
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 20 Апр 2014 23:10:46 » прав си Отговори с цитат върни се горе

има достатъчно коментари. Благодаря, интересно беше да прочета.

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
nikikomedvenska
Модератор
Модератор


Записан(а): Apr 14, 2010
Мнения: 144

МнениеВъведено на: 21 Апр 2014 12:27:07 » Отговори с цитат върни се горе

Като чета някои от коментарите, излиза, че Фотев е направо недостоен за величието на Й. Ефтимов. Самочувствието им да имам на тия хора, друго не ми трябва! Пфу!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 21 Апр 2014 22:02:10 » Не ти трябва Ники Отговори с цитат върни се горе

Самочувствието им е покритие на НАМАНЕ. Не мисля, че е щастлив този нагляр. Но мисля, че сериозните поети трябва да бойкотират този конкурс, това е гавра.

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
daro
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 16, 2010
Мнения: 346

МнениеВъведено на: 22 Апр 2014 10:08:18 » (.) Отговори с цитат върни се горе

Ванюшка, пази се от подобна механика - не усещаш ли, че става въпрос

за подмяна, а не за промяна. Самоопределянето си търси

категоризацията и предпочита сигурността на ореола като защита.

Светлина в дома ви!

...Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
4i40
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 06, 2004
Мнения: 68

МнениеВъведено на: 23 Апр 2014 05:32:00 » Драги хулитери Отговори с цитат върни се горе

Коментарите много изостриха тона, бойкотиране, незаслужени епитети и пр. Бих искал да поставя тук коментара си, с който завършва дискусията по същия материал в "Либерален преглед". Нека да мислим, да не се ожесточаваме...
"Е, господин Редакторе, доста добър шум се получи...
Потърсих в написаното от мен скверна дума или венцехваление, но не намерих. Не намерих и достоен отговор на въпроса си: Щом си рекъл за стопанина на една къща, че е глупав, редно ли е да седнеш на масата му, за да се храниш? Или да каниш гости, да пият от виното му? Ако някой попита „това право ли е?“, глупец ли е или глумец?
Неудобен е този въпрос...Някой е разбрал, че има въпрос, други – не.
Радвам се, че това се обсъжда на „място за свободни хора и свободни идеи“. Освободиха се хората и им олекна.
Доста интересни работи научих за самия себе си от тези коментари. Е, няма лошо, всеки се изразява според собствения си куфар... На един - багажът му пълен с книги, дава ги на другите и от чуждите книги чете. В куфара на друг - само огледало и лоши миризми.
Граф Толстой прошепнал на ухото на д-р Антон Павлович: „Ти си по-зле и от Шекспир“, но не се е явявал да спечели парична премия на името на крал Лир. Добре, че няма такава награда, можеше сега някой да я спечели.
В психиатрията има една нозологична единица „Синдром на детската учителка“. Това са хора, които мислят, че общуват само с малки деца. Помежду си словоотделят на академично професионално ниво, но на дечицата всичко трябва да им се казва с прости думички, иначе няма да могат да го разберат. Гърленце, коремче, акенце. Страдащите от това отклонение неусетно пренасят чувствата си и към околните хора. Мислят си, че техните думи и решения са най-мъдри и правилни, а околните не са дорасли да ги проумеят. Университетските преподаватели са чести носители на този синдром. Доста детски учителки писаха в този сайт...
И умни хора писаха. Благодаря им, че ме замислиха. Като погледнеш отстрани думите си, може да се сетиш за нещо различно.
Занаятът ме събира да общувам с различни хора. Всеки задава въпрос и от всекиго може да се научи по нещо. Никому не съм казал „ тъп си, защото аз съм по-умен“. Абсолютна истина и абсолютна красота няма.
Темата не е „бургашка“, нито е за изпомачканите шлифери ( хайде, пак манипулативни компилации!) Става въпрос за морал. Моралът в литературните надбягвания...
Макс Ернст рисува през 1929г. картина по една от най-експлоатираните теми в изкуството – Мадоната и Младенецът. В средата, вместо Тримата влъхви е нарисувал себе си, Андре Бретон и Пол Елюар. Надничат от един прозорец към Мадоната, която се кани да нашляпа бебето Иисус... Скандално и елегантно изразяване на отношение към религията и църковната институция. Това не е в посоката на моето християнско чувство, но нито един от тримата не е рисувал икони, писал църковни поеми или печелил конкурси за религиозно хайку.
Видна е моята носталгия към легендата за „артистичния град Бургас“ – за Христо Фотев, Ники Искъров, Джурлата, бай Ненко Токмакчиев, Кирил Симеонов, Константин Ташев, Петя Дубарова, Пламен Ставрев... Това, че съм ги познавал, че са ми били приятели, не ме кара да се засрамя. Нито добавя тухли към моята камбанария...Това е изгубената легенда, която не бих искал да ми се отнема от новозаветни пророци.
Но както след всяко изобилие следва нищета, така и след всеки дъжд има суша. Сухият период в Бургаската култура...
Искам още да кажа, че през дългия ми непочтен живот не ми се е случвало да пиша анонимно или да седна на маса, ако не мога да си платя сметката."
Успешен ден на всички!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка ICQ номер
daro
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 16, 2010
Мнения: 346

МнениеВъведено на: 23 Апр 2014 09:09:16 » (.) Отговори с цитат върни се горе

Г-н Калудов, симпатизирам на вашите разсъждения и достойна позиция.

Моралните заклеймявания са рефлекси - проява на неотминала
религиозност. Раздвоението на личност и творец винаги ще съществува. Аз лично, предпочитам да го пропусна...да не ме занимава, но не защото съм против целостта. Напротив - точно заради нея!

"Това е изгубената легенда, която не бих искал да ми се отнема от новозаветни пророци."

Никой няма да ви отнеме легендата, докато не поискате раздяла с благодарност.

Както и никой не бива да се срамува, че не е бил на една маса с нея.

Но има и бъднина, за която си струва сливането - единението.

"Дни за теб и мен в бъден ритъм"

Светли дни Smile

Радослав Коцев
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com