Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 697
ХуЛитери: 2
Всичко: 699

Онлайн сега:
:: LATINKA-ZLATNA
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Поглед от тунела към безсмъртието
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 09 Фев 2014 09:19:12 » Поглед от тунела към безсмъртието Отговори с цитат върни се горе

Потресен съм от прочетеното. Великолепен, искрен до ужас, текст на Цветана Трифонова.
Благодаря на Цвета - и на екипа, създал този филм за Никола Вапцаров!

http://www.fakel.bg/index.php?t=3364

Алби
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Dimi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 05, 2004
Мнения: 659
Място: Монтана

МнениеВъведено на: 09 Фев 2014 10:35:47 » Отговори с цитат върни се горе

Благодаря ти, Албатрос! И аз съм втрещена от това, което прочетох. Бих искала да гледам филма. Как мога да го намеря?

_________________
Dimi
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 09 Фев 2014 12:59:36 » Синовете и внуците на кундурджии убиват... Отговори с цитат върни се горе

И аз ти благодаря, Алби!!!
Знаеш, когато рецитирам свои или чужди стихове, винаги питам:
Защо убиха поета!!!

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 09 Фев 2014 14:35:37 » Още един поглед от тунела (не мой). Отговори с цитат върни се горе

Борис Данков

18. Януари 2014, брой 14 на в. Дума

Още една нечистоплътна гавра с името и личността, с паметта на Никола Вапцаров. Този път от разхваления до звездите и удостоен със "Златен ритон" филмов пасквил "Вапцаров. Пет разказа за един разстрел" на режисьора Костадин Бонев и сценаристката Ивайла Александрова. В него бившият счетоводител, преквалифицирал се по-късно като документалист, се е захванал да "разчопли" механизма, чрез който "идеологията може да унищожи един талант". Помогнала му е сценаристката-радиожурналистка, известна със своята фанатична политическа обремененост.
И как са "разчоплили" личността и творческата съдба на големия ни лирик двамата "документалисти"? Ами много просто - движейки се по биографичната канава на фактите и събитията, те представят Никола Вапцаров като жалък "съчувственик на партията" и невинна жертва на политически дебили като Георги Димитров и болшевишкия агент д-р Борис Майлер, изпратен от Сталин, за да отцепи Пиринския край от България. Именно Б. Майлер травмира крехката детска психика на малкия Никола. Доизкривява я баща му - суровият Йонко Вапцаров. После сръчните партийни апаратчици го втикват в нелегалната авантюра и се скриват зад него, докато се стигне до разпятието, до разстрела на поета в Гарнизонното стрелбище. По-късно същите люде "осребряват славата му".
Повествованието само маркира "присъствието" на Борис III, на "блестящия Гешев" и останалите "свидетели" на злодеянието, извършено от... комунистите. За да се стигне до поантата, че от около 1000 осъдени антифашисти преди Девети били разстреляни само... стотина. Докато след тази дата били убити над... 12 000 души. Всичко това - изречено от дикторския глас на Цветана Манева, със съответните музикални и други ефекти, с манипулирани документални записи и примитивни политически инсинуации.
Оказва се, че за реализацията на този тенденциозен пасквил са налети огромни средства от Националния филмов център и "обществената" БНТ. А престижната награда? Тя е дадена на въпросния "шедьовър" от жури, чийто председател е американо-британският специализант по кино и висш мениджмънт на електронни медии, преподавател в Соросов Нов български университет - Михаил Мелтев. Както се казва - каквото повикало, таквоз се обадило.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Dimi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 05, 2004
Мнения: 659
Място: Монтана

МнениеВъведено на: 09 Фев 2014 15:01:37 » Re: Още един поглед от тунела (не мой). Отговори с цитат върни се горе

papacot написа:
Борис Данков

18. Януари 2014, брой 14 на в. Дума

Още една нечистоплътна гавра с името и личността, с паметта на Никола Вапцаров. Този път от разхваления до звездите и удостоен със "Златен ритон" филмов пасквил "Вапцаров. Пет разказа за един разстрел" на режисьора Костадин Бонев и сценаристката Ивайла Александрова. В него бившият счетоводител, преквалифицирал се по-късно като документалист, се е захванал да "разчопли" механизма, чрез който "идеологията може да унищожи един талант". Помогнала му е сценаристката-радиожурналистка, известна със своята фанатична политическа обремененост.
И как са "разчоплили" личността и творческата съдба на големия ни лирик двамата "документалисти"? Ами много просто - движейки се по биографичната канава на фактите и събитията, те представят Никола Вапцаров като жалък "съчувственик на партията" и невинна жертва на политически дебили като Георги Димитров и болшевишкия агент д-р Борис Майлер, изпратен от Сталин, за да отцепи Пиринския край от България. Именно Б. Майлер травмира крехката детска психика на малкия Никола. Доизкривява я баща му - суровият Йонко Вапцаров. После сръчните партийни апаратчици го втикват в нелегалната авантюра и се скриват зад него, докато се стигне до разпятието, до разстрела на поета в Гарнизонното стрелбище. По-късно същите люде "осребряват славата му".
Повествованието само маркира "присъствието" на Борис III, на "блестящия Гешев" и останалите "свидетели" на злодеянието, извършено от... комунистите. За да се стигне до поантата, че от около 1000 осъдени антифашисти преди Девети били разстреляни само... стотина. Докато след тази дата били убити над... 12 000 души. Всичко това - изречено от дикторския глас на Цветана Манева, със съответните музикални и други ефекти, с манипулирани документални записи и примитивни политически инсинуации.
Оказва се, че за реализацията на този тенденциозен пасквил са налети огромни средства от Националния филмов център и "обществената" БНТ. А престижната награда? Тя е дадена на въпросния "шедьовър" от жури, чийто председател е американо-британският специализант по кино и висш мениджмънт на електронни медии, преподавател в Соросов Нов български университет - Михаил Мелтев. Както се казва - каквото повикало, таквоз се обадило.


„Mетодите им са еднакви и лесно разпознаваеми – за да заглушат истината, за да маргинализират неудобните публикации, поругават и принизяват авторите. КГБ- матрицата като теория и практика и досега е валидна.”

„За да е ясно, че пътят към Истината за Никола Вапцаров е като минирана писта, осеяна с труповете на духовни жертвоприношения. Върху тях тепърва ще се надграждат стъпките на следващите творци и изследователи.”

Точно за това говори Цвета Трифонова

_________________
Dimi
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 09 Фев 2014 15:01:52 » Отговори с цитат върни се горе

Думите на Борето ги знам, Пламене, оправдани са - с оглед на медията, в която са публикувани, твоите думи ми липсват?
Алби Question
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
petsto
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 21, 2007
Мнения: 80
Място: Варна

МнениеВъведено на: 11 Фев 2014 21:12:44 » Не е баш така... Отговори с цитат върни се горе

Не съм гледал филма и не мога да го коментирам. Но прочетох писанията на Цвета Трифонова. Разбирам огорченията й, че са прекъсвали докладите й на две научни конференции. В писанието й е казано:"Най-наивните и невинните в този голям провал на ЦК на БКП са двамата приятели и поети Никола Вапцаров и Антон Попов." Но те нито са наивни, нито невинни. Но НЕ ЗАСЛУЖАВАТ СМЪРТНИ ПРИСЪДИ. Истината за съдебния процес излезе в неподходящо време. Но не цялата истина. Мисля, че част от архива на дело 585 / от 1942 год. е в Русия. Книгата "Третият разстрел" бе поръчкова ... Никола Гешев, ако мислеше за България, нямаше да я остави кундурджии да я управляват. Не може Цвета Трифонова да използва думи, като "подлогата на Кремъл" (за Георги Димитров б.а.) и сакатия сатрап Джугашвили. ПИТАМ СЕ-ЧИСТИ И ЧЕСТНИ ХОРА ЛИ СА МАРИН ГЕОРГИЕВ, ЦВЕТА ТРИФОНОВА, ЧАВДАР ДОБРЕВ, ЙОРДАН КАМЕНОВ, МАЯ ВАПЦАРОВА? Човешки постъпват в този процес Станислав Балан. Помага на Трайчо Костов да отърве куршума. След 9 ІХ 1944 г. Трайчо Костов връща жеста, помилването става с указ на Георги Димитров. Но това е друга тема...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 13 Фев 2014 11:27:09 » Re: Поглед от тунела към безсмъртието Отговори с цитат върни се горе

Albatros написа:
Потресен съм от прочетеното. Великолепен, искрен до ужас, текст на Цветана Трифонова.
Благодаря на Цвета - и на екипа, създал този филм за Никола Вапцаров!

http://www.fakel.bg/index.php?t=3364

Алби
.

За щастие за поетите ние можем да съдим (и трябва да съдим) по стиховете им. А не по това, което пишат и налагат да се пише за тях критиците и политиците.
В този смисъл нищо не е в състояние да ме накара да променя отношението си - отношение на обич, възхищение и преклонение пред поета и човека Никола Вапцаров.
И аз не съм гледал филма. Може много от фактите в него и да са верни, но тълкуванието на фактите ще е от позициите на най-злостният антикомунизъм.

Защото такъв - злобен, злостен и надъхан с омраза антикомунист, е Цветана Трифонова. Макар нищо друго да не съм чел от нея, освен тази й статия. Отровни слюнки хвърчат от устата й, когато говори за комунистите, за подводничарите, за Сталин и Димитров.

Това е последният хит в световната антикомунистическа пропаганда - да се твърди, че от борба против фашизма е нямало смисъл. Че Съветският съюз, за да спаси Ленинград от глад, а Сталинград - от разрушение, не е трябвало да ги защитава, а да ги предаде на германците. Респективно - че и в България от антифашистка борба е нямало нужда, че подводничари не е трябвало да идват и партизанско движение да няма.

А кому и защо е нужна тази пропаганда сега? На кого служи тя?Нужна е и служи за оправдание и налагане на новия икономически ред. За налагане на неолибералния, навсякъде антинароден, олигархичен икономически модел - модела на свръх неравенство. Неща, които с комунистическата идеология и комунистическия морал са несъвместими.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 13 Фев 2014 18:01:07 » Отговори с цитат върни се горе

Albatros написа:
Думите на Борето ги знам, Пламене, оправдани са - с оглед на медията, в която са публикувани, твоите думи ми липсват?
Алби Question


Алби, попита ме за моите думи...

По тази тема бих могъл да изпиша няколко страници.
Но, повярвай ми, не мисля, че е е необходимо.

Ангар го е казал това, което аз бих казал, така:
"За щастие за поетите ние можем да съдим (и трябва да съдим) по стиховете им. А не по това, което пишат и налагат да се пише за тях критиците и политиците".

Вапцаров не е бил съден за стиховете си, а за тероризъм. Понятието "тероризъм" е толкова осъвременено от братската американска пропаганда, че много хора с промити мозъци се радваха тогава, когато американският възпитаник Бин Ладен бе убит без съд в собствената му "суверенна" държава. (В днешно време..., ако въобще е бил убит..., така, както американци първи и единствени стъпиха на Луната). Smile За Саддам с неговите "химически оръжия" също бихме поговорили, нали?... А за последните измислици и геноцид в Близкия Изток?...

А за това, което се случва вече 24 години в родината ни?...

Та, някакви такива биха били думите ми, Валери.
Но нямам сили да ги напиша, прости ми, ако можеш.

От такова безсилие написах и тези слова в памет на поета Вапцаров:

Светлините на сенките

Кафенето в Париж.
На път за Ванкувър.
Мълчим неподвижни.
Сенките ни танцуват.

Дворът на село
с разцъфтелите ружи.
Този разстрел
кому беше нужен?

Бялата пролет.
И черните червеи.
Дългият пробег
по късите нерви.

Твоите внуци
през други сезони
като капки в улуците
помежду си се гонят.

А земята една е.
От Канада до Банско.
По-нагоре е раят –
в който нямаме място.

И едничкото време
в оня светъл Ванкувър
ще покаже на сенките
дали си е струвало…
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com