Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 864
ХуЛитери: 4
Всичко: 868

Онлайн сега:
:: AlexanderKoz
:: LATINKA-ZLATNA
:: Lombardi
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Kakво мислите за романизираните биографии на велики творци?
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
mariq-desislava
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 11, 2008
Мнения: 556

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 13:46:15 » Отговори с цитат върни се горе

Аз само да отбележа, че е "Соната за Петя Дубарова" и е забележителна, ако и да не съм любител на творчеството на Петя Дубарова. Като сън е написана, с много болезнена любов.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 14:06:35 » Отговори с цитат върни се горе

mariq-desislava написа:
Аз само да отбележа, че е "Соната за Петя Дубарова" и е забележителна, ако и да не съм любител на творчеството на Петя Дубарова. Като сън е написана, с много болезнена любов.


Деси, извинявай за грешката ми в заглавието на книгата.

Но това беше поръчкова книга. По онова време нямаше начин да се издаде нещо, което не е одобрено от Партията. Нямаше никакъв начин.

А при "развития социализъм" още по-малко можеха да се толерират "отвисоко" самоубийствата.

По онова време никой от бургаските поети-светила не подаде ръка на Петя приживе.

След нейната смърт се появи политическата поръчка, която прие Веселин Андреев, който се самоуби на 11 февруари 1991 г.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 14:07:14 » Отговори с цитат върни се горе

И аз смятам че "Соната за Петя Дубарова" от Веселин Андреев е написана с такава любов към нея, че в никакъв случай не е поръчкова романизирана биография.
Дори в заключителните редове като казва, че Петя е безсмъртна, Веселин Андреев казва че покрай нея, с тази си книга, и той се надява да остане безсмъртен. Не с друго, не с личното си творчество (а той е много голям, известен и всепризнат поет), а именно с тази си книга.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 14:16:30 » Отговори с цитат върни се горе

angar написа:
И аз смятам че "Соната за Петя Дубарова" от Веселин Андреев е написана с такава любов към нея, че в никакъв случай не е поръчкова романизирана биография.
Дори в заключителните редове като казва, че Петя е безсмъртна, Веселин Андреев казва че покрай нея, с тази си книга, и той се надява да остане безсмъртен. Не с друго, не с личното си творчество (а той е много голям, известен и всепризнат поет), а именно с тази си книга.


Така е написал, Ангаре.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: papacot на 30 Мар 2013 14:16:54 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 14:16:47 » Тук темата навлиза в подмолви води, сори май френдс Отговори с цитат върни се горе

Rolling Eyes

И до тук... леви десни, ПАПА, те рано или късно се сближават, ако са крайни!
ЪНДЪРСТЕНД...ИЛИ АКО ИСКАТЕ...АННАДЪМУRazz Razz

А Петя Дубарова, Бог да прости решението й, Е ДРУГА ТЕМА!!!

ДОК Twisted Evil

Анадънму... Idea

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 14:21:25 » Re: Тук темата навлиза в подмолви води, сори май френдс Отговори с цитат върни се горе

doktora написа:
Rolling Eyes

И до тук... леви десни, ПАПА, те рано или късно се сближават, ако са крайни!
ЪНДЪРСТЕНД...ИЛИ АКО ИСКАТЕ...АННАДЪМУRazz Razz



Доки, ами ти среден ли си? Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 14:28:21 » Отговори с цитат върни се горе

Laughing

Не съм краен, брат...

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
secret_rose
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 14, 2010
Мнения: 828
Място: Цюрих, Швейцария

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 14:29:23 » Отговори с цитат върни се горе

Как става поръчката за написване на биография? Избират определен автор и му задават заданието, или се провеждат някакви конкурси, знам ли, допитвания?
Все още ми е много странно. Наистина съм невежа по въпроса, но поне разбирам какво казваш с това социалистически контрол. Частично. Живея в страна с такъв подобен, отново частично.

Не съм чела биографията на П. Дубарова от този автор, ще си я намеря. Пропуските ми около българските автори са непростими. И по социалистическо бях баш у социализЪма у Русия... а там контрол... поне според мен, освен в императорски времена, не е упражняван, е - и Сталин... Бе май и Ленин Very Happy че после и Брежнев хахаха
Ама са си писали хората, и то как. Вот как! Image

п.п. С удоволствие бих написала биографичен роман по поръчка за личност, която ми е на сърце. Както казах и по-горе, бих посветила години, за да бъде автентично. Ама само ако усещам въпросната личност и ми е на сърце. И даже Razz си имам това-онова наум, пък може и без да е поръчка. И все съм си мислила, че и другите така са писали... Щото - роман. Да пишеш роман значи да живееш в света на романа преди, по време на писането и много след края му.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Mia2442
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 18, 2009
Мнения: 626
Място: София

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 15:05:07 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Въпрос на избор е човек да се възприеме като животно или не.

Ако се случи да усети някаква сила, която го провокира да не се превръща в животно, то той се превръща в жертва.

И ако 90 процента от хората на планетата ни са роби на другите 10 процента, то те биха имали възможността не да правят перманентно революции, а просто да направят една. И тъй като това е възможно теоретически, но безкрайно невъзможно да се осъществи практически, епизодично някоя и друга жертва ще си сложи главата в торбата, без това да промени нищо.


Съгласна съм с всяка твоя дума, Пламене и страшно се радвам на толерантния ти тон!Smile А и защо се заричаш да не участваш повече в дискусията тук - нали затова е форум - да разменим мисли и идеи! Имаш какво да кажеш...

Меги, не зная как са се правили поръчките, но е факт, че всичко се прекрояваше според "светлата линия на Партията". И много автори пишеха сякаш като "по поръчка", защото иначе нямаше да видят стихосбирка. Тази "автоцензура" е много по-страшна ...Спомням си как рецитирахме "Плач по Ботев" на Стефан Цанев и си кефехме -

"защото всяка разхвалена твоя черта,

самите нас зачертава..."


Смятахме, че той прикрито критикува системата...

Но това е минало вече, а и мисля, че всичко, писано по партийна повеля, е в забрава...

П.П. И аз не съм чела романа за Петя Дубарова, но харесвам стиховете й - много!Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
secret_rose
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 14, 2010
Мнения: 828
Място: Цюрих, Швейцария

МнениеВъведено на: 30 Мар 2013 15:14:34 » Отговори с цитат върни се горе

Много е тъжно. Но наистина е минало. И авторите, чието творчество е било изкривявано от системата неизбежно са писали и каквото мислят наистина, някъде по тефтери, блокноти, писма. Ето затова ми е интересно да чета биографии - много тайни излизат наяве и истината се връща.
А системите - една след друга, като часовник. Никога никъде не е имало пълна видима свобода, а ако е имало и да ми убегне - не е била осъзната и не са знаели какво да я правят Cool Обаче пък невидимата...
Както един руски автор написал веднъж за Петър 1: Какво му се сърдиш. Този цар разреши на хората да празнуват.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com