Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 497
ХуЛитери: 1
Всичко: 498

Онлайн сега:
:: pc_indi

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Внимание, плагиатство!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
yotovava
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 25, 2007
Мнения: 231
Място: София

МнениеВъведено на: 04 Апр 2012 20:54:53 » Внимание, плагиатство! Отговори с цитат върни се горе

В далечната за мнозина 1991-а година Издателска къща "Български писател" пуска от печат една малка книжица със стихотворения на Валери Станков - Albatros, озаглавeна "Остави ме, любов". На страница 17-а в нея е стихотворението "СНЯГ":

Чайките сноват като попарени.
Плажът спи набръчкан под снега.
А вълната сякаш блъска зарове –
камъни търкаля по брега.

Чорлава се вдига, още сънена
светлината – къса струйка дим.
Да поседнем малко върху дънера –
за последно да си помълчим.

Или да попитаме медузите,
огъня – в нозете ни изтлял,
биха ли се взели за съпрузи
някоя скумрия и корал?

Нейде ако бях те срещнал вчера...
Но така е – времето лети.
Закопчавам якето уверено.
Свиваш устни и си тръгваш ти.

И защо сега да се нервираме?
Любовта ни хвана ли ръжда?
Как е кратко нейното умиране! –
въглен, хвърлен в морската вода.

Същото стихотворение, без третия куплет,четем на стр. 51-а в стихосбирката на г-жа Рита Генадиева "Шепа нежност", Издателство "Българска книжница", 2007 г., в чийто предговор, написан от поета Евтим Евтимов и академик Благовеста Касабова, които са и редактори на "Шепа нежност", се казва следното:

"... пред нас ще се открие един творец, който има солидно творчество, и това творчество се нуждае от едно по-задълбочено изследване. При нея словото се лее като планински поток, нашепва като Балкана над родния град, шуми като вълните на морето, което тя е събрала в своята поетична душа."

И понеже смятам, че елейните думи на академичката и поета се отнасят донякъде и за Валери Станков, искам те да получат по-широка разгласа във виртуалното пространство.

Предговорът към стиховете на г-жа Рита Генадиева завършва така: "Поезията е свещенодействие с думите!"

Сигурно Валери Станков с право ще попита: - Откога кражбата започна да се нарича свещенодействие?

И едва ли ще получи отговор.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
CheGuevara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 08, 2007
Мнения: 697
Място: за момента-Калифорния,а постоянно-В.Търново

МнениеВъведено на: 04 Апр 2012 21:09:59 » Отговори с цитат върни се горе

Това направо е кощунство!!!Коя е тази крадла?Не съм чувала досега името й...

_________________
Танцуваща с гарвани

Перо от гарван кацна на дланта ми -
небето ме докосна...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
lordly
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2011
Мнения: 32
Място: България, Бургас

МнениеВъведено на: 04 Апр 2012 21:51:58 » Академичката Отговори с цитат върни се горе

Академичката да се събуди от жмичата и да си напише сама опровержение на отзива, или да се разкара от академията, както унгарския плагият.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
CheGuevara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 08, 2007
Мнения: 697
Място: за момента-Калифорния,а постоянно-В.Търново

МнениеВъведено на: 04 Апр 2012 22:33:51 » Отговори с цитат върни се горе

Very Happy Да,точно така!!!

_________________
Танцуваща с гарвани

Перо от гарван кацна на дланта ми -
небето ме докосна...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
yotovava
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 25, 2007
Мнения: 231
Място: София

МнениеВъведено на: 05 Апр 2012 16:51:00 » Отговори с цитат върни се горе

Не знам за кой път вече сме свидетели на подобно кощунство, че даже наречено "свещенодействие"!!!!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 838

МнениеВъведено на: 06 Апр 2012 09:32:28 » !!! Отговори с цитат върни се горе

Всеки, дори най-малък опит за кражба, плагиатство, мошеничество или обикновен селски тарикатлък трябва да бъде широко порицаван и преследван от будната (Стани юнак балкански) съвест.

Неприятно ми беше да видя вялия отзвук във форума, вероятно заради ведрото пролетно настроение на ХуЛитерите, но аз ще изразя своята крайна и непримирима позиция относно ВСЕКИ, повтарям всеки опит за кражба. А от всички видове кражби плагиатството е най-възмутителното и непристойно подло поведение!

Дано дочакаме поне едно извинение от възвеличаната поетеса Exclamation Exclamation
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 06 Апр 2012 21:51:06 » Re: Внимание, плагиатство! Отговори с цитат върни се горе

Ами прави са рецензентите - явно творчеството й се нуждае от по-широко изследване. Какви ли още странни неща е възможно да се открият. Аз обаче се съмнявам, че стихотворението на Рита Генадиева се различава от това на Валери Станков само по липсата на третия куплет - и по първия ред на четвъртия куплет сигурно се различават. Ако при В.С. е "Нейде ако бях те СРЕЩНАЛ вчера", , при Рита Г. би трябвало да е : "Нейде ако БЕ МЕ срещнал вчера". Нали едното е писано от мъж, а другото - от жена? Прочее, да не бързаме да осъждаме Рита, без да сме изслушали и нея. Плагиатство може да има, но да е без умисъл - Рита може да си мисли, че стихотворението наистина е нейно. Прочела го е някога, записала си го е нейде при нейните, после е забравила и след време наистина е започнала да го мисли за свое. Вече имахме такъв случай с една поетеса от Айтос. А и за един световно известен случай знаем - нали Моцарт беше, който написва за втори път една от симфониите си. Съвсем искрено се заблудил, просто бил забравил, че вече я е бил написал. И какво, в плагиатство от себе си ли да го обвиним? Пък и нали голяма загуба от плагиатството й няма - авторитетът на В.С. от това, че е изплагиатстван не намалява, а расте.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
yotovava
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 25, 2007
Мнения: 231
Място: София

МнениеВъведено на: 07 Апр 2012 07:05:14 » Отговори с цитат върни се горе

"Прав си, Ангаре, много си прозорлив, точно така крадлата е променила четвъртия куплет - "Нейде ако бях те срещнала аз вчера..."
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Skaramu6
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 07, 2012
Мнения: 11

МнениеВъведено на: 07 Апр 2012 21:24:58 » Отговори с цитат върни се горе

yotovava написа:
"Прав си, Ангаре, много си прозорлив, точно така крадлата е променила четвъртия куплет - "Нейде ако бях те срещнала аз вчера..."

В България няма нито един осъден за литературно плагиатство. Idea
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 07 Апр 2012 21:32:47 » Отговори с цитат върни се горе

Ехехех, че и претенции съзирам. Явно не обича медузи, корали, скумрии... Защото няма нито един щумен процес и солидно наказание, което да действа възпиращо, ще се случват такива неща.

_________________
Silver Wolfess
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
phifo
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 27, 2006
Мнения: 219

МнениеВъведено на: 07 Апр 2012 22:02:29 » Отговори с цитат върни се горе

Няма процеси, сребърна, защото на авторите не им се занимава с дела. И известната ни милозливост към нарушителите на правилата върши работа единствено на плагиатите.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 08 Апр 2012 07:34:56 » Този случай ме замисля Отговори с цитат върни се горе

Този случай на плагиатство ме замисли.
Предполагам, че стихосбирката на Рита съдържа поне петдесетина стихотворения. Единствено това стихотворението на Валери Станков ли прави книжката й? Защо й е било нужно то? Не е ли могла да мине и без него?
И баш от това Чудовище ли е намерила да плагиатства – да плагиатстваш от него, все едно да плагиатстваш от Дебелянов и Лилиев – толкова е известен.
Обяснявам си го или с това, че въпросното стихотворение е попаднало там по погрешка; или че Рита наистина си го е сметнала за свое – преписала го е някога в лексикона си и после се е заблудила, че си е нейно; или че тя не е добре с психиката (и ако е невменяема, съдът ще я оправдае). Защото наистина плагиатството й няма никакъв смисъл.
Подхвърлянето, че целта й е била “да трупа пачки на чужд гръб”, е нонсенс.
Валери Станков заявява, че дело ще има и че ще я съди до дупка; лошо няма - единственият резултат от такова дело ще бъде реклама и за единия, и за другия, само дето някой ще трябва да плати разноските. Постъпката на Рита Генадиева, ако е била умишлена, наистина е много недостойна, и предполагам че тя сама (ако не другаде, то пред съда) ще обясни как се е получило.
Но недостойна ми изглежда и постъпката на самия Валери – да използва повода, за да оклевети в блога си Евтим Евтимов и Благовеста Касабова с постинга: ”Академик от БАН и поет толерират поетеса плагиат”. Това обвинение – че тези двама толкова известни и уважавани творци – толерират плагиатството, наистина е чудовищно! Така би могло да се каже, ако Е.Евтимов и Благовеста наистина са знаели или са били длъжни да знаят, че в стихосбирката на Рита има стихотворение от друг поет. Но това нито е задължително, нито е възможно.
И в това, че предговорът, който са написали, е толкова положителен, няма нищо странно – предговорите, както и некролозите, са винаги от суперлативи.
Елейните думи за стихосбирката със сигурност се отнасят и за стихотворението на Валери Станков, но те едва ли се дължат само на това стихотворение.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
yotovava
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 25, 2007
Мнения: 231
Място: София

МнениеВъведено на: 08 Апр 2012 09:01:17 » Отговори с цитат върни се горе

Много внимателно прочетох какво е казало Чудовището в блога си по повод предговора, написан от поета Евтим Евтимов и академичката Благовеста Касабова, и никъде в думите му не видях заяждане. Ти къде го откри? Или може би Чудовището все така продължава да ти въздейства като червено на бик? Хайде, озапти се, и не търси под бика теле.

http://www.duma.bg/duma/node/29994
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Skaramu6
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 07, 2012
Мнения: 11

МнениеВъведено на: 08 Апр 2012 11:47:37 » Отговори с цитат върни се горе

yotovava написа:
Много внимателно прочетох какво е казало Чудовището в блога си по повод предговора, написан от поета Евтим Евтимов и академичката Благовеста Касабова, и никъде в думите му не видях заяждане. Ти къде го откри? Или може би Чудовището все така продължава да ти въздейства като червено на бик? Хайде, озапти се, и не търси под бика теле.

http://www.duma.bg/duma/node/29994

Краде се от имащия. От този, който няма нищо, какво да отмъкнеш?
А при В. Станков има много за "крадене".
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 08 Апр 2012 12:28:10 » Отговори с цитат върни се горе

yotovava написа:
Много внимателно прочетох какво е казало Чудовището в блога си по повод предговора, написан от поета Евтим Евтимов и академичката Благовеста Касабова, и никъде в думите му не видях заяждане. Ти къде го откри? Или може би Чудовището все така продължава да ти въздейства като червено на бик? Хайде, озапти се, и не търси под бика теле.

http://www.duma.bg/duma/node/29994


Вероятно четем различни неща. Посоченият от тебе линк не мога да отворя, аз чета ето този:

http://4udovi6teto.blog.bg/poezia/2012/04/04/akademik-ot-ban-i-poet-tolerirat-poetesa-plagiat.934295

Този му постинг не е насочен срещу плагиата, а срещу авторите на предговора. Това се вижда и от заглавието: "Академик от БАН и поет толерират поетеса плагиат", и от съдържанието му, а и от приложените снимки на Благовеста Касабова и Евтим Евтимов. При това снимката на Благовеста е като подбрана от жълтата преса.

Що се отнася до Чудовището, дразнило ме е и ме дразни неговото лицемерие.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com