Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 587
ХуЛитери: 3
Всичко: 590

Онлайн сега:
:: pc_indi
:: pinkmousy
:: LATINKA-ZLATNA

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Мила ми Венето...
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
tomatroev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 27, 2009
Мнения: 168
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 22:23:42 » Отговори с цитат върни се горе

Ех, аноним, как би се зарадвал Ботев, да можеше да те чуе, "... че ще му простим атеизма..."!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
CheGuevara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 08, 2007
Мнения: 697
Място: за момента-Калифорния,а постоянно-В.Търново

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 22:25:18 » Отговори с цитат върни се горе

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=1&WorkID=3172&Level=2

_________________
Танцуваща с гарвани

Перо от гарван кацна на дланта ми -
небето ме докосна...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
mamasha
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 29, 2008
Мнения: 465
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 22:25:45 » Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:
Mamasha, не аз, а Захари Стоянов използва думата „хъшлаци“.
С огромно учудване установявам, че дори учителите по литература не са чели Захари Стоянов.
И ще се възпротивя решително, че народът трябвало да намира „упование“ в миналото си.
Само в себе си и в настоящето може да се търси и намира упование.


Нещо не си наясно, Красавице. Чела съм го Захари Стоянов. Бъди спокойна. Но се изненадвам, че ти не четеш внимателно. Написала съм, че и преди теб са наричали борците ни за свобода "хъшлаци", а не, че ти си ги нарекла така.

Възпротивявай се, колкото искаш на това, че народът трябва да търси упование в миналото. Може би упование не е точната дума, може би трябваше по-скоро да кажа опора, нещо, от което да се оттласне, за да продължи напред. Но... ако мислим като теб, какво да правим тогава с Пайсиевото "Българино, знай своя род и език"? Или с Вазовото "Но ний знаем, че в нашто недавно свети нещо ново, има нещо славно, що гордо разтупва нашите гърди (...), що отговор дава и смива срамът, и на клеветата строшава зъбът..."?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
tomatroev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 27, 2009
Мнения: 168
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 22:50:11 » Отговори с цитат върни се горе

Юлияна, хубаво е, че харесваш Ботев като революционер. Много хора не го харесват тъкмо за това и красавица изразява тяхното мнение. Има хора, които просто не одобряват революциите и революционерите, и си го казват по някакъв начин.
За това, че харесваш Ботев - поета, една лека поправка, ако ми разрешиш: Ботев не е поет. Ботев е гениален поет. И това не е прилагателно, с което просто да го възхвалим. Разбираш ли защо Ботев е гений? И защо е толкова смешно, когато аноним казва, че ще му простим, защото бил атеист! Един обикновен човек не може да прости на един гений, а просто трябва да се опита да го разбере. Но Ботев е гений не само в поезията си, Стиховете са отражение на мисленето му. Значи трябва да търсиш гениалното в мисленето му в идеите му, които са синтезирани в стиховете му, например, в този:

"О, мой боже, правий боже!
Не ти, що си в небесата,
а ти, що си в мене, боже -
мен, в сърцето и в душата...

Разбираш ли дълбочината на този стих. Не, не като поезия, а като философия? Дори само тук Ботев е толкова напред от всички наши "теисти" и атеисти", че свят да ти се завие! Много по-напред от всички, дори и днес. Затова е гений.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
CheGuevara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 08, 2007
Мнения: 697
Място: за момента-Калифорния,а постоянно-В.Търново

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 22:56:21 » Отговори с цитат върни се горе

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=1&WorkID=5&Level=1

_________________
Танцуваща с гарвани

Перо от гарван кацна на дланта ми -
небето ме докосна...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 22:56:31 » Отговори с цитат върни се горе

pc_indi, благодаря ти за добронамереността. Колкото до мен – не се изживявам като будилник, просто си разсъждавам.
Съгласна съм с почти всичко, което казваш. Не съм съгласна, че в името на голяма идея може да се лъжат, крадат и убиват невинни хора. Тези действия винаги са били осъждани, каквото и да е било времето. Моралното падение на всеки народ започва от оправдаването им.
Що се отнася до “жълтото” – според повечето, изказали се тук, излиза, че и книгите на Захари и на внучката на Венета са “жълти”. Защото те съдържат изложените факти, аз само ги подредих. Или “жълто”, подбиращо факти, за да възвеличава, не е жълто - но ако се кажат всички истини, става “жълта мръсотия”? Пак двоен аршин!
Ако съм казала нещо, което не е истина, нека го посочат. Ако съм пропуснала факт, да го добавят, ще съм им благодарна.
Аз съчувствам на Венета за периода на нищета, който е трябвало да изживее – но след това, като богата наследница на владиката, тя си е поживяла доста добре.
И не съм съгласна да се оплюва държавата ни! Държавата не е виновна за нейния личен избор - и пак й е помогнала предостатъчно! Защо някои намират смисъл след повече от 100 години пак да лъжат, за да оплюват България? Или това се превърна в "патриотичен дълг"? Нали за съществуване на българска държава е била борбата? Тяхната позиция ли е родолюбива, или моята?
Laughing Laughing Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
mamasha
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 29, 2008
Мнения: 465
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 23:07:07 » Отговори с цитат върни се горе

tomatroev написа:
Юлияна, хубаво е, че харесваш Ботев като революционер. Много хора не го харесват тъкмо за това и красавица изразява тяхното мнение. Има хора, които просто не одобряват революциите и революционерите, и си го казват по някакъв начин.
За това, че харесваш Ботев - поета, една лека поправка, ако ми разрешиш: Ботев не е поет. Ботев е гениален поет. И това не е прилагателно, с което просто да го възхвалим. Разбираш ли защо Ботев е гений? И защо е толкова смешно, когато аноним казва, че ще му простим, защото бил атеист! Един обикновен човек не може да прости на един гений, а просто трябва да се опита да го разбере. Но Ботев е гений не само в поезията си, Стиховете са отражение на мисленето му. Значи трябва да търсиш гениалното в мисленето му в идеите му, които са синтезирани в стиховете му, например, в този:

"О, мой боже, правий боже!
Не ти, що си в небесата,
а ти, що си в мене, боже -
мен, в сърцето и в душата...

Разбираш ли дълбочината на този стих. Не, не като поезия, а като философия? Дори само тук Ботев е толкова напред от всички наши "теисти" и атеисти", че свят да ти се завие! Много по-напред от всички, дори и днес. Затова е гений.


Ох, Тома! Че нали аз през цялото време за това и говоря - че истинският Ботев е там, в стиховете си, в публицистиката си. Там е казал всичко, което е имал да каже за себе си и за другите. Не съм го нарекла гениален. Ах, прощавай! Но и аз, като Ботьова, бягам от клишетата.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 23:09:00 » Отговори с цитат върни се горе

Тома, много те моля, не измествай темата. Не обсъждаме поезията на Ботев.
Само писмото му - използвано широко като пример за любов към семейството, и фактите.
И аз смятам, че не е бил вярващ - ако от поезията на Ботев лъхаше на вяра в Бог, комунистите никога нямаше да допуснат да бъде изучаван в училище. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
tomatroev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 27, 2009
Мнения: 168
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 23:17:40 » Отговори с цитат върни се горе

Красавица, ще се опитам да ти го обясня. Твоето съчинение като литература не е написано с любов, а със злоба. Като научно съчинение пък няма стойност, това са известни неща и ако го покажеш на учени, специалисти, също няма да ги впечатлиш.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
tomatroev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 27, 2009
Мнения: 168
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 23:45:29 » Отговори с цитат върни се горе

Е, разгеле... Какво се получава, вземаш това писмо, ровиш се из живота на Ботев и Венета и после казваш, че вече си променяш мнението за него, демек, падна ми в очите! Ако това ти е критерият, вземи и най-големият гений, например, Айнщайн, разчопли и неговият живот с, как се казваше, сръбкинята, първата му жена, Малева ли беше, там има още повече пикантерия, и после кажи: На, виж сега, като научих тези неща за Алберт Айнщайн и за жена му, и направо се разочаровах от него... какво разминаване между думи и дела... То, ако караш така, и от Господ ще се разочароваш, защото и той на думи е голяма работа, ама виж на дело какъв гаден свят е направил Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 23:52:06 » Отговори с цитат върни се горе

tomatroev написа:
Красавица, ще се опитам да ти го обясня. Твоето съчинение като литература не е написано с любов, а със злоба. Като научно съчинение пък няма стойност, това са известни неща и ако го покажеш на учени, специалисти, също няма да ги впечатлиш.

Laughing Laughing Laughing
Ботев е писал с много злоба, но това не ти пречи да го величаеш.
Изобщо - революционната поезия винаги има за цел да събуди омраза и злоба, затова не мога да я понасям.
Ти обаче уцели в десятката - написах този текст с безстрастие, което прилича най-много на научно. А коментарите ми към фактите са от позиция на общочовешкия морал и ценности.
За "показването на учени специалисти" - разсмя ме.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
tomatroev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 27, 2009
Мнения: 168
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 25 Мар 2012 23:58:21 » Гео Милев - Септеври Отговори с цитат върни се горе

".................

Кръз дима на пожарите
се издига и бие ушите ти
вика на убитите,
рева
на мъченици безброй
върху клади горящи дърва:
- К о й
и з л ъ г а н а ш а т а в я р а? -


Отговаряй!
Ти мълчиш?

Не знаеш?
- Ний знаем!
Ето виж:
с един скок
ний скачаме право в небето:

ДОЛУ БОГ!

- хвърляме бомба в сърцето ти,
превземаме с щурм небето:

ДОЛУ БОГ!

и от твоя престол
те запращаме мъртъв надолу
вдън вселенските бездни
беззвездни,
железни -

ДОЛУ БОГ!

По небесните мостове
високи без край
с въжета и лостове
ще снемем блажения рай
долу
върху печалния
в кърви обляния
земен шар.
Всичко писано от философи, поети -
ще се сбъдне!
- Без бог! без господар!
Септември ще бъде май.
Човешкия живот
ще бъде един безконечен възход
- нагоре! нагоре!
З е м я т а щ е б ъ д е р а й -
ще бъде!

1924 г."
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 00:00:21 » Отговори с цитат върни се горе

Дисциплинирай си малко мисълта, Тома, моля те.
Писмото на Ботев се дава в българското училище като пример за любов към семейството и тази е темата, която обсъждаме. Какъв Айнщайн, какви гении?
Айдеееее... ти стигна и до Гео Милев.
А да лягаме вече, стана късно. Laughing Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
tomatroev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 27, 2009
Мнения: 168
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 00:11:08 » Отговори с цитат върни се горе

Ако писмото на Ботев се дава от учителите като пример за любов към семейството, моите мноооого големи извинения! Аз пък, глупакът, мислех, че се дава като пример, за любов към Отечеството. Но в българското училище днес стават още по-големи дивотии, днешните учители са направо фокусници, могат да изкарат и Вапцаров религиозен поет, също и Пеньо Пенев...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 26 Мар 2012 00:25:07 » Отговори с цитат върни се горе

Отдавна прочетох. Не ми хареса. Ама хич. Пък ако ще да е перфидно интелектуално. Признавам, не успях да го прочета дори и детайли (тук е момента да ме постави автора на място). Просто не можах. Не ми беше увлекателно. Ако е важно за автора. Вероятно не съм достатъчно интелигентна... И много моля, никого не нападам. Споделям мисли.

Някой беше използвал думата Омерзение. Реално точно така се почувствах. Има хора обаче, които много ценя и които са се изкефили на този текст. Значи трябва да се замисля. Обаче мисленето просто не помага, когато ядеш и автоматично повръщаш.

Нищо не казах. Да кажем - исках, но не успях. Един стих може би ще ми помогне. Поздрави!

2 юни

Как си, Христо? Събра ли се вече с Венета?
Тук животът е глупав. Ежедневно си крета.
Вече зная и аз за какво се умира.
Свободата ли? Струва, две кебапчета с бира.
Дали гледаш отгоре с небесната чета?
На Околчица - дъжд. И разгонени псета.
На Околчица – срам. Имаш много поклонници.
Генерали и лумпени, политически конници…
Живи трупове жалят за мъртвите, Христо.
Всенародната кал днес се кланя начисто.
Цветове… Гласове…Знамена… Шарения.
Обещания светли и …помия до шия.
Как се люби и мрази? Там пишеш ли нещо
или вече не искаш дори да се сещаш.
Много здраве от мен на небесната чета.
Във дванайсет завийте и вие, момчета.
И станете на крак, и за вас помълчете…
Втори юни си струваше всичко, поете!

Яна КРЕМЕНСКА

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com