Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 794
ХуЛитери: 3
Всичко: 797

Онлайн сега:
:: Mitko19
:: AlexanderKoz
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Десетки автори са изплагиатствани от Мария Димитрова
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
bilkarkata
Гост





МнениеВъведено на: 07 Фев 2011 22:42:26 » Възмутена съм... Отговори с цитат върни се горе

Не знам как е в издателствата по други градове, но аз съм издала вече
няколко книги и издателството изобщо не се интересува какво
съдържат книгите...Някои от издателите изобщо не познават българската
литература...Важното е да си приберат парите и да ти връчат резултата
от една- две седмичната си работа, измивайки си ръцете...
Даваш им готов текст, набран на диск и те просто го копират...
Те са ми ясни...
Но ме шокира супер наглостта на тази млада авторка...А е само на
двайсетина години...Какво ли ще стане, когато стане на трийсет и
няколко? Би трябвало да има начин да бъде спряна...
Толкова потърпевши...Имам чувството, че тая е с психични отклонения,
за да си позволи подобно нещо...Някой спомена, че и роднините й
яростно я защитавали...Не мога да повярвам...Е, стига, де- и те ли не
четат? Поне при тия разкрития би трябвало да отидат до най-
близката библиотека...или просто да чукнат два реда на чичко
Гугъл...Странна работа ми е тая...
secret_rose
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 14, 2010
Мнения: 828
Място: Цюрих, Швейцария

МнениеВъведено на: 07 Фев 2011 22:58:56 » Отговори с цитат върни се горе

Сериозно ли е така с издателствата..?
Sad

А авторката (не че е авторка) е ясно че има проблем в главата щом се подписва под стихче на Дамянов. Крадеца трудно може да бъде спрян ако издателите са такива обаче. В нета е ясно, но на книжен носител...

Свобода на словото и печата
тъжно
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
milcho
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 29, 2007
Мнения: 241

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 02:11:47 » Издател и Крава :) Отговори с цитат върни се горе

Издател и Крава

Един издател един ден,
се ровеше из коша с плява,
понеже беше просто гладен,
да зърне нещо да издава.

И изведнъж сред тази плява,
проблесна лъч, видя видение,
съзря той “труд” на Дойна Крава,
и каза: -Има провидение!

Това тук си е чиста плява,
от дето и да го въртиш,
ала го пише - Дойна Крава,
значи ще падне и бакшиш.

Ще я похваля стрина Дойна,
ще й направя малко вятър,
ще кажа: Ти си песнопойна
птица, туй става даже за театър!

Така и тя и аз доволни,
ще я издавам, щом си плаща,
за тез писания фриволни,
тъпи, О`Дойна, Дойна Крава нашата!

Моралът тука е, приятел,
Не вярвай много на издател!

Smile)

По темата за издателите, Били!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
thebigplucky
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 10, 2004
Мнения: 774
Място: До брега на морето,но не съвсем.

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 09:32:34 » ... Отговори с цитат върни се горе

Въпрос: Знаете ли коя е страната на невероятните възможности?
М?
Question
Ако кажете САЩ - яко ще сгрешите. Там такива простотии като тази - няма как да се случат. Или пък ако се случат - водят се дела до дупка - за показ и за пример на всички - как НЕ ТРЯБВА!
Wink
В България обаче всичко е възможно. Иван Кулеков най-нагло открадна пиесата на Валентин Андреев - Рафе "Кашоните" и я представи на софийска сцена!? И говорим за пиеса, която вече е играна пред публика!?! Култовият хит на Ивана "Води ме в някоя квартална кръчма" е съвсем безсрамно откраднат от Маргарита Петкова, но въпросната Ивана заяви, че не познава авторка с такова име, (което всъщност вероятно е истина)... Могат да се дадат и други светли примери в това отношение, но едва ли е нужно. По-страшното е, че тези хора вместо да се засрамят - чувстват се горди, че селският им тарикатлък е успял и са "прекарали" някого.

Така е - в България всичко е възможно.

От друга страна все пак може да похвалите момичето - донякъде е крало с вкус - то и затова се иска талант. Но само донякъде...

Подкрепям с две ръце кръстоносния поход срещу плагиатството. Може и да не се достигне до финансови санкции срещу въпросното издателство, (авторката така или иначе ще се отърве - мисля, че адвокатите лесно ще извадят документ за това, че се нуждае от специализирана помощ). Но самият факт, че истината е извадена на бял свят и името на въпросната авторка се е превърнало в синоним на плагиатството в очите на цялото пишещо брадство - достатъчен би бил.

Успех!

_________________
plucky
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 13:17:21 » Отговори с цитат върни се горе

thebigplucky, с другото съм съгласна, но...
що за извод е "това може да се случи само в България"? Когато четем за масови убийства в училища, случвали се къде ли не, или за бащата, който години наред беше държал затворена и изнасилвал собствената си дъщеря (а такива неща не са се случвали у нас, слава Богу), отсъдил ли е някой в онези страни "това може да се случи само в нашата държава"? Всеки носи лична отговорност за това, което прави, и да се прехвърля вината другаде е повече от неразумно.
Що за удоволствие е да се набеждава държавата за всичко, което правим ние, гражданите й? Някой направил някаква свинщина - държавата България била виновна. Ние вършим престъпления, ние не спазваме законите - да не би държавата да ни подтиква да го правим?
Престанете вече с този национален нихилизъм, това е някакво мазохистично удоволствие. Такива обобщения са обида към всички почтени и добросъвестни хора в страната.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 14:50:21 » Отговори с цитат върни се горе

Красавице, я ми кажи като си толкова запозната - колко човека в България са осъдени по закона за авторското и сходните нему права?
Имаш ли понятие едно такова дело, колко време се води и как обикновено завършва? Ако подобно нещо се случи в нормални страни, това издателство просто ще спре да съществува, а собствениците му ще изплащат като попове години наред обезщетения на авторите. Как мислиш, че ще завърши този идиотизъм(просто не мога да намеря по подходяща дума) в нашата мила родина?
Какво според теб е това:

Цитат:
NeliZ
Новак
Публикации: 4
Re: Над 10 автори от сайта са изплагиатствани в стихосбирка на Мария Димитрова
« Отговор #18 -: 07 Февруари 2011, 10:17:53 »
Току- що ми се обади леля на Мария Димитрова. С обиди към дребните душици на журналистите, които мачкат таланти като Мария. Обясни ми, че всъщност, другите поети са крали от племенничката й. С изключение на Дамян Дамянов, Блага Димитрова и Давид Овадия. Техните стихове някой някак си е пъхнал в стихосбирката. Иначе, Мария никога не е чела стихове, призна лелята. Ние четем само любовни романи, призна тя. Де да знаем кой е Давид Овадия или Дамян Дамянов.
Весела, трябва да бъде осъдена Мария, която толкова трудно събрала 950 лв. да издаде "произведенията" си. Ужасена съм от простотията!!!

Цитираното е копирано от темата в Откровения...
Аз нямам думи...

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
thebigplucky
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 10, 2004
Мнения: 774
Място: До брега на морето,но не съвсем.

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 15:43:09 » ! Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:
thebigplucky, с другото съм съгласна, но...
що за извод е "това може да се случи само в България"? Когато четем за масови убийства в училища, случвали се къде ли не, или за бащата, който години наред беше държал затворена и изнасилвал собствената си дъщеря (а такива неща не са се случвали у нас, слава Богу), отсъдил ли е някой в онези страни "това може да се случи само в нашата държава"? Всеки носи лична отговорност за това, което прави, и да се прехвърля вината другаде е повече от неразумно.
Що за удоволствие е да се набеждава държавата за всичко, което правим ние, гражданите й? Някой направил някаква свинщина - държавата България била виновна. Ние вършим престъпления, ние не спазваме законите - да не би държавата да ни подтиква да го правим?
Престанете вече с този национален нихилизъм, това е някакво мазохистично удоволствие. Такива обобщения са обида към всички почтени и добросъвестни хора в страната.


Не отклонявай и не разводнявай темата само и само за да кажеш нещо!

Постингът ми не е от общ характер, а достатъчно конкретен. Не съм споменал за вина на държавата - просто уточних в кои географски ширини и дължини се развива събитието. Но като отваряш приказка за Вината, в определението за вина се казва "... с действие или с бездействие...". Та от тази гледан точка: ДА! И Държавата България е виновна, защото по отношение на авторските права е ПРЕСТЪПНО БЕЗДЕЙНА!

Богданов споменава, за това, че не може да се самосезира съда според българския закон, но това е доста повърхностно погледнато на проблема. По отношение на авторските права България е подписала международни споразумения и носи ред отговорности. По тази причина в пещите на Кремиковци са изгорени цели партиди с пиратски дискове, бяха разбити нелегални студия за записи и т.н... Да не се отклонявам и аз от темата...

Нека това момиченце си носи Резила на челото - за мен е достатъчно.
Не знам с какви очи ще прави премиера. То бива волно или неволно да вмъкнеш някоя заемка, но аз лично такова Безочие не съм виждал отдавна.

_________________
plucky
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
daik
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 07, 2003
Мнения: 268
Място: София

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 15:46:25 » Отговори с цитат върни се горе

Съгласен съм с мия24243. Издателството само да смени имената на авторите и да преиздаде книжката, като знак на извиние!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 15:55:06 » Отговори с цитат върни се горе

Laughing
Според мен, Хипо, нито Марийка, нито леля й са представителки на милата ни родина.
Аз съм против обобщението "само у нас...", което се използва винаги при лоши, и никога - при добри случаи.
Ако си насаждаме такива идеи, никой никога няма да има куража да заведе дело за авторските си права.
Колко дела са завеждани и колко от тях - спечелени - не знам.
Но знам, че когато тук се пусна подписка в подкрепа на сайта "читанка", който определено нарушава авторските права - макар и в друг техен аспект, само двама-трима имахме куража да се опитаме да обясним на скъпата аудитория, че това е посегателство върху авторското право. Масово се лееха вопли за "правото на четене", "свобода на информацията" и подобни.
Ако продължа в техния дух, бих могла да кажа, че авторите на изплагиатстваните произведения трябва да се радват, че макар и под чуждо име, техните текстове ще стигнат до по-голяма аудитория, и то за сметка на джоба на въпросната Марийка. Такива бяха разсъжденията и по случая "читанка", нали? Laughing
Няма да го кажа. Но това е повод да се замислим дали ние сами не възпитахме така тази 23-годишна Марийка. Ако я сравненим с "читанка" - тя просто е направила следващата крачка.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
kallushar
Гост





МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 15:56:50 » Re: Добър подбор на творби! Отговори с цитат върни се горе

Mia2442 написа:
Според мен издателството би трябвало да издаде стихосбирката, но с истинските имена на авторите! Така и така е направен предпечата, стиховете са хубави, а това ще бъде и жест на извинение към засегнатите автори! По този начин издателството ще докаже, че не стои зад това плагиатство и ще подкрепи истинските автори!


А те как ще докажат, че са истинските автори? За Д.Д. и Б.Д. е ясно. Ако въпросните творби не са били отпечатвани никъде, то за техен автор се смята този, който ги е публикувал първи. Електронната публикация не се брои за публикация.
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 16:28:07 » Отговори с цитат върни се горе

thebigplucky, международните споразумения, подписани от държавата ни, се отнасят до това да приведем законодателството си във вид, отговарящ на европейските принципи за авторското право. И да си следим сами за изпълнението на нашите си закони. Когато е засегнат частен интерес, какъвто е винаги случаят с авторското право, дело завежда засегнатият, а не държавата. Нямаш никакво основание да я намесваш. Впрочем, не упреквайте издателствата, те нямат задача да следят и не носят отговорност при плагиатство. Отговорността е на автора.
Вече засегнах този въпрос по-горе, но сега ще напомня - когато държавата в лицето на Отдела за борба с компютърните престъпления се намеси, за да защити авторски права, какво направи масовият интернет-потребител? Та обвиниха държавата, че била полицейска, та Явор Колев бил прост, та отнемали свободи, та искали да расте невежо поколение... който не е разбрал защо тогава трябваше да се намеси полицията, а не съдът - ще го кажа пак: защото трябваше да се използват специални технологии, до които засегнатите нямаха достъп. Те са искали да се свалят произведенията им от сайта, това е тяхно право, дадено им от закона. Това, че не са завели съдебни дела, си е тяхно решение. Правото да заведеш дело не е задължение да го направиш.
Случаят с Марийка е ясен и колко души колко патетично са я заклеймили - няма значение, така че не ме подозирай в опити да отклоня темата в друга посока. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
daik
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 07, 2003
Мнения: 268
Място: София

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 16:49:30 » Re: Добър подбор на творби! Отговори с цитат върни се горе

kallushar написа:
Mia2442 написа:
Според мен издателството би трябвало да издаде стихосбирката, но с истинските имена на авторите! Така и така е направен предпечата, стиховете са хубави, а това ще бъде и жест на извинение към засегнатите автори! По този начин издателството ще докаже, че не стои зад това плагиатство и ще подкрепи истинските автори!


А те как ще докажат, че са истинските автори? За Д.Д. и Б.Д. е ясно. Ако въпросните творби не са били отпечатвани никъде, то за техен автор се смята този, който ги е публикувал първи. Електронната публикация не се брои за публикация.

Виж най-отдолу на сайта.
Администрация
Текстовете и тяхното съдържание са притежание и отговорност на авторите им.
А сега погледни и най-горе.
Сайтът е носител на Националната награда "Христо Г. Данов" за 2008 година
в раздел "Електронно издаване и нови технологии".
Щом е издателство, то и аз съм издаден Smile , дори и този ми текст Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
DY
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 19, 2010
Мнения: 67

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 18:05:36 » Изобщо не съм съгласна Отговори с цитат върни се горе

Ако съответната девойка си присвоява текстове на Дамян Дамянов и Давид Овадия, и те ли трябва да се радват, че тя допринася за тяхното популяризиране? Всеки автор си носи отговорността за това, под което е сложил името/ника с който пише в мрежата. Изобщо не мисля, че ако някой си види произведението в сбирката на Мария Еди-коя си, следва да и благодари за това. Девойката трябва да бъде съдена според мен, издателството не е отговорно за психичното здраве на авторите.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
kallushar
Гост





МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 18:25:41 » Re: Добър подбор на творби! Отговори с цитат върни се горе

daik написа:
kallushar написа:
Mia2442 написа:
Според мен издателството би трябвало да издаде стихосбирката, но с истинските имена на авторите! Така и така е направен предпечата, стиховете са хубави, а това ще бъде и жест на извинение към засегнатите автори! По този начин издателството ще докаже, че не стои зад това плагиатство и ще подкрепи истинските автори!


А те как ще докажат, че са истинските автори? За Д.Д. и Б.Д. е ясно. Ако въпросните творби не са били отпечатвани никъде, то за техен автор се смята този, който ги е публикувал първи. Електронната публикация не се брои за публикация.

Виж най-отдолу на сайта.
Администрация
Текстовете и тяхното съдържание са притежание и отговорност на авторите им.
А сега погледни и най-горе.
Сайтът е носител на Националната награда "Христо Г. Данов" за 2008 година
в раздел "Електронно издаване и нови технологии".
Щом е издателство, то и аз съм издаден Smile , дори и този ми текст Smile


Сайтът го разглеждам, поглеждам, наглеждам от 2003-та година насам, понеже бях един от първите, които се регистрираха в него. Wink Разбирам доводите ви, но въпросът ми не предполага обговарянето на неопределеностти, а точни и ясни неща. Как ще докажете, че зад еди кой си ник, стои еди кой си човек - законово? И ако в действителност всички текстове тук имат авторския аргумент на издаден текст, то в такъв случай защо сайтът Хулите не заведе дело срещу въпросното издателство, да видим какъв ще е резултатът? Авторското право в интернет е доста разтегливо понятие, на практика напълно недоказуемо интелектуално притежание. За съжаление това е тъжната действителност, независимо дали някой я разбира или не. Confused
mariq-desislava
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 11, 2008
Мнения: 556

МнениеВъведено на: 08 Фев 2011 19:14:43 » Отговори с цитат върни се горе

В такъв случай не ни остава никакво друго възможно разрешение, освен да спрем да публикуваме където и да е в нета - по този начин никой няма да може да открадне нито един текст. Very Happy Искаше ми се да цитирам един текст на Добромир Георгиев, който в нашия случай звучи като научна фантастика, но е едно доста добро пожелание:

Download & upload


Радвай се,
че събраните ти съчинения
някой настървено разпилява
именно като цитирани

и тук, и там,
за да ги запази...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com