Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 799
ХуЛитери: 3
Всичко: 802

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: Albatros
:: LATINKA-ZLATNA

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Какво е за вас Великден?
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Какво е за вас Великден?

Ден за укрепване на вярата
22%
 22%  [ 2 ]
Ден за морално пречистване
33%
 33%  [ 3 ]
Ден за ядене на шарени яйца
11%
 11%  [ 1 ]
За пореден път се убедих, че възкръснали няма
22%
 22%  [ 2 ]
Хубав повод да си припомня къде беше църквата
0%
 0%  [ 0 ]
И сега ще поспорим с пастора на религиозни теми
11%
 11%  [ 1 ]
Ден за страстни молитви и благи вести
0%
 0%  [ 0 ]
Яденье, пиенье и некоя сгодна женица(мъжле)
0%
 0%  [ 0 ]
Всичко гласували : 9


Автор Съобщение
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 07 Апр 2010 10:32:57 » Какво е за вас Великден? Отговори с цитат върни се горе

Свят широк, пичове всякакви! Ха сега да ви анкетосам на една морално-религиозна тема, да ви видя колко сте печени. Религията, като неизменна част от фолклора на всяка една нация винаги е привличала. Кой с какво го привлича християнството, ето това е темата на настоящата анкета.

Моля ви за обективност, безпристрастност и искреност Wink(анкетата е отворена за нови въпроси)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 07 Апр 2010 11:54:47 » Отговори с цитат върни се горе

Лео,
Благовещение, 25 март, е денят, в който архангел Гавраил предава на Дева Мария благата вест, че е избрана да роди Спасителя, сина Божий Исус Христос - точно девет месеца преди Коледа.
Така че около Великден няма повод да се мисли за благата вест.

Пастори се наричат свещениците в протестантската църква - ако не смениш думата 'пастор' със 'свещеник', въпросът ти се отнася само до протестанти. Smile

Предлагам ти още един отговор, който може би ще обхване такива като мен:
Повод да науча повече за християнството.
Поздрави!
P.S. Опа, още нещо. Религията не е част от фолклора.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
infinity1305
Гост





МнениеВъведено на: 07 Апр 2010 12:13:55 » Отговори с цитат върни се горе

Осезателна невъзможност за възкресение и осъзнаването и, ето това е за мен, но в анкетката го няма моя въпрос... Smile

Когато Иисус в теб роди Христос, новораждането е и възкресение/защото е смърт за личността и живот за божественото, като на кръста.../. Останалото е религия, която няма общо с Бог.
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 07 Апр 2010 13:26:45 » Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:

Повод да науча повече за християнството.
... Религията не е част от фолклора.
Извини ме, Красива, но науката има малко допирни точки с вярата.Не говоря разбира се за християнската (псевдо) наука. Това е като с жената, човек или я познава или я обича. След няколко години на опити да понауча някои факти от историята на вярата придобих твърдото убеждение, че тя е една, макар и доста мистична част от фолклора на народите, удобен начин да си обясниш околния свят без да напъваш много мисълта си. Това разбира се не изключва моралните ценности на вярата, които според мен са незаменими.
Но, както съм обещал ще включа твоя въпрос в анкетата.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 07 Апр 2010 13:41:56 » Отговори с цитат върни се горе

infinity1305 написа:
Осезателна невъзможност за възкресение и осъзнаването и, ето това е за мен, но в анкетката го няма моя въпрос... Smile

Когато Иисус в теб роди Христос, новораждането е и възкресение/защото е смърт за личността и живот за божественото, като на кръста.../. Останалото е религия, която няма общо с Бог.
Много красиво казано, инфинити. Прозвучами като поезия, но... е за ушите на някой страстно вярващ. Аз се разминавам малко с това определение.
Апропо, оказа се, че не мога да добавям отговори към анкетата, извинете ме, че ви подведох Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 07 Апр 2010 14:16:09 » Отговори с цитат върни се горе

LeoBedrosian написа:
krasavitsa написа:

Повод да науча повече за християнството.
... Религията не е част от фолклора.
Извини ме, Красива, но науката има малко допирни точки с вярата.Не говоря разбира се за християнската (псевдо) наука. Това е като с жената, човек или я познава или я обича. След няколко години на опити да понауча някои факти от историята на вярата придобих твърдото убеждение, че тя е една, макар и доста мистична част от фолклора на народите, удобен начин да си обясниш околния свят без да напъваш много мисълта си. Това разбира се не изключва моралните ценности на вярата, които според мен са незаменими.
Но, както съм обещал ще включа твоя въпрос в анкетата.

Ама чакай сега, аз нито съм казала, че религията е наука, нито говоря за вяра.
Казвам само, че не познавам достатъчно християнството.
Не знам какво си чел няколко години, ама не е било каквото трябва, щом си стигнал до такъв извод.
Фолклорът е термин, който обединява народните изкуства (т.е. неавторски), а религията не е изкуство. Тя е философско морално-етично учение. И - има разлика между наука и учение.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 07 Апр 2010 14:29:24 » Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:
Фолклорът е термин, който обединява народните изкуства (т.е. неавторски), а религията не е изкуство. Тя е философско морално-етично учение.
Фолклорът е съвкупност от всички устно( или визуално) предавани традиции в историята на един народ под формата на изкузства, притчи, митове, легенди, песнопения, живописи, иконописи и други форми на изкуство, култура и дори вяра. Да, права си, че религията не е изкуство, тя е опит да се монополизира вярата, или по-скоро нуждата от вяра на една определена общност. Но определено считам, че религията и особено християнството е част от митологията на една космополитна общност, и като такава тя се явява и част от фолклора. Това имам в предвид, Красива... Smile)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
thebigplucky
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 10, 2004
Мнения: 774
Място: До брега на морето,но не съвсем.

МнениеВъведено на: 07 Апр 2010 18:19:46 » ... Отговори с цитат върни се горе

Нещо такова е, каквото правиш в момента: тест за всеки един от нас.
Обаче тази опция си я пропуснал...

_________________
plucky
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
infinity1305
Гост





МнениеВъведено на: 08 Апр 2010 02:00:21 » Отговори с цитат върни се горе

LeoBedrosian написа:
infinity1305 написа:
Осезателна невъзможност за възкресение и осъзнаването и, ето това е за мен, но в анкетката го няма моя въпрос... Smile

Когато Иисус в теб роди Христос, новораждането е и възкресение/защото е смърт за личността и живот за божественото, като на кръста.../. Останалото е религия, която няма общо с Бог.
Много красиво казано, инфинити. Прозвучами като поезия, но... е за ушите на някой страстно вярващ. Аз се разминавам малко с това определение.
Апропо, оказа се, че не мога да добавям отговори към анкетата, извинете ме, че ви подведох Wink

Не, не е... И мен ме притиска безверие, заради вярата и религията в общоприетия смисъл.
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 08 Апр 2010 08:35:33 » Отговори с цитат върни се горе

Георги ле, един на майка!
Нали ти майка казваше,
две моми да не драговаш!

Че ти едната ще вземеш!
Другата ще ти направи,
правиньня, Георги, да умреш:
на хубавият Велидень,
на по-хубавйат Георгьовдень,
кога момите играят,
момите с бели фустане,
булките с бели чокмане..."


Това беше Великден - народен празник, с хорà, с веселие, с гости. С люлки за децата - големите дървени люлки в махалите се правеха на Великден, и се разваляха на Георгьовден, а край тях беше непрекъснат празник - игри, закачки, състезания, надпяване. Разбира се имаше и яйца, и козунаци - в онези бедни времена в други дни козунак никой не си позволяваше. Религиозността се изчерпваше с процесия около черквата от около 22 часа до полунощ.

За жалост сега вече е определено църковен, а не народен празник. Пак се събират семейно на гости, но го няма всенародното веселие.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 08 Апр 2010 12:50:13 » Отговори с цитат върни се горе

angar написа:
Георги ле, един на майка!
Нали ти майка казваше,
две моми да не драговаш!

Че ти едната ще вземеш!
Другата ще ти направи,
правиньня, Георги, да умреш:
на хубавият Велидень,
на по-хубавйат Георгьовдень,
кога момите играят,
момите с бели фустане,
булките с бели чокмане..."


Това беше Великден - народен празник, с хорà, с веселие, с гости. С люлки за децата - големите дървени люлки в махалите се правеха на Великден, и се разваляха на Георгьовден, а край тях беше непрекъснат празник - игри, закачки, състезания, надпяване. Разбира се имаше и яйца, и козунаци - в онези бедни времена в други дни козунак никой не си позволяваше. Религиозността се изчерпваше с процесия около черквата от около 22 часа до полунощ.

За жалост сега вече е определено църковен, а не народен празник. Пак се събират семейно на гости, но го няма всенародното веселие.

Какви са тези народни песни, хора и люлки бе, Ангар? За тези забавления отпреди 50 години ли съжаляваш? Или че си бил тогава на 17?
Сега има люлки и козунаци целогодишно.Smile) Има дискотеки и телевизия, филми от цял свят, музика от цял свят, книги от цял свят, интернет с информация отвсякъде, даже и денонощни литературни сайтове за скучаещите.
А който не е бил религиозен, естествено, че се е впечатлявал само от веселбите.
Хайде стига жалби по отминалата ти младост. Laughing Laughing Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 12 Апр 2010 10:17:45 » Отговори с цитат върни се горе

angar написа:
на хубавият Велидень,
на по-хубавйат Георгьовдень,
кога момите играят,
момите с бели фустане,
булките с бели чокмане..."




Благодаря Анги, макар и да нямах точно това в предвид, като казах, че религията е част от фолклора. По-скоро в чисто исторически план развитието на религията се вмества във фолклорните традиции на народите и става неизменна част от културата им. Това важи както за големите монотеистични религии (християнство, ислям) така и за локалните и "еднонационални" религии и култуве (юдаизъм).
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 16 Апр 2014 13:59:42 » Да подновиме темата Отговори с цитат върни се горе

Дъжда не ми остави друго, освен да прегледам старите си теми из форумите. Попаднах на тази и не само че е актуална ами ми хрумна едно определение, което все повече се затвърждава в мен.

Науката ни позволява да разбираме света.
А религията ни помага да го понасяме по-лесно.


Ще ми бъде интересно да разберя вашето мнение по този въпрос в Страстната седмица.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Solara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 29, 2011
Мнения: 188

МнениеВъведено на: 16 Апр 2014 17:51:53 » Отговори с цитат върни се горе

Харесах си трета точка. Гледам обаче за 4 години няма много отговорили. Това е май естественият стремеж да не те помислят за глупав. Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 17 Апр 2014 14:08:55 » :) Отговори с цитат върни се горе

Solara написа:
Харесах си трета точка. Гледам обаче за 4 години няма много отговорили. Това е май естественият стремеж да не те помислят за глупав. Laughing


Коментарите бързо потъват в архива на форумите. Но някои теми, не казвам моята са винаги актуални и периодично се завръщат в обращение.

И аз обичам варени яйца Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com