Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 857
ХуЛитери: 1
Всичко: 858

Онлайн сега:
:: AGRESIVE

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Съдебният процес срещу Никола Вапцаров-документи, размисли
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
copie
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 11, 2005
Мнения: 751

МнениеВъведено на: 17 Окт 2009 21:12:17 » Отговори с цитат върни се горе

В този "спор" виждам една страна, на която заставам сега, отдавна и без замисляне. Пътнико, трябва да е плакал човек на Вапцаров, за да може да разбере. С теб имам разлика само по отношение на Гео Милев - и на него съм плакала (ако добавя и "Епопея на забравените", ще я препрочетеш ли? Поне "Раковски" и "Кочо", плз!) А, да не забравя и Пеньо Пенев! И аз всичко, за което говоря тук, го знам и мога да го рецитирам веднага - душата ми го иска.
Иначе Вапцаров е осъден за тероризъм. Бил е идеалист, омаян от идеите на епохата. Участвал е в конспирация, хваната е групата, с налични доказателства. Осъдени са и разстреляни. Нищо ново не може да излезе от делото, освен да се каже, че не е извършил нито един терористичен акт, но това не е ново. Имаме типичен случай на асиметрично наказание - осъден за идеи, а не за действия. Той е съден и заради стиховете си. Не оправдавам епохата, нито действащите лица - просто факти.

_________________
Да изковем от минусите плюсове!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
traveller
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 28, 2007
Мнения: 224
Място: Прага, Чехия

МнениеВъведено на: 17 Окт 2009 21:33:42 » Отговори с цитат върни се горе

copie написа:
В този "спор" виждам една страна, на която заставам сега, отдавна и без замисляне. Пътнико, трябва да е плакал човек на Вапцаров, за да може да разбере. С теб имам разлика само по отношение на Гео Милев - и на него съм плакала (ако добавя и "Епопея на забравените", ще я препрочетеш ли? Поне "Раковски" и "Кочо", плз!) А, да не забравя и Пеньо Пенев! И аз всичко, за което говоря тук, го знам и мога да го рецитирам веднага - душата ми го иска.
Иначе Вапцаров е осъден за тероризъм. Бил е идеалист, омаян от идеите на епохата. Участвал е в конспирация, хваната е групата, с налични доказателства. Осъдени са и разстреляни. Нищо ново не може да излезе от делото, освен да се каже, че не е извършил нито един терористичен акт, но това не е ново. Имаме типичен случай на асиметрично наказание - осъден за идеи, а не за действия. Той е съден и заради стиховете си. Не оправдавам епохата, нито действащите лица - просто факти.

Хайде да си рецитираме Вапцаров, ама така както го усещаме.
С живота сме в разпра,
но ти не разбирай,
че мразя живота.
Напротив, напротив! -
Дори да умирам,
живота със грубите
лапи челични
аз пак ще обичам!
Аз пак ще обичам!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 17 Окт 2009 22:13:15 » Отговори с цитат върни се горе

Травеллере, помним, че си велик, батка! Ама не си най-големия. Най-големият май само пееше хубаво.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
traveller
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 28, 2007
Мнения: 224
Място: Прага, Чехия

МнениеВъведено на: 17 Окт 2009 22:25:53 » Отговори с цитат върни се горе

Paisa написа:
Травеллере, помним, че си велик, батка! Ама не си най-големия. Най-големият май само пееше хубаво.

Слаб съм бе, Паиса. Ич не ставам за поет, еле за писател... Ама псувам добре. И бих те изпсувал на тесно, ако не бе толко широко...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
kyky
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 29, 2009
Мнения: 13

МнениеВъведено на: 17 Окт 2009 22:27:47 » Отговори с цитат върни се горе

traveller написа:
Paisa написа:
Травеллере, помним, че си велик, батка! Ама не си най-големия. Най-големият май само пееше хубаво.

Слаб съм бе, Паиса. Ич не ставам за поет, еле за писател... Ама псувам добре. И бих те изпсувал на тесно, ако не бе толко широко...


то другото и без това трудно ти се отдава Smile)))
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
copie
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 11, 2005
Мнения: 751

МнениеВъведено на: 17 Окт 2009 23:05:53 » Отговори с цитат върни се горе

kyky написа:
traveller написа:
Paisa написа:
Травеллере, помним, че си велик, батка! Ама не си най-големия. Най-големият май само пееше хубаво.

Слаб съм бе, Паиса. Ич не ставам за поет, еле за писател... Ама псувам добре. И бих те изпсувал на тесно, ако не бе толко широко...


то другото и без това трудно ти се отдава Smile)))


понякога усещането за роден език е много описателно за използващия го Smile
отдаването е нещо секси, все пак, може би, едва ли не Smile
виж, удаването - това си е друго. там си трябва наитие, интуиция, дарбица, най-малко чувствителност и слух.

_________________
Да изковем от минусите плюсове!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Vaia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 04, 2009
Мнения: 100

МнениеВъведено на: 18 Окт 2009 00:46:54 » Отговори с цитат върни се горе

Sad Наскоро гърците избраха за най-велик грък не някой философ, като Сократ, а Александър Македонски. Жалко за гърците.
Изобщо кой, колко е велик е относителна работа и се отнася и за поетите.
Времената и нравите се менят. След стотина години никой няма да е чувал за Никола Вапцаров, освен историци и някои литературни люде.
Романтиката на машините ще си е отишла окончателно. И днес той е непонятен за болшинството от учениците. На мен също не ми е особено близък. Неговата категоричност и дори видът му за мен е стряскащ.
За Вапцаров животът е битка , но ето това стихотворание ме трогва наистина. Може би защото не си падам по битките.

Ще бъда стар, ще бъда много стар...


Ще бъда стар, ще бъда много стар,

ако остана след погромите, разбира се,

като окъсан рибен буквар

модел хиляда осемстотин и четирийсе.



Тъй както малките деца разлистват

и почват със картинките от края,

така и мене днеска ми се иска

за бъдещето да си помечтая.



Защо пък не? – В мечтите няма цензура,

мечтите греят с синкава прозрачност.

А по-добре е да подгониш вятъра,

отколкото да седнеш и да плачеш.



Тогава аз ще имам син,

синът ще бъде двадесетгодишен.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
copie
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 11, 2005
Мнения: 751

МнениеВъведено на: 18 Окт 2009 00:54:04 » Отговори с цитат върни се горе

Vaia написа:
Sad Наскоро гърците избраха за най-велик грък не някой философ, като Сократ, а Александър Македонски. Жалко за гърците.
Изобщо кой, колко е велик е относителна работа и се отнася и за поетите.
Времената и нравите се менят. След стотина години никой няма да е чувал за Никола Вапцаров, освен историци и някои литературни люде.
Романтиката на машините ще си е отишла окончателно. И днес той е непонятен за болшинството от учениците. На мен също не ми е особено близък. Неговата категоричност и дори видът му за мен е стряскащ.
За Вапцаров животът е битка , но ето това стихотворание ме трогва наистина. Може би защото не си падам по битките.

Ще бъда стар, ще бъда много стар...


Ще бъда стар, ще бъда много стар,

ако остана след погромите, разбира се,

като окъсан рибен буквар

модел хиляда осемстотин и четирийсе.



Тъй както малките деца разлистват

и почват със картинките от края,

така и мене днеска ми се иска

за бъдещето да си помечтая.



Защо пък не? – В мечтите няма цензура,

мечтите греят с синкава прозрачност.

А по-добре е да подгониш вятъра,

отколкото да седнеш и да плачеш.



Тогава аз ще имам син,

синът ще бъде двадесетгодишен.


Eee, Вайя, това е! Две стихотворения да останат за следващите поколения - стига. След стотина години кой знае какво...

_________________
Да изковем от минусите плюсове!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 18 Окт 2009 09:07:56 » Отговори с цитат върни се горе

traveller написа:

Слаб съм бе, Паиса. Ич не ставам за поет, еле за писател... Ама псувам добре. И бих те изпсувал на тесно, ако не бе толко широко...


За да не си голословен, хайде покажи кога и къде съм твърдял, че си слаб писател или, че не ставаш за поет. Недей да се ровиш напразно, няма да намериш такова място. И не е защото си уникален, а защото не си позволявам по принцип подобни оценки спрямо никого.
И като си написал това, ми идва веднага твоята мисъл за празните думи и празните хора. Що не вземеш да я прекараш през главата си няколко пъти. Има шанс да разбереш, че понякога подобни мисли ни се дават, защото се отнасят до нас самите.

А, за псуването - може. Но държа да е очи в очи. Онези, които ме познават, знаят за какво става дума.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
salza
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 05, 2004
Мнения: 26

МнениеВъведено на: 18 Окт 2009 15:16:49 » ... Отговори с цитат върни се горе

От всичко казано дотук разбираме,че пътника е в рецидивна фаза, която се проявява в грандомания, световъртеж в следствие на дълбокото убеждение, че е равен с великите поети и не на последно място словоблудстване с родния му език, насочено към всеки посмял да изрази различно от неговото мнение.

Моля, върнете се към Вапцаров, неговите стихове са значимите тук!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
petsto
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 21, 2007
Мнения: 80
Място: Варна

МнениеВъведено на: 18 Окт 2009 18:02:05 » Още документи по делото Отговори с цитат върни се горе

ТУК –СОФИЙСКА ГОЛЯМА ОБЩИНА/ ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ/
ТУК ПРИЛОЖЕНО ВИ ИЗПРАЩАМЕ ДВА ПРЕПИСА ОТ ПРОТОКОЛ ОТ 23 ЮЛИЙ 1942ГОДИНА, ЗА ПРИВЕДЕНАТА В ИЗПЪЛНЕНИЕ ПРИСЪДА ПО НАК. ДЕЛО № 585/42 ГОД. НА СЪДА ПО ОТНОШЕНИЕ НА ОЗНАЧЕНИТЕ В СЪЩИЯ ПРОТОКОЛ ЛИЦА ЖИТ.
/ жители б. а. / НА ГР. СОФИЯ ЗА ОТБЕЛЯЗВАНЕ В СЪОТВЕТНИТЕ КНИГИ.
№ 7057, 27 ЮЛИЙ 1942 ГОД. СОФИЯ

Попов
КАПИТАН – ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СОФ./софийски б. а./ ВОЕНЕН СЪД /
стр.129 от архива на дело 585/42 г. /


СТОЛИЧНА ГОЛЯМА ОБЩИНА До г.Председателя на
Отделение – Гражданско Полевия военен съд,
№ С-3217 VIII Тук.
30 VII 1942 г.
София

На № 7057

Съгласно чл. 61 от правилника за водене регистра / сигурно става дума за регистъра б. а./ за гражданско състояние и чл. 165 от закона за лицата, с молба да се изпратят сведения за осъдените отделно, за всеки. Сведенията са необходими за съставяне акт за смърт съгласно чл. 157 от закона за лицата и 59 от правилника за водене на регистъра за гражданско състояние.

Приложение: 2 протокола.

НАЧАЛНИК ОТДЕЛЕНИЕТО: Бл. Мечков

ДЕЛОВОДИТЕЛ: Ем. Костова
/стр.120 от архива на дело 585/42г./


ТУК – Градски данъчен началник

Изпращам Ви четири изпълнителни листове, издадени против жители на гр. София, за събиране на съответните суми и внасянето им в полза на държавното съкровище, както следва:
I. Изпълн. лист № 816. от днес издаден против: Цола Н. Драгойчева, Антон Т. Гьошев, Христо Михайлов Иванов, Дико Димитров Диков, Борис Д. Копчев, Аврам Стоянов Петров, Антон Ив. Козинаров, Трайчо К. Джунев, Иван Н. Масларов, Петър Ив. Богданов, Георги Иван. Минчев, Никола Ив. Вапцаров, Антон Н. Попов, Атанас Д. Романов, Никола П. Колев, Стоян З. Христов, Йорданка Д. Ганев /вероятно Ганева б.а /, Борис М. Ладчийски, Йордан Ив. Попов, Мария П. Георгиева, Параскева Н.Павлова, Стефан Хр. Стоянов, Найден М. Величков, Кирил Николов Георгиев, Вълю Б. Танев, Христо Г. Петров, Георги Ил. Лесев, Нина П. Тумина, Ксанта Ив. Байчева, Кръстина Кост. Камбосева, Павел П. Шатев, Александър Г. Междуречки, Васил Ст. Присадишки, на обща сума 14 508 лева Съдебни Разноски По н. дело № 585 / 942 год.
ІІ. Изпълнителен лист № 817 от днес, издаден против Цола Нинчева Драгойчева, Антон Танев Гьошев, Христо Михайлов Иванов, Дико Д. Диков, Борис Диков Копчев, Аврам Стоянов Петров, Антон Ив. Козинаров, Петър Ив. Богданов, Георги Ив. Минчев, Никола Ив. Вапцаров, Антон Ник. Попов и Атанас Ив. Романов, ЗА ВСЕКИ ПООТДЕЛНО ЗА ПО 500 000 лева ГЛОБА , наложена им с присъда № 509 от 23.VII.942 г. по н. д № 585 / 942г.
ІІІ. Изпълн. лист № 818 от днес, издаден: 1/ Против Стоян Захариев Христов, Йорданка Дим. Ганева, Трайчо Костов Джунев, Иван Николов Масларов, Стефан Христов Стоянов и Найдев Мишев Величков- ЗА ВСЕКИ ПООТДЕЛНО ЗА ПО 200 000 лева ГЛОБА и 2/ Против Йордан Иванов Попов, Парашкева П. Павлова, Кирил Ник. Георгиев, Вълю Бонев Танев, Христо Георгиев Петров, Нина Петрова Тумина, Ксанта Иванова Байчева, Кръстина Кост. Камбосева, Павел Поцев / вероятно Тоцев б.а / Шатев и Александър Гоцев Междуречки – ЗА ВСЕКИ ЕДИН ПООТДЕЛ-НО ЗА ПО 150 000 лева ГЛОБА, наложена им с присъдата по н. дело № 585 / 942 година.
IV. Изпълн. лист № 819 от днес на сума 275 000 лева, издаден против Никола Павлов Колев, от София, наложена му ГЛОБА в полза на държавното съкровище с присъда № 509 / 942 г. по н.д. № 585 / с. година на съда.
септември 1942 година, ст. София.
/ От архива на делото стр. 138 /

Изпращат се 4 изпълнителни листа за събиране суми за съдебни разноски по дело 585 / 42 г. на обща сума 14 508 лева.
/ том 10 ; стр. 42 от архива на делото /

Общата сума от глоби на подсъдимите освен присъдите е 2 700 000 лева.
/ том 10 ; стр. 44 от архива на делото /

„ ... когато Кольо го разстреляха и ние още за никъде не сме, дойде един чиновник и ми поиска шестотин лева да платя стола.
- Какво да платиш?
- Стола. Храната. И аз платих. Нали ти казвам – що ти кажат в полицията, веднага трябва да изпълниш, моментално да се подчиниш... „
/ Катя Янева „Понякога ще идвам... „ Анкета с Бойка Вапцарова;
Издателство „Албатрос” 1996 година /
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
copie
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 11, 2005
Мнения: 751

МнениеВъведено на: 18 Окт 2009 21:57:30 » Отговори с цитат върни се горе

Е?

_________________
Да изковем от минусите плюсове!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
voda
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 18, 2008
Мнения: 240

МнениеВъведено на: 19 Окт 2009 00:06:42 » Отговори с цитат върни се горе

traveller написа:
Това е несериозно.


Травелер, умишлено ли написа "кво" вместо "какво"?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
copie
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 11, 2005
Мнения: 751

МнениеВъведено на: 19 Окт 2009 02:41:07 » Отговори с цитат върни се горе

voda написа:
traveller написа:
Това е несериозно.


Травелер, умишлено ли написа "кво" вместо "какво"?

Вода, ти като гОла вОда ли се представяш?

_________________
Да изковем от минусите плюсове!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
voda
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 18, 2008
Мнения: 240

МнениеВъведено на: 19 Окт 2009 09:37:13 » Отговори с цитат върни се горе

Написано е, питам.
"Кво" лошо има? Rolling Eyes
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com