Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 512
ХуЛитери: 0
Всичко: 512

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Правила за есе
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
infinity1305
Гост





МнениеВъведено на: 25 Фев 2009 02:01:24 » Правила за есе Отговори с цитат върни се горе

Здравейте...

Не открих в този раздел правила за писане на есе. /Дано така се наричат./
Необходимо ми е точно и ясно обяснение как се пише есе, стегнати изисквания, форма, стил... - всичко, но накратко.

Също и кратичко определение за есе.

Благодаря на всички, които решат да помогнат.
kal
Гост





МнениеВъведено на: 25 Фев 2009 02:03:36 » Re: Правила за есе Отговори с цитат върни се горе

infinity1305 написа:
Здравейте...

Не открих в този раздел правила за писане на есе. /Дано така се наричат./
Необходимо ми е точно и ясно обяснение как се пише есе, стегнати изисквания, форма, стил... - всичко, но накратко.

Също и кратичко определение за есе.

Благодаря на всички, които решат да помогнат.


Не може да е накратко.
За да пишеш стилово издържани есета, трябва да си прочела поне една книжка по темата. Wink
phifo
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 27, 2006
Мнения: 219

МнениеВъведено на: 25 Фев 2009 11:16:14 » Re: Правила за есе Отговори с цитат върни се горе

infinity1305 написа:
Здравейте...

Не открих в този раздел правила за писане на есе. /Дано така се наричат./
Необходимо ми е точно и ясно обяснение как се пише есе, стегнати изисквания, форма, стил... - всичко, но накратко.

Също и кратичко определение за есе.

Благодаря на всички, които решат да помогнат.


Има множество печатни издания/помощна литература за ученици/ за писане на есе. Някои от тях са доста добри. Може да погледнеш и в ученически сайтове/литература от седми клас нагоре/.

Но във всички случаи трябва по-задълбочено разглеждане. Краткостта тук не ни върши работа. Защото ще изпаднем в онази смехотворна "общонародна" представа, илюстрирана така успешно от знаменитата фраза на Ламар:

"Българското есе е като прасе - яде всичко, което му се поднесе" Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
infinity1305
Гост





МнениеВъведено на: 25 Фев 2009 12:08:55 » Отговори с цитат върни се горе

Не, не, не ми е необходимо това, аз няма да се уча да пиша есе. Трябва ми определение за есе и в кратце - съветчета за написването му.
Не от правилата в нета /които наистина са много.../ а мнение на творец, или критик... прстичко и достъпно написани...

Неправилно обясних в първия ми пост...
Iszaard
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 09, 2007
Мнения: 113

МнениеВъведено на: 25 Фев 2009 12:33:15 » Отговори с цитат върни се горе

Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
karambol
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 25, 2009
Мнения: 181
Място: Сливо поле

МнениеВъведено на: 26 Фев 2009 00:22:42 » Отговори с цитат върни се горе

Просто прочети добри есета и ще схванеш интуитивно за какво става въпрос. Това е най- бързият начин.Така мисля.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Rumir
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 02, 2004
Мнения: 205

МнениеВъведено на: 26 Фев 2009 00:55:03 » Отговори с цитат върни се горе

Мислех да приключа с тонва...........

http://www.youtube.com/watch?v=Nm1g8FFRArc
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
infinity1305
Гост





МнениеВъведено на: 26 Фев 2009 15:08:05 » Отговори с цитат върни се горе

Никой от вас ли не може да ми напише кратко определение за есе?

Аз няма да го формирам правилно, с моя български, затова и потърсих помощ от знаещи.
Very Happy
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 26 Фев 2009 15:49:26 » Отговори с цитат върни се горе

Есето е съчинение-разсъждение, освободено от всякакви ограничения, в което се защитава личностна позиция.

Това определение аз съм го композирал.

В гугала като кликнеш на есе, можеш да прочетеш толкова много неща (като изключим определението за есе), че свят да ти се завие.

По-долу прилагам едно копи-пейст от там, но то се отнася само за ученическите есета, тези които се дават за домашни, изпити или контролни.

"Правила за писане на есе
1.Първо правило е това че есето винаги се пише по зададена тема.Например имаме тема:Ще победи ли доброто света?
2.Както всяко литературно произведение,било то съчинение или преразказ,така и есето следва трите основни правила:УВОД,ТЕМА(ИЗЛОЖЕНИЕ)и ЗАКЛЮЧЕНИЕ.Темата в есето е всъщност твоето мнение по самия въпрос.
3.Напълно забранено в есето е исползването на фрази от друг текст или произведение.Най-важното е твоето лично отношение.Може да си позволиш исползването на някоя поговорка,но веднага след това трябва да обясниш какво имаш в предвит.
-Например по нашата тема “Ще победи ли доброто в света?” може да исползвате поговорката ”Който добро прави,добро намира”.
4.Важно правило при писането на есе,по-скоро препорачително правило е това да зададеш свой въпрос,на който веднага след това да отговориш.По този начин показваш,че си наясно за какво става въпрос.
-Например,ако темата е “Ще победи ли доброто в света?”.
Ние можем да зададем своя въпрос:”Предоставя ли живота на хората възможността да бъдат добри”? или “Прави ли животът хората по-добри?” и др...
Няма значение в коя част от есето ще бъде зададен въпросът,дали ще бъде в увода,темата(изложението) или заключението.
5.Мислите в средата на есето или в темата трябва да бъдат подредени достатъчно ясно,защото с тях,с твойте мисли ти трябва да убедиш читателя или слушателя,че мнението ти е правилно.Въпреки,че есето изразява твоето лично мислене ти все пак трябва да се стараеш това което казваш да бъде правилно.Това прави есето още по-смислено.
6.В заключението се излага извода който си направил от дадената тема.Той може да се комбинира с две,три заключителни изречения и с това да приключи есето."
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
infinity1305
Гост





МнениеВъведено на: 26 Фев 2009 19:42:57 » Отговори с цитат върни се горе

Много благодаря, angar, точно това ми трябваше.

/ако цитирам, ще е с линкче към тук/
thebigplucky
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 10, 2004
Мнения: 774
Място: До брега на морето,но не съвсем.

МнениеВъведено на: 27 Фев 2009 00:22:28 » Отговори с цитат върни се горе

infinity1305 написа:
Много благодаря, angar, точно това ми трябваше.

/ако цитирам, ще е с линкче към тук/


Есе
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене
Есе (френски essai от essayer – ‚опитвам‘) – жанр на прозата, съчетание между критика (най-често литературна), философия и публицистика в художествена форма, поставящ си за цел да изясни с помощта на въздействен език актуални културно-обществени проблеми, по които още няма ясни становища или съществуват големи различия.

Освен с образност и афористичност есеистичният стил се отличава с творческа самобитност и новаторски дух. За основоположник на този жанр в пряк смисъл на думата е смятан френският хуманист Монтен, който през 1588 г. публикува, своите „Есета“. Монтен избира името „есе“, за да подчертае, че произведенията му са опит, старание да опише личните си размишления и преживявания. Монтен, по един блестящ начин, с поразителна искреност предава размислите и чувствата си за най-личните неща от живота. Друг известен съвременник на Монтен е английският писател Франсис Бейкън, който издава своите „Есета“ през 1597 г. Стилът на Бейкън се различава от този на Монтен със своята строгост и приповдигнатост, а темите са твърде мрачни.

За развитието на този жанр допринасят Робърт Луис Стивънсън, Стендал, Волтер, Мигел де Унамуно, Ортега и Гасет. Широко разпространение есето получава през 20 век, когато изкушава много западноевропейски белетристи и публицисти, сред които на безспорен успех се радват: Ромен Ролан, Бърнард Шоу, Томас Ман, Андре Мороа, Жан-Пол Сартър.

Като писатели есеисти в българската литература се изявяват Константин Величков, Боян Болгар, Асен Златаров, Ефрем Карамфилов, Стефан Продев, Николай Хайтов и др.
____

Няма начин да не си попаднала на това в търсенията си. И уж би трябвало да ти е достъчно!?! Но, явно не би...

В българските есета критиката и философията хич не се съчетават: или са изпълнени със злобна критика, философски необоснована; или са философско празнодумство, без критика. Единствено се спазва "индивидуалното", в смисъл държи се да се подскаже елемента авторство/творчество. На фона на предната ми мисъл , това изглежда тъпо...

Та (и понеже писането на есе е станало част от обучението по литература, в съгласие със западни образци) забрави за есето като жанр... пиши си нещата в дневника и разчитай един ден да потрябват. И ще се получи! Особено ако в тях има критика към написаното, философия на ежедневието (в никакъв случай конюнктура), и най вече отношение към материала... ама иситинско..
Сполай ти!

И между другото - не забравяй да пишеш поезия. Харесвам твоята...

_________________
plucky
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
infinity1305
Гост





МнениеВъведено на: 27 Фев 2009 18:27:22 » Отговори с цитат върни се горе

Благодаря Smile
Ficho
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 28, 2007
Мнения: 69

МнениеВъведено на: 27 Фев 2009 18:41:08 » Отговори с цитат върни се горе

Скъпа Лора М!

Повърхностният ми опит показва, че есе обикновено бива наричано всяко литературно произведение, чийто жанр авторът се затруднява да определи. Ще се радвам, ако с това съм помогнал поне малко да разбереш що е есе и как да се борим с него.

и.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
galina
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 31, 2008
Мнения: 316
Място: някъде по морския бряг

МнениеВъведено на: 06 Апр 2009 17:26:07 » Отговори с цитат върни се горе

[quote="Ficho"]Скъпа Лора М!

Повърхностният ми опит показва, че есе обикновено бива наричано всяко литературно произведение, чийто жанр авторът се затруднява да определи. Ще се радвам, ако с това съм помогнал поне малко да разбереш що е есе и как да се борим с него.

и.[/quote]

Ей, че ме разсмя.Но си дяволски прав!

_________________
Ако се приемаш прекалено сериозно, знай, че се обричаш на вечно разочарование!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com