Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 834
ХуЛитери: 5
Всичко: 839

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian
:: Marisiema
:: pinkmousy
:: LioCasablanca
:: Lombardi

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Криза
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 12 Ное 2008 08:55:47 » Отговори с цитат върни се горе

Paisa написа:
Според мен, виновник за кризата е гравитацията. Онази, която навремето дори успя да постави Земята като център на Вселената и същата, която не е преставала да прави това с всеки един от нас до ден днешен.
И тъй като няма никакви изгледи с тези слаби нозе и силно инертни задници, приковани от въпросната гравитация да слезнем от троновете си, кризата ще свърши, когато се свърши светът.
За страшно много срам и съжаление за пропуснатите ползи.
И дано малоумност, означава и невменяемост.


Почти съм съгласен. Безкрайното и неограниченото няма център, но това е възможност и заплаха едновременно. Подозирам, че инертността все пак е необходима. Въпросът е в мярата. Гравитацията е необходима сила.
Кризата е дисхармония, незавършеност. Натрупването на опит от човечеството продължава.Ако процесът не бъде прекъснат от тотална разруха и амнезия, някой ден ще имаме ценности, общество и технологии хармониращи със същността ни и природата.Сега дрешките все ни отесняват и тъкмо се накичим, те вече са стари.
Капитализмът, в този му вид, не е окончателното решение.
Някои хора почнаха да четат отново дядо Маркс, други да се молят богу горещо, но колцина са тези, които мислят, не зная. Изглежда винаги са били малцинство.
Кризата на ценностите си е перманентна.Човекът е смъртен и е единственото живо същество на земята, което го осъзнава донякъде.
Освен това, поставена цел "отгоре" няма. Идеите и ценностите, който се пораждат са разнообразни. Единственото, с което разполагаме, са инстиктите и примерите от природата. Ние се учим почти на всичко и можем да бъдем всякакви. В един зоопарк се родило маймунче. Майката го подмятала и разнасяла и явно не знаела какво да прави с него. Причината била, че не е израстнала в стадо та да се научи.
Ако загубим памет за глупостите, които сме вършили, сме обречени да ги повторим. Това аз наричам подивяване. Твърде вероятно е това да се окаже проблема за бъдещите поколения.
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 12 Ное 2008 13:28:45 » Отговори с цитат върни се горе

berkut666 написа:


Почти съм съгласен. Безкрайното и неограниченото няма център, но това е възможност и заплаха едновременно. Подозирам, че инертността все пак е необходима. Въпросът е в мярата. Гравитацията е необходима сила.
Кризата е дисхармония, незавършеност. Натрупването на опит от човечеството продължава.Ако процесът не бъде прекъснат от тотална разруха и амнезия, някой ден ще имаме ценности, общество и технологии хармониращи със същността ни и природата.Сега дрешките все ни отесняват и тъкмо се накичим, те вече са стари.
Капитализмът, в този му вид, не е окончателното решение.
Някои хора почнаха да четат отново дядо Маркс, други да се молят богу горещо, но колцина са тези, които мислят, не зная. Изглежда винаги са били малцинство.
Кризата на ценностите си е перманентна.Човекът е смъртен и е единственото живо същество на земята, което го осъзнава донякъде.
Освен това, поставена цел "отгоре" няма. Идеите и ценностите, който се пораждат са разнообразни. Единственото, с което разполагаме, са инстиктите и примерите от природата. Ние се учим почти на всичко и можем да бъдем всякакви. В един зоопарк се родило маймунче. Майката го подмятала и разнасяла и явно не знаела какво да прави с него. Причината била, че не е израстнала в стадо та да се научи.
Ако загубим памет за глупостите, които сме вършили, сме обречени да ги повторим. Това аз наричам подивяване. Твърде вероятно е това да се окаже проблема за бъдещите поколения.


Бях ти задал един въпрос - как казваш "да" и как казваш "не".
Отговорът беше много важен, защото така говорим на различни езици.
Ако логиката, личният ти опит и опита на предците ти са достатъчно средство за това да потвърдиш и отхвърлиш нещо, то имам още един основен въпрос - как разбра, че няма Бог?
Моят личен опит и опитът на предците ми подсказва, че за осъществяване на сложна подредена структура са необходими грубо казано три неща - първо някой да я измисли, второ - някой да я изпълни и трето - ползвайки материали, които някой е произвел.
Това се отнася в пълна степен за направа на велосипед, къща или компютър. Пак, облягайки се на някои научни изводи (надявам се, признаваш информатиката за наука), гласящи, че информацията не се самоорганизира, логиката ми подсказва, че ако за направата на един часовник е необходим творчески интелект, то за направата на един часовникар е необходим несравнимо повече творчески интелект.

И понеже стана вече въпрос, че хората трябва да мислят, нека цитирам един пасаж от Библията:

"Рим.1:20 Понеже от създанието на света това, което е невидимо у Него, сиреч вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията; така щото, човеците остават без извинение."

Мъничък IQ тест, на който мнозина се провалят, при все, че отговорите ще им избодат очите.

Смятам, разбираш, че това е мнение с обосновката му и не би трябвало да се обиждаш по какъвто и да е начин.
Бих бил доволен да чуя обоснован отговор и от теб.

Знам, че е формално отклонение от темата, но всички спорове за сериозни неща, които съм наблюдавал или водил винаги са опирали в основите - там, където лежат древните философски въпроси за мирозданието, независимо от конкретната тематика на спора.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
djuliano7
Гост





МнениеВъведено на: 12 Ное 2008 13:31:10 » Отговори с цитат върни се горе

Чудесна квалификация на съвременното състояние на човечеството - подивяване. Тя предполага, че преди това е имало съвършена хармония, която се е изродила. Не е така, разбира се, но все пак в миналото е имало някакъв център на стабилност, опорна точка - религията и моралът. /Нашата държава, напрмер, е била що годе истинска, когато е била Царство, а Народната република и Републиката са нещо ужасяващо/. Днес няма опорни точки, няма центрове на стабилност - няма нищо, освен злокачествени алчност, хедонизъм и апатия, т.е . -подивяване.
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 13 Ное 2008 01:40:09 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Нашата държава, напрмер, е била що годе истинска, когато е била Царство, а Народната република и Републиката са нещо ужасяващо/. Днес няма опорни точки, няма центрове на стабилност - няма нищо, освен злокачествени алчност, хедонизъм и апатия, т.е . -подивяване.
[/quote]
Доколкото знам, дядото на Симеон вкара България в две национални катастрофи. Цар, бог, отечество са много тъпа идеология за тъпи и неуки селяни. Но след като на война се юрва дори интелигенцията, какви морални ценности-изроди шовинистични.
От основаването си, царете на България са просто грабители и твърде малко строители. Окото им все в чуждата паница на съседите. Вярно, че в онези времена всички са били такива идиоти, но поне да бяха се запитали откъде идва богатството на вечният град. Да бяха насърчили занаятите,корабоплаването по Дунава и търговията , а не да грабят селяните. Да не говорим за цар Борис подложил на геноцид собственият си народ в името на еврейско недоразумение. Каво му пречеше да вземе като заложници семействата на болярите и да ги прати да се трепят с маджарите.След това първо клане още колко да споменавам, а накрая и безкръвният геноцид над неродените и прокудените по цял свят от управляващата некъдърна олигархия.
Митът за златният век, идеята за регреса е стара като света, но не е вярна, както не е вярна и идеята за прогреса.
Някой да знае каква е целта?-Никой.Никой не знае защо има живот, хора и каква е крайната цел, ако изобщо има такава.
Оказва се, че сме свободни да си изберем и ние го правим на групи и поединично или ни промиват мозъците, но реално цел няма и не може да има. Каква е целта на съществуването на слънцето?Ние нямаме опорни точки, а природата съществува просто защото е възможна, защото се размножава и адаптира. Не ни остава нищо друго освен да правим същото. Да оцеляваме, да бъдем нейн размножителен орган и да станем космически сеячи на живот.Живота би трябвало да бъде нашата върховна ценност.
От общество на ерархии от институции и власти, авторитети и богове, би трябвало да вървим към ерархия от ценности, а на върха да бъдем не ние, а живота. По Вапцаровски.
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 13 Ное 2008 02:45:27 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
"Рим.1:20 Понеже от създанието на света това, което е невидимо у Него, сиреч вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията; така щото, човеците остават без извинение."


Когато опитомиш някого, вече носиш отговорност за него, а когато го създадеш несъвършен?

Идеята да се родя на този свят не е моя и следователно никой няма право да ме съди, защото не съм подписвал договор да спазвам някакви правила. Не по своя воля съм тук,така че твоят бог да го ....

Разбирашли каква чудовищна простотия е това изречение от Библията.
Значи, ако аз си направя робот и той нещо е нефелен, той ще ми е виновен, че не е това което искам.
Само коранът не съм чел подробно и мога да кажа със сигурност, че религиите са простотия възникнала от страхът човешки.
Какво предлага Буда?-да станем всички монаси щото живота е труден и да си измрем тихо и кротко. Евреите са си измислили бог, който си няма друга работа и се занимава с това да ги вкарва в правия път, щото са неговият народ, богоизбраните. Бити, бити от историята, та чак се смахнали. Колективна лудост.
Исляма какво да го обсъждаме. Още млад и зелен в опасна тинейджърска възраст. Иска светът да се върти около него, но на светът не му пука, край няма. Нали Аллах е всемогъщ. Що тогава не обърне всички в правата вяра или го мързи да се занимава и да си пълни рая. Може би хубавиците не стигат.А може би има толкова религии, та като умре някой и душата му претендира че е праведна, дяволът да му каже, че неговата вяра е погрешната и хоп в казана.
Дядо господ ще да е наказал дявола всички в ада да попадат, та райската градина да не се освини.

Безкрайното няма творец.То не може да съществува като цяло и е структорно. С други думи, ако има някакъв разум, няма как да бъде организиран по друг начин освен по подобие на това което виждаме.
Информация без носител, дух без тяло са невъзможни.
Сигурен съм, че не можеш да ми дадеш смислено определение за бог, но и тъпите материалисти също не могат.


Ето какво знам със сигурност. Идеята за коня, не предхожда коня нито е следстви от неговото съществуване. Всяко събитие има безброй прецеденти в безкрайното. Всеки феномен, връзка, събитие, личност ,планета, галактика, електрон, са вечни като прецедент и съществуват в безброй реализации. Честотата, обаче, с която се повтарят във времето и пространството са много различни. От друга страна няма две абсолютно еднакви неща. Абсолюта е забранен. Бог също.

Това, което усещаш не е бог, а разумът който съществува чрез теб.
Знаеш ли какво прави всяка от милиардите ти мозъчни клетки в момента и колко червени кръвни телца умряха и бяха разфасовани в черният ти дроб. Според принципа на златното сечение, той също не знае какво правиш ти.
Представи си, че си програма, която се бори да съществева в средата на интернет.Правилната стратегия е да се размножиш и усъсършенстваш, да се грижиш средата да се разширява.
Погледни на живата природа по друг начин, като на технология на безсмъртието, като тяло на твоят бог.
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 840

МнениеВъведено на: 13 Ное 2008 10:34:04 » По-леко брате, Беркруте Отговори с цитат върни се горе

berkut666 написа:

...

Идеята да се родя на този свят не е моя и следователно никой няма право да ме съди, защото не съм подписвал договор да спазвам някакви правила. Не по своя воля съм тук,така че твоят бог да го ....

Разбирашли каква чудовищна простотия е това изречение от Библията.

...



Опппс, леко брате, леко! Внимавай в какви води попадаш и преди да влезеш в тях си задай въпроса можеш ли добре да плуваш, братко. Заиграването с религиозната тема хич не е безгрижно и безопасно занимание. Вярващите по цял свят са своеобразни фанатици и сляпо подържат вярата. Аз ги разбирам, всеки трябва да отстоява убежденията си, независимо до колко се е объркал, пък и вярата е удобно извинение Wink Поне за онези, които нямат друг инструментариум.

Колко хубаво би било всички да разполагаме със големи интелектуални възможности! Да анализираме, експериментираме и да се ориентираме само с помощта на мисълта в разнообразния свят. Да, но не всички го умеят това и никога не са го умели. Разума е привилегия на неколцина избрани. Или поне онази негова висша разновидност позволяваща на приносителите и да навлизат в дълбините на мирозданието. А и как да бъде друго яче, като Бог е забранил на Адам и Ева да ядат от дървото на познанието? И те горките са успели да отхапят едва по една хапха от вкусния му плод Wink Да да бяха го изяли целия!

Съвсем друг е въпроса за морала и Християнската му разновинност. Аз разглеждам този аспект от вярата отделно от даогматизма и изостаналото разбиране за началото и устройството на света. Онова са приказки за деца в едно друго време с друг начин на мислене и умствени способности. Как си представяш да обясняваш на еврейския пастир Квантовата механика и Теория на относителността?

С това не искам да кажа, че съвременния човек е напреднал твърде много в разбирането на света, напротив, безобразно е изостанал, но това може би е за добро! Защото е още по-голямо изоставането ни в морално отношение, Рано е да се изяде цялата ябълка на познанието, може да бъде пагубно! Затова казвам, че трябва да направим революция в мисленето за да продължим напред.

Така е!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
amfree
Гост





МнениеВъведено на: 13 Ное 2008 13:07:08 » Отговори с цитат върни се горе

berkut666 написа:
Цитат:
"Рим.1:20 Понеже от създанието на света това, което е невидимо у Него, сиреч вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията; така щото, човеците остават без извинение."


Когато опитомиш някого, вече носиш отговорност за него, а когато го създадеш несъвършен?

Идеята да се родя на този свят не е моя и следователно никой няма право да ме съди, защото не съм подписвал договор да спазвам някакви правила. Не по своя воля съм тук,така че твоят бог да го ....

Разбирашли каква чудовищна простотия е това изречение от Библията.
Значи, ако аз си направя робот и той нещо е нефелен, той ще ми е виновен, че не е това което искам.
Само коранът не съм чел подробно и мога да кажа със сигурност, че религиите са простотия възникнала от страхът човешки.
Какво предлага Буда?-да станем всички монаси щото живота е труден и да си измрем тихо и кротко. Евреите са си измислили бог, който си няма друга работа и се занимава с това да ги вкарва в правия път, щото са неговият народ, богоизбраните. Бити, бити от историята, та чак се смахнали. Колективна лудост.
Исляма какво да го обсъждаме. Още млад и зелен в опасна тинейджърска възраст. Иска светът да се върти около него, но на светът не му пука, край няма. Нали Аллах е всемогъщ. Що тогава не обърне всички в правата вяра или го мързи да се занимава и да си пълни рая. Може би хубавиците не стигат.А може би има толкова религии, та като умре някой и душата му претендира че е праведна, дяволът да му каже, че неговата вяра е погрешната и хоп в казана.
Дядо господ ще да е наказал дявола всички в ада да попадат, та райската градина да не се освини.

Безкрайното няма творец.То не може да съществува като цяло и е структорно. С други думи, ако има някакъв разум, няма как да бъде организиран по друг начин освен по подобие на това което виждаме.
Информация без носител, дух без тяло са невъзможни.
Сигурен съм, че не можеш да ми дадеш смислено определение за бог, но и тъпите материалисти също не могат.


Ето какво знам със сигурност. Идеята за коня, не предхожда коня нито е следстви от неговото съществуване. Всяко събитие има безброй прецеденти в безкрайното. Всеки феномен, връзка, събитие, личност ,планета, галактика, електрон, са вечни като прецедент и съществуват в безброй реализации. Честотата, обаче, с която се повтарят във времето и пространството са много различни. От друга страна няма две абсолютно еднакви неща. Абсолюта е забранен. Бог също.

Това, което усещаш не е бог, а разумът който съществува чрез теб.
Знаеш ли какво прави всяка от милиардите ти мозъчни клетки в момента и колко червени кръвни телца умряха и бяха разфасовани в черният ти дроб. Според принципа на златното сечение, той също не знае какво правиш ти.
Представи си, че си програма, която се бори да съществева в средата на интернет.Правилната стратегия е да се размножиш и усъсършенстваш, да се грижиш средата да се разширява.
Погледни на живата природа по друг начин, като на технология на безсмъртието, като тяло на твоят бог.


Удивителен си, братле!
Не си по своя воля тук и дори беснееш някакси.
Не си и по Божията воля тук и пак беснееш.
По чия воля си? Сърди се на родителите си, ако това може да извини присъствието ти на този свят...или им позволи да те съдят от еволюционния си пиадестал…
Никой никой не съди тук...или поне не трябва...в това дори май се състои основната ни грешка, но нейсе... И Бог не ни съди! Къде си видял в историята осъден от Бога човек, че си се запритеснявал така?Отделен е въпроса за СЪДбата на човека, но той е далеч от всякакви правни положения.
Много странни мисли вкарваш!
Тук наистина няма правила. Имаш изконна свобода. Нещо, което Бог или Природата или каквото искаш там ти е дало с този "неволеви" акт на раждането ти и за което не трябва да се сърдиш, струва ми се. Човекът e по - свободен от всичко друго в природата и дори е свободен ЗА РАЗЛИКА от всичко друго в природата, в противовес на самата природа. Има нещо друго в човека, в сравнение с наблюдаваната от него така успешно през последните 200 - 300 години, природа.
Схванат така посредством и изот свободата, това е труден и комплексен начин на съществуване за човека. В това е гигадрамата пронизваща културите, ако не си усетил досега, да ти кажа.
Свободата позволява на истината да пробие във всеки аспект на битието...във всяко твое изказване, братле.
Свобода е да признаеш истинното във всяка религия, както и да признаеш иситната в материализма, идеализма, анархизма, нихилизма и всички техни разновидности. В отричането на всичко това не се разкрива свободата, няма творчество, няма движение на смислите, няма пораждане на духовни явления, няма човешко, живо съдържание, няма ИЗХОД, и няма посока...точно както ти твърдиш в началото на изказването си.Истината няма да ти се разкрие в постоянната санкция на всички гледища, така сам се лишаваш от дълбочината на търсенето. Истината би могла да бъде плод на тяхното сливане в едно, с помощта на личната ти воля, която свободно ги съчетава.
Другото е едно безкрайно въртене по все същите истини, които никога няма да донесат ИСТИНАТА, защото предварително отричат възможността за единното и постигане и я разчленяват на отделни научни непълни истини, на които човекът занаятчийски трябва да се подчинява, като на абсолютни, за неговия си частен интерес, истини....крайно незадоволително според мен.

Това е лошата безкрайност.
В бунта ти срещу Бога има нещо много славянско по същността си, но недей обвинява Него , че ни е дал свобода и ние сме си осрали Пътя.
Така са подходили комунистите и доникъде не са стигнали... Има далеч по - дълбоко разбиране за Бога и човека и отношенията между тях, на което си способен. Убеден съм. То ти е в кръвта, усеща се по заряда, с който мяташ истините си.

Това което усещам не е Бог, а моя разум,казваш?
Как го разбра за мен това?!?
Откъде знаеш аз и останалите 6-7 милиарда като мен какво усещат? Откъде го знаеш, след като според твоето умозрение единственият начин да ЗНАЕШ това, е да си ги питал всичките поотделно.И кое ти дава право, предварително да не слушаш онези, чиято истина смяташ за религиозна?
Нима двата конституиращи принципа които издигаш - оцеляването за живота и страхът за религията - не са едно и също - все СТРАХ, който носи борба, който носи победа, едното в телесната, а другото в духовната сфера. Мисли ти ! И ако ти се струва, че на човека се пада твърде мизерен дял в богоразкриването, с всичкия този страх и примиренчество и безсмислени бунтове в историята, на които той се подлага да , така е, но не роптай, а променяй положението, като започнеш със себе си.

Самият ти в края наричаш живота "тяло на бога" и в това се съдържа толкова добре разкрита и комплексна истина, че ти се чудя , братле, къде блееш, какви ги дрънкаш?!?
Абсолютът е "забранен", прав си, защото е мъртва и затворена представа.
Но Бог е жив. Бог е като нас. Толкова невидим и толкова всеприсъстващ, колкото нашите невидими, но абсолютно сигурни и обхващащи цялото съзнания.
Просто е!!!

И тъй като в сферата на удължените животи и добре парфюмираната плът сме стигнали далеко, остава да се покажем годни и в другата стихия, която претендираме да сме.
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 13 Ное 2008 13:51:06 » Отговори с цитат върни се горе

berkut666 написа:

Когато опитомиш някого, вече носиш отговорност за него, а когато го създадеш несъвършен?

Идеята да се родя на този свят не е моя и следователно никой няма право да ме съди, защото не съм подписвал договор да спазвам някакви правила. Не по своя воля съм тук,така че твоят бог да го ....

Разбирашли каква чудовищна простотия е това изречение от Библията.
Значи, ако аз си направя робот и той нещо е нефелен, той ще ми е виновен, че не е това което искам.
Само коранът не съм чел подробно и мога да кажа със сигурност, че религиите са простотия възникнала от страхът човешки.
Какво предлага Буда?-да станем всички монаси щото живота е труден и да си измрем тихо и кротко. Евреите са си измислили бог, който си няма друга работа и се занимава с това да ги вкарва в правия път, щото са неговият народ, богоизбраните. Бити, бити от историята, та чак се смахнали. Колективна лудост.
Исляма какво да го обсъждаме. Още млад и зелен в опасна тинейджърска възраст. Иска светът да се върти около него, но на светът не му пука, край няма. Нали Аллах е всемогъщ. Що тогава не обърне всички в правата вяра или го мързи да се занимава и да си пълни рая. Може би хубавиците не стигат.А може би има толкова религии, та като умре някой и душата му претендира че е праведна, дяволът да му каже, че неговата вяра е погрешната и хоп в казана.
Дядо господ ще да е наказал дявола всички в ада да попадат, та райската градина да не се освини.

Безкрайното няма творец.То не може да съществува като цяло и е структорно. С други думи, ако има някакъв разум, няма как да бъде организиран по друг начин освен по подобие на това което виждаме.
Информация без носител, дух без тяло са невъзможни.
Сигурен съм, че не можеш да ми дадеш смислено определение за бог, но и тъпите материалисти също не могат.


Ето какво знам със сигурност. Идеята за коня, не предхожда коня нито е следстви от неговото съществуване. Всяко събитие има безброй прецеденти в безкрайното. Всеки феномен, връзка, събитие, личност ,планета, галактика, електрон, са вечни като прецедент и съществуват в безброй реализации. Честотата, обаче, с която се повтарят във времето и пространството са много различни. От друга страна няма две абсолютно еднакви неща. Абсолюта е забранен. Бог също.

Това, което усещаш не е бог, а разумът който съществува чрез теб.
Знаеш ли какво прави всяка от милиардите ти мозъчни клетки в момента и колко червени кръвни телца умряха и бяха разфасовани в черният ти дроб. Според принципа на златното сечение, той също не знае какво правиш ти.
Представи си, че си програма, която се бори да съществева в средата на интернет.Правилната стратегия е да се размножиш и усъсършенстваш, да се грижиш средата да се разширява.
Погледни на живата природа по друг начин, като на технология на безсмъртието, като тяло на твоят бог.


Да я караме подред - родил си се без да подписваш договор за спазване на правила. Сигурно е така. Обаче си се родил в свят със своите правила. Със същия успех можеш да кажеш на всички физически характеристики на Вселената, че хич не ти пука за тях. Но ще спреш ли да се съобразяваш с гравитацията, когато стигнеш до ръба на скалата? Или като шофираш колата си, ще пренебрегнеш ли явлението инерция? Не вярвам. Този свят не е създаден от теб и си има своите правила. Онова, което твърдиш за договора е абсурдно. По този начин ти отричаш две неща с един и същ източник - света и живота. Нито едното, нито другото може да бъде генерирано от теб. Ако искаш - пробвай се и се обади, когато постигнеш някакъв успех, макар и частичен. Бях решил да подмина "простотиите", но и на теб и на Лео ще припомня известния факт с изказванията на Айнщайн по адрес на Вселената. Не защото е единствен, но поне е доказан. Вие двамата с Лео, очевидно сте доста по-прозорливи от него, защото Айнщайн твърди, че колкото повече се занимава с физика, толкова повече се убеждава в наличието на Творец. Каква вопиюща наивност!!! Не е ходил на училище, където да му кажат многоумния факт, че човек е измислил толкова сложна и многопластова религия, единствено от страх и простотия.
Между другото, прави ми впечатление, че отбягваш да коментираш аргументите, които ти излагам, нито пък отговаряш на въпросите ми.
Срещу това се аргументираш с лични виждания. За мен, пък предполагам и за теб - това не са аргументи. От всеки в реално време може да бъде генерирана представа за света, която ще бъде що-годе логически издържана. И за всеки ще бъде различна. И няма да може да бъде оборен, ако просто си твърди - това е така и толкоз.
И още нещо - за спазването на правилата. Наясно ли си какви правила иска да спазваш моят Бог, както го наричаш? И дали иска да спазваш правила? Защо не вземеш, хей така от гледна точка на пълната свобода, да допуснеш, че може и да не си разбрал нещо както трябв. Или това е вече забранена зона за либералничене?

А изводите ти за безкрайното, за духа и тялото са доста дръзки, според мен, предвид непознаването на нещата в необходимата дълбочина, за да бъдат правени изводи. Защото, ако те питам какво е поле, сигурно ще ми изкараш някакво материалистично словоблудно измъкване от неприятната ситуация, че самото поле го има и не е някакви си удобни топчета. Прочие, физиците откриват с изучаване на градивните частици на материята, че колкото по-ниско слизат в основите на това познание, толкова повече новооткритите градивни частици проявяват вълнови свойства. А има и такива, които имат нулева маса в покой. И въпреки това, ги има. С нулевата си маса.

Всеки човек има право на лично виждане за света и никой няма право да му налага своето. Но пък от друга страна няма човек, който да познава в достатъчна степен Вселената, за да направи изводите, които ти се опитваш да правиш. А още по-малко да обяви инакомислещите за малоумници.
Религиозните хора са вярващи хора. Т. е. убежденията им са резултат на вяра, а не на знание. Инак щяха да бъдат знаещи хора. Макар, че според мен първото не изключва второто непременно. Но в същото положение се намират и атеистите. Техните виждания са по горепосочената причина също резултат на вяра и всички до един можем да наречем религиозни. Разликата е само в това, че там всеки е бог за себе си и с готовност би принесъл в жертва целия свят, ако се налага. Ето ти и кризата.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 840

МнениеВъведено на: 13 Ное 2008 14:59:48 » Айнщайн като изтривалка Отговори с цитат върни се горе

Paisa написа:
Бях решил да подмина "простотиите", но и на теб и на Лео ще припомня известния факт с изказванията на Айнщайн по адрес на Вселената. Не защото е единствен, но поне е доказан. Вие двамата с Лео, очевидно сте доста по-прозорливи от него, защото Айнщайн твърди, че колкото повече се занимава с физика, толкова повече се убеждава в наличието на Творец. Каква вопиюща наивност!!! Не е ходил на училище, където да му кажат многоумния факт, че човек е измислил толкова сложна и многопластова религия, единствено от страх и простотия.


Бях решил да бъда само наблюдател в този форум, но така или иначе се набърках в него и се чувствам задължен да отговоря. Вярата е велика, доказано е, че може много успешно да лекува и дори да върши и други велики чудесии. Затова има и светци, те са вършели чудесии! Но нека да не смесваме вярата с науката. Днес, ако едни от най-прозорливите научни умове споменават термини като "божия частица", "Единно начало" и други това не е вяра , най-малкото пък религия. Нито пък го правят за да конституират религиозните символи, веруя, догми и т.н. Айнщайн е казал по-горното несъмнено, но има и една друга негова мисъл, която по памет гласи, че Вселената и човешката глупост са безкрайни, и ако за първото има известни съмнения, то второто е безспорно! Именно в човешката глупост, въздесъщата простотия и глупаво поведение може да се търси първопричината за циклични глобални кризи в които изпада човечеството, а не в липсата на вяра или незачитане на религиозни догми и канони.

Съвсем друг е въпросът за свободната човешка воля. Най-святото човешко право , но и ЗАДЪЛЖЕНИЕ!!! Често опиянени от свободата на избора забравяме, че тове е преди всичко едно голямо задължение, да направим именно правилния, не пречещ на другите избор. Да носим висшата отговорност за избора, който сме направили, и най- вече да позволяваме и на другите да правят също толкова свободен избор. И ако даването право на свободна воля е бил най-висшия замисъл на Бог, то аз съм именно за такъв Бог, за такава висша сила, освобождаваща и вълнуваща, Божия сила! Неприятното е, че се налага мнение, че ние сме един божий експеримент, който се е оказал не толко успешен, а това вече е жалко! Вероятно Бог е предозирал свободата ни, или е вмъкнал грешна съставка в човешкото поведение, щом е заложил възможността само с едно човешко устройство да се избият няколко стотин хиляди човешки същества! Или това е грешка в кода, сбъркан ген, а защо не и предишния ден господ да е попрепил и да е бил махмурлия, когато е писал програмата, не изключвам тая възможност. Кой е казал, че на разума не са присъщи слабости?

В предишния си комент предупредих бате Берки, че нагазва в дълбоки води. Съзнавайки, че и аз се понамокрих се надявам правилно да сте ме разбрали и да приемете написаното от към веселата му страна. Все пак най-важното е да се забавляваме, без да се уливаме!

Поздрави на всички атеисти, монотеисти, политеисти, дуалисти, нихилисти и въобще исти!

Лео
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
amfree
Гост





МнениеВъведено на: 13 Ное 2008 15:24:16 » Re: Айнщайн като изтривалка Отговори с цитат върни се горе

LeoBedrosian написа:
Paisa написа:
Бях решил да подмина "простотиите", но и на теб и на Лео ще припомня известния факт с изказванията на Айнщайн по адрес на Вселената. Не защото е единствен, но поне е доказан. Вие двамата с Лео, очевидно сте доста по-прозорливи от него, защото Айнщайн твърди, че колкото повече се занимава с физика, толкова повече се убеждава в наличието на Творец. Каква вопиюща наивност!!! Не е ходил на училище, където да му кажат многоумния факт, че човек е измислил толкова сложна и многопластова религия, единствено от страх и простотия.


Бях решил да бъда само наблюдател в този форум, но така или иначе се набърках в него и се чувствам задължен да отговоря. Вярата е велика, доказано е, че може много успешно да лекува и дори да върши и други велики чудесии. Затова има и светци, те са вършели чудесии! Но нека да не смесваме вярата с науката. Днес, ако едни от най-прозорливите научни умове споменават термини като "божия частица", "Единно начало" и други това не е вяра , най-малкото пък религия. Нито пък го правят за да конституират религиозните символи, веруя, догми и т.н. Айнщайн е казал по-горното несъмнено, но има и една друга негова мисъл, която по памет гласи, че Вселената и човешката глупост са безкрайни, и ако за първото има известни съмнения, то второто е безспорно! Именно в човешката глупост, въздесъщата простотия и глупаво поведение може да се търси първопричината за циклични глобални кризи в които изпада човечеството, а не в липсата на вяра или незачитане на религиозни догми и канони.

Съвсем друг е въпросът за свободната човешка воля. Най-святото човешко право , но и ЗАДЪЛЖЕНИЕ!!! Често опиянени от свободата на избора забравяме, че тове е преди всичко едно голямо задължение, да направим именно правилния, не пречещ на другите избор. Да носим висшата отговорност за избора, който сме направили, и най- вече да позволяваме и на другите да правят също толкова свободен избор. И ако даването право на свободна воля е бил най-висшия замисъл на Бог, то аз съм именно за такъв Бог, за такава висша сила, освобождаваща и вълнуваща, Божия сила! Неприятното е, че се налага мнение, че ние сме един божий експеримент, който се е оказал не толко успешен, а това вече е жалко! Вероятно Бог е предозирал свободата ни, или е вмъкнал грешна съставка в човешкото поведение, щом е заложил възможността само с едно човешко устройство да се избият няколко стотин хиляди човешки същества! Или това е грешка в кода, сбъркан ген, а защо не и предишния ден господ да е попрепил и да е бил махмурлия, когато е писал програмата, не изключвам тая възможност. Кой е казал, че на разума не са присъщи слабости?

В предишния си комент предупредих бате Берки, че нагазва в дълбоки води. Съзнавайки, че и аз се понамокрих се надявам правилно да сте ме разбрали и да приемете написаното от към веселата му страна. Все пак най-важното е да се забавляваме, без да се уливаме!

Поздрави на всички атеисти, монотеисти, политеисти, дуалисти, нихилисти и въобще исти!

Лео


Машината е последното падение на човека.
Оттам насетне няма накъде.
Тя показва по изключотелно красноречив начин грозната страна на човека и неговата последна, подчиненост на обектите. Луксът и техниката са много смешна имитация на висшето битие с цялата сериозност и блясък които прокарват.
Но човечеството преодолява и съзнава това си падение днес.
Божият експеримент е съвсем успешен засега, въпреки многобройните рискове, на които е бил изложен човека в космическата си антроподицея и в световната история.
Крайният изход обаче зависи колкото от Бога, толкова и от нас - човеците.
Ето тази свобода ни е дал! Да творим с Него рамо до рамо небивалото.
Кой каза, че творението има седем дни? Толкова са днес.
Не виждам причина да не очакваме и осми ден.
Наистина не виждам.

Защо така се страхувате да говорите за Бога и да преполагате свободно какво може би Е?
Мислите, че на Него Му е неприятно или какво?!?
Той Е един от нас и всички предположения, които правим са Му присъщи, човешки, разбираеми...затова е пратил Исус, за да придобие и той нашият човешки опит, както ние Неговия. Това е драматичното при Исус, не друго...характерът на срещата осъществена в Него.
Споко хора! Той ни обича и в най - лошите ни версии.
Атеистите тоже.
Дори съм убеден, че се радва, когато пристъпваме към истината Му, по която и да е пътека, ако не по Пътя.
Paisa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 14, 2004
Мнения: 580
Място: Пловдив

МнениеВъведено на: 13 Ное 2008 19:35:29 » Re: Айнщайн като изтривалка Отговори с цитат върни се горе

LeoBedrosian написа:
[

Бях решил да бъда само наблюдател в този форум, но така или иначе се набърках в него и се чувствам задължен да отговоря. Вярата е велика, доказано е, че може много успешно да лекува и дори да върши и други велики чудесии. Затова има и светци, те са вършели чудесии! Но нека да не смесваме вярата с науката. Днес, ако едни от най-прозорливите научни умове споменават термини като "божия частица", "Единно начало" и други това не е вяра , най-малкото пък религия. Нито пък го правят за да конституират религиозните символи, веруя, догми и т.н. Айнщайн е казал по-горното несъмнено, но има и една друга негова мисъл, която по памет гласи, че Вселената и човешката глупост са безкрайни, и ако за първото има известни съмнения, то второто е безспорно! Именно в човешката глупост, въздесъщата простотия и глупаво поведение може да се търси първопричината за циклични глобални кризи в които изпада човечеството, а не в липсата на вяра или незачитане на религиозни догми и канони.

Съвсем друг е въпросът за свободната човешка воля. Най-святото човешко право , но и ЗАДЪЛЖЕНИЕ!!! Често опиянени от свободата на избора забравяме, че тове е преди всичко едно голямо задължение, да направим именно правилния, не пречещ на другите избор. Да носим висшата отговорност за избора, който сме направили, и най- вече да позволяваме и на другите да правят също толкова свободен избор. И ако даването право на свободна воля е бил най-висшия замисъл на Бог, то аз съм именно за такъв Бог, за такава висша сила, освобождаваща и вълнуваща, Божия сила! Неприятното е, че се налага мнение, че ние сме един божий експеримент, който се е оказал не толко успешен, а това вече е жалко! Вероятно Бог е предозирал свободата ни, или е вмъкнал грешна съставка в човешкото поведение, щом е заложил възможността само с едно човешко устройство да се избият няколко стотин хиляди човешки същества! Или това е грешка в кода, сбъркан ген, а защо не и предишния ден господ да е попрепил и да е бил махмурлия, когато е писал програмата, не изключвам тая възможност. Кой е казал, че на разума не са присъщи слабости?

В предишния си комент предупредих бате Берки, че нагазва в дълбоки води. Съзнавайки, че и аз се понамокрих се надявам правилно да сте ме разбрали и да приемете написаното от към веселата му страна. Все пак най-важното е да се забавляваме, без да се уливаме!

Поздрави на всички атеисти, монотеисти, политеисти, дуалисти, нихилисти и въобще исти!

Лео


Само малка реплика - науката се занимава с творението, а религията - с Твореца. Съвсем е очевидна връзката между двете.
Що се отнася до свободната воля, всеки който е чел Библията би трябвало да е наясно с този въпрос. Човек има свободна воля и затова е отговорен за постъпките си.
Че си за такъв Бог е според мен чудесен избор, но замислял ли си се кой в края на краищата ти е заложил онези критерии, по които правиш подобно заключение и за които Кант е написал прословутата си мисъл:
“Две неща ме изпълват с преклонение: звездното небе над мен и нравственият закон в мен".
И когато говорим за криза и по-точно нравствена криза, чии нравствени критерии може да приемем за еталон? Твоите? Моите? Много богове - хилав свят. Криза.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 14 Ное 2008 00:59:18 » Re: По-леко брате, Беркруте Отговори с цитат върни се горе

[

Цитат:
Съвсем друг е въпроса за морала и Християнската му разновинност. Аз разглеждам този аспект от вярата отделно от даогматизма и изостаналото разбиране за началото и устройството на света. Онова са приказки за деца в едно друго време с друг начин на мислене и умствени способности. Как си представяш да обясняваш на еврейския пастир Квантовата механика и Теория на относителността?

С това не искам да кажа, че съвременния човек е напреднал твърде много в разбирането на света, напротив, безобразно е изостанал, но това може би е за добро! Защото е още по-голямо изоставането ни в морално отношение, Рано е да се изяде цялата ябълка на познанието, може да бъде пагубно! Затова казвам, че трябва да направим революция в мисленето за да продължим напред.

Very HappyАристотел е май единственият признат античен философ от църквата. Същият казва, че който напредва в науките, но изостава в нравствеността, по-скоро върви назад.
А защо обратното също да не е вярно.Дисхармоничното развитие, не сферичното развитие по всички измерения на човешкото познание и практика, би трябвало да поражда кризи.
Да предположим, че изведнъж всички хора по света станат много морални, почти съвършени.Как това ще промени функционирането на икономиката, производителността, по добрата организация.Според мен почти никак. Няма да успеем да нахраним всички гладни по света.
Дори да спре разхищението на ресурси за производство на оръжия, наркотици и други престъпни начинания, с какво ще заменим пазара.
Комунизмът беше един такъв неуспешен опит за нещо друго. Беше обвинена частната собственост за всички неблагополучия, но това просто си беше тъпо.

За каква революция говорим?
От една страна, не можем да минем без пазара, дори и съвършен, какъвто е прозрачният борсов пазар,а от друга, ангели небесни да са работодателите, те трябва да се конкурират и никой не може да си позволи да плаща по-висока заплата, защото ще фалира. Независимо чия собственост е една фирма, дали е акционерна, кооперация, комуна, възпроизводството на нейният капитал има една и съща логика.
Да кажем, че стигнем до идеята, разбирането, че щом един продукт е създаден от едни хора, то те са съдружници де факто. И какво от това?-фирмата трябва да се разплати с доставчиците и кредиторите, да направи амортизационни отчисления, които са дълг към вложеният капитал и едва тогава да разпредели остатъка между участниците в дейноста й. А как ще определим приносът на всеки?Трудът има своята себестойност, която се определя от издръжката на живота, разходите за обучение и разходите за осигуровки и пенсия. Ако вместо даскал, например, сложим робот, това са разходите за неговото закупуване, текущите( ток смазка и ремонт), и разходите по демонтажа и рециклирането(пенсионирането). Всички тези разходи разпределени по времето на неговото функциониране, дават колко е себестойноста на неговия труд. Ако разпределим по равно резултата, може да се окаже, че някои хора ще получат под себестойноста, а други над нея.
По дядо Тошово време беше точно така. Учиш не учиш, работиш не работиш -200 лв. Обратното също не е справедливо. Пазарът на труда може да бъде дефицитен за определени професии и тогава техният труд се продава над себестойноста.
Един, иначе умен и интелигентен човек, разви тезата, че справедливоста не е ефективна. Имаше в предвид формите на собственост. Според него, кооперацията била справедлива, защото всеки имал правото на един глас, но неефективна, а акционерното дружество -обратното.А истината е някъде посредата, защото по едни въпроси е справедливо да има равен глас, независимо от участието, а по други не, защото този, който има по-голям дял, рискува повече.
От представите ни за справедливост и морал зависи какъв обществен договор ще подпишем и кои договори между хората ще се смятат допустими. Вече никой не продава себе си в робство(поне официално).
Моята мечта, идея, е някой ден законът да забрани трудовите договори при които трудът се продава под неговата себестойност и държавата да изчислява не прагове на бедност и минимални заплати, а тази себестойност. Тя не бива да бъде обект на договаряне, а на доказване и всеки работодател, който плаща под нея да бъде санкциониран.Май звучи утопично.Аз не искам революции. Искам нещата да стават стъпка па стъпка, но да има воля за това и движението да не спира.
Справедливостта мръсна дума ли е?Ако днес това е така заради провала на примитивният експеримент на комунизма, значи сме го загазили и консервативните сили са ни убедили, че пътят е свършил.
Аз казвам, че не е.
Моралът е функция на човешкият опит и инстинкти, които са на милиарди години.Не защото са спуснати свише, а защото са наше дело, всички основни религиозни системи в общи линии говорят едно и също.Но освен да искаме, трябва и да знаем как.Прилича на изкачване-хем трябва да виждаш върха, хем да гледаш къде стъпваш, хем да си избрал правилният път.
Иначе в пропастта!
berkut666
Гост





МнениеВъведено на: 14 Ное 2008 03:17:54 » Отговори с цитат върни се горе

Цитат:
Всеки човек има право на лично виждане за света и никой няма право да му налага своето. Но пък от друга страна няма човек, който да познава в достатъчна степен Вселената, за да направи изводите, които ти се опитваш да правиш. А още по-малко да обяви инакомислещите за малоумници.
Религиозните хора са вярващи хора. Т. е. убежденията им са резултат на вяра, а не на знание. Инак щяха да бъдат знаещи хора. Макар, че според мен първото не изключва второто непременно. Но в същото положение се намират и атеистите. Техните виждания са по горепосочената причина също резултат на вяра и всички до един можем да наречем религиозни. Разликата е само в това, че там всеки е бог за себе си и с готовност би принесъл в жертва целия свят, ако се налага. Ето ти и кризата.


Защо човек трябва да има убеждения, да бъде атеист или вярващ?
Откровен дефект в мисленето. Аз нямам установена представа за света поради простата причина, че съществуващите не ме задоволяват.
Единствено подозирам, че една безкрайна и безкрайномерна реалност би могла да се дели на безкрайно много безкрайни подмножества с безкрайно разнообразие от свойства. В такъв случай всички мнения могат да се окажат верни за някое от тях. С други думи за вярващия има бог, а за невярващият няма.Просто реалности безкрайни, които се докосват и си взаимодействат. Ето защо за мен е интересно да убеждавам атеистите,че има бог като им казвам, че щом съществува техният разум би могло да има и по-голям, а от него още по-голям и питам къде е границата.
Аз не знам дали има или няма бог поради простата причина, че не срещнах свястно определение за това понятие. Аз не зная що е това материя, за да се нарека материалист, по същата причина.
Защо човека е толкова агорофобичен в своето мислене и непременно иска да се скрие от въпросите, да затвори вратата за да не става течение. Отговорът според мене е страх.Той е причината за тези религии на спасението, бленуването на безмъртието. Бягство, завиране на главата в пясъка.
Нашето мислене е продукт на определена среда и нужди.Липсата на информация, неизвестността се асоциират с мрака, със злото и пораждат страх.Бягството от него в убежището на Вярата е илюзорно спасение.От друга страна би могло силното убеждение да отмества в друга реалност. Интересувал съм се от паранормални явления и съм имал преживявания постигнати с усилие на волята, които ме убеждават, че сме част от нещо като мрежата и не сме изцяло в това тримерно пространство.Хората си взаимодействат телепатично интуитивно, неосъзнато и аз го наблюдавам понякога дори с близките ми. Обяснявам си го с многомерноста на света и това, че по някои измерения сме отворени и се докосваме или сме цяло. Представи си едни двумерни човечета. Те няма как да видят какво имат в главите си, но ти можеш. Но има ли реален двумерен обект? Няма.
Да вземем едно стоманено въже. Какво ни интересува-дължина и здравина.Едното е мерност, а другото качество, но въжето реално е тримерен обект.Вероятно същото е положението с нашия тримерен свят.Той може би е гранична повърхнина на две четиримерни реалности. Например минало и бъдеще.

Хората, които не се опитват да мислят, за които вярата е над всичко са
за мене малоумници.За мен скепсисът, съмнението са толкова важни колкото и вярата, надеждата, любовта, знанието, любопитството и т.н.
Еклектиката и плурализма вероятно са по-близо до истината.Не обвинявам и не заклеймявам, но бих предпочел да живея в свят на мислещи, а не в свят на вярващи.Но нямам избор.
Ако бяхме по-мислещи, вероятно нямаше да имаме точно тази тъпа криза, а друга. Кризата е разпространено явление в природата.
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 840

МнениеВъведено на: 14 Ное 2008 11:05:43 » Вижте това Отговори с цитат върни се горе

Много от засегнатите въпроси съм развил и обобщил тук:

http://www.hulite.net/modules.php?name=News&file=article&sid=14743&mode=flat&order=0&thold=-1#

Който се интересува да го прочете, въпреки, че е малко длъжко, което не е характерно за мен. Ама ме предизвиквате ...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
torbalan
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 19, 2007
Мнения: 365
Място: В Неизвестното Безвремие, до Дъното на Хълма, че даже и оттатък Билото...

МнениеВъведено на: 14 Ное 2008 12:38:19 » Отговори с цитат върни се горе

berkut666 написа:
torbalan написа:
Всъщност световната финансова криза е следствие от кризата предизвикана от на подмяната на ценностите - от кризата в духовното развитие на обществото.

Very Happy Ценностите не се спускат отгоре. Милиарди години еволюция са формирали набор от инстинкти, който не е пригоден за глобално общество, а за стадо, семейна група. За да оцелее, обаче човекът се е научил, бил е принуден да живеев по-големи общества при други правила. С други думи, ценностите са резултат от взаимодействието на древната програма от инстинкти и нуждата от по-добра организация.
При това положение, естествено е да е склонен да нарушава исторически създалите се правила в полза на инстинктите.
Противоположностите се привличат в любовта и черният циганин харесва бялото помакинче, но Ценностите пречат и се появяват нашенските Ромео и Жулиета.
Та старите са мрънкли винаги за упадъка на нравите, а митът за деградацията има не само библейски вариант, нали.
Митът за вчера винаги е жив заедно със спомените от младостт и детството.
Тази криза е нещо много просто и се дължи на опита на американците да живеят по-нашироко отколкото могат да си позволят.Те бачкат яко за да имат неща, от които не винаги се нуждаят или нямат време да ползват, стресирани са , дебели, и т.н. Качеството на живот не се определя само от това какво имаш, какво можеш да си позволиш, но е лесен начин да се съизмериш къде си в социалната стълбица, която съществува в главатата ти понеже имаш инстинкт за ерархия.Разсипията на потреблението заради самото потребление е неморална или тъпа, но не е нещо непознато. Престижното, показно, луксозно потребление е индустрия.Съйгласен съм ,че особено в една бедна държава като нашата е неморално, но това не е причината за световна криза.


Твърдението ти, че тази криза е нещо много просто са абсолютно безпочвени - дори изписаните тук три страници, в което дейно участие имаш и ти, го доказват. По принцип всеки съди за света около себе си от висотата на собствената си камбанария - например ти виждаш в кризата нещо доста просто и елементарно, следствие от желанието на американците да се живее на широко и от професионалните грешки на финансовите играчи. Аз пък забелязвам като основна причина отсъствието на каквато и да е вяра и духовност - като нравствени устои и принципи - вследствие на което успешно покълнаха и избуяха неслучайно посятите кълнове на днешното дресирано консуматорско общество, чийто крах рано или късно предстои.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com