Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 829
ХуЛитери: 4
Всичко: 833

Онлайн сега:
:: Mitko19
:: pinkmousy
:: mariq-desislava
:: pastirka

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Каймакчалан помни, а ние...
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Dimi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 05, 2004
Мнения: 659
Място: Монтана

МнениеВъведено на: 08 Юли 2008 13:21:12 » Отговори с цитат върни се горе

Удивена съм колко много съм пропуснала! Възхитена съм, Рейни, и ти благодаря, че напомняш Exclamation

_________________
Dimi
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 08 Юли 2008 13:50:33 » Отговори с цитат върни се горе

Dimi написа:
Удивена съм колко много съм пропуснала! Възхитена съм, Рейни, и ти благодаря, че напомняш Exclamation


Всички сме пропуснали (и пропускаме) какво ли не, Дими. И е нормално. И не е фатално. Въпросът е да си сведем понякога навирените носовете към сакрални нещица, правещи ни хора... Пропускът относно последното никак не е нормален, а понякога носи и фатални последици...

Благодаря ти! Идеята беше и удоволствие да доставя. Надявам се да съм успяла.

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
PLACEBO
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2005
Мнения: 727
Място: София

МнениеВъведено на: 08 Юли 2008 16:15:04 » Отговори с цитат върни се горе

.....Защото смъртта не винаги е поражение. .....
------------------------------------------------------------------

Напоследък рядко ми се случваше да влизам и чета във форума и сайта. И все попадах тук на "дълбоко смислени" и "супер важни" теми...
Рейнич, поклон пред думите ти!!!
Мисля си, че улових онова, неуловимото на пръв поглед... и е така, щом буца заседна в гърлото ми...
Всъщност, знаеш... мълчанието е най-красноречивият изказ.
Затова... да помълчим заедно...

Kiss

_________________
Не се завръщай...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 08 Юли 2008 19:11:11 » Отговори с цитат върни се горе

PLACEBO написа:
.....Защото смъртта не винаги е поражение. .....
------------------------------------------------------------------

Напоследък рядко ми се случваше да влизам и чета във форума и сайта. И все попадах тук на "дълбоко смислени" и "супер важни" теми...
Рейнич, поклон пред думите ти!!!
Мисля си, че улових онова, неуловимото на пръв поглед... и е така, щом буца заседна в гърлото ми...
Всъщност, знаеш... мълчанието е най-красноречивият изказ.
Затова... да помълчим заедно...

Kiss


Има една източна притча – импровизирам грубо: необходимостта от думите е само, за да улавяме мислите някому. И когато това стане факт, първите стават излишни... Така че да, нека си поговорим!
Smile
Радвам се на усета ти и благодаря!

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 08 Юли 2008 20:03:06 » Отговори с цитат върни се горе

Exclamation Нищо не остава забравено, щом небето помни! Остава и сърцата човешки да се отворят като небе, за да няма поругана памет, а братско общение. Тогава не би имало и паметници... Замълчавам...
Почитания и благодаря , Рейни! Благословени сте за всичко направено!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 08 Юли 2008 20:18:21 » Отговори с цитат върни се горе

pc_indi написа:
Exclamation Нищо не остава забравено, щом небето помни! Остава и сърцата човешки да се отворят като небе, за да няма поругана памет, а братско общение. Тогава не би имало и паметници... Замълчавам...
Почитания и благодаря , Рейни! Благословени сте за всичко направено!


Аз много не си падам по описанията на направени интимни жестове от чувства (много се надявам поезията да не се счита за нещо подобно, защото тогава я вапцах, ама много яко Smile), но си мислех и продължавам да мисля, че някои ‘интимности’ просто трябва да бъдат подарени на хората и техните сетива. Наистина трябва. Според мен.

Много се надявам също помпозността да е избегната, защото тя няма грам общо със сърцето, а то тук има много общо. Впрочем не само тук, а навсякъде...
Останалото и после – каквото...

Благодаря ти, Индиана!

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
thebigplucky
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 10, 2004
Мнения: 774
Място: До брега на морето,но не съвсем.

МнениеВъведено на: 09 Юли 2008 11:47:38 » ... Отговори с цитат върни се горе

Никога не съм си представял, че стихотворението ми един ден ще достигне висотата на Дойранските върхове, и в прекия, и в преносния смисъл...

Благодаря, Галя! Лично на теб и на цялата ви група!
Не са много нещата, които са в състояние да ме развълнуват до такава степен!
Хвала ви!!!

За загиналите за България - шапки ДОЛУ! НА КОЛЕНЕ!

Пред тлените останки - ПОКЛОН!

За неподвластните на времето благородство и саможертва на българския войник - като офицер от резерва на Българската армия - отдавам чест!

Хвала и на Слави Трифонов, и на всеки един участвал в създаването на клипа "Йовано, Йованке...", който ни връща част от покритото със забрава минало...

http://www.vbox7.com/play:be4d5f6a

_________________
plucky
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
thebigplucky
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 10, 2004
Мнения: 774
Място: До брега на морето,но не съвсем.

МнениеВъведено на: 09 Юли 2008 12:20:19 » ... Отговори с цитат върни се горе

Един поглед през времето към местата, които е посетила Галя...

http://34troyanskipolk.troyanmuseum.com/gallery.html

_________________
plucky
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 09 Юли 2008 12:49:24 » Re: ... Отговори с цитат върни се горе

thebigplucky написа:
Никога не съм си представял, че стихотворението ми един ден ще достигне висотата на Дойранските върхове, и в прекия, и в преносния смисъл...

Благодаря, Галя! Лично на теб и на цялата ви група!
Не са много нещата, които са в състояние да ме развълнуват до такава степен!
Хвала ви!!!

За загиналите за България - шапки ДОЛУ! НА КОЛЕНЕ!

Пред тлените останки - ПОКЛОН!

За неподвластните на времето благородство и саможертва на българския войник - като офицер от резерва на Българската армия - отдавам чест!

Хвала и на Слави Трифонов, и на всеки един участвал в създаването на клипа "Йовано, Йованке...", който ни връща част от покритото със забрава минало...

http://www.vbox7.com/play:be4d5f6a


Smile
И аз така! Не съм си представяла. За много неща. По принцип...
Животът е безкрайно непредсказуем, дай Боже за хубаво да е!

Разбирам те! Още повече, че не знаеше за идеята, която покрай подарено ми обстоятелство се бе зародила в лудия ми мозък... Всъщност никой не знаеше, докато не стана факт. Имай предвид, че вълнението от собственоръчното им поставяне също е неизмеримо!..

Един детайл специално за теб в тази връзка, който не съм описала (то ако бях включила всичко, щеше да е нечетимо от логорея..Smile) – вечерта, на Дойранското езеро, не се сдържаха и дофтасаха при нас и съдържателя на плажа (той продължаваше да ни зяпа недоверчивоSmile), и собственикът на земята – оказа се роден в България мъж, без една ръка, с особена сензитивност по темата... Умиращи от любопитство, подпитваха какви точно сме ги къдрили там. Smile И защо! На втория въпрос не се наех и не пожелах да отговоря (все едно да обяснявам в проза поезията си...), но относно първото просто предоставих един факт, като бръкнах в раницата и извадих второто ламинирано копие на стиха ти (като си знам завеяността, реших да се подсигуря) и им го връчих. И тези мъже го четоха вероятно половин час... Не защото езикът ги затрудняваше...

И ми се иска тези много, много мъжки (и не мъжкарски) стихове, прекарани през човешката сълза, да поостанат колкото е възможно повече време там. В тях няма лозунги, няма прокламации, няма демонстрации, няма кьорав търсен дивидент, няма защо да биват ‘убивани’ поради причини и ценности, властващи на този свят, нали така? Единствено могат да те ‘пипнат’ по един мускул отвътре, който или го имаш, или не…

P.S. Благодаря ти за историческата разходка чрез снимките... Думите са излишни! Поне моите...

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
KBoianov
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 09, 2004
Мнения: 30
Място: София

МнениеВъведено на: 09 Юли 2008 15:53:37 » Много хубава идея! Отговори с цитат върни се горе

С този поход през времето към онова, което трябва да е наша българска памет и чест.
Дружеска критика- сините букви на син фон не се четат добре, даже и с очили като докторските.
Поздрави!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 09 Юли 2008 16:03:45 » Re: Много хубава идея! Отговори с цитат върни се горе

KBoianov написа:
С този поход през времето към онова, което трябва да е наша българска памет и чест.
Дружеска критика- сините букви на син фон не се четат добре, даже и с очили като докторските.
Поздрави!


Идеи (и осъществяването им) да искаш само от мен... Коя от коя по-странни... За твърде много хора! Затова се стремя да ги споделям единствено с подобни на мен и в подобно със странностите си общество, част от което си и ти!

Вероятно си прав за цвета, но бях твърде концентрирана върху самия материал и връзките, Док, и не ми беше до пудрене на шрифтове. Следващата бутилка вино е от мен – като извинение към ‘очилата’ ти!
Smile
Благодаря за вниманието!

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
regulus
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 22, 2005
Мнения: 67

МнениеВъведено на: 09 Юли 2008 17:01:28 » 5. Отговори с цитат върни се горе

Чудесна идея - да ни представиш картинно и писмено пътешествието ви! С огромен интерес прочетох и видях няколко пъти!!
Прадядо ми се е бил при Дойран - докато четях и гледах снимките на върха ръцете ми бяха влажни!.. Разправял е на майка ми, а тя на мен, как накрая са се молели да престанат тези хора, англичани и гърци, да идват повече! - избивали ги като добитък, а после се налагало да погребват десетките хиляди трупове сами!.. И наистина нищичко не са взели - няма и един "трофей" донесен от Дойран - всичко се погребвало с мъртвите врагове!.. Престояли дни наред, труповете се подували, налагало се, за да заемат по-малко място в ямите, понякога да пробождат коремите им, а после да ги тъпчат един върху друг!.. Общо взето това е била "битката" му - благодарение на ген. Вазов нашите убити и ранени са под 500, срещу 20000 гърци и 47000 (по нови данни) англичани! Sad Това не ме радва, разбира се - всеки войник от майка е раждан!.. Но ме радва, че писмото под шинела на прадядо ми достатъчно дебело било е, за да се родя и аз някой ден!..
Сърбите, странно защо ли, много се гордеят с "победата" си при Каймакчалан! Разбити от нашите в Сърбия и Косово, остатъците от войските им попадат на този фронт. Две техни дивизии, подкрепяни от френски батареи 18 (осемнадесет!) дни са спирани от 5 (пет!) български дружини - едва няколкохиляди души!!! И върхът не е превзет - по заповед на командването нашите се изтеглят няколко километра на север, на подготвени позиции! А сърбите цял ден (!) още "превземат" празния връх!.. (Не бяха ли и на Шипка пет опълченските дружини? Странно сърпадение! Но тук е нямало Орловски полк...) Та не можем да приемем за "поражение" в буквалния смисъл събитията от Каймакчалан, Битоля, Черна и пр. По-скоро чудо е, че отбранителната ни линия, построена само в един ред (след оттеглянето на германците и австрийците) не допуска пробив и нито един град не попада в неприятелски ръце, въпреки тоталното превъзходство в хора и техника!! (Дори изаставената Битоля е "пазена" от батареите ни и така и никой чужд не влиза в нея!..) Ако това е поражение...
Ясно защо нашите паметници са толкова окаяни - веднага попадат в чужди ръце на хора, съвсем не така търпими като нас, и съответно планомерно се заличават (както и всичко друго българско!)! Затова, разбира се, допринася и поведението на коминтерновските пионки в България след войната по повод на "македонците"! Sad(( (Пази Боже от нещо такова пак!!!) Но освен това има и друго - много често български войни са погребвани в градските и селските гробища по места, като свои! И така са спасяване от сръбско поругаване, но и от "известност"!..
Сега вече други са времената - дойде време сърбите да се оправят със себе си, а не с нас, та си мисля, че не следдълго няма да е невъзможно едно солидно и сериозно възстановяване на тези паметници и създаването на нови!.. Убеден съм, че и местните ти приятели биха подкрепили такова начинание - българите, където и да живеят, не забравят лесно кой се е бил за свободата им!..
Но това зависи от всички нас, а вашето начинание е едно добро начало! Дано има и още!..
Пак благодаря! И спирам с молбата да извиниш многословието ми и да го отдадеш на личната ми и родава свързаност с онези събития!
Поздрави!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 09 Юли 2008 17:31:21 » Re: 5. Отговори с цитат върни се горе

regulus написа:
Не бяха ли и на Шипка пет опълченските дружини? Странно съвпадение!

За пореден път се убеждавам, че случайни съвпадения няма... Жива да не бях, ако съм допускала априори всичко, за което разказваш!

И не, не мисля, че следва да бъдеш извиняван. Малцина притежават толкова дълбоки познания. Аз такива нямам (задължена съм на тези, които ми ги дават, включително и на теб!), затова се опитвам да вълнувам по лично мой си начин...
Затова аз благодаря – за изпотените длани!

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
libra
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 25, 2004
Мнения: 427

МнениеВъведено на: 09 Юли 2008 21:50:26 » Отговори с цитат върни се горе

текст със снимки - много добре се е получило! беше ми интересно да прочета, благодаря рейни!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rainy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 27, 2004
Мнения: 885
Място: Лондон

МнениеВъведено на: 09 Юли 2008 22:08:42 » Отговори с цитат върни се горе

libra написа:
текст със снимки - много добре се е получило! беше ми интересно да прочета, благодаря рейни!

Удоволствие ми е удоволствието ти, Либра!
Затова е и направено всичкото това...

_________________
Рейни
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com